Покачен холестерол

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.533
Поени од реакции
16.651
Sto spaga pod "organska zivotinska hrana " ....
Jas na primer jadam zolcka od jajcata, belkata retko, mleko nevareno I vareno najcesto kozjo od covek sto cuva kozi (ne gi vakcinira) jogurt I kefir, riba I ikra , a meso I mesni proizvodi NE.
Значи кога ќе дојде пациент на детална контрола, не булшит крвните слики кај нас, во која има тест за витамин д статус, сите хоромони на тироида, слободно железо, атеросклероза фактор, слободен тестостерон, LDL-P не само LDL со (нуклерна магнетна резонанца) аполипротеин б, хомоцистеин, фибриноген - после може да се каже кој колку и ДАЛИ е здрав, се друго е само мачкање очи и генерички BS - повели јади што сакаш од животни и помини ги овие тестови со добри резултати - после ќе збориме што и како предизвикува таа храна, па дали била органска, или од планина, или од северен пол ништо не менува, да далеку е ПОМАЛЦЕ штетна, ама тоа не е дискусија, ако бираме од 2 помало зло - нема поента да се дискутира - ни јас не сум тотален веган, јадам храна од животинско потекло но ГИ ЗНАМ ризиците, вие ги симплифицирате работите со муабети дека холестеролот не е штетен, а тоа е толку генерички наведено - демек ете тој и тој има покачен и нема гајле, но ДАЛИ ги направил тестовите кои ги набројав? во 99% од случаите не, фактички не ни осеќаш некои големи проблеми се додека не дојдеш на средна или касна фаза на атеросклероза, после ќе го видиш и господ, и сите рационализации ќе ти се вратат како бумеранг (се надевам не нормално)

Исто како тестовите за шеќер што им се репер на 1/2 планета, а се уствари дијабетичари - предијабетичари БЕЗ да знаат, во моментот кога ќе почнеш да имаш проблеми со регулација на инсулин, и висок притисок т.е. метаболички синдром ти веќе не можеш да бидеш здрав - можеш да мислиш дека си здрав, а што го предизивкува дијабетот?

Веувал или не, помалце е проблем самиот рафиниран или каков било шеќер него ли животинскиот протеин, знам луѓе од населба кои не јадат леб, нити благо - само месо, палео диети, а 4-ца од друштвото од 6 се дијабетичари на инсулин. Хинт, немаат никој во фамилија со дијабет, како заклучок само луѓе кои се во беспрекорно здравје (може да си дозволат животински протеин во умерени количини) кај сите други е прашање на време.

 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Денес секој втор има покачен холестерол и викаат дека е од „стрес“ но логично е дека храната е главен виновник. Мојот холестерол се намали откако намалив со месото и млечните производи и пиев масло од црн кумин.
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Би сакала да ве прашам дали внимавате на заситени масти? Во сите производи ги има во голема количина, во сите грицки, бисквити, кроасани, паштети итн. Порано не ги ни забележував, но читајќи групи за исхрана сфатив колку се штетни и само читам декларации.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.844
Поени од реакции
6.786
Би сакала да ве прашам дали внимавате на заситени масти? Во сите производи ги има во голема количина, во сите грицки, бисквити, кроасани, паштети итн. Порано не ги ни забележував, но читајќи групи за исхрана сфатив колку се штетни и само читам декларации.
Сум читал коментар на еден србин(анонимен) кој кажува дека во сите грицки, кексови, слаткиши и слично има премногу маргарин, кој ама никако или многу тешко се разградува и дека е тоа најлошата храна што во моментов егзистира во маркетите. магаринот кажува е полош него било која друга храна за која се има јавно мислење дека е штетна
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Сум читал коментар на еден србин(анонимен) кој кажува дека во сите грицки, кексови, слаткиши и слично има премногу маргарин, кој ама никако или многу тешко се разградува и дека е тоа најлошата храна што во моментов егзистира во маркетите. магаринот кажува е полош него било која друга храна за која се има јавно мислење дека е штетна
Цело време сум опкружена со таква храна и сите ја јадат како најнормално нешто дури и ми се чудат дека ја избегнувам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.898
Поени од реакции
20.246
Цело време сум опкружена со таква храна и сите ја јадат како најнормално нешто дури и ми се чудат дека ја избегнувам.
Од тоа си патиме.
Старите што готват дома си се навикнати и тоа е тоа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.533
Поени од реакции
16.651
Би сакала да ве прашам дали внимавате на заситени масти? Во сите производи ги има во голема количина, во сите грицки, бисквити, кроасани, паштети итн. Порано не ги ни забележував, но читајќи групи за исхрана сфатив колку се штетни и само читам декларации.
Заситените масти се опасни ако не се стабилни. На пример, еден од најголемите извори на заситена маст е црвено палмово масло, а наместо да има лош ефект на холестерот, има фантастичен. Од каде го купуваш маслото од црн кумин иначе?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.651
Поени од реакции
10.021
Од тоа си патиме.
Старите што готват дома си се навикнати и тоа е тоа.
Нездравиот начин што го практикуваат старите мислам дека е поради 2 работи:
1. Влечат сеуште навики од времето кога живееле всело и јаделе прженици со свинска маст, а процесираната храна речиси и да не ја користеле, сега немаат можност пак да живеат со истата исхрана како тогаш па ова им е „најблиску“ до навиката.
2. Сиромаштијата, со 1 маргарин и 1 леб два дена ќе појадува цела фамилија...
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Заситените масти се опасни ако не се стабилни. На пример, еден од најголемите извори на заситена маст е црвено палмово масло, а наместо да има лош ефект на холестерот, има фантастичен. Од каде го купуваш маслото од црн кумин иначе?
Маслото го земав од Тинекс и е на Филиа http://shop.filla.com.mk/black cumin oil, го има и на други места, а сега ќе земам од Зегин има некое арапско ми го препорачаа како подобро.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.533
Поени од реакции
16.651
Маслото го земав од Тинекс и е на Филиа http://shop.filla.com.mk/black cumin oil но сега ќе земам од Зегин има некое арапско ми го препорачаа како подобро.[DOUBLEPOST=1500298241][/DOUBLEPOST]
Маслото го земав од Тинекс и е на Филиа http://shop.filla.com.mk/black cumin oil но сега ќе земам од Зегин има некое арапско ми го препорачаа како подобро.
Не купувај масло, земи си семки измели ги и јади по 2 лажичиња на ден, сабајле после оброк и навечер. Масла избегавај, не знаеш како е екстрактирано, не е доверлив бренд.
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
10
Маслото го земав од Тинекс и е на Филиа http://shop.filla.com.mk/black cumin oil, го има и на други места, а сега ќе земам од Зегин има некое арапско ми го препорачаа како подобро.
На пазар има семе од црн кумин, можеби е подобро од маслото да се внесува само така.[DOUBLEPOST=1500298763][/DOUBLEPOST]
Не купувај масло, земи си семки измели ги и јади по 2 лажичиња на ден, сабајле после оброк и навечер. Масла избегавај, не знаеш како е екстрактирано, не е доверлив бренд.
Се погодивме во исто време за семките. Ќе земам следно само семки место масло, ќе пишам дали има разлика. А може и семето е од “некаде“.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.533
Поени од реакции
16.651
На пазар има семе од црн кумин, можеби е подобро од маслото да се внесува само така.[DOUBLEPOST=1500298763][/DOUBLEPOST]
Се погодивме во исто време за семките. Ќе земам следно само семки место масло, ќе пишам дали има разлика. А може и семето е од “некаде“.
Од каде и да е семето, е подобро од маслата со голема веројатност. Купи го од Виола продавниците. На мерење што е тоа.

Еве јас што конзумирам,

 
Член од
18 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
6
Значи кога ќе дојде пациент на детална контрола, не булшит крвните слики кај нас, во која има тест за витамин д статус, сите хоромони на тироида, слободно железо, атеросклероза фактор, слободен тестостерон, LDL-P не само LDL со (нуклерна магнетна резонанца) аполипротеин б, хомоцистеин, фибриноген - после може да се каже кој колку и ДАЛИ е здрав, се друго е само мачкање очи и генерички BS - повели јади што сакаш од животни и помини ги овие тестови со добри резултати - после ќе збориме што и како предизвикува таа храна, па дали била органска, или од планина, или од северен пол ништо не менува, да далеку е ПОМАЛЦЕ штетна, ама тоа не е дискусија, ако бираме од 2 помало зло - нема поента да се дискутира - ни јас не сум тотален веган, јадам храна од животинско потекло но ГИ ЗНАМ ризиците, вие ги симплифицирате работите со муабети дека холестеролот не е штетен, а тоа е толку генерички наведено - демек ете тој и тој има покачен и нема гајле, но ДАЛИ ги направил тестовите кои ги набројав? во 99% од случаите не, фактички не ни осеќаш некои големи проблеми се додека не дојдеш на средна или касна фаза на атеросклероза, после ќе го видиш и господ, и сите рационализации ќе ти се вратат како бумеранг (се надевам не нормално)

Исто како тестовите за шеќер што им се репер на 1/2 планета, а се уствари дијабетичари - предијабетичари БЕЗ да знаат, во моментот кога ќе почнеш да имаш проблеми со регулација на инсулин, и висок притисок т.е. метаболички синдром ти веќе не можеш да бидеш здрав - можеш да мислиш дека си здрав, а што го предизивкува дијабетот?

Веувал или не, помалце е проблем самиот рафиниран или каков било шеќер него ли животинскиот протеин, знам луѓе од населба кои не јадат леб, нити благо - само месо, палео диети, а 4-ца од друштвото од 6 се дијабетичари на инсулин. Хинт, немаат никој во фамилија со дијабет, како заклучок само луѓе кои се во беспрекорно здравје (може да си дозволат животински протеин во умерени количини) кај сите други е прашање на време.

Шо има врска тестостерон со холестерол? Не ти контрирам, ме интересира.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.533
Поени од реакции
16.651
Шо има врска тестостерон со холестерол? Не ти контрирам, ме интересира.
Параметар за проверка на здравствена состојба во тој аспект е спомнато.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
6
Параметар за проверка на здравствена состојба во тој аспект е спомнато.
Шо е подобро висок или низок тестостерон ? Јас го тестирав еднаш и беше блиску до горната граница.
 
На врв Bottom