Покачен холестерол

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Шеќер ако имаш или си пре-дијабетичарка. За да тестираш шеќер, тестот на гладно срце е скоро безкорисен. Но ако си на граница, тоа значи дека имаш проблеми со црниот дроб т.е. дека не ти функционира како што треба.
Немам проблем со ништо од наведеното.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.385
Поени од реакции
16.422

Ама дедовците и бабите? ;(
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
25.896
Поени од реакции
15.376
Шеќер ако имаш или си пре-дијабетичарка. За да тестираш шеќер, тестот на гладно срце е скоро безкорисен. Но ако си на граница, тоа значи дека имаш проблеми со црниот дроб т.е. дека не ти функционира како што треба.
,,,majko mila,,,do sega na poveke postiranja ti progledav niz prsti,,,,aj si rekov dete ne znae shto se trista kila i malku da se poraduvash,,,ama vo nekoi prethodni postovi gi navede lugjevo da ne veruvaat na D-r med. ,,tuku iskluchivo na crno seme i 3000 i pride vit.C,,,a i sega ovoa poslednovo medju drugoto i zimanje na analiza za sheker aj da kazham vo krv na gladno srce ti e vrv na glupost i neznaenje,,,ako e potrebno podocna ke ti objasnam zoshto e taka,,,
,,,prekini da shirish dezinformacii i da furash japonsko kineska hrana a sme rodeni vo Makedonija i gravcheto chushkite frenkite se nashi najdobri prehranbeni produkti,,,ako beshe poinaku ke bevme japi ili dalmatinci,,,
,,,vnimavaj shi i kako ke mi odgovirish bidejki znash da zabegash so tvoeto lichno iskustvo,,,
,,,i da,,obesitas nemora da znachi bolezna sostojba ili da predizvika,,,spored tebe ako ne se konsumira crno seme i enormni kolichini na vitC,,/i za nego ke ti objasnam/,,,[DOUBLEPOST=1499792376][/DOUBLEPOST]
Шеќер ако имаш или си пре-дијабетичарка. За да тестираш шеќер, тестот на гладно срце е скоро безкорисен. Но ако си на граница, тоа значи дека имаш проблеми со црниот дроб т.е. дека не ти функционира како што треба.
,,,majko mila,,,do sega na poveke postiranja ti progledav niz prsti,,,,aj si rekov dete ne znae shto se trista kila i malku da se poraduvash,,,ama vo nekoi prethodni postovi gi navede lugjevo da ne veruvaat na D-r med. ,,tuku iskluchivo na crno seme i 3000 i pride vit.C,,,a i sega ovoa poslednovo medju drugoto i zimanje na analiza za sheker aj da kazham vo krv na gladno srce ti e vrv na glupost i neznaenje,,,ako e potrebno podocna ke ti objasnam zoshto e taka,,,
,,,prekini da shirish dezinformacii i da furash japonsko kineska hrana a sme rodeni vo Makedonija i gravcheto chushkite frenkite se nashi najdobri prehranbeni produkti,,,ako beshe poinaku ke bevme japi ili dalmatinci,,,
,,,vnimavaj shi i kako ke mi odgovirish bidejki znash da zabegash so tvoeto lichno iskustvo,,,
,,,i da,,obesitas nemora da znachi bolezna sostojba ili da predizvika,,,spored tebe ako ne se konsumira crno seme i enormni kolichini na vitC,,/i za nego ke ti objasnam/,,,
 
B

Bafra

Гостин
Zamisli Eskimite kolku zdravi bi bile dokolku jadele samo veganska hrana, ili na alpite kolku se bolni sto jadat jajca I mleko :cautious:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.385
Поени од реакции
16.422
Zamisli da imavte malce kriticno razmisluvanje u vas?

 
B

Bafra

Гостин
Zamisli da imavte malce kriticno razmisluvanje u vas?

Имаме, ама па дел од видеата се во фазон да земеме во поврзаноста гледање порно и сида, т.е. зголемен % на население гледа порно и да го поврзеш со зголемениот број случаеви на сида.
Свесен си и самиот дека има луѓе што внимава на исхрана и спорт па пак имаат зголемен холесторол :cool: .
Самиот имаш кажано дека за здравје потребно е комбинација на повеќе фактори, а овдека наоѓаш корелации еден производ со некоја болест ;) .

Зголемениот холесторол НЕ е секогаш проблем, напротив во многу случаеви телото во тој период заздравува. Без холесторол телото неможе ни да функционира.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.914
Поени од реакции
5.633
Имаме, ама па дел од видеата се во фазон да земеме во поврзаноста гледање порно и сида, т.е. зголемен % на население гледа порно и да го поврзеш со зголемениот број случаеви на сида.
Свесен си и самиот дека има луѓе што внимава на исхрана и спорт па пак имаат зголемен холесторол :cool: .
Самиот имаш кажано дека за здравје потребно е комбинација на повеќе фактори, а овдека наоѓаш корелации еден производ со некоја болест ;) .

Зголемениот холесторол НЕ е секогаш проблем, напротив во многу случаеви телото во тој период заздравува. Без холесторол телото неможе ни да функционира.
Како мислиш телото во период на заздравување има покачен холестерол. Какво заздравување мислиш?Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
B

Bafra

Гостин
Како мислиш телото во период на заздравување има покачен холестерол. Какво заздравување мислиш?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Крвните садови како се поправаат, хормоните од што најмногу се создаваат итн итн


Телото наше е совршена машина, само треба да знаеме да ја одржуваме. Ретко кој од нас го чита упатство пред употреба :D

Во ова доста интересни информации има, еден вид насоки...
https://www.youtube.com/watch?v=F1rxW9IzYrA
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.629
Поени од реакции
6.291
Pred 10 godini jas imav 9.6(pričina problemi nekoi....), mi preporača obilno jadenje na DAJKUN. Toa e rastenie slično na paškanat, samo pogolemo

Za 1-2 meseci holesterolot go vrativ na normala
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Pred 10 godini jas imav 9.6(pričina problemi nekoi....), mi preporača obilno jadenje na DAJKUN. Toa e rastenie slično na paškanat, samo pogolemo

Za 1-2 meseci holesterolot go vrativ na normala
Како го користиш,во каква форма и кај може да се најде?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.385
Поени од реакции
16.422
Имаме, ама па дел од видеата се во фазон да земеме во поврзаноста гледање порно и сида, т.е. зголемен % на население гледа порно и да го поврзеш со зголемениот број случаеви на сида.
Свесен си и самиот дека има луѓе што внимава на исхрана и спорт па пак имаат зголемен холесторол :cool: .
Самиот имаш кажано дека за здравје потребно е комбинација на повеќе фактори, а овдека наоѓаш корелации еден производ со некоја болест ;) .

Зголемениот холесторол НЕ е секогаш проблем, напротив во многу случаеви телото во тој период заздравува. Без холесторол телото неможе ни да функционира.
Што убаво избега од темата, каква врска има корелација или не кога во видеото се докажува дека постои атеросклероза кај ескими, а тврдењето е дека нема?

Друго едно лесно прашање за тебе, и за @shutrak, според кој метод докторите дознаваат дали некој е здрав или не, и што е и како се прави детален тест за дијабет?

За крај, што предизвикува холестерол да го "репарира телото" според тебе?
 

Skorp

That guy....
Член од
30 јуни 2010
Мислења
978
Поени од реакции
1.215
Што убаво избега од темата, каква врска има корелација или не кога во видеото се докажува дека постои атеросклероза кај ескими, а тврдењето е дека нема?

Друго едно лесно прашање за тебе, и за @shutrak, според кој метод докторите дознаваат дали некој е здрав или не, и што е и како се прави детален тест за дијабет?

За крај, што предизвикува холестерол да го "репарира телото" според тебе?
Еве што има читано.
https://draxe.com/low-cholesterol-levels-are-worse-than-high/
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
851
Pred 10 godini jas imav 9.6(pričina problemi nekoi....), mi preporača obilno jadenje na DAJKUN. Toa e rastenie slično na paškanat, samo pogolemo

Za 1-2 meseci holesterolot go vrativ na normala
Не ми е верно дека си успеал да го вратиш холестеролот во нормални вредносни граници само со конзумирање на дајкун!?
Можно е само ако си го променил начинот на исхрана или да си вовел поголема фузичка активност, некои таблети да не си земал...што знам, ама вака кога ќе прочита човек, ќе помисли дека лесно и брзо се лечел висок холестерол.
 
B

Bafra

Гостин
Што убаво избега од темата, каква врска има корелација или не кога во видеото се докажува дека постои атеросклероза кај ескими, а тврдењето е дека нема?

Друго едно лесно прашање за тебе, и за @shutrak, според кој метод докторите дознаваат дали некој е здрав или не, и што е и како се прави детален тест за дијабет?

За крај, што предизвикува холестерол да го "репарира телото" според тебе?
:D немам потреба да бегам, за разлика од тебе јас сум отворен кон нови знаења, ти си ист како докторите само од другата страна. Среќа твоите совети немаат штетни последици како на тие со белите мантили.
Ако си приметил замерки имам кон твоите заклучоци за што ги предизвикуваат болестите и дали се последица или причинител.
А за советите за лекување/рамнотежа на телото по мене ти се на место ;).

Кажав, и јас ќе земам бројки со кои статистички ќе ти докажам дека со зголемување на бројот на население кое гледа порно, доаѓа до зголемување на заболени од сида. А во реалноста дали е тоа така, друг муабет :D

Сакаш да кажеш дека атеросклероза немаат луѓето што се вегани ... деменција кај нив не се јавува, дијабет и срце не ги мава ...

Друго едно лесно прашање за тебе
Сите прашања се лесни ако го знаеш одговорот т.е. лекот е пет пари ако го знаеш.
Ако чекам доктор да ми потврди дали сум здрав, ти е исто како да отидеш на бербер и да го прашаш дали ти треба шишање, или на сервис дали колата нешто и фали.
За другото поима немам, НЕ сум медицинско лице, но можам да дознаам :D

Овде дебатираме, целта е што повеќе информации да се изнесат, секој за себе ќе си одлучи, а НЕ кој е прав крив. Не се љути :rolleyes:


Скорпчо, ти за тебе кажи што имаш читано, за мене неможеш да знаеш што и колку имам прочитано :cool:
 
На врв Bottom