Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.916
Поени од реакции
4.400
Зошто воопшто давате значење на вакви бугарофилски суштества, не знам.
Оти се извор на комедија, еве го имаме и @HolyDebarca ако не е он нема на кој да му се смееме, уште ми е жал за шарпшутер.
Минаха години без да го забравам аз, чакам го да стигне, чакам га са бујна страст.

100 години од раѓањето на Васка Илиева, вечна и слава!
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.097
Поени од реакции
34.882
Резултати од анкетата:

1703170784433.png

Отворена нова анкета: дали сте за членство на Македонија во ЕУ? Ако мислите дека треба да има уште некоја опција како одговор во оваа анкета, пишете, ќе додадам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Резултати од анкетата:

Прегледај го приврзокот 401595

Отворена нова анкета: дали сте за членство на Македонија во ЕУ? Ако мислите дека треба да има уште некоја опција како одговор во оваа анкета, пишете, ќе додадам.
мора и алтернативи
1. ЕЕЗ - наводно ни е нудено 2019 а Пендаровски одбил, без рационално објаснување, сите тие членки на ЕЕЗ имаат бланко понуда за ЕУ по скратена постапка
2. Опен Балкан- ама со проширени форми и Реципроцитет кон ЕУ цитизен, на пример 7 евра за влез, што го спрема ЕУ од 01.01.2024
3- проласување неутралност и прекин на преговорите... како МОНАКО... можеби и можеме да бидеме како нив, Коцкање, алкохол, цигари имаме...уште бордели фалат

.. не ја пишам алтернатива Брикс, гола вода сме да не примат, а предлогот на Фродем од пред 5 години, конфедерација со Ердо сега тешко, Вујче никако нема да ни дозволи
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.097
Поени од реакции
34.882
мора и алтернативи
1. ЕЕЗ - наводно ни е нудено 2019 а Пендаровски одбил, без рационално објаснување, сите тие членки на ЕЕЗ имаат бланко понуда за ЕУ по скратена постапка
2. Опен Балкан- ама со проширени форми и Реципроцитет кон ЕУ цитизен, на пример 7 евра за влез, што го спрема ЕУ од 01.01.2024
3- проласување неутралност и прекин на преговорите... како МОНАКО... можеби и можеме да бидеме како нив, Коцкање, алкохол, цигари имаме...уште бордели фалат

.. не ја пишам алтернатива Брикс, гола вода сме да не примат, а предлогот на Фродем од пред 5 години, конфедерација со Ердо сега тешко, Вујче никако нема да ни дозволи
Анкетата е конкретно за полноправно членство во ЕУ - за или против. За други алтернативи, сојузи, неполноправно членство и сл. може друга анкета отпосле. Ако имате некое друго образложение зошто сте за или против, ќе го додадам како опција, тоа не е проблем.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.187
Поени од реакции
8.383
Настрана повиците за линч, можам со леснотија да предвидам каква разврска ќе добие настанов. Ќе има некои протести, без нереди, ништо особено по бројност. Ќе се отвори истрага за недела дена, а од судската разврска ќе настрада некој подолу во хиреархијата. Целиот процес ќе биде небулозен. До редовните парламентарни избори, ќе се заборави.
Доктор Нино Васев доби ослободителна пресуда, не е виновен за несовесно лекување
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
21.578
Анкетата е конкретно за полноправно членство во ЕУ - за или против. За други алтернативи, сојузи, неполноправно членство и сл. може друга анкета отпосле. Ако имате некое друго образложение зошто сте за или против, ќе го додадам како опција, тоа не е проблем.
Ќе може да се смени мислење барем еднаш? Од телефон по грешка гласав за опцијата која се наоѓа над таа за која сакав да гласам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.097
Поени од реакции
34.882
Ќе може да се смени мислење барем еднаш? Од телефон по грешка гласав за опцијата која се наоѓа над таа за која сакав да гласам.
Ајде, имаш 3 минути.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.201
Поени од реакции
25.911
Правно-политичкиот ентитет Република Северна Македонија не го чувствувам за свој. Така да, тотално сеедно ми е дали ќе влезе во ЕУ или нема, и по која цена.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.967
Поени од реакции
84.426
Оние "невладините" колку пари лапнаа од владата за време на Короната, ни тие не се свесни...ако им е, нека поквичат сега малце племе им ебам изродено
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Ее мој ти, да не беа комунистите оваа територија денес ќе беше Бугарија а Македонците како нација немаше ни да постојат. Повеќе пишуваш од инает од колку со факти но добро.
Читај внимателно!
Тој не рече ништо за комунистите туку за комуњарите, за разликата и дефинирање на терминот комуњар ако имаш желба само прашај, ќе ти се исполни.

Можеби пишува од инает ама затоа ти пишуваш од незнаење.

Зошто воопшто давате значење на вакви бугарофилски суштества, не знам.
Бесплатна реклама,... мислам затоа што не ја прифаќат моќта на маркетингот како реалност.

Правно-политичкиот ентитет Република Северна Македонија не го чувствувам за свој. Така да, тотално сеедно ми е дали ќе влезе во ЕУ или нема, и по која цена.
ДА!
Северџганистан скоро па сите Македонци не го чувствуваат како свој, но анкетата гласи “дали сте членство на Македонија“, значи во анкетата не е во прашање копилево севрџганистан.

И покрај се против сум влегување на Македонија во ЕУропска, ја сметам за реинкарнација на нацифашистичкото зло.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.933
Поени од реакции
4.086
Правно-политичкиот ентитет Република Северна Македонија не го чувствувам за свој. Така да, тотално сеедно ми е дали ќе влезе во ЕУ или нема, и по која цена.
Нај големото срање може да е случи ако Македонија повторно биде вовлечена во сојуз, нека е и ЕУ, по насилен пат, по моделот од собраниско надгласување, без да биде прашан македонскиот народ дали сакаТ или нејќиТ да се придружи кон европското „семејство„...
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
25 со се крадење, поткуп и сите останати традиционални процеси. Ако има само директно гласање утре, 20 не би освоиле. И не е ова сум слушнал, ми кажале муабет туку ги имам видено бројките лично јас. Во ИЕ1 и ИЕ2 ќе им се случи потоп, Битола и Прилеп исто така. Заев е единствениот кој ќе им извади ок резултат во ИЕ4 зошто Струмица му е практично приватен имот, и оној во Крива Паланка. Со рејтинг се моментално пата-пата со ДУИ и Левица.

Второ збориш за поткуп а не разбираш колкав поткуп и вработувања одат преку локална власт. Бројот на партиски стаорци кои се вработуваат во централна власт е минорен во споредба со тие кои што се вработуваат по локална власт. Централната власт е резервирана за високите ешалони во партија. А и таму немаат многу среќа последниве години зошто ДУИ им ги гази најверните гласачи: Дипломатија, Здравство, Просвета и Култура. Првите 4 години им беа фантазија се оќоравеа од пари и патувања, последниве 4 години ДУИ ги третираат како тоа и што се, добиток.
Ќе ги пуштиме циганите да гласаат за вас :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom