Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Ок, ама тоа е едно, а стратегија за суштинско демакедонизирање на Македонија е нешто друго (кое се прави преку вакви навидум безначајни нешта).
Тоа да. Факт е дека како албанците се засилуваат така ние ослабуваме, и обратно.
Сега користат моменти на не единство меѓу нас и приграбуваат се што можат. И ако се преведе со народски зборови е тоа ти што го викаш, вршат демакедонизација.

Е сега ако го гледаме проблемот за "демакедонизација" од други аспекти. Ќе видиме дека како прво тоа е глобален" тренд" од западните дворови, сета национална припадност и чувства да се потиснат низ целиот Свет во име на глобализацијата. И ние како држава мн добро се уклопуваме како што може да се примети во тој тренд.
И другиот аспект е дека, македонските влади и партии СДСМ и ВМРО од скоро самото осамостојување водат сакајќи, или несакајќи таква кампања. Дали преку општа пљачка на народот/ македонците, уцени, закани, осветувања, прогони помеѓу себе/нас, с'сканции, непријателски однос, поделба и лоши чувства измеѓу македонците. Нешто што како што гледаме очигледно многу добро го користат албанците.
Сега да не додавам, а има за набројување милион проекти и политики од двете партии што страшно го осиромашија народов македонски, дно по стандард, плати, иновативност, бизнисите со рекет и уцени ги унакажуваа и едната и другата партија во секој даден момент и шанса. Знаеме како "фамилиите" и едната и другата ги превземаа сите големи бизниси, па си станаа многу политичари солидни бизнисмени, од Љубчета војводата, до браќава муртински, до Мериот мулти милионски франшизи да водат и сл.

За тој аспект на "демакедонизација" веруј и самите сме си со голема кривица. Па и ние лично што ги гласаме/ сме ги гласале таквите нелуѓе.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Тоа да. Факт е дека како албанците се засилуваат така ние ослабуваме, и обратно.
Сега користат моменти на не единство меѓу нас и приграбуваат се што можат. И ако се преведе со народски зборови е тоа ти што го викаш, вршат демакедонизација.

Е сега ако го гледаме проблемот за "демакедонизација" од други аспекти. Ќе видиме дека како прво тоа е глобален" тренд" од западните дворови, сета национална припадност и чувства да се потиснат низ целиот Свет во име на глобализацијата. И ние како држава мн добро се уклопуваме како што може да се примети во тој тренд.
И другиот аспект е дека, македонските влади и партии СДСМ и ВМРО од скоро самото осамостојување водат сакајќи, или несакајќи таква кампања. Дали преку општа пљачка на народот/ македонците, уцени, закани, осветувања, прогони помеѓу себе/нас, с'сканции, непријателски однос, поделба и лоши чувства измеѓу македонците. Нешто што како што гледаме очигледно многу добро го користат албанците.
Сега да не додавам, а има за набројување милион проекти и политики од двете партии што страшно го осиромашија народов македонски, дно по стандард, плати, иновативност, бизнисите со рекет и уцени ги унакажуваа и едната и другата партија во секој даден момент и шанса. Знаеме како "фамилиите" и едната и другата ги превземаа сите големи бизниси, па си станаа многу политичари солидни бизнисмени, од Љубчета војводата, до браќава муртински, до Мериот мулти милионски франшизи да водат и сл.

За тој аспект на "демакедонизација" веруј и самите сме си со голема кривица. Па и ние лично што ги гласаме/ сме ги гласале таквите нелуѓе.
За демакедонизацијата мислев од аспект на остварување на, формално или неформално, на Голема Албанија.

Во однос на тоа дека самите ние како Македонци сме криви за сите лоши политики во последниве 10-20 години, се согласувам, но, сепак, не треба да се изземе и фактот дека и како држава и како народ живееме со многу предизвици (етноцентричност на Албанците, ставање под знак прашалник на идентитетот од два соседи, недоволно развиена економија итн.).
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
За демакедонизацијата мислев од аспект на остварување на, формално или неформално, на Голема Албанија.

Во однос на тоа дека самите ние како Македонци сме криви за сите лоши политики во последниве 10-20 години, се согласувам, но, сепак, не треба да се изземе и фактот дека и како држава и како народ живееме со многу предизвици (етноцентричност на Албанците, ставање под знак прашалник на идентитетот од два соседи, недоволно развиена економија итн.).
Балкански трајбализам. Многу деструктивна работа. Мене не ми текнува една позитивна страна на него.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.723
Репубљиќ Иљирида
Прегледај го приврзокот 335698
И сега кој ги "чува" македонски граѓани, МВР или УЧК!?!?!?!
Висока класа на терористи, со високи вредности кои секојдневно стануваат и ќе стануваат дел од институциите. Амети ДРЖАВА!
Не случајно овие „борци за права„ се вработени токму во Кичево, оти и мултиталнетираниот Артан токму Кичево го посочи за град кој не смее да биде изгубен на последните локални избори...

Сега, можеме да очекуваме исти вакви „таленти„ да бидат превработувани и во другите градови во „севернава„, така да ќе станеме најбезбедниот надгледуван протекторат во целата Вселена....
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Сега користат моменти на не единство меѓу нас и приграбуваат се што можат. И ако се преведе со народски зборови е тоа ти што го викаш, вршат демакедонизација.
Sega???

Demakedonizacija postoi nekade od 2011 koga se izmislija posebni novi frazi vo recnikot na svetot, samo zatoa sho premierot vo toa vreme odbra stiroporot da bide dizajniran vo specificen stil.

Posle propratno idea propagandi kako "imeto nema da ti dade leb", "istorijata nema da te narani", i eve sme kaj sme, drvo bez koren odma pagja.

Sega "NATO ne rani", sho sakate poveke :)
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Sega???

Demakedonizacija postoi nekade od 2011 koga se izmislija posebni novi frazi vo recnikot na svetot, samo zatoa sho premierot vo toa vreme odbra stiroporot da bide dizajniran vo specificen stil.

Posle propratno idea propagandi kako "imeto nema da ti dade leb", "istorijata nema da te narani", i eve sme kaj sme, drvo bez koren odma pagja.

Sega "NATO ne rani", sho sakate poveke :)
Не се слагам.
Не треба толку очајно да буричкаш по историјата за себе лично (државно). Убаво е да читаш ако си миленик на историја и за Ацтеки, и за Египет и свашта.
Ама толку нешто да бараш за лично да се осетиш дека си што викаш ти, со корен. Да имаш некоја ваљда сатисфакција од тоа и да ти порасне егото ли треба. Не сфаќам искрено која е поентата.
За лична историја ако мислиш, дедовци и сл. Тоа е топ. Ама за оваа историја, државна да ја наречам, што секој си ја пишува како сака, толкува уште поразлично, додадава, измислува, манипулира. Што фајде од тоа. Што фајде Грција денешна има, од оваа пола фејк историја што се китат. И пази светски им е признаена како демек. Егото и сатисфакцијата до Марс.
Имаат некој ќар ? Да не им е туризмот, тоа дрво што викаш ти досега сто пати ќе паднеше, еднаш и падна, ама татковците од ЕУ ги спасија. А пази какви корења имаат, длабоки, длабоки у пм.
Глеаш џабе.
Ако имаш некоја друг логика, би сакал да ја чујам. Пошто оваа со "државните светски истории" ми е нешто нај фејк и геј што постои.
Еве египетската историја што е најјака, нема благе везе со денешен Египет. Што фајде за нив. Освен пак ќе кажам туризам и сл.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Не се слагам.
Не треба толку очајно да буричкаш по историјата за себе лично (државно). Убаво е да читаш ако си миленик на историја и за Ацтеки, и за Египет и свашта.
Ама толку нешто да бараш за лично да се осетиш дека си што викаш ти, со корен. Да имаш некоја ваљда сатисфакција од тоа и да ти порасне егото ли треба. Не сфаќам искрено која е поентата.
За лична историја ако мислиш, дедовци и сл. Тоа е топ. Ама за оваа историја, државна да ја наречам, што секој си ја пишува како сака, толкува уште поразлично, додадава, измислува, манипулира. Што фајде од тоа. Што фајде Грција денешна има, од оваа пола фејк историја што се китат. И пази светски им е признаена како демек. Егото и сатисфакцијата до Марс.
Имаат некој ќар ? Да не им е туризмот, тоа дрво што викаш ти досега сто пати ќе паднеше, еднаш и падна, ама татковците од ЕУ ги спасија. А пази какви корења имаат, длабоки, длабоки у пм.
Глеаш џабе.
Ако имаш некоја друг логика, би сакал да ја чујам. Пошто оваа со "државните светски истории" ми е нешто нај фејк и геј што постои.
Еве египетската историја што е најјака, нема благе везе со денешен Египет. Што фајде за нив. Освен пак ќе кажам туризам и сл.
Da, ima kjar, nivnite eksponati niz cel svet vrtat i se plaka po 30 eur min za da gi vidis.

Inaku, zosto Britanskiot muzej se ima sobrano?
Oni se glupi, nie makedoncite sme najpametni daj se da im prodademe, oti ocigledno nema nikakva vrednost istorijata :rolleyes:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Не се слагам.
Не треба толку очајно да буричкаш по историјата за себе лично (државно). Убаво е да читаш ако си миленик на историја и за Ацтеки, и за Египет и свашта.
Ама толку нешто да бараш за лично да се осетиш дека си што викаш ти, со корен. Да имаш некоја ваљда сатисфакција од тоа и да ти порасне егото ли треба. Не сфаќам искрено која е поентата.
За лична историја ако мислиш, дедовци и сл. Тоа е топ. Ама за оваа историја, државна да ја наречам, што секој си ја пишува како сака, толкува уште поразлично, додадава, измислува, манипулира. Што фајде од тоа. Што фајде Грција денешна има, од оваа пола фејк историја што се китат. И пази светски им е признаена како демек. Егото и сатисфакцијата до Марс.
Имаат некој ќар ? Да не им е туризмот, тоа дрво што викаш ти досега сто пати ќе паднеше, еднаш и падна, ама татковците од ЕУ ги спасија. А пази какви корења имаат, длабоки, длабоки у пм.
Глеаш џабе.
Ако имаш некоја друг логика, би сакал да ја чујам. Пошто оваа со "државните светски истории" ми е нешто нај фејк и геј што постои.
Еве египетската историја што е најјака, нема благе везе со денешен Египет. Што фајде за нив. Освен пак ќе кажам туризам и сл.
Фајдето е веројатно утре кога ќе појдеш да прошеташ надвор од границите на ова што го викаме држава и ко ќе те праша некој од кај си, ти без проблем да си кажиш јас сум од Македонија и на соговорникот да му стане јасно во еден збор кој си, што си и од каде доаѓаш.

Муабетот е да се има некое минимум достоинство и гордост, да не шетаме по светот со подвиткана опашка и со секој еден да се објаснувме поединечно кој сме и што сме.
Ние сме моментално држава со упатство за употреба.

Еден натпревар во фудбал ќе гледаш и ќе неможеш раат да се порадуваш на победа оти слушаш те ословуваат со име што не го сакаш. На нормален Македонец (тука не спаѓаат шарените куртони) ќе му ги пара ушите она северномакедоци.
Отвораш на YouTube, гледаш снимки од натпреварот, читаш долу во коментари некој вика "браво северномакедоци" и под него објаснувања - ама не сме северна, не сме северномакедоци...
Цел век само се објаснуваме кој сме и што сме, едно државиче склопивме едвај и пак умот не ни доаѓа.

ПС. Со Бугарите ќе биде бетер. Асимилација е во прашање. Баш она од погоре што викаат, дрво без корен ќе станеме.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Da, ima kjar, nivnite eksponati niz cel svet vrtat i se plaka po 30 eur min za da gi vidis.

Inaku, zosto Britanskiot muzej se ima sobrano?
Oni se glupi, nie makedoncite sme najpametni daj se da im prodademe, oti ocigledno nema nikakva vrednost istorijata :rolleyes:
Па тоа и реков, освен туристички ќар нема некој друг реален ќар.

И тука ќе му реплицирам на @Joe Dalton. Викаш кога ќе одиме надвор од границите кога ќе кажеш Македонија. Ко прво за жал 80% не ја познаваат како поим, не слушнале воопшто (мисли си дека цел свет е историски образован, стап ги боли за историја 99%, освен професори нормално хах)
Второ, кога ќе се дообјасниш, Балкан... исто преку 50% пак незнаат. Значи ова у светски рамки, а оние што знаат, што се од Европава и кога ќе им спомнеш Балкан... ете имаат некои предрасуди што да кажам. Исто како и спрема русите. Тоа е.

Бтв достоинството го градиш сам, како човек, со ставот, постапките, карактерот, добрите особини. По тоа највеќе ќе те почитуваат другите луѓе, не по друго.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Па тоа и реков, освен туристички ќар нема некој друг реален ќар
Ne znam... ja muzeite bi gi stavila poveke vo nauka odkolku turizam.


Studenti od cel svet odat specijalno da studiraat bas tamu za da dobijat prakticna rabota, da dojdat do nekoe istrazuvanje.

Pa snimanja dokumentarci produkcii etc toa e veke posebna tematika...

Na nekoi luge im e pobitno da ostavat trag vo covestvoto nego najvisoko dostignuvanje u zivot da im bide stan od 50 kvadrata u debar maalo.
:coffee:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Па тоа и реков, освен туристички ќар нема некој друг реален ќар.

И тука ќе му реплицирам на @Joe Dalton. Викаш кога ќе одиме надвор од границите кога ќе кажеш Македонија. Ко прво за жал 80% не ја познаваат како поим, не слушнале воопшто (мисли си дека цел свет е историски образован, стап ги боли за историја 99%, освен професори нормално хах)
Второ, кога ќе се дообјасниш, Балкан... исто преку 50% пак незнаат. Значи ова у светски рамки, а оние што знаат, што се од Европава и кога ќе им спомнеш Балкан... ете имаат некои предрасуди што да кажам. Исто како и спрема русите. Тоа е.

Бтв достоинството го градиш сам, како човек, со ставот, постапките, карактерот, добрите особини. По тоа највеќе ќе те почитуваат другите луѓе, не по друго.
Да, ама од вчера тие што не ја знаеле а дознале по некоја случајност, ја знаат како Северна Македонија. А по што не се замараат да дознаат повеќе ти и јас за нив по дифолт сме северномакедонци.

Од утре и со Бугарите ќе биде така. Ќе бидеме нешто налик торбешите во државава, асимилирани бугари. Јазикот ќе ни се изучува како дијалект на бугарскиот а историјата како бугарска. Ќе бидеме нечија втора држава, слепо црево, израсток на бугарската. Оние со бугарските пасоши, нивната изјава за потекло и официјално ќе добие на легитимитет.

Кога станува збор за достоинството, така е е, меѓутоа првиот впечаток се формира врз база на твоето потекло, од кај си и кој си.
Колку тажно ќе звучи фразата горд македонец после ова. После се прашуваме зошто комплекс на нижа вредност, епа ете зошто. Кој после сево ова би сакал да се идентификува со ваква држава?
Сите ние имаме некакви стереотипи кои ги формираме врз база на нечие потекло.

Колку за илустрација. Кај мене на факултет имаше некакви стипендисти од Африка. Африка е синоним за беда и сиромаштија. Тие можеби беа и најпаметните и најдобрите студенти, ама додека да се истакнат како такви мораа да се борат со стереотипите наметнати заради нивното потекло, па дури и тогаш не беа прифатени како еднакви.

За разлика од Американците кои што доаѓаа од некакви си невладини демек за помош во мизеријава. Тие беа гледани поинаку од старт, по што Американци еј, Америка е тоа, нема потреба од понатамошно објаснување, потеклото зборува се.

Па и овде е така. Прво те прашуваат чиј си, од кај си, што работиш па после ти биди и најдобриот на светот, она што ќе те дефинира за почеток ќе биде повторно твоето потекло, колку пари правиш, со што се занимаваш и.т.н.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Како е ставот на ДПНЕ околу името? Се помирија? Би било добро денес нешто да кажат за тоа да знаеме како стојат на таа тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom