Покачен холестерол

Skorp

That guy....
Член од
30 јуни 2010
Мислења
974
Поени од реакции
1.197
:D немам потреба да бегам, за разлика од тебе јас сум отворен кон нови знаења, ти си ист како докторите само од другата страна. Среќа твоите совети немаат штетни последици како на тие со белите мантили.
Ако си приметил замерки имам кон твоите заклучоци за што ги предизвикуваат болестите и дали се последица или причинител.
А за советите за лекување/рамнотежа на телото по мене ти се на место ;).

Кажав, и јас ќе земам бројки со кои статистички ќе ти докажам дека со зголемување на бројот на население кое гледа порно, доаѓа до зголемување на заболени од сида. А во реалноста дали е тоа така, друг муабет :D

Сакаш да кажеш дека атеросклероза немаат луѓето што се вегани ... деменција кај нив не се јавува, дијабет и срце не ги мава ...


Сите прашања се лесни ако го знаеш одговорот т.е. лекот е пет пари ако го знаеш.
Ако чекам доктор да ми потврди дали сум здрав, ти е исто како да отидеш на бербер и да го прашаш дали ти треба шишање, или на сервис дали колата нешто и фали.
За другото поима немам, НЕ сум медицинско лице, но можам да дознаам :D

Овде дебатираме, целта е што повеќе информации да се изнесат, секој за себе ќе си одлучи, а НЕ кој е прав крив. Не се љути :rolleyes:


Скорпчо, ти за тебе кажи што имаш читано, за мене неможеш да знаеш што и колку имам прочитано :cool:
Предпоставка беше од каде ти е инфото. Инаку јас имам проблеми со шеќер па го регулирам со строга диета и вежбање.
'Лошиот' холестерол гледам да ми е во долна граница а добриот што поблиску до него.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.340
Поени од реакции
16.281
Не ми одговори на прашањата, според кои параметри се детектира проблем од здравствен аспект? Еве ти не веруваш на доктори, и јас сум до негде сличен ама како ќе знаеш што е проблемот со тебе пример?

И што подразбира гликоза тестот за дијабет? Бидејќи си ставил лајк на пост кој ја негира постапката која ја предложив што значи не се согласуваш со тој метод?

Евр едно видео во кое се исклучени сите потенцијални корелации, сега до што е?

 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.569
Поени од реакции
6.037
Не ми е верно дека си успеал да го вратиш холестеролот во нормални вредносни граници само со конзумирање на дајкун!?
Можно е само ако си го променил начинот на исхрана или да си вовел поголема фузичка активност, некои таблети да не си земал...што знам, ама вака кога ќе прочита човек, ќе помисли дека лесно и брзо се лечел висок холестерол.
Znači za monentalno spuštanje na holesterolot dajkunot pomaga...no neznam dali e efikasen na podolg rok.

Togaš malku ja smeniv ishranata ...no kratko posle toa prekinav so dietata..

Meso slabo jadam...no jadam mnogu blago i solenite jadenja gi presoluvam.

Fizičkata aktivnost i togaš i sega mi e ista...no togaš imav i nekoi privatni problemi koi sega gi nemam

Lugjeto koi mi kazaa za dajkunot....mi garantiraa za rezultatite...što kaj mene ispadna točno...
Što znam sega od što se namalil( isto beše i so trigliciredite....tie bea 3.3 i tie se namalija isto taka)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.340
Поени од реакции
16.281
3.3 tg? Дијабет?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
850
Znači za monentalno spuštanje na holesterolot dajkunot pomaga...no neznam dali e efikasen na podolg rok.

Togaš malku ja smeniv ishranata ...no kratko posle toa prekinav so dietata..

Meso slabo jadam...no jadam mnogu blago i solenite jadenja gi presoluvam.

Fizičkata aktivnost i togaš i sega mi e ista...no togaš imav i nekoi privatni problemi koi sega gi nemam

Lugjeto koi mi kazaa za dajkunot....mi garantiraa za rezultatite...što kaj mene ispadna točno...
Što znam sega od što se namalil( isto beše i so trigliciredite....tie bea 3.3 i tie se namalija isto taka)
Браво за тебе, навистина ми е чудно така ефикасно да ти делува...иако, пак ќе речам, се сомневам дека може така моментално да ти го спушти холестеролот, а прашање е дали е здраво и такво нагло симнување.
Нема везе, битно тебе ти е добро.
Јас пред некоја година имав покачена вредност на хол.од премногу употреба на тестенини, благи...на работа се отепувавме од јадење, но одма почнав со тбл.росвера и спроведов строг режим на здрава исхрана. Ми требаше полни два месеци за од 7 направам 5....и пази, значи и таблети употребував.
А како го спремаше дајкунот!?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.079
Поени од реакции
18.543
Ми требаше полни два месеци за од 7 направам 5....и пази, значи и таблети употребував.
У менопоауза да не си?
Јебига, сите работи одат потешко кај женските, особено после менопауза.
Blame the estrogen.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
850
У менопоауза да не си?
Јебига, сите работи одат потешко кај женските, особено после менопауза.
Blame the estrogen.
Да.
Не ја знам поврзаноста помеѓу холестерол и менопауза, само имам чуено дека во тој период добриот холестерол се претвара во лош.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.569
Поени од реакции
6.037
Браво за тебе, навистина ми е чудно така ефикасно да ти делува...иако, пак ќе речам, се сомневам дека може така моментално да ти го спушти холестеролот, а прашање е дали е здраво и такво нагло симнување.
Нема везе, битно тебе ти е добро.
Јас пред некоја година имав покачена вредност на хол.од премногу употреба на тестенини, благи...на работа се отепувавме од јадење, но одма почнав со тбл.росвера и спроведов строг режим на здрава исхрана. Ми требаше полни два месеци за од 7 направам 5....и пази, значи и таблети употребував.
А како го спремаше дајкунот!?
Од таблети пијам само Ранитидин кога јадам ептен тешко јадење како грав, зелка...и на неколку месеци Аналгин ако ме боли главата.

Никакви други таблети ни пијам...ни сакам да пијам

дајкунот најчесто го јадев рендан како салата, комбиниран на пример со рендан морков, цвекло...

Во супи и чорби обавезно, и тоа во поголеми количини.

Благо јадам премногу...во просек по едно кутинче Еурокрем во недела, плус она чоколади, други благи работи...

Од мене повеќе благо јади само ќерка ми..:facepalm:
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.401
Поени од реакции
9.216
Како го користиш,во каква форма и кај може да се најде?
Семе за дајкун може да купиш во земјоделските аптеки, ние го садевме дома пред 7години, али јас лично не го јадев, тврд ми беше и некако досаден за јадење.
Лесно успева, му треба троа природно ѓубриво и наводнување, се сади слично на цвеклото и морковите.


Може да го јадиш сецкан салата како ротквиците, може да го рендаш, супи и т.н моиве дома го јадеа најчесто салата.
 
B

Bafra

Гостин
Не ми одговори на прашањата, според кои параметри се детектира проблем од здравствен аспект? Еве ти не веруваш на доктори, и јас сум до негде сличен ама како ќе знаеш што е проблемот со тебе пример?

И што подразбира гликоза тестот за дијабет? Бидејќи си ставил лајк на пост кој ја негира постапката која ја предложив што значи не се согласуваш со тој метод?

Евр едно видео во кое се исклучени сите потенцијални корелации, сега до што е?

Е ова видео до сега ти е најлошото.
Како бе кажува обична стандардна Америчка група и спомнува дека јаделе млеко, јајца и месо :facepalm: .
Да не случајно "обична стандардна Америчка група" се тие што јадат шеќер, брашно, сол и адитиви броено во килограми на месечно ниво.

Видеата што ги постирав ги погледна или само твојот извор ја кажува вистината :cool:
Тибетанците, најпознатите мистици, таткото на алтернативната холистичка медицина Edgard Cayce ( https://www.edgarcayce.org/edgar-cayce/his-life/ ) сметаат доколку балансирано конзумираш јајца (икри), путер, млеко и јогурт се супер за нашиот организам.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Семе за дајкун може да купиш во земјоделските аптеки, ние го садевме дома пред 7години, али јас лично не го јадев, тврд ми беше и некако досаден за јадење.
Лесно успева, му треба троа природно ѓубриво и наводнување, се сади слично на цвеклото и морковите.


Може да го јадиш сецкан салата како ротквиците, може да го рендаш, супи и т.н моиве дома го јадеа најчесто салата.
Фала на одговорот,пошто немам услови за садење ќе се потрудам да го најдам на пазар или маркетите.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
25.453
Поени од реакции
15.218
Што убаво избега од темата, каква врска има корелација или не кога во видеото се докажува дека постои атеросклероза кај ескими, а тврдењето е дека нема?

Друго едно лесно прашање за тебе, и за @shutrak, според кој метод докторите дознаваат дали некој е здрав или не, и што е и како се прави детален тест за дијабет?

За крај, што предизвикува холестерол да го "репарира телото" според тебе?
,,,,ah pusto ego,,,,barem da e belo,,,ovoa ko crno seme,,,,
,,,,samo na edno prashanje ke ti odgovoram,,,,za toa kako prepoznavam dalie nekoj nearen,,,
,,,,nema potreba ni da te vidam/obichno samo toa mi e dovolno/ ama vo tvojov sluchaj dovolno e samo da te prochitam pa zaklucham deka navistina ne si aren,,,
,,,za se drugo shto prashuvash ne vredi da ti se objasnuva oti ionaka nema nishto da razberesh z,sh za tebe postoi samo crno seme/mi zvuchi neshto poznato,,,film ke da beshe taka i ti ko vo filmot/,,,,
,,,iPS kako si se nastrvil so kontriranje tebe so inka da ti se sipe vo mozok niz ushi ke ti iskacha,,,ete zatoa ne vredi da ti se odgovara ,,,ednostavno nema da razberesh,,,ne si edukativno podgotven a veke mislam i mentalno nepodgotven da apsorbirash od drugive chlenovi soveti i iskustva,,
,,,si se fanal za toa crno pa crno seme,,,aman dosta ni beshe od crnila,,,(y)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.340
Поени од реакции
16.281
@shutrak :facepalm:[DOUBLEPOST=1499964926][/DOUBLEPOST]
Е ова видео до сега ти е најлошото.
Како бе кажува обична стандардна Америчка група и спомнува дека јаделе млеко, јајца и месо :facepalm: .
Да не случајно "обична стандардна Америчка група" се тие што јадат шеќер, брашно, сол и адитиви броено во килограми на месечно ниво.

Видеата што ги постирав ги погледна или само твојот извор ја кажува вистината :cool:
Тибетанците, најпознатите мистици, таткото на алтернативната холистичка медицина Edgard Cayce ( https://www.edgarcayce.org/edgar-cayce/his-life/ ) сметаат доколку балансирано конзумираш јајца (икри), путер, млеко и јогурт се супер за нашиот организам.
Го пратам типот од видеата и се согласувам со повеќето работи што ги збори.

Тоа не го менува фактот дека за 95% од населението животинската храна е штетна , ќе гледаме на графчиња дали јетрата, артериите и се друго ни се во идеална состојба?? или си барате утеха за да ги јадете? Ако се друго ти е идеално нема да имаш фрка со 1 парче кашкавал али кај многу луѓе ништо не е ок!

Повели, јади не рафинирана органска животинска храна и после тоа направи една крвна слика, и докажи си на себе не на мене дека се е ок , ете ти интересен експеримент.

Друго типот од видеата никогаш не збори за ldl него само за холестерол .т.е тотален без триглицериди исто така.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
@shutrak :facepalm:[DOUBLEPOST=1499964926][/DOUBLEPOST]

Го пратам типот од видеата и се согласувам со повеќето работи што ги збори.

Тоа не го менува фактот дека за 95% од населението животинската храна е штетна , ќе гледаме на графчиња дали јетрата, артериите и се друго ни се во идеална состојба?? или си барате утеха за да ги јадете? Ако се друго ти е идеално нема да имаш фрка со 1 парче кашкавал али кај многу луѓе ништо не е ок!

Повели, јади не рафинирана органска животинска храна и после тоа направи една крвна слика, и докажи си на себе не на мене дека се е ок , ете ти интересен експеримент.

Друго типот од видеата никогаш не збори за ldl него само за холестерол .т.е тотален без триглицериди исто така.
Sto spaga pod "organska zivotinska hrana " ....
Jas na primer jadam zolcka od jajcata, belkata retko, mleko nevareno I vareno najcesto kozjo od covek sto cuva kozi (ne gi vakcinira) jogurt I kefir, riba I ikra , a meso I mesni proizvodi NE.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.401
Поени од реакции
9.216
Sto spaga pod "organska zivotinska hrana " ....
Jas na primer jadam zolcka od jajcata, belkata retko, mleko nevareno I vareno najcesto kozjo od covek sto cuva kozi (ne gi vakcinira) jogurt I kefir, riba I ikra , a meso I mesni proizvodi NE.
Баш ако не ги вакцинира не треба да земаш, бруцелоза и уште еден куп болештини имаш и кај домашните животни, не си играјте така, со тоа бегање од вакцинација и кај луѓето вратија пак на мегдан еден куп болести кои не беа појавени повеќе од еден век.
 
На врв Bottom