Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.578
Поени од реакции
21.443
Овој па во главата има пајажина наместо мозок. Бидејќи тоа што бевме жртва 30 години ни донесе ништо освен бенефит и благослов. Па уште ќе не кажела Грција, на кого бе мртов ќе не каже? На Урсула ли ќе и каже? Како мали комуњар си замислува политика работава, ко основно одделение сме па ќе не кажела Грција на сите дека сме биле немирни.

 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.875
Поени од реакции
8.356
Овој па во главата има пајажина наместо мозок. Бидејќи тоа што бевме жртва 30 години ни донесе ништо освен бенефит и благослов. Па уште ќе не кажела Грција, на кого бе мртов ќе не каже? На Урсула ли ќе и каже? Како мали комуњар си замислува политика работава, ко основно одделение сме па ќе не кажела Грција на сите дека сме биле немирни.

Има шљивовица наместо мозок.
Се прави кобајаги некаков Србин, а не разликува Ч и Ћ (Стевић).
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.078
Поени од реакции
2.372
Брее сите европски фаци се јавија на твитер со жалење, тоа значи дека сме на прав пат.
Абе 7 години поданичеа кај стигнат и сеа кога некој ќе стаи рачна, сите се у бунило. Овие па соседиве навикнати све да добијат и сеа се чудат, како вака.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
294
Поени од реакции
591
Одамна не сме имале ваков лидер. Кој сака да се идентификува како северџан, слободно. Јас сигурно нема.

Нека си тераат. Убаво почнаа. Мораше некој веќе да стегне заби и да покаже сила пред сите. Доста е.
Само мрсуливе од СДС и шошоните можат на ова рачка да најдат. Тоа не се граѓани што сакаат Македонија да биде стабилна и горда. Тоа се испадок од американците што беснеат кога нема на сцена Македонци што клечат на колена и се поданици.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.965
Поени од реакции
6.282
Znaci,
Se shto Rusija pravi i na EUSA i smeta e dobro.
Taka i se shto Makedonija pravi a i smeta na EU e dobro za nas.
Автоматски споено мислење:

За тоа да се случи треба прво да се согласат сите земји членки а за тоа бадијала си сонува урсула.А и да се случи тоа веднаш од некаде ќе излезат повеќе од пола земји членки против нас иако официјално не подржуваат
Tochno taka. Ne e usvoeno ama e na dneven red a vo medjuvreme se koristi metodata " Kolegava dobil proliv a nie morame bash sega da glasame"
Ama se koristi koa se saka, znachi vo nashiov sluchaj na Mekoteli nikogash.
Zatoa bravo G-go Predsedatelka i teraj dalje so istoto tempo kako i prviot den. Najmalce 60% od narodov se so tebe.

A za lanja jadenje i vaka i onaka stalno ce ima nekoj.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
294
Поени од реакции
591
Нашата прецедателка нека продолжи по овој пат. Да е жива и здрава ке добие и нареден мандат!

Таму во далечина се е Македонија,
зошто нашта мила земја други ни ја зедоа!

 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
13 април 2021
Мислења
3.211
Поени од реакции
10.737
Ne, ti pisuva zatoa sto mnozinstvoto gragjani so pravo na glas im dadoa dovolno pratenici na SDSM da vladeat ( loso ili dobro e diskutabilno tuka, zavisi koj ke prasas) i nema bas vrska so zelbite na poedinci kako jas, ti, petko trajko. Parlamentarna demokratija sme i mnozinstvoto odlucuva sto e najdobro za republikata. Togas mnozinstvoto odluci kako sto odluci i toa e toa. Ete zatoa taka ti pisuva vo dokumentite.
Ke ja smenis i taa, nevalidna ti e. Odi ti vo banka objasni im deka ne e toa tvoja zelba i zatoa licnata karta ti e nevalidna, odma ke ti izlezat vo presret.
Ne, ne naznacija, koalicijata SDSM DUI imase dovolno pratenici za da smeni ustav, ne pak da izglasa spiker, batalite tie muabeti. Toa za dezerter e vekje bezveze muabet.
Referendumot bese konsultativen, ne obvrzuvacki, taka da i tuka ustavot ne e prekrsen. Sakaja da dobijat samo legimitet od gragjanite, nisto drugo. Ako bese pozitiven ok, uste podobro ali posto ne bese, pak si go izglasaja.
Zatoa sto vo kampanja ne bea izbrani pretstavnici tuku kandidati. Mozat da tresat sto sakaat.
Како имаа дво третинско мнозинство за да смени устав? Со поткупување пратеници?

Владе јас мислев дека си Македонец од битолско, ама очигледно сум била многу грешка.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
997
Поени од реакции
2.785
Вие додека овде душички се расправате дали требало или не да изговори Македонија или Северна прво. Од денес почнуваат преговорите за прераспределба на 3000 директорски позиции, и уште еден куп места во извршни одбори, регулаторни тела со платичка над 1000 евра, и остало...

Продужете така, ваков народ им треба на валстодржците ;)
Епа ако не па истите нека останат од сдс/дуи
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.511
Поени од реакции
19.985
@мкд владе
Абе тебе никако да ти се угоди еј.Неколко године га дрвиш сс сфе исто шарени куртони,северџани бла бла и ск на крај мрсиш муда што кажала Македонија.Значи кажала алооо не потпишала нешто на кое пишувало.
Значи сфака ву час на жену,права војводка,а ти што ск као демек мајка Тереза сфе по прописи.А кумуњари што га употребуесфа без северна у изборну кампању?
Ќутиш затој а?
Ај пини едну ракију смири се.Живели.
:icon_mrgr:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.210
Поени од реакции
5.146
Бираме да се вратиме назад?

До 2018-та браневме БЈРМ, сега Северна Македонија не чини.

Специјални ми се овие со бугарски пасоши како се спремни да ја барикадираат државата ама името не го давале, истите тие што кога нашле бугарско свидителство на дедото, се радувале како да пронашле ќуп со лири.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.206
Поени од реакции
16.153
Бираме да се вратиме назад?

До 2018-та браневме БЈРМ, сега Северна Македонија не чини.
Не знам кој бранел, можда тие ко тебе што ја гласаа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom