Поклон за свадба?

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Denovive treba da odam na svadba. Ne sum bil na svadba vo Makedonija 10 godini... Gledam deka popularni pokloni denovive se "vo plik"... Sto e pristoen poklon? Sto e premalku a sto premnogu?

Kade sto sum jas, poklonot e od prilika duplo od cenata za eden gostin na svadba... Pa ako odat dvajca i od prilika za sekoj gostin mladozencite plakjaat po $100, pristoen poklon e $400. Samo ne znam dali vakvo "pravilo" ima i vo Makedonija, a ne znam ni kolku e prosecna cena sto se plakja za sekoj gostin.

Pozdrav!
Зависно во какво својство си поканет на свадбата, најпресно бев кум и на младоженците им ја кажав мојата цифра која планирам да им ја дадам и тие се одлучија за вградлива фурна.

Ако си поканет во својство на регуларен гостин тогаш некое непишано правило е најмалку барем да си ги платиш порциите што ќе ги изедеш.

Ако сте двајца поканети на свадбата, би рекол дека 200 долари во плик е великодушно од твоја страна и ќе бидат презадоволни.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Забележувам тренд,во последно време,на поканата да пишува поклон во плико,што за мене е многу непристојно и безобѕирно.Кој е вашиот став по однос на оваа појава?
Лично сметам и истото го практикувам,ако се работи за доволно близок другар или роднина,да ги прашам младите што би сакале за поклон.Мислам дека нема потреба од срам и слично,практичноста е најважна.
Не ми смета, воопшто.
И онака сама практикувам да подарувам плико :)
Од искуство знам што значи поклони и поклони да добиваш, конкретно на матура добив мн. злато, и се продадов. Сфаќам дека тие што го купиле потрошиле мн. пари, златото не е ефтино, ама да ме познавале ќе знаеле и дека не носам злато.
Подобро таа 1000ка што ја потрошиле во златара, да ми ја дале мене, секако нивниот поклон пак заврши во златара...

Момент на свадби е кога некој ќе купи ТАЊИРИ.
Посебно бели, со златно од страна....... грозно. Погрозно не може.
Вазни, столни ламби, фритези, па ако невестава е трудна и колички, шишиња, цуцли....

Да не се лажеме, поклон во плико е најубав поклон. Макар и да е оскуден, малку по малку - многу ;)
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Забележувам тренд,во последно време,на поканата да пишува поклон во плико,што за мене е многу непристојно и безобѕирно.Кој е вашиот став по однос на оваа појава?
Лично сметам и истото го практикувам,ако се работи за доволно близок другар или роднина,да ги прашам младите што би сакале за поклон.Мислам дека нема потреба од срам и слично,практичноста е најважна.
Која практичност жити се... они си знаат најубаво што да си купат, не да се вратат од свадба со 3 пегли, 5 тостери и 2 машини за перење
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.525
Поени од реакции
228
Забележувам тренд,во последно време,на поканата да пишува поклон во плико,што за мене е многу непристојно и безобѕирно.Кој е вашиот став по однос на оваа појава?
Мислам дека подобро е да стават сметка од некоја си банка по кул иде тоа :icon_lol:.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.402
Поени од реакции
21.981
Демек морало пари. Пишува негде оти мора пари у пликот? Или едноставно пишува 'Поклон во плик'?
Епа сеа, напрај се и ти удрен, однеси им плик, а во него... едно листенце: 'Среќен брак, многу секс, ви посакува ____________'
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Демек морало пари. Пишува негде оти мора пари у пликот? Или едноставно пишува 'Поклон во плик'?
Епа сеа, напрај се и ти удрен, однеси им плик, а во него... едно листенце: 'Среќен брак, многу секс, ви посакува ____________'
Не мора.
Ама подобро е.
Многу подобро.
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
абе сет лајци, виљушки и ножој. :D
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Малце офф, ама па, поклон во плико... колку само селски звучи. Во плико може да се сместат и карти, може да се смести и лист хартија, па и самата покана. Фала богу дека никој не сака глупави поклони, ама па од кај знаат дека јас ако одам на свадба ќе однесам и поклон.
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Epa fala mnogu na tie sto se potrudija da odgovorat na prasanjeto. Mozam da zaklucam deka pristoen poklon od dvajca e okolu 200 evra denovive (sto ti pravi inflacija... pred 10 godini so 1000ka se proagjase).

Inace, za pari e najlesno; ni da baras poklon, ni da se sekiras dali ke go bendisaat... edino moze da zborat posle "mnogu dal, malku dal"... ama sigurno pomalku ke zborat taka nego da im dadam set casi :)
 
L

Luki Junior

Гостин
На мене ми се врте у главата нешто креативен поклон. Ако имаш слика од младенците, и имаш некој шо црта (или го најдеш на плоштадо, вам там,) да направе од фотографијата една цртана слика од них заедно... Ем изгледа убаво, ем покажува доста внимание. :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Inace, za pari e najlesno; ni da baras poklon, ni da se sekiras dali ke go bendisaat... edino moze da zborat posle "mnogu dal, malku dal"... ama sigurno pomalku ke zborat taka nego da im dadam set casi :)
Затоа на ромските свадби фино веднаш ги отвараат пликоата и се кажува јавно кој колку дал, па има и тепачки, караници, многу поинтересно него на нашиве :D
Иначе и јас мислам дека е најдобро да се дадат пари на поклон освен ако си ептен близок со младенците па знаеш што конкретно би им требало.
Во САД имаат добра пракса за тоа, младенците прават список на работи во одредена продавница на кој има работи со различни цени и секој од гостите купува нешто од тој список според можностите/желбите. Така се избегнува да имаат пет миксера, две микробранови и, стандардно, 893 пегли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom