Поклон за свадба?

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
200 евра пристојно? што зборуваш бе ти? знаеш ли воопшто овде како се движат цените? ако си од странство и ако имаш длабок џеб, давај, ама не можеш да кажеш дека 200 евра е ПРИСТОЕН поклон и тоа за двајца, а една порција е 10 евра.
не, не е воопшто пристоен.
дури и да си законик толку многу е да дадеш, а не обичен гостин.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.584
Поени од реакции
35.002
, а една порција е 10 евра.
не, не е воопшто пристоен.
дури и да си законик толку многу е да дадеш, а не обичен гостин.
1 свадбарска порција за 10 евра НЕМА друже.
Наброј 1 ресторант, хотел, што ќе ти даде свадбарска порција за 10 евра и истиот момент можеш да ми резервираш свадба :icon_mrgr:

Он:
Зависно од односот, поблиски, подалечни,
Поклонот зависи и од самите луѓе, цифрата е релативна работа, :pipi:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
1 свадбарска порција за 10 евра НЕМА друже.
Наброј 1 ресторант, хотел, што ќе ти даде свадбарска порција за 10 евра и истиот момент можеш да ми резервираш свадба :icon_mrgr:

Он:
Зависно од односот, поблиски, подалечни,
Поклонот зависи и од самите луѓе, цифрата е релативна работа, :pipi:
отприлика пишав дека е околу 10 евра. зависи и од младоженците што ќе си порачаат да има во порцијата.
ама повеќе од 15 евра не е.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
1 свадбарска порција за 10 евра НЕМА друже.
Наброј 1 ресторант, хотел, што ќе ти даде свадбарска порција за 10 евра и истиот момент можеш да ми резервираш свадба :icon_mrgr:

Он:
Зависно од односот, поблиски, подалечни,
Поклонот зависи и од самите луѓе, цифрата е релативна работа, :pipi:
Кај мене има за 10 евра...специјално за тебе со попуст, пошто порцијата ти ќе ја спремаш :D
--- надополнето: 10 мај 2013 во 00:09 ---
отприлика пишав дека е околу 10 евра. зависи и од младоженците што ќе си порачаат да има во порцијата.
ама повеќе од 15 евра не е.
Што циција си бил....ти по свадби со дигитрон да не идеш.
А музиката.... кој ќе ја плати , а....
А знамето, кај се парите од знамето ј`зк
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Кај мене има за 10 евра...специјално за тебе со попуст, пошто порцијата ти ќе ја спремаш :D
--- надополнето: 10 мај 2013 во 00:09 ---

Што циција си бил....ти по свадби со дигитрон да не идеш.
А музиката.... кој ќе ја плати , а....
А знамето, кај се парите од знамето ј`зк
не сум циција, ја сум само реален. ако не знаеш само да те потсетам дека просечна плата е 200 евра.
кај си видел да оди некој со 200 евра на свадба?
освен странец со длабок џеб.
кој има нека дава и по 1000 евра, мене ми е гајле, само ја кажувам реалната ситуација кај нас.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
не сум циција, ја сум само реален. ако не знаеш само да те потсетам дека просечна плата е 200 евра.
кај си видел да оди некој со 200 евра на свадба?
освен странец со длабок џеб.
кој има нека дава и по 1000 евра, мене ми е гајле, само ја кажувам реалната ситуација кај нас.
нема реална ситуација, кој колку има толку ќе даде. Еве по твојата логика,јас ќе правам луксузна свадба каде што порцијата ќе биде повеќе од 100 евра...и ти...со колку ќе дојдеш :)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
нема реална ситуација, кој колку има толку ќе даде. Еве по твојата логика,јас ќе правам луксузна свадба каде што порцијата ќе биде повеќе од 100 евра...и ти...со колку ќе дојдеш :)
со сет росвајтни тањири од кинески купени.
без зафрканција, не се воопшто евтини.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
1 свадбарска порција за 10 евра НЕМА друже.
Наброј 1 ресторант, хотел, што ќе ти даде свадбарска порција за 10 евра и истиот момент можеш да ми резервираш свадба :icon_mrgr:
има во Охрид и Струга во некои хотели ... да резервирам?:)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Denovive treba da odam na svadba. Ne sum bil na svadba vo Makedonija 10 godini... Gledam deka popularni pokloni denovive se "vo plik"... Sto e pristoen poklon? Sto e premalku a sto premnogu?

Kade sto sum jas, poklonot e od prilika duplo od cenata za eden gostin na svadba... Pa ako odat dvajca i od prilika za sekoj gostin mladozencite plakjaat po $100, pristoen poklon e $400. Samo ne znam dali vakvo "pravilo" ima i vo Makedonija, a ne znam ni kolku e prosecna cena sto se plakja za sekoj gostin.

Pozdrav!
Дечко купи пластично корито и не му ја мисли многу :D
Шала на страна ако се тргне по некоја логика за најблиски треба и троа појќе да се даде е сеа зависи кој колку е во можност но под 100 еура да неее :) , и нее само поклонот нели треба да се однесе и некоја икебана цвеќе па флизер мизер за жени алишта музика да фрлиш некоја банка и ред милион ситни работи .Прескапо али сепак убаво :)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
има во Охрид и Струга во некои хотели ... да резервирам?:)
па фала богу дека има.
и јас цело време се обидувам тоа да го докажам ама никој не ми верува (y)
сеа за инат да резервираш.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
со сет росвајтни тањири од кинески купени.
без зафрканција, не се воопшто евтини.
Нема правило за поклон...и баш поради тоа се вели поклон...
Значи со колку располагаш, да може да им помогнеш на младоженците.
Само највеќе ме нервираат ликови кој дале по 300 - 400 евра од особа (а идат по четворица) за да се облечат а доагаат со поклон од 50 евра.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
па фала богу дека има.
и јас цело време се обидувам тоа да го докажам ама никој не ми верува (y)
сеа за инат да резервираш.
можам да резервирам ... ама кој ќе плати ... инаку цените во Охрид и Струга се од 8,5 - 38 еур за порција ... некаде во цената е вклучена неограничена пијачка, а некаде се доплаќа или младите сами си носат ...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Мислам дека подобро е да стават сметка од некоја си банка по кул иде тоа :icon_lol:.
Aма после УЈП наааа!Приходи од свадба!
Ако стигнат до трето дете данокот ќе им го простат :pos:


На темава, плико.Со странска или домашна валута.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Многу летате со париве во плико, според вашата логика 70% од македонскиот народ не може да си дозволи да иде на свадба. Барем во Источна Македонија е така, 50 евра се можни само кај први или втори братучеди што си живеете повеќе. Не зборам за странците кои прават свадби овде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom