Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.456
Поени од реакции
5.248
Генчов прогнозира дека наскоро Гога ќе биде втората Данела Арсовска:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.010
Поени од реакции
4.193
Ili toa ili so argumenti slabo. Ne pravis muabet so levicar pa da si se tapsate po ramo i hehenca da si stavate.
Inaku ne e nekoja filozofija na kade ja terate vodata ko ke recite ni gi instaliraa. Si se ograduvate od odgovornost.
Ne sme nie krivi, ni gi instaliraa :toe:
Nesto kako dojde ambasadorot toj i toj i rece od utre za nego ke glasate. I vie kako popcinja se nacrtavte pred izborni kutii i si zaokruzivte toa sto treba . Toa vi e izgovorot, alibito :cautious:
Еве ти и аргументи, за да не речеш дека не ти е одговорено:

- Постои аудио запис во кој Зоќе самиот признава дека е „подоготвуван од „чадорот„„, во времето до куртон-револуцијата и објавувањето на нелегалните прислушувани тел.разговори,
- се-де-се-то не победи на избори,
- Таљатими беше избран нерегуларно,
- Зоќе, во својот сељачки манир, убо го заеба „фикусот„, погазувајќи го веќе потпишаниот документ,
- „Тиранската...„ стана дел од нашиот устав,
- АСНОМ е отстранет од уставот,
- Владата од Зоќе се занимаваше само со пар теми: а/како да капитулира пред Грција, б/како да капитулира пред Бугарија, в/како да ги внесе Волгарите во уставот,
- Владата од Зоќе има катастрофа од економски резултати, а во позадина на таа катастрофа и на капитулациите, започна невидена корупција и крадење, со невиден пад на довербата на народот во државава и во институциите,
- странците (амбасадорите) го толерираа предавничкото однесување од комуњарата и нејзинот лоповлук-се‘ до моментот кога Зоќе заглави во својот (политички) простотилак, престана да ги „испорачува„ бараните резулатити и беше „тргнат„ од премиерското место.

Доволно?...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Еве ти и аргументи, за да не речеш дека не ти е одговорено:

- Постои аудио запис во кој Зоќе самиот признава дека е „подоготвуван од „чадорот„„, во времето до куртон-револуцијата и објавувањето на нелегалните прислушувани тел.разговори,
- се-де-се-то не победи на избори,
- Таљатими беше избран нерегуларно,
- Зоќе, во својот сељачки манир, убо го заеба „фикусот„, погазувајќи го веќе потпишаниот документ,
- „Тиранската...„ стана дел од нашиот устав,
- АСНОМ е отстранет од уставот,
- Владата од Зоќе се занимаваше само со пар теми: а/како да капитулира пред Грција, б/како да капитулира пред Бугарија, в/како да ги внесе Волгарите во уставот,
- Владата од Зоќе има катастрофа од економски резултати, а во позадина на таа катастрофа и на капитулациите, започна невидена корупција и крадење, со невиден пад на довербата на народот во државава и во институциите,
- странците (амбасадорите) го толерираа предавничкото однесување од комуњарата и нејзинот лоповлук-се‘ до моментот кога Зоќе заглави во својот (политички) простотилак, престана да ги „испорачува„ бараните резулатити и беше „тргнат„ од премиерското место.

Доволно?...
Se ok toa, taka e, ali sto ima ova vrska so instalirani ?
Znaes sto e instalirani?
Nekoj da go napravi vlast, premier bez da prasa, ednostavno da go dovede i da reci e ovoj od denes ke vi bidi premier , pretsedatel, administrator. Primer ete bugarite vo vtora svetska vojna tuka bea instalirani kako administratori, niti nekoj gi vikna, niti ne prasa nekoj. Taka Hitler rece i tolku, vie ke administrirate so taa teritorija.
Ovde toa ne bese slucaj, si imase izbori taka da batalite takvi muabeti.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.010
Поени од реакции
4.193
Se ok toa, taka e, ali sto ima ova vrska so instalirani ?
Znaes sto e instalirani?
Nekoj da go napravi vlast, premier bez da prasa, ednostavno da go dovede i da reci e ovoj od denes ke vi bidi premier , pretsedatel, administrator. Primer ete bugarite vo vtora svetska vojna tuka bea instalirani kako administratori, niti nekoj gi vikna, niti ne prasa nekoj. Taka Hitler rece i tolku, vie ke administrirate so taa teritorija.
Ovde toa ne bese slucaj, si imase izbori taka da batalite takvi muabeti.
Алоооо младиќу....

Сам на себе си противречиш.

Ти објаснив како беше „инсталиран„ Зоќе, ти објаснив по кои „симптоми„ можеш да расудиш дека претходната комуњарско-шќипериска власт беше целисходно поставена, а ти ми тераш инает.
Па уште коментираш како „изгледа„ инсталирана власт, ама истото тоа не го забележиваш кај досегашната.

Аман...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Алоооо младиќу....

Сам на себе си противречиш.

Ти објаснив како беше „инсталиран„ Зоќе, ти објаснив по кои „симптоми„ можеш да расудиш дека претходната комуњарско-шќипериска власт беше целисходно поставена, а ти ми тераш инает.
Па уште коментираш како „изгледа„ инсталирана власт, ама истото тоа не го забележиваш кај досегашната.

Аман...
Druze mesas poimi, koristi drug zbor namesto instalirana. Instalirana sosem nesto drugo znaci. Tuka si imase izbori, si izlegoja gragjanite, si glasaa po soopstveno ubeduvanje i taka.
Ako taa togas bese instalirana, ovaa sega kakva e?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.010
Поени од реакции
4.193
Druze mesas poimi, koristi drug zbor namesto instalirana. Instalirana sosem nesto drugo znaci. Tuka si imase izbori, si izlegoja gragjanite, si glasaa po soopstveno ubeduvanje i taka.
Ako taa togas bese instalirana, ovaa sega kakva e?
Младиќу,

поимот „инсталира„ намерно го пишувам со наводници, иако не е далеку од вистината дека не се инсталира само технички склоп или софтвер, туку може да се инсталира и власт, со одредена намена и цел. Таква беше претходната, да не се повторувам.

А тоа што привидно никој „од надвор„ не дојде и ни рече еве, од утре Зоќе ќе ви биде премиер, ама нема да биде „инсталиран„ туку легално поставен, не значи дека Зоќе навистина не беше „инсталиран„. Она кое е очигледно има и своја позадина, која е побитна од видливите нешта.

Оваа власт каква е? Ќе видиме наскоро. Јасно е дека во „нашата земјата„ власта не ја одредуваат гласачите па по делата од новава власт, ќе видимие „кои се и што се„“.

Не ја гласав оваа власт, и се‘ помалку ме боли ѓонот кој ќе е на власт, оти мене лично ништо битно не ми мења во животот, оти и „едните„ и „другите„ во суштина се исто г*мно.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Азир Алиу е баш квалитетен кадар барем по образованието што го има.
Не го знаеш човекот, ама еве му веруваш. Гледаш како се мењаат работите кога те стаат на платен список?
Овој ќе да е новиот Стив Џобс од Чегране.

Уриме
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Se ok toa, taka e, ali sto ima ova vrska so instalirani ?
Znaes sto e instalirani?
Nekoj da go napravi vlast, premier bez da prasa, ednostavno da go dovede i da reci e ovoj od denes ke vi bidi premier , pretsedatel, administrator. Primer ete bugarite vo vtora svetska vojna tuka bea instalirani kako administratori, niti nekoj gi vikna, niti ne prasa nekoj. Taka Hitler rece i tolku, vie ke administrirate so taa teritorija.
Ovde toa ne bese slucaj, si imase izbori taka da batalite takvi muabeti.
Си станал у 8 саат сабајле, прва работа шо праиш , пишуваш за политика .
Не си нормален .
Како сите на темава дефинитивно :LOL:
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.225
Поени од реакции
661
Се во животот ви ваш е ПОЛИТИКА! Оној што вика дека ПОЛИТИКА не го интересира е ГЛУП човек!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Си станал у 8 саат сабајле, прва работа шо праиш , пишуваш за политика .
Не си нормален .
Како сите на темава дефинитивно :LOL:
Od kaj znaes koga sum stanat, mozi od treta sega si dojdov :cautious:
Автоматски споено мислење:

Младиќу,

поимот „инсталира„ намерно го пишувам со наводници, иако не е далеку од вистината дека не се инсталира само технички склоп или софтвер, туку може да се инсталира и власт, со одредена намена и цел. Таква беше претходната, да не се повторувам.

А тоа што привидно никој „од надвор„ не дојде и ни рече еве, од утре Зоќе ќе ви биде премиер, ама нема да биде „инсталиран„ туку легално поставен, не значи дека Зоќе навистина не беше „инсталиран„. Она кое е очигледно има и своја позадина, која е побитна од видливите нешта.

Оваа власт каква е? Ќе видиме наскоро. Јасно е дека во „нашата земјата„ власта не ја одредуваат гласачите па по делата од новава власт, ќе видимие „кои се и што се„“.

Не ја гласав оваа власт, и се‘ помалку ме боли ѓонот кој ќе е на власт, оти мене лично ништо битно не ми мења во животот, оти и „едните„ и „другите„ во суштина се исто г*мно.
Ti kazav odma jas uste od prviot muabet.
Ako e instalirana, nekoj drug ni ja nametnal togas kako gragjani si go trgate gazeto na strana, nesto kako nie ne sme krivi, nemate odgovornost,drug ni go donese.
Ne ni go donese nikoj, sami si go glasaja gragjanite. Zosto kako sekoj so svoj um, ali bitnoto e deka si go glasaja gragjanite.
Taka da Zoran Zaev i SDSM po niti eden parametar ne bea instalirani tuku legalno izbrani na izbori. I toa ne ednas tuku dva pati so red, i ednas na lokalni, baska pretsedatelski.
Treba da sfatat ednas gragjanite deka nivnite odluki imaat posledici a ne da se vadat so detski muabeti, nie ne sme krivi, nekoj ni go instalira. Si go instaliravme sami i toa e vistinata, a posle ebanje nema kaenje.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.006
Поени од реакции
4.557
Генчов прогнозира дека наскоро Гога ќе биде втората Данела Арсовска:
Со бугаров да правиш емисија од час и пол треба да си нездрав, но ништо чудно за васето кое и самото е бугарофилче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom