Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Еве го Влајко ваш, убаво ви објаснил ама не сте слушале.

Согласно ова, тој што повикувал на бојкот а секако знаел дека референдумот е консултативен е директен соучесник во стварањето на Северџанија како они милуваат да ја наречат.
Лечи се :popce:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Ти ги разбирам фрустрациите што ги имаш, ама не ти се насочени на права адреса. Don‘t kill the Messenger.
Нула фрустрации. Очекував дека нема да ми одговориш на прашањето, но не очекував дека ќе тропаш глупости.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Нула фрустрации. Очекував дека нема да ми одговориш на прашањето, но не очекував дека ќе тропаш глупости.
Не го најде одговорот во објаснувањето на Влајко? Тогаш не знам како би можел да ти помогнам. На референдумот од пред 20 години не се сеќавам убаво дали бил обврзувачки или консултативен за да бидам компетентен да правам споредби. Ако ти добро се сеќаваш, можеш самиот да дојдеш до заклучок.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Не го најде одговорот во објаснувањето на Влајко? Тогаш не знам како би можел да ти помогнам. На референдумот од пред 20 години не се сеќавам убаво дали бил обврзувачки или консултативен за да бидам компетентен да правам споредби. Ако ти добро се сеќаваш, можеш самиот да дојдеш до заклучок.
1. Објаснувањето на "Влајко" (не го знам човеков btw, не знам зошто го викаш Влајко) е дека бидејќи референдумот е консултативен, власта може да го земе или да не го земе предвид, како ѝ одговара. Што би го направило гласањето бесцелно.
2. Нашиот устав не познава консултативен референдум
3. Во 2004та истиве комуњари што сега ги важеа резултатите од референдумот, тогаш НЕ ги важеа (они тогаш повикуваа на бојкот, Рада и нејзиниот "некои прашања не заслужуваат одговор" став). Значи тогаш го следеле законот за референдум, сега не.

Твој коментар на ова?
 
Последно уредено:

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
1. Објаснувањето на "Влајко" (не го знам човеков btw, не знам зошто го викаш Влајко) е дека бидејќи референдумот е консултативен, власта може да го земе или да не го земе предвид, како ѝ одговара. Што би го направело гласањето бесцелно.
2. Нашиот устав не познава консултативен референдум
3. Во 2004та истиве комуњари што сега ги важеа резултатите од референдумот, тогаш НЕ ги важеа (они тогаш повикуваа на бојкот, Рада и нејзиниот "некои прашања не заслужуваат одговор" став). Значи тогаш го следеле законот за референдум, сега не.

Твој коментар на ова?
За да ја продолжиме дискусијава, прво треба да најдеш каде во законот пишува дека таков референдум не постои, односно дека секој референдум е задолжителен. Ваљда сите про опозициски и про владини аналитичари знаеле што зборат кога говореле за консултативен референдум.

Доколку не најдеш такво нешто, кажи ми од каков тип бил референдумот од пред 20 години, за да можам да дадам коментар.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
За да ја продолжиме дискусијава, прво треба да најдеш каде во законот пишува дека таков референдум не постои, односно дека секој референдум е задолжителен. Ваљда сите про опозициски и про владини аналитичари знаеле што зборат кога говореле за консултативен референдум.

Доколку не најдеш такво нешто, кажи ми од каков тип бил референдумот од пред 20 години, за да можам да дадам коментар.
Го отвори ли линкот од втора точка?
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Го отвори ли линкот од втора точка?
Дали оваа извесна Милојка која тврди дека "Уставот нема одредба што предвидува распишување консултативен референдум на државно ниво" не го разбрала законот на референдум или пак свесно пуштила компир статија за на нејзе да се залепат луѓе коишто читаат само наслови или не го проверуваат тоа што го прочитале, еве ти го Законот па ти сам процени.

Закон за референдум

Под "1. Референдум на државно ниво" види член 27.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.927
Поени од реакции
8.425
„Претседателката Силјановска ни обезбеди уште едно вето од земја членка на ЕУ?“

.. за вакви наслови „дека обезбедила“, а во понатамошен текст да се напише ,,дали“ или ,,можеби“, со вакво паушално набедување на највисока фукција на државата треба да се одговара кривично, ова не е слободно новинарство, ова е јавно тенденциозно лажење и злоупотреба на новинарската професија манипулација која не носи ништо добро на Македонија!

Прегледај го приврзокот 416787

...дали авторот Ј. Ѓорѓиоски (Јане Ѓорѓиоски) е новинар по професија и го има тој ексклузивитет да предвидува и пишува вакви наслови?

Прегледај го приврзокот 416795

кој си бе ти што така пишуваш јавно кој екслузивитет го имаш?
...стопанственик во транзиција, кој живее и работи во Прилеп, ама се преселил во Скопје, македонскиот блогер Рибаро од Прилеп, член на фондации (Метаморфозис), работи на порталот frontline.mk!

Прегледај го приврзокот 416791

аааааа сега работите ми се појасни, уште можеби го исплатуваат да тенденцизоно и' штети на Македонија во овие тешки моменти, па со такви лажни наслови ќе го промовираш порталот ли?!
Кој е тој морон? Може малку подетално?
Инаку, еве демант од портпаролот на грчката Влада Маринакис за ветото:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.907
Поени од реакции
15.880
Каде ќе го најде, образложи.
За да се влезе во ЕУ има 2 начини :
1. Да си стратешки важен за вујче и или ЕУ, на пример држави од ех Варшавски Пакт...
2. Да имаш многу силен подржувач во ЕУ, пример Хрватска, таа влезе иако немаше решено ГРАНИЦА со земја членка на ЕУ, Словенија... НО моќниот Подржувач на Хрватска, Германија, ПРИТИСНА, па големиот проблем остана да се решава со Арбитража, ПО влазот на ЦРО во ЕУ..
сличен случај, Кипар, држ=ава со Недефинирани граници влезе во ЕУ, подржувачот Грција УЦЕНИ со ВЕТО на влаз на Бугарија и Романија !!!
..Ние не исполнуваме ни еден од двата случаи , па има неколку можјни реперкусии...
- да не ебе кој стигне и пак да не влеземе во ЕУ
- да прекинеме преговори за влез во ЕУ, како Монако, со услови за соработка со ЕУ како и досега, безвизен режим и слично, на база Реципроцитет..патем Пендаровски тврдеше дека ОДБИЛ ЕЕЗ статус :eek:
ќе нема предпристапни фондови, ама тие се ионака ветар у магла, пари кој одат на консултации или се крадат, ПА после треба да се враќаат, една земја членка, Хрватска има бајаги за враќање...
Има солуција ДА СТАНЕМЕ СТРАТЕШКИ важни, ама треба некој КРУПЕН да се заинтересира за нас, еве Гинпинг бееше во Белград, а наводно има Понуда за Србија за влез во БРИКС, кај нас ни доаѓа ни не есапи...
Едно време министерот на надворешни на Турција врлапе чифтиња за Отомански Комонвелт, ама и од тоа се откажаа...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Дали оваа извесна Милојка која тврди дека "Уставот нема одредба што предвидува распишување консултативен референдум на државно ниво" не го разбрала законот на референдум или пак свесно пуштила компир статија за на нејзе да се залепат луѓе коишто читаат само наслови или не го проверуваат тоа што го прочитале, еве ти го Законот па ти сам процени.

Закон за референдум

Под "1. Референдум на државно ниво" види член 27.
Од толку спинување што ми направи на оригиналното прашање слободно преименувај се во "вртимушка"...

1. Таа "извесна Милојка" е Милојка Калкашлиева, поранешен судија на Врховниот Суд на Македонија. Очекувам она многу подобро да знае закони и законски акти од нас 2ца и од рандом аналитичари.
2. Ништо од ова до сега што го пиша нема твое образложение зошто сме требале да излеземе да гласаме ПРОТИВ, и како тоа гласање ќе ја натераше власта да го почитува мислењето на граѓаните.
3. Ти да не си lazar31 со нов профил? Како да терам иста дискусија....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.901
Поени од реакции
4.059
Дали оваа извесна Милојка која тврди дека "Уставот нема одредба што предвидува распишување консултативен референдум на државно ниво" не го разбрала законот на референдум или пак свесно пуштила компир статија за на нејзе да се залепат луѓе коишто читаат само наслови или не го проверуваат тоа што го прочитале, еве ти го Законот па ти сам процени.

Закон за референдум

Под "1. Референдум на државно ниво" види член 27.
Море...

За референдумот и се‘ околу него, ги искршивме тастатуриве од пишување и коментирање, а ти пак се навраќаш на работа која е ем завршена (како неуспешна) ем доволно искоментирана.

Ај уште троа околу референдумот...оној од 2018-тата.

Кога за Зоќе из Муртино му стана јасно дека референдумот ќе му пропадне оти такво беше тогашното расположение кај народот, Зоќе го нарече „консултативен„ токму пред неговото одржување. Плус, прецеднико‘ на изборната, Оливерчо Дерковски, после рефреднимот, а пред да му „падне системот“, рече дека според резултатите од гласањето, референдумот не неуспешен, затоа што не исполнил два (!) кумулативни услови-процент на излезност и процент на гласачи „за„ и „против„.

И...Зоќе и комуњарата му, пак се „сетија„ и наместо да го прифатат исходот од гласањето, кој не им беше по мерак, го спроведоа „Црногорското сценарио„ на собраниско надгласување по референдумското прашање...

Рефрендумот никаде не беше именуван како „консултативен„, пред да биде оформен како збир од „подметнати прашања„, на кои може да се одговори на 2367 начини.

И така, „нашата земјата„ влезе во ОТАН како територија, не како народ.

Ќе ти текне....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Па тоа што на документите го пишува e заради лошото владеење на СДС, а не по моја желба. Они ме направија граѓанин од втор ред во мојата сопствена држава и ме принудија да менувам документи. Личната карта уште не ми е сменета, со Република Македонија ми е и така ќе остане се додека може. Ова другото го сменив од што бев принудена за да можам да функционирам. И искрено се надевам дека е само едно лошо невреме кое кога тогаш ќе пројде.

Не назначија дизертер за спикер противуставно?
Не ја погазија волјата на народот на референдум? Не е тоа противуставно?
И зошто за време на кампањите сите го користеа името Македонија, а сега им смета?
Ne, ti pisuva zatoa sto mnozinstvoto gragjani so pravo na glas im dadoa dovolno pratenici na SDSM da vladeat ( loso ili dobro e diskutabilno tuka, zavisi koj ke prasas) i nema bas vrska so zelbite na poedinci kako jas, ti, petko trajko. Parlamentarna demokratija sme i mnozinstvoto odlucuva sto e najdobro za republikata. Togas mnozinstvoto odluci kako sto odluci i toa e toa. Ete zatoa taka ti pisuva vo dokumentite.
Ke ja smenis i taa, nevalidna ti e. Odi ti vo banka objasni im deka ne e toa tvoja zelba i zatoa licnata karta ti e nevalidna, odma ke ti izlezat vo presret.
Ne, ne naznacija, koalicijata SDSM DUI imase dovolno pratenici za da smeni ustav, ne pak da izglasa spiker, batalite tie muabeti. Toa za dezerter e vekje bezveze muabet.
Referendumot bese konsultativen, ne obvrzuvacki, taka da i tuka ustavot ne e prekrsen. Sakaja da dobijat samo legimitet od gragjanite, nisto drugo. Ako bese pozitiven ok, uste podobro ali posto ne bese, pak si go izglasaja.
Zatoa sto vo kampanja ne bea izbrani pretstavnici tuku kandidati. Mozat da tresat sto sakaat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom