Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Се-де-се-то беше „инсталирaно„ од „чадорот„ со само една цел-разнебитување на Македонија до состојба од нејзина (само)непрепознатливост....со тенденција за нејзино исчезнување од Светов.
Е*ате чадорот, што не можеше дпне толку години да ги смени и да прават што сакаат. Кој знае како успеа да ги инсталира комуњарите во време кога дпне имаа најголема моќ во системот, а и финансиски?
Е*ате чадорот што не успеа да ги задржи комуњарите и изгуби од моќниот Мицковски.
Кога не ви одговара нешто, се вадите на Калето, демек присилени биле, инаку дпне чесни намери имаат, трагикомедии.

Опцијата "чадорот" да ги инсталира комуњарите и квази патриотите, зашто не ти е реална...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.003
Поени од реакции
4.184
Ti kazav odma jas uste od prviot muabet.
Ako e instalirana, nekoj drug ni ja nametnal togas kako gragjani si go trgate gazeto na strana, nesto kako nie ne sme krivi, nemate odgovornost,drug ni go donese.
Ne ni go donese nikoj, sami si go glasaja gragjanite. Zosto kako sekoj so svoj um, ali bitnoto e deka si go glasaja gragjanite.
Taka da Zoran Zaev i SDSM po niti eden parametar ne bea instalirani tuku legalno izbrani na izbori. I toa ne ednas tuku dva pati so red, i ednas na lokalni, baska pretsedatelski.
Treba da sfatat ednas gragjanite deka nivnite odluki imaat posledici a ne da se vadat so detski muabeti, nie ne sme krivi, nekoj ni go instalira. Si go instaliravme sami i toa e vistinata, a posle ebanje nema kaenje.
Така е мк владе,

граѓаните сами си ги гласаа и наредните 6-7 години си ја трпеа последицата од нивното гласање преку општиот распад на системот и обезличувањето на се‘ што е македонско.

Може така, нели?...

Добро, на наредните избори пак нека си ги гласаат, ако сметаат дека комуњарата е ненадминлива во квалитетното управување со државава.
Автоматски споено мислење:

Е*ате чадорот, што не можеше дпне толку години да ги смени и да прават што сакаат. Кој знае како успеа да ги инсталира комуњарите во време кога дпне имаа најголема моќ во системот, а и финансиски?
Е*ате чадорот што не успеа да ги задржи комуњарите и изгуби од моќниот Мицковски.
Кога не ви одговара нешто, се вадите на Калето, демек присилени биле, инаку дпне чесни намери имаат, трагикомедии.

Опцијата "чадорот" да ги инсталира комуњарите и квази патриотите, зашто не ти е реална...
Еве уште еден кој „није одавле„...
Автоматски споено мислење:

Опцијата "чадорот" да ги инсталира комуњарите и квази патриотите, зашто не ти е реална...
...затоа што не читаш што сум напишал...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Така е мк владе,

граѓаните сами си ги гласаа и наредните 6-7 години си ја трпеа последицата од нивното гласање преку општиот распад на системот и обезличувањето на се‘ што е македонско.

Може така, нели?...

Добро, на наредните избори пак нека си ги гласаат, ако сметаат дека комуњарата е ненадминлива во квалитетното управување со државава.
Ne dali mozi tuku taka e.
Parlamentarna demokratija sme, si ima izbori na sekoj 4 godini, si izleguvaat gragjanite i si glasaat. Ako mnozinstvoto smetaat deka SDSM im se super, taka i ke bide mu se dopagjalo toa nekomu ili ne. Ete licno jas Levica ne mozam da gi smislam, poodvratni stvorenja od sareni kurtoni nema spored mene, ali ako vo idnina na nekoi izbori si pobedat togas toa e toa, koj sum jas da mu protivrecam na zelbite na mnozinstvoto iskazano na izbori.
Toa e i cela poenta na demokratijata.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.413

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Е*ате чадорот, што не можеше дпне толку години да ги смени и да прават што сакаат. Кој знае како успеа да ги инсталира комуњарите во време кога дпне имаа најголема моќ во системот, а и финансиски?
Е*ате чадорот што не успеа да ги задржи комуњарите и изгуби од моќниот Мицковски.
Кога не ви одговара нешто, се вадите на Калето, демек присилени биле, инаку дпне чесни намери имаат, трагикомедии.

Опцијата "чадорот" да ги инсталира комуњарите и квази патриотите, зашто не ти е реална...
Cela poenta na muabetot im ja kazav ama nekako ne im odgovara. Vaka polesno im e, drug ni go instalira ili nie samo najdobri nameri imavme i taka.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.003
Поени од реакции
4.184
Ne dali mozi tuku taka e.
Parlamentarna demokratija sme, si ima izbori na sekoj 4 godini, si izleguvaat gragjanite i si glasaat. Ako mnozinstvoto smetaat deka SDSM im se super, taka i ke bide mu se dopagjalo toa nekomu ili ne. Ete licno jas Levica ne mozam da gi smislam, poodvratni stvorenja od sareni kurtoni nema spored mene, ali ako vo idnina na nekoi izbori si pobedat togas toa e toa, koj sum jas da mu protivrecam na zelbite na mnozinstvoto iskazano na izbori.
Toa e i cela poenta na demokratijata.
Каква црна демократија...тоа е обична забава за народот, кој мисли (!) дека нешто одлучува, затоа што му е допупштено да гласа на избори.

Да биде иронија поголема, во „нашата земјата„ народот не гласа „за„, туку гласа „против„ владеачката партија/коалиција, сметајќи дека со смена на тековната власт, нешто битно ќе се промени во државава и во нивните животи.

И оттаму доаѓа ова „каење„ кај поедини членови на форумов, оти надежта си ја потрошиле излегувајќи на избори и гласајќи „против„ досегашната власт.

ДПНЕ е сега на власт токму ради гневот кон народов (Македонски) го собра против комуњарата во претходните 6-7 години, ама истиот тој народ заборави дека комуњарата беше на власт токму ради млакоста од ДПНЕ во 2016/17-та година.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Каква црна демократија...тоа е обична забава за народот, кој мисли (!) дека нешто одлучува, затоа што му е допупштено да гласа на избори.

Да биде иронија поголема, во „нашата земјата„ народот не гласа „за„, туку гласа „против„ владеачката партија/коалиција, сметајќи дека со смена на тековната власт, нешто битно ќе се промени во државава и во нивните животи.

И оттаму доаѓа ова „каење„ кај поедини членови на форумов, оти надежта си ја потрошиле излегувајќи на избори и гласајќи „против„ досегашната власт.

ДПНЕ е сега на власт токму ради гневот кон народов (Македонски) го собра против комуњарата во претходните 6-7 години, ама истиот тој народ заборави дека комуњарата беше на власт токму ради млакоста од ДПНЕ во 2016/17-та година.
Sekoj si ima pravo na mislenje pa makar i bilo i gresno.
Bilo kako bilo, dali glasal protiv nekoj ili za nekoj, negoviot glas se broj i toj ili tie sto imaat najpovekje glasovi i imaat mnozinstvo vo parlamentot ke bidat vlast.
Da bevme pod okupacija ili da imavme monarh koj ne se bira na izbori tuku po krvna linija, togas ke mozis da recis ni go instaliraa, nametnaa, nie ne go biravme, ali sega za sega toj muabet ne vi drzi voda, sami si gi birame. Kakvi se, takvi se, nie si gi odbravme da ne vodat, nikoj nisto ne ni instalira.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.319
Поени од реакции
40.113
Левица нема да дозволи ни грам сировини да се ископаат.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.993
Поени од реакции
4.539
Освен размена на територии и население 2001 еве и сега се согласувам со Љубчо, од 99 работи може барем во 1 процент да се согласиме.
Само треба да образложи за кои македонски бугари прави муабет, ако е за марионетата ванчо нема проблем, такви како него и ванчо напрсти се броеле, глумци.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.070
Поени од реакции
10.786
Си станал у 8 саат сабајле, прва работа шо праиш , пишуваш за политика .
Не си нормален .
Како сите на темава дефинитивно :LOL:
Со надеж дека овој пат ке добие решение за стално во рек битола :masa:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.077
Поени од реакции
4.853
Сите добиваат.
Нема смисла Орце Камчев и ти ист данок да плаќате.
Те разбира тој тебе многу добро ти не го разбираш.
Тој не сака другите-сите да добиваат тој сака само тој да добие, сите други за него не се битни односно битни се само до колку може од нив да лапа.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.260
Те разбира тој тебе многу добро ти не го разбираш.
Тој не сака другите-сите да добиваат тој сака само тој да добие, сите други за него не се битни односно битни се само до колку може од нив да лапа.
Кој ти брани сам да се одданочиш чим си волку мајка терезовски продуховен? Уплати им бе аконтативно уште 10-20% од својата плата на УЈП чим толку сакаш и другите да добиваат. Или ти сакаш од Орце да добиваат а не од тебе?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.993
Поени од реакции
4.539
Кој ти брани сам да се одданочиш чим си волку мајка терезовски продуховен? Уплати им бе аконтативно уште 10-20% од својата плата на УЈП чим толку сакаш и другите да добиваат. Или ти сакаш од Орце да добиваат а не од тебе?
Аман бе во систина ли работиш, го отепа од фалење и бранење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom