Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.506
Поени од реакции
5.263
Делумно тоа а делумно и тоа има вина ама највеќе вина има македонскиот народ . А зошто,зошто свесно донесоа партија која направи зулум буквално и повторно гласаат не по дело туку по наредба политичка .

сакам да поставам вистинско прашање зошто подолг период го разбирам и го примам како така тоа однесување дека "антиквизицијата" е лош процес . Зошто им пречи на сите во Македонија целиот тој процес за именување по личности од античко време и градење на тој стил во нео класицизам ,второ и од 19-20 век промената на улици и именување по наши револуционери ? Нели Александар Македонски е Македонски,нели Филип Втори е Македонски,нели се тие дел од македонската историја , нели Селевкидите,Птоломеидите,Антигонидите итн се дел од нашата историја , што пречи всушност да наречеме Градскиот Стадион Филип Втори или Аеродромот Александар Македонски ,зошто пречи .

Зошто пречи Васил Чакаларов, зошто пречи Борис Сарафов да се наречат улици,објекти итн .

Зошто македонскиот народ така се однесува како да е страно нешто а не македонско .

Антиквизација е проблем што наметнуваме македонски работи и именуваме македонски имиња од македонската етногенеза и меморија . Отворено нека се каже дека Александар,Филип,Олимпија итн не се македонска работа туку грчка историја или хеленска како што е договорено од прекрасните Сдсм и Вмро само дава конфирмација дека Груевски лошо тоа го започнал,дека сето тоа е антиквизација .Груевски започна процес на враќање на македонските работи и на тоа што е наше ама очигледно некои уште чуствуваат дека се Југословени или поново дека се Срби потсвесно и овој дел од Вардарска Македонија уште нема Македонци .За жал поголеми патриоти се оние Македонци од Пиринска и од Егејска Македонија . Додека во Вардарска ечи српска музика, во овие два дела се слуша македонска и ечи македонската музика на панаѓурите .

Буквално имате шизофреничко однесување на поголем дел од македонскиот народ и македонски партии . Сакаат да се викаат дека се Македонци а однесувањето им е како да не се и делуваат така .

Бугарите се во право . Ние сме Титова творба уште .
Глупости на кило, никој не е титова творба, вардарците, македонците ја изградија оваа држава не тито, тито и таквите како него ги испотепаа македонците што сакаа независност и обединување, тие јунаците од егејска и пиринска се толку биполарно пореметени што еден ден се едно друг ден друго, затоа нека се борат самите за своите права а не да зборуваат за нас. И најбитно Македонија не е подарок туку крвав откуп од над 20000 жртви, а овие дртала за антиквизација се сите до еден смрдени бугараши и србомани, почнувајќи од колозова до тој наумовски, а и тебе никот честити царе баш алудира на таткото на дотичната кој е исто докажан бугарофил.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Глупости на кило, никој не е титова творба
Зборувам така зошто однесувањето и постапките ни се како да сме тоа . Физички сме Македонци а во емоциите сме уште дека сме Југославија . Стариот систем е мртов но како да уште тука а ви правам споредба дека овие Македонци од Република Македонија се повеќе придани и предани кон други и туѓи отколку кон своето. Да бевме кон своето ќе бевме држава засега и ве молам сметајте долг период сме држава од 45 наваму што е отприлика скоро 80 години ,добро ако земеме во обзир дека во Југославија бевме семи држава заради командите од централата во Белград и Загреб . Како и да е ,досега требаше да бидеме како Словенија и да го градиме нашиот систем , како што Словенија си го изгради својот модел .Ние изградивме држава но ја распаднавме зошто сметаме дека дека уште е страно и туѓо. Ве молам одговорете ми дали сум право за мојава теорија дека , ние денеска Македонците сеуште сме во дилема дали сме антички Македонци или сме Словени , дали сме поделени во оваа линија , името Македонија е врвот и шлагот на овој проблем зошто има тежина историски и има голем потенцијал како економски бренд а Грција жестоко се бореше за ова . Бугарија жестоко се бори за делот Македонски Словени .
Додека имате независни Македонски Македонци кои од 19 век Вмро наваму се бори за своја творба , независен народ, независен ентитет и независна држава .

Имате три табора , Грчки Македонци, Македонски Македонци и Бугарски Македонци кои се повеќе Словени или Словенизирани .

Ние и јас сум за Македонски Македонци , не сум Грк,не сум Бугар, не сум Србин .
Јас сум јас .Македонец чист ама не чист 100 посто , дека има во мене и Словени од зад Карпатите кои се помешале со нас Македонците , по татко сум Македонец а по мајка Словенец како и гласи македонската етногенеза но останувам дека играм за Македонска репрезентација и по пасош иако Кулушески одлучил за Шведска .
зборувам за природно право на самоопределба .
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.311
Поени од реакции
8.849
Зборувам така зошто однесувањето и постапките ни се како да сме тоа . Физички сме Македонци а во емоциите сме уште дека сме Југославија .
до тука прочитав и престанав, ти можеш за тебе да си кажеш дека во емоциите си лајно лајносано, ама не и за мене да го кажеш истото.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.506
Поени од реакции
5.263
Зборувам така зошто однесувањето и постапките ни се како да сме тоа . Физички сме Македонци а во емоциите сме уште дека сме Југославија . Стариот систем е мртов но како да уште тука а ви правам споредба дека овие Македонци од Република Македонија се повеќе придани и предани кон други и туѓи отколку кон своето. Да бевме кон своето ќе бевме држава засега и ве молам сметајте долг период сме држава од 45 наваму што е отприлика скоро 80 години ,добро ако земеме во обзир дека во Југославија бевме семи држава заради командите од централата во Белград и Загреб . Како и да е ,досега требаше да бидеме како Словенија и да го градиме нашиот систем , како што Словенија си го изгради својот модел .Ние изградивме држава но ја распаднавме зошто сметаме дека дека уште е страно и туѓо. Ве молам одговорете ми дали сум право за мојава теорија дека , ние денеска Македонците сеуште сме во дилема дали сме антички Македонци или сме Словени , дали сме поделени во оваа линија , името Македонија е врвот и шлагот на овој проблем зошто има тежина историски и има голем потенцијал како економски бренд а Грција жестоко се бореше за ова . Бугарија жестоко се бори за делот Македонски Словени .
Додека имате независни Македонски Македонци кои од 19 век Вмро наваму се бори за своја творба , независен народ, независен ентитет и независна држава .

Имате три табора , Грчки Македонци, Македонски Македонци и Бугарски Македонци кои се повеќе Словени или Словенизирани .

Ние и јас сум за Македонски Македонци , не сум Грк,не сум Бугар, не сум Србин .
Јас сум јас .Македонец чист ама не чист 100 посто , дека има во мене и Словени од зад Карпатите кои се помешале со нас Македонците , по татко сум Македонец а по мајка Словенец како и гласи македонската етногенеза но останувам дека играм за Македонска репрезентација и по пасош иако Кулушески одлучил за Шведска .
зборувам за природно право на самоопределба .
Само ти си во дилема, нема потреба јас да ти одговорам...
ezgif.com-webp-to-jpg-converter (5).jpg
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.022
Поени од реакции
637
Гога-28029 , Стока -21852. Стевчо -10887, Ванковска -10432. Не знаев дека Стевчо повеќе потписи имал од Левица.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Гога-28029 , Стока -21852. Стевчо -10887, Ванковска -10432. Не знаев дека Стевчо повеќе потписи имал од Левица.
нечесно собирање од македонскиот блок .

Јакимовски и Ванковска без Мој Термин закажано си собраа чесно .
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.022
Поени од реакции
637
нечесно собирање од македонскиот блок .

Јакимовски и Ванковска без Мој Термин закажано си собраа чесно .
Се у ред тоа , ама стварно мислев Левица има повеќе од Стевчо …
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Се у ред тоа , ама стварно мислев Левица има повеќе од Стевчо …
Претседателски избори се индивидуални и етничка борба .
Парламентарни се мнозинство и етничка борба .

Човек vs Група .
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.022
Поени од реакции
637
Претседателски избори се индивидуални и етничка борба .
Парламентарни се мнозинство и етничка борба .

Човек vs Група .
Една индивидуа е он што да ти кажам . Еден ден со СДС друг ден со ВМРО е.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Една индивидуа е он што да ти кажам . Еден ден со СДС друг ден со ВМРО е.
Сите се валкан веш . Од Јакимовски кој беше од старото Сдсм и стар комунист и единствен политичар кој е од двата система до Ванковска која не знае дали да биде против Груевски или е со Груевски .
Изборите за претседател се за помалото зло да се одбере .
Изгледа јинг јанг ќе биде целава работа . И во малку зло има добро вика македонското .
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.630
Гога-28029 , Стока -21852. Стевчо -10887, Ванковска -10432. Не знаев дека Стевчо повеќе потписи имал од Левица.
Стевчо е комшија со цел „Карпош„...како можеш да се сомневаш во неговите комшии?
Кој прв ќе ти скокне на помош, ако не комшијата, па нека е и за потис за кандидатура?...
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.022
Поени од реакции
637
Стевчо е комшија со цел „Карпош„...како можеш да се сомневаш во неговите комшии?
Кој прв ќе ти скокне на помош, ако не комшијата, па нека е и за потис за кандидатура?...
Левица има повеќе подржувачи во Карпош од него . На овој СДС му се има потпишувано 100 посто .
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Стевчо е комшија со цел „Карпош„...како можеш да се сомневаш во неговите комшии?
Кој прв ќе ти скокне на помош, ако не комшијата, па нека е и за потис за кандидатура?...
Втор круг ќе биде помеѓу Стево и Стевчо .
Интересна опција ако излезе вака и воошто ако биде втор круг со двајцава
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.630
Како и секогаш бараш влакно во јајцето.
Добро, ете подобјасни ми!
Еве како се ДУП-овите од животоно значење, иако нема врска со прецеднички избори:
- просторот не може да се рециклира, наголемува, намалува, растегнува.
- просторот зафатен со градба е трајно искористен простор...барем додека објектот не биде срушен.
- корист од ДУП-овите има само урбаната мафија.
- корист од ДУП-овите имаат и општинските фунционери (советници, мастиљари...), оти наплаќаат комуналии, а плус им „капе„ по некој процент (во џебот, нели).
- оштетени се купувачите на станови, кои плаќаат „дебело„ за армиран бетон и гипс-картон, а добиваат бескорисен и некомфорен станбен простор (што значи дека трајно не си го решиле станбеното прашање).
- узурпацијата на јавниот простор (улици, паркови...), со (не)легални градби, значи очигледно крадење на „воздухот„ и на просторот кои се заеднички и сите имаат право да ги користат, ама „некои„ имаат „повеќе право на користење„ од „другите„.
- лошите урбанистички и архитектонски решенија се непоправливи (до наредниот земјотрес, поплава, војна...).

Благодарам...молам.
Автоматски споено мислење:

Втор круг ќе биде помеѓу Стево и Стевчо .
Интересна опција ако излезе вака и воошто ако биде втор круг со двајцава
Стевчо и Стево не ги гледаш во втор круг сигирно...освен!

Освен како се појави „пријателот„ и им донесе „изненадна„ количина од гласови, која ќе го надмине бројот и од живите гласачи и од оние веќе починатите...

Се сеќаваме на искуствата од гласањето во ЛипковА, нели...
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.022
Поени од реакции
637
Еве како се ДУП-овите од животоно значење, иако нема врска со прецеднички избори:
- просторот не може да се рециклира, наголемува, намалува, растегнува.
- просторот зафатен со градба е трајно искористен простор...барем додека објектот не биде срушен.
- корист од ДУП-овите има само урбаната мафија.
- корист од ДУП-овите имаат и општинските фунционери (советници, мастиљари...), оти наплаќаат комуналии, а плус им „капе„ по некој процент (во џебот, нели).
- оштетени се купувачите на станови, кои плаќаат „дебело„ за армиран бетон и гипс-картон, а добиваат бескорисен и некомфорен станбен простор (што значи дека трајно не си го решиле станбеното прашање).
- узурпацијата на јавниот простор (улици, паркови...), со (не)легални градби, значи очигледно крадење на „воздухот„ и на просторот кои се заеднички и сите имаат право да ги користат, ама „некои„ имаат „повеќе право на користење„ од „другите„.
- лошите урбанистички и архитектонски решенија се непоправливи (до наредниот земјотрес, поплава, војна...).

Благодарам...молам.
Автоматски споено мислење:



Стевчо и Стево не ги гледаш во втор круг сигирно...освен!

Освен како се појави „пријателот„ и им донесе „изненадна„ количина од гласови, која ќе го надмине бројот и од живите гласачи и од оние веќе починатите...

Се сеќаваме на искуствата од гласањето во ЛипковА, нели...
Малце сериозно треба муабет .Гога ќе има повеќе гласови и од Стево и од Стевчо . Ќе влезе втор круг , фантазија е дела Стевчо ќе влезе втор круг .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom