Поклон за свадба?

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.793
има во Охрид и Струга во некои хотели ... да резервирам?:)
Кој е тој хотел во Охрид и Струга бе друже што тебе ќе ти даде свадбарско мени за 8,5 евра?Име дај ми
Што ќе има во порцијата, леб и маргарин и како додаток сол и буковец?
Или ти под хотел во Струга подразбираш некое дувло во Велешта или Панорама во Охрид:icon_mrgr:
Нормална (значи не луксузна, туку нормална) свадбарска порција чини над 15 евра, (минимум),
Друго, цените варираат зависно од хотелот, ресторанот, градот, менито и слично.
Трето, едно е поклон за близок роднина, пријател, друго е поклон за подалечни роднини кои те канат на свадба ‘‘од немај каде‘‘ само затоа што нивните родители и твоите родители се 15 братучеди, а во животот сте се виделе 2 пати.

П.С. ти одма резервирај, јас плаќам :icon_mrgr:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
Кој е тој хотел во Охрид и Струга бе друже што тебе ќе ти даде свадбарско мени за 8,5 евра?Име дај ми
Што ќе има во порцијата, леб и маргарин и како додаток сол и буковец?
Или ти под хотел во Струга подразбираш некое дувло во Велешта или Панорама во Охрид:icon_mrgr:
Нормална (значи не луксузна, туку нормална) свадбарска порција чини над 15 евра, (минимум),
Друго, цените варираат зависно од хотелот, ресторанот, градот, менито и слично.
Трето, едно е поклон за близок роднина, пријател, друго е поклон за подалечни роднини кои те канат на свадба ‘‘од немај каде‘‘ само затоа што нивните родители и твоите родители се 15 братучеди, а во животот сте се виделе 2 пати.

П.С. ти одма резервирај, јас плаќам :icon_mrgr:
очигледно не си упатена, во Ск се наоѓа пристојна порција за 12 евра у пристоен ресторант :)
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Кога ќе го отвори невестата твоето плико и кога ќе ѕирнат од внатре 200е има да се онесвести...шумоглавица :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Не ми смета, воопшто.
И онака сама практикувам да подарувам плико :)
Од искуство знам што значи поклони и поклони да добиваш, конкретно на матура добив мн. злато, и се продадов. Сфаќам дека тие што го купиле потрошиле мн. пари, златото не е ефтино, ама да ме познавале ќе знаеле и дека не носам злато.
Подобро таа 1000ка што ја потрошиле во златара, да ми ја дале мене, секако нивниот поклон пак заврши во златара...

Момент на свадби е кога некој ќе купи ТАЊИРИ.
Посебно бели, со златно од страна....... грозно. Погрозно не може.
Вазни, столни ламби, фритези, па ако невестава е трудна и колички, шишиња, цуцли....

Да не се лажеме, поклон во плико е најубав поклон. Макар и да е оскуден, малку по малку - многу ;)
Во глобала реалноста е таа.
Ако не ги познаваш доволно младоженците најдобар избор е плико, а денес ретко некој да се знае доволно добро и повеќе на хартија е роднина отколку во реалност.

Според мене ако ептен не знаеш што или прашај или фино лепо плико понеси и завршена работа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Во глобала реалноста е таа.
Ако не ги познаваш доволно младоженците најдобар избор е плико, а денес ретко некој да се знае доволно добро и повеќе на хартија е роднина отколку во реалност.

Според мене ако ептен не знаеш што или прашај или фино лепо плико понеси и завршена работа.
Хах, јас не купувам поклони.
Колку и да ми е блиска личноста, за роденден можам да и купам поклон, нешто симболично, но за матура/свадба би било сосема глупо да купувам нешто - освен ако самата таа не побара, односно и кажам износ, а сама си одбере поклон.
Сумата зависи од блискоста :)
--- надополнето: 10 мај 2013 во 03:19 ---
200 евра пристојно? што зборуваш бе ти? знаеш ли воопшто овде како се движат цените? ако си од странство и ако имаш длабок џеб, давај, ама не можеш да кажеш дека 200 евра е ПРИСТОЕН поклон и тоа за двајца, а една порција е 10 евра.
не, не е воопшто пристоен.
дури и да си законик толку многу е да дадеш, а не обичен гостин.
А зошто да не даде ако му е ќеиф?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Кој е тој хотел во Охрид и Струга бе друже што тебе ќе ти даде свадбарско мени за 8,5 евра?Име дај ми
Што ќе има во порцијата, леб и маргарин и како додаток сол и буковец?
Или ти под хотел во Струга подразбираш некое дувло во Велешта или Панорама во Охрид:icon_mrgr:
Нормална (значи не луксузна, туку нормална) свадбарска порција чини над 15 евра, (минимум),
Друго, цените варираат зависно од хотелот, ресторанот, градот, менито и слично.
Трето, едно е поклон за близок роднина, пријател, друго е поклон за подалечни роднини кои те канат на свадба ‘‘од немај каде‘‘ само затоа што нивните родители и твоите родители се 15 братучеди, а во животот сте се виделе 2 пати.

П.С. ти одма резервирај, јас плаќам :icon_mrgr:
информации од пред 1,5 година, ваљда не се смениле до денес ...
за 8,5 евра беше во Галеб Струга (не знам дали со пијалок или не и нормална порција со две меса ... какви меса не знам) ... инаку во сите хотели во Охрид е од 10-15 евра (со вклучено неограничено пиење) ... ваљда сите Охридски хотели се нормални ... ако сакаш луксузно тогаш Горица 38 евра (каква порција не знам)...
--- надополнето: 10 мај 2013 во 09:30 ---
нормално ... во секој хотел имаш и поевтини и поскапи порции ... постот е за најефтини порции ...
 
T

Tamora

Гостин
Кој колку имал толку дал , од свадбата бизнис си прајте кај се видело бре 200 евра за свадба да ви дај некој .Многу ме нервираат такви младоженци ако се за заминвање за во Амерките нека си бараат паричен поклон пеки ама па сега каниш луќе и па се дрзнуваш и им кажваш дека мора да ти донесат пари на свадбата нема простор за ваков муабет чим ти е скапа порцијата не мора да прајш свадба да каниш луѓе .И големи поклони се знај дава фамилијата башка девер кум ,Сиромашните поќе се срамат а богатите најчесто одат ради реда со мали поклони а тој шо нема срам шо сакаш пиши ти на поканата пак ќе ти донеси тенџере без капак .
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Кој колку имал толку дал , од свадбата бизнис си прајте кај се видело бре 200 евра за свадба да ви дај некој .Многу ме нервираат такви младоженци ако се за заминвање за во Амерките нека си бараат паричен поклон пеки ама па сега каниш луќе и па се дрзнуваш и им кажваш дека мора да ти донесат пари на свадбата нема простор за ваков муабет чим ти е скапа порцијата не мора да прајш свадба да каниш луѓе .И големи поклони се знај дава фамилијата башка девер кум ,Сиромашните поќе се срамат а богатите најчесто одат ради реда со мали поклони а тој шо нема срам шо сакаш пиши ти на поканата пак ќе ти донеси тенџере без капак .
Сосема точно, имам роднини што имаат многу пари (држат две аптеки и плус на државна работа) и бидејќи секогаш седиме на иста маса кај роднините по свадби, ние како полошо ситуирано семејство даваме повеќе пари на рака и на погачата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
200 евра кој ќе ви даде? Освен кумот и родителите, брат/сестра на младите и некој дарежлив вујко, дедо или чичко друг никој. :D
Ама пак кога и да видеш кумот ако даде 300 евра и дојдат двајца треба по 100 евра и на нив да им се даде или нешто злато за тие пари.
Ако работи во странство не значи дека он мора да даде дупло повеќе пари. Јас имам братучеди во Италија спијат во пари и ми дадоа по 100 евра колку што и другите блиски роднини.

Прво секој треба да си ја плати порцијата 20 евра од човек, а после друго ако сака да стави плус нешто.
Некои прават свадба за да си ги вратат дадените пари за трошокот и плус нешто за нив.
Дај им 100 евра ништо повеќе, а ако си со фамилија максимум 150 евра. ;)
И 500 евра да им дадеш пак ќе кажат малку е.

Сите сакаат да им се донесат повеќе пари но кога дојде ред они да носат ги боли срцето. :icon_mrgr:
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Овде многу отежнувачка околност е тоа што си гастарбајтер. Сакал-нејќел, веднаш ќе те гледаат како банкомат. Односно, ако другите однесат по 50 евра во плик, од тебе ќе се очекува 100. Ако пак тие остават 100, ти ќе мора 200.
Секако, зависи од тоа кај колку блиски луѓе одиш, но никако не смееш да си дозволиш да имаш помизерен подарок или плик од нашинциве тука, веднаш ќе ти залепат етикета дека си циција.

Убаво помини си на свадба и не заборавај да пишеш како беше(y)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Хах, јас не купувам поклони.
Колку и да ми е блиска личноста, за роденден можам да и купам поклон, нешто симболично, но за матура/свадба би било сосема глупо да купувам нешто - освен ако самата таа не побара, односно и кажам износ, а сама си одбере поклон.
Сумата зависи од блискоста :)
--- надополнето: 10 мај 2013 во 03:19 ---


А зошто да не даде ако му е ќеиф?
100 пати пишав и ај пак ќе пишам.
200 евра воопшто не е пристоен поклон за свадба (во македонија), а кој има може да дава и по 1000 евра мене ич уво не ми дреме.
едно па исто, едно па исто, ќе пишуваме сеа на темава. кој колку сака нека дава, само да не треска глупости по форумиве.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
А добро зар вие ги поканувате лугето за поклони да ви донесат?
Јас би ги поканил заедно да ја прославиме мојата свадба и ништо повеќе,а ако некој милува нека ми даде поклон ако не здравје.Најглупо ми е некој кога ќе напише поклон во плико не го оправдувам ни под разно.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ако правам свадба(така велам затоа што мразам свадби, исклучок би било само ако е голема желба на невестата) ќе ги прежалам тие 3000 евра и ќе се веселам до крај, не на првата брачна вечер да бројам пари! Ако сакаш да ти се вратат прите, инвестирај во нешто, само не во свадба!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
100 пати пишав и ај пак ќе пишам.
200 евра воопшто не е пристоен поклон за свадба (во македонија), а кој има може да дава и по 1000 евра мене ич уво не ми дреме.
едно па исто, едно па исто, ќе пишуваме сеа на темава. кој колку сака нека дава, само да не треска глупости по форумиве.
Што е глупо? Тоа што човекот не бил којзнае од кога во Мк. и не знае што е пристојно, а што не?
Не сум сигурна дали го разбираш зборот пристојно.
Пристојно е да даде и шлепер ако сака, непристојно е да дојдат 4 души со фритеза.
Се што е над оброкот кој си го изел, е пристојно.. нема граница :)

И во Мк. ако си на свадба на поблизок, тешко дека со 50 евра ќе одиш.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
У Америка минимум дневно по 100$ се заработува така да срамота е да не им дадеш барем 300$ :X3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom