Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.371
Поени од реакции
37.287
Кога одбраа да поддржат бивш комуњар и тоа жена, наместо некој асален човек, нека им прибира сеа разноразни болесници по кабинетите. Наместо да пратат што се случува во светот, дека на сите им е дојдено преку глава од целата воук и лгбт пропаганда, дека активно се води војна против таа пропаганда, дека цела Европа се врти на десно и се става крај на сите тие болести што ги донесе левицата, тие уште активно им го лижат гзот и промовираат паради на гордоста додека го исто време ти промовира фамилијарни вредности. Вмровска шизофренија.

Наместо да сфатат дека следниот противник и битка им е на идеолошко ниво против левица, тие уште глумат космополити и партија за сите.

Уште на говорот после победата на оваа старкава, кога рече ќе бидам претседател на сите, ќе има луѓе од сите заедници во кабинетот, јасно ми беше на каде ќе тече водата. Стево 2.0.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.872
Силјановска со ова


:pusigo:

И Мицковски со изјавите за Северна пред и после избори, буквално уште на неформирана влада се измочаа врз еден куп Македонци што го дадоа гласот за нив на предходните избори. Во право беше Филип Петровски дека со убедливата победа само уште ќе бидат по самобендисани, дека ќе мислат дека ќе прават што сакаат а брзо ќе дојдат нови избори па ќе им се обие од глава ова

А Македонците нека продолжат да даваат апсолутна подршка на недоквакани идиоти и криминалци
пих какви сте вие, не им дозволувате малкуцка да се порадуваат на вљаста.
Седум години глумеа опозиција и едвај дочекаа повторно да седнат на трпеза а вие сте се фатиле со име-идентитет-достоинство.

П.С.
гледам Македонците ти се виновни зошто биле измамени, значи не копитарите кои постојано го манипулираат македоснкиот народ туку Македонците :tapp:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.018
Да требаше да слушам вакви лоботомски муабети од дечишта адолесценти што висат 24/7 на форум, до сега требаше да бидам у планина и востание да спремам.

Реалноста е дека до сега не постои изборен циклус, а да не е победник Вмро во македонскиот изборен блок.

А ова муабетиве дали сум свесен или не чувај ги за со секташите у партија да се тешите “леле апсиев што им напиша на фејзбук” и “леле пак ќе ги падне на уставен”.
Не висам јас по штаб друже, поштено си работам за разлика од вакви као тебе поради кои ќе ја изгубиме Македонија. Твоите деца и внуци ќе ги почуствуваат твоите патриотски потези не се секирај.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.105
Поени од реакции
81.081
Гордана со подршка: на сектава со ментални проблеми, како и на несреќнине марионети у Украина. Мицкоски со посветена прилежност кон новото име. (по посетата на Амбасада) Исто ко за пописот...

Мицкоски почиње јако го зима у уста, ваљда да добие некаков левериџ кај нашите владетели (странските претставници).


10% дека тој левериџ ќе го искористи за да ја среди ситуацијата (со Албанците и др.), 90% дека ќе го искористи за да лапне поише, он и функционерите од партија, а власта (што седи по амбасади) да замижи и да не му смета со новинарски текстови, или јавно искажано негодување поради корупција. Нешто слично ко Грујо кој донесе закон за амнестија на хашките случаи, со кој всушност помилува воени злосторства по нарачка на Амбасада и направи ред други отстапки на Албанците, како што е, на пример, носењето на законот за знамиња (така го викаат документот со кој станавме единствена држава у свет која на свои јарболи вее знаме на туѓа држава). Епа он тој левериџ не го искористи за да реши проблеми од типот - напади на Албанци врз имотот и личната сигурност на Македонците, нешто што му се случуваше со јака фреквенција. Он тоа го искористи за да зажмурат некое време, да го остаат да ровари со своите милиња и остали куротресини. Овој е изглеа исти курац, ко што глеаме. Ништо нема да се смени. Исто ко ДУИ да е на власт.




 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.872
И јас не сакам ортачка држава со шпоните, и независност од западот ама за разлика од некој тука јас немав лажна надеж дека ќе нема шпони во власта и дека ќе се одалечиме од западот, јас имав реални очекувања, не знам од каде тебе таа идеја, па никој такво ниту ни вети, може нешто сум пропуштил, дај сподели такви изјави.
Проглемот кај овај дебилов Мицко е што не ги издржа ни првите шамари од кале, а претходно се истрча со изјави дека нема да го користи Северна а сега се повлече ко посран гулаб, све другото досега беше очекувано.
Опасни тези внесуваш.
Никаде никој не рекол да се прави вљада без Арнаути!
Твојатра манипулација е во тоа што во вљада НЕ МОРА ПО СЕКОЈА ЦЕНА ДА ИМА арнаутски политички субјект особено кога тој субјект ЈАВНО ЗАГОВАРА ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА.

Внесување на арнаутски политички субјект во власт НЕ ЗНАЧИ ВОДЕЊЕ НА СОБРАНИСКИ СЕДНИЦИ НА СТРАНСКИ ЈАЗИК!
Водењето на седниците на албански значи ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА!
Аман бре лујџе толку ли е тешко тоа да се сфати?

И повторно манипулација.
Не е проблем Мицко исто како што не беше проблем ни Црпе, проблем се оние што ги инсталираат и стојат зад нив ! ! !
Тоа се САД и ЕУропска.

Се разбира ако ги прашаш нив ќе ти речат дека се проблем Русија и Кина ама ниту Русија ниту Кина не инсталира вљаст во северџганистан.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892

Меџити рече дека балансерот нема да биде укинат туку дека ќе се уреди со закон. На тој начин правичната застапеност биде испочитувана за сите, а ќе се пази и да се донесат квалитетни решенија и кадри за администрацијата.

"Последните години има секојдневни и многу често каде Македонци се запишуваа како Албанци, Албанци како Турци, значи не беше во функција на правичната застапеност. Воедно ќе се пази на квалитетот што оди во прилог на сите заедници во државата", рече Фамир Меџити-предлог за министер за екологија.

Поздрав до вмровците и нивната програма за укинување на балансерот :kezec:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.105
Поени од реакции
81.081
^ќе видиме законот прво каков ќе биде
(мада, според све до сега веројатно ќе биде ко партнер на Вреди да е СДСМ)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.147
Поени од реакции
8.429
Твојатра манипулација е во тоа што во вљда НЕ МОРА ПО СЕКОЈА ЦЕНА ДА ИМА арнаутски политички субјект особено кога тој субјект ЈАВНО ЗАГОВАРА ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА.
Каде реков дека мора да има влада со арнаути по секоја цена. Јас само си кажав дека не летав во облаци за да очекувам дека Мицко ќе направи таква влада.
Внесување на арнаутски политички субјект во власт НЕ ЗНАЧИ ВОДЕЊЕ НА СОБРАНИСКИ СЕДНИЦИ НА СТРАНСКИ ЈАЗИК!
Не знам како е законот, ако знаеш кажи како е.
Не е проблем Мицко исто како што не беше проблем ни Црпе, проблем се оние што ги инсталираат и стојат зад нив ! ! !
Не ми е целта да го бранам Мицко или Гога, ама глупаво ми е кога некој се фаќа за глупости, се сретнале со педерите, јаки муда, али ајде само нешто да штракаме.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.830




Поздрав до вмровците и нивната програма за укинување на балансерот :kezec:
^ќе видиме законот прво каков ќе биде
(мада, според све до сега веројатно ќе биде ко партнер на Вреди да е СДСМ)
ова го зборував за почетокот кога се правеше влада со албанска партија . Требаше да се истера еден мандат од 4 години да се ресетираат албанските барања и интереси и со тоа нивната економска моќ да падне на минимум оти тие се хранат од политичката моментална моќ кои ја владеат со клиентелистичките вработувања .
Чиста влада од ВМРО,ЗНАМ и ЛЕВИЦА . Целосна македонска власт . Македонско ресетирање на македонскиот блок и албанско ресетирање на албанскиот блок и да се дојде до баланс .
Но се направи спротивното. Замена на еден албански блок со замена на друг албански блок . Им се дава да растат од семе на нула до плод на производ на нови интереси и политички барања .
Сега новата албанска политичка елита ќе бараат плус и плус ново и поагресивно . Сега целат на најосновата работа , а тоа е маргиналната малцинска граница од 20 проценти да се трга во замена за етнички балансер кој на некој начин беше минорен и не многу есенцијален во политиката .
ВМРО ќе прави пазар за многу скапа цена , во кратко .
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.133
Поени од реакции
11.191
Реално треба да си одат ВМРО, кажуваат Северна Македонија. И наместо нив да дојдат оние кои што го патентираа зборов и кои што го употребува 2319039210 пати на ден, ама не сметаше тогаш.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.265
Поени од реакции
9.866
Ај едно прашање до сите вас "врвни" познавачи на политичката состојба и големи македонски патриоти....Кога ке има покачување на плати, ете тоа ми е најбитно!?
Баш ме брига за име и за устав....сакам стандардот да ни биде нормален, да живееме ко луѓе, а не да одиме кај циганине на одмор и да спиеме во прдеж апартмани со цела гајба домати и пиперки донесени од дома.:mad:
Не сум јас од тие, но се нервирам кога ги гледам комшиите и пријателите.
Ако не покачат плати, незадоволството повторно ке биде по улици со штрајкови.
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
513
Поени од реакции
1.591
Не висам јас по штаб друже, поштено си работам за разлика од вакви као тебе поради кои ќе ја изгубиме Македонија. Твоите деца и внуци ќе ги почуствуваат твоите патриотски потези не се секирај.
Твоето нерелевантно размислување воопшто не е битно за мене.
Ко жениче на секој втор пост те има, така да очигледно е од која “виртуелна” партија си и чиви тези застапуваш.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
421
Поени од реакции
893
Да ви ебам платата и стандардот, држава изгубивме, идентитет, историја, јазик тие за платата и за одмор само ги боли. Изроди.
klasicni kurtoni koi pak ke odat u grcija i ke si gi ladat tasacite i pickite i ke zborat samo pozadi tastatura kako grcite ne ebavale... malce e za ovoj klet narod ja dadoa ovie dpnevcite drzavata na sipcite + pederite
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.020
Поени од реакции
8.586
 

Kajgana Shop

На врв Bottom