Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.508
Поени од реакции
5.263
Ставање точка на албанците да избираат претседател, со тоа што ќе им помогнеш во нивните намери и само ќе потврдиш дека се моќни и одлучувачки фактор. Ептен разумно, нема што. :tapp:
Како што кажав ќе видиме, а тоа кој ги направи некаков фактор на сите ни е јасно, не значи дека треба јас да одам на избори каде што албанецот одлучува.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.276
Поени од реакции
21.274
Како што кажав ќе видиме, а тоа кој ги направи некаков фактор на сите ни е јасно, не значи дека треба јас одам на избори каде што албанецот одлучува.
Баш затоа албанецот стигнал до ниво да одлучува на избори, од такви размислувања, од тоа што е поделен македонскиот народ и бара влакно во јајце, додека тие покажуваат единство кога се работи за нивната кауза.

Ама океј, со споделување патриотски песни и седење дома ќе се бориме против нивното влијание, можеби ќе се уплашат и сфатат дека не се фактор. :LOL:
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.497
Поени од реакции
22.261
Не вреди цело тоа ебавање и вратоломии за претседател еден без никаква моќ да добиеш.
Стварно многу ебавање и вратоломии е да излезеш од дома до твоето гласачко место и да гласаш :pos:
Пет минути работа, ама па подобро е да си го сончаш газето на Халкидики тој ден. (y)

Никој не ни/ви е крив. Од главата си патиме.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.239
Стварно многу ебавање и вратоломии е да излезеш од дома до твоето гласачко место и да гласаш :pos:
Пет минути работа, ама па подобро е да си го сончаш газето на Халкидики тој ден. (y)

Никој не ни/ви е крив. Од главата си патиме.
Не зборам за тоа. Мислев на комбинациите што СДС би требало да ги прави и услугите што треба да ги бара од шипците за да би го прогурале Стево за претседател. Тоа не вреди.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.508
Поени од реакции
5.263
Баш затоа албанецот стигнал до ниво да одлучува на избори, од такви размислувања, од тоа што е поделен македонскиот народ и бара влакно во јајце, додека тие покажуваат единство кога се работи за нивната кауза.

Ама океј, со споделување патриотски песни и седење дома ќе се бориме против нивното влијание, можеби ќе се уплашат и сфатат дека не се фактор. :LOL:
Кажав што кажав, ќе гласам во прв круг, јас не сум тој што одлучи опозицијата да ја кандидира Силјановска, ќе видиме со каква разлика ќе води и ќе може да се анализира каков ќе биде резултатот во вториот круг, ти изгледа забораваш дека 5 години имаше консензуален претседател.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.543
Поени од реакции
4.638
Топли браќа

Еј де...чо‘еков само се изразува поетски. Не алудира на неприродни дејанија...мислим. Таков му е „стилот„, особено кога треба да го напали своето членство и да го мотивира на излезност на избори, кои однапред им се изгубени.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.286
Поени од реакции
4.523
Луѓенцата од Шанса за Центар ви се доказ дека не постои бивш комуњар/шарен.

Абе се раскина онаа од Дом влечејќи ги по средби у сред кампања. Колку треба да си без осет со тие забеготини на улица да се сретнеш и да кажеш здраво, камоли да им даваш значење дека нешто се битни и да создваша наратив па преку тоа да убедуваш гласачи преку нив за ќурка и за стока да гласаат
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
653
Поени од реакции
1.316
На вториот круг е ногу побитно да се испадне да се гласа според мене отколку на првиот, оти нормално голем дел од албанците ќе испадне и ќе гласа за тиа шо подобро му го дудлат, а во виа случај СДС, така да мора сите Македонци да испаднат и во вториот круг да гласат за ДПНЕ, ваа секта сдс-овска треба да се отсече од било каква функција за да не можат да цицат пари и така да изумрат, а се дур капе барем малце од негде ќе преживуват некако тиа, како хиени се.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.276
Поени од реакции
21.274
Кажав што кажав, ќе гласам во прв круг, јас не сум тој што одлучи опозицијата да ја кандидира Силјановска, ќе видиме со каква разлика ќе води и ќе може да се анализира каков ќе биде резултатот во вториот круг, ти изгледа забораваш дека 5 години имаше консензуален претседател.
Во ред, но не мора да значи ништо разликата во прв круг, бидејќи во прв круг ќе има 4 македонски кандидати кои црпат гласови од исто гласачко тело. Дури и да не е премногу висока разликата во прв круг, пак може во втор круг да се надгласаат албанците.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
541
Во ред, но не мора да значи ништо разликата во прв круг, бидејќи во прв круг ќе има 4 македонски кандидати кои црпат гласови од исто гласачко тело. Дури и да не е премногу висока разликата во прв круг, пак може во втор круг да се надгласаат албанците.
Пак ќе ја споменам македонската кусогледост. Најмалку што ни треба во моментов како народ и држава е тоа.
Ванковска и Максим ќе ја поддржат Силјановска-Давкова во втор круг, Стефчо очекувам истото да го стори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom