Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
12 јули 2018
Мислења
1.492
Поени од реакции
4.732
Па ме боли, затоа што ако не си Бугарин тогаш ама баш никакво право немаш ништо да кажеш за Нишкиот споразум. Т.е немаш право да бараш неправда кон тебе. Дури замисли перверзија, имаш цел западен дел од главниот град кој ти носи име на висок владин функционер во владата на Стамболијски.
И ти ако не си Македонец немаш право ни збор да кажеш за ВМРО, за македонската историја, за македонскиот идентитет и нација. Затоа мрш назад во дупката од која си излегол.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
И ти ако не си Македонец немаш право ни збор да кажеш за ВМРО, за македонската историја, за македонскиот идентитет и нација. Затоа мрш назад во дупката од која си излегол.
Татар сум бе.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Татар сум бе.
Од пред неколку години најверојатно си татар кога шо ти знам брат на баба/дедо ти соопштил дека биле Бугари пред 45та. Претходно беше горд Хрват и не толку горд Македонец.
Автоматски споено мислење:

Појдел шопо у зоологическа градина - видел жираф и рекол - Ете таков дзвер нема - шопски
Дијалект што треба да биде стандарден јазик доколку Македонија, Бугарија и Србија се обединат :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Искрено жал ми е колку сме оддалечени со бугарите за разлика од со србите на пример.
Може паѓам на гз од смеа кога ги слушам како зборат ама пак се разбираме без поголеми проблеми.
Трагично е два културолошки и јазично слични, да не кажам исти народи да имаат скоро непостоечка комуникација и омразата да е поголема од пријателството.

Србите, хрватите и босанците буквално се колеа пред 20 години па пак денес имаат стопати подобар меѓусебен однос отколку ние и бугарите.

Со албанците вековно делиме територија ама никогаш не сме имале добар соживот и според мене тоа највеќе се должи на јазичната бариера иако нормално различната религија и злосторствата на арнаутите си играат улога. Ама многу е полесно да имаш разбирачка со некого кога говорите исто/слично, посебно кога делите држава како ние денес.

Затоа споров со бугариве ми е многу глуп. Ај со грците не се разбираш па пцуј се кур те боли и така нема да живееш со нив, ама ова е идиотско кога знаеш колку блиски можеме да бидеме.

Иначе не верувам дека бугариве ќе направат некакви отстапки, цел терет ќе падне на наш грб и тоа само ќе вроди нова омраза и нетолеранција што само ќе го влоши веќе нарушениот однос.
А златна шанса имаа да ги затоплат односите сега и да не придобијат, али очигледно нив не ги интересира тоа, побитно е мускули да покажат им ебам тоа татарските горили.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Искрено жал ми е колку сме оддалечени со бугарите за разлика од со србите на пример.
Може паѓам на гз од смеа кога ги слушам како зборат ама пак се разбираме без поголеми проблеми.
Трагично е два културолошки и јазично слични, да не кажам исти народи да имаат скоро непостоечка комуникација и омразата да е поголема од пријателството.

Србите, хрватите и босанците буквално се колеа пред 20 години па пак денес имаат стопати подобар меѓусебен однос отколку ние и бугарите.

Со албанците вековно делиме територија ама никогаш не сме имале добар соживот и според мене тоа највеќе се должи на јазичната бариера иако нормално различната религија и злосторствата на арнаутите си играат улога. Ама многу е полесно да имаш разбирачка со некого кога говорите исто/слично, посебно кога делите држава како ние денес.

Затоа споров со бугариве ми е многу глуп. Ај со грците не се разбираш па пцуј се кур те боли и така нема да живееш со нив, ама ова е идиотско кога знаеш колку блиски можеме да бидеме.

Иначе не верувам дека бугариве ќе направат некакви отстапки, цел терет ќе падне на наш грб и тоа само ќе вроди нова омраза и нетолеранција што само ќе го влоши веќе нарушениот однос.
А златна шанса имаа да ги затоплат односите сега и да не придобијат, али очигледно нив не ги интересира тоа, побитно е мускули да покажат им ебам тоа татарските горили.
Jas vo minatoto prema bugarive bev vo najmala raka neutralen, bev antisrpski nastroen, ne tolku kolku sto gi mrzev srbite tuku sto poveke gi mrazev nasite srbomani, denes mozam da kazam deka poprijatelski ili neutralno gledam na Srbija a prema Bugaria, koga gledam kolku samo energija,pari,sekakvi sredstva se koristat za propaganda protiv nas ne mozam da bidam ni prijatelski nastoren nitu neutalno, ednostavno ne gi sakam ni na paton da gi sretnam.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Jas vo minatoto prema bugarive bev vo najmala raka neutralen, bev antisrpski nastroen, ne tolku kolku sto gi mrzev srbite tuku sto poveke gi mrazev nasite srbomani, denes mozam da kazam deka poprijatelski ili neutralno gledam na Srbija a prema Bugaria, koga gledam kolku samo energija,pari,sekakvi sredstva se koristat za propaganda protiv nas ne mozam da bidam ni prijatelski nastoren nitu neutalno, ednostavno ne gi sakam ni na paton da gi sretnam.
Исто, до пред глупостиве со ветото и комисиите за историја имав во глобала неутрално мислење за бугарите, највеќе бидејќи не беа дел од мојот живот па воопшто не се ни замарав со нив. Чат пат ќе видиш некој ретардиран коментар на интернет ко "тази песен е наш" па ќе си речеш кој му кур на овој али толку крај на приказната. Кога сум се сретнал со бугари во живо па и на интернет во минатото никогаш не сум имал фрки.

Ама последниве неколку години отидоа во full retard mode. Се исељачија за сите пари и повеќе жал ме фаќа за нив за тоа колку се бедни него нешто друго.
 
Член од
1 ноември 2021
Мислења
158
Поени од реакции
328
Ништо не мислам. Еднаш покушав да мислам воошто на Бугарија и добив пролив.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Во моментов можам само да се надевам на што побрз договор и одблокирање на преговорите со што помали отстапки. Моја претпоставка е дека би биле тоа ситни козметички промени во учебниците за кои самите македонски историчари кажуваат дека се полни со неточни тврдења, заеднички чествувања на некои настани, Бугари во уставот и комисија која што ќе се преправа дека работи. За Македонија тоа би било ситни промени кои не менуваат ништо суштински и не би го загрозиле македонизмот, додека за Бугарија тоа би било некаква победа што може да ја прикажат дома и после тоа да следува нормализација на односите.
Зашто би попуштиле со вакво нешто кога и сам кажа дека не им е од интерес? За некаква победа дома?

Они немаа потреба од никаква победа дома зашто ние можевме да добиеме датум без никакво противење доколку нивните политичари не ја разгореа работата. Апсолутно никој тука не го болеше кур за Бугарија, не за џабе сите сме/бевме убедени дека Франција и Холандија ги користат за блокирање.

Меѓутоа не е наивна работата. Бугарите со браќата албанци не ставија во клинч, со кој очекуваат дека ќе си добијат дел од државата. Знаат дека со албанциве сме зависни од западот, а од друга страна доколку прифатиме тоа што они бараат може комотно да се припоиме. Каква црна историја.
Ти ако живееш тука, а и да не живееш сигурно имаш роднини, најубаво да си стаиш прст на чело што ќе значи тоа за тебе.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Културно би се ирзазил и би кажал дека политиката им е гомно. Багра нација, кој стигне ќе ја надигне, не дека сме поарни, но барем не бевме фашисти и не дудлавме малку руски, па после малку повеќе западен кур. Ова е најкултурно што можам да се изразам. Уште покултурно би додал дека нивната политика нуди добри пички како Захариева, која е добра само за отпозади, во името на добрососедството, зашто ако се гледаме во очи може да си најдеме маана.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Некои руски и западни, некои албански. Кој што си надробил или му надробиле...
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
704
Поени од реакции
1.585
Да беше живо ВМРО то Тодор Александров, Чаулев..... Верувајте глави ке летаја. На список први ке беа докажани соработници на службите ко Латас,Мијаклков, Каракачанов, Грујо...Тодор Александров загинува и живее скромно до последно без разлика на неговата позиција. А неговите наследници на од 21 век ? ...
Нека остане минатото минато затоа што сега е 21 век и ништо не е како што било, а со Бугарија не спојува минатото не сегашноста, а за конструктивна дебата се потребни ДВЕ страни ама некако не им се сака.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom