Познати филозофски изреки од големите мислители

Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Патриотите секогаш говорат за умирање за својата земја, но никогаш за убивање за неа.-Бертран Расел
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
кога би читале мисли никогаш не би ги прашувале другите што мислат.
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Живеј ако сакаш во ист кварт со својот соперник, во иста улица со својот противник, под ист покрив со својот непријател, но секогаш живеј подалеку од својот близок пријател. -Јан Лаурент

Кога сите луѓе би знаеле што зборуваат едни за други, на светот не би постоеле ни четворица пријатели. -Паскал

Слушај го оној што ти обрнал внимание на недостатоците , како да ти го открил најголемото богатство. -Буда

Кажи ми со кого другаруваш, па ќе ти кажам кој си! Ако знам со што се занимаваш, тогаш и знам што можеш да бидеш. -Гете

Колку и да е ретка вистинската љубов, уште поретко е вистинското пријателство. -Ла Рошфуко

Меѓу пријателите треба да ги сакаме не само оние што ги натажува нашата несреќа, туку и оние што не ни завидуваат на среќата. -Сократ

Ако при секоја пријателска услуга веднаш мислиш на благодарноста, тогаш не си дал туку си продал. -Достоевски

Оној што е пријател на сите не е ничиј пријател. -Шопенхауер
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
-Не го одобрувам тоа што го кажуваш, но до смрт ќе се борам за твоето право тоа да го кажеш. - Волтер
Човек не може да открие нов океан,ако нема храброст од вид да го загуби брегот.-Андре Жид
 
D

Delux

Гостин
-reklamiraj se sebe,no nikogas ne siri propaganda...to e receptot za succees live.
Delux

off se izvinuvam za latinicata,po so sum daleku od Tatkovinata ne mi e dostapna kirilica.
 

TinyGiant

што сакам
Член од
9 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
3
Science may have found a cure for most evils,
but it has found no remedy for the worst of them all-
the apathy of human beings."
-Helen Keller (1880-1968)
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Никој не е задоволен со својата лична среќа, ниту незадоволен со својот разум. -Џон Голсворти
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
To do is to be - Socrates
To be is to do - Plato
Do-be-bo-be-do - Frank Sinatra
Scooby Dooby Doo - Scooby Doo:egyptian-dance:
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
ljubovta e odgovorot , no dodeka go cekame odgovorot seksot postavuva interesni prasanja -vudi alen
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Помисли се еднаш пред да дадеш, двапати пред да примиш, а илјада пати пред да бараш. - Мари в. Ебнер-Ешенбах

Не верувајте им на оние што силно ќе ве засакаат уште при површното познанство и без видлива причина. -Честерфилд

Немојте да се лажете со тоа дека лошото друштво не ги расипува добрите навики. -Павао

Како што љубовта кон животот, всушност е страв од смртта, така и друштвеноста на луѓето не е праволиниска, - имено таа не се темели на љубовта кон друштвото туку на стравот кон осаменост. -Шопенхауер

Оној што сака да го поправи општеството, треба да почне од себеси. -Арне Гарборг

Мудриот човек може многу да научи од непријателот. -Аристофан
 
С

Спенсер

Гостин
Од ФИЛИП II македонски

ПОВЕКЕ се плашам од армија офци предводена од ЛАВ,него од армија лавови предводена од ОФЦА,
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Во нашиот живот се обидуваме да стигнеме до две работи: првата е да го добиеме тоа што го сакаме, а другата е да уживаме во него.
Само ретки случаи успеваат во второто.
п.смит

Јадицата постојано нека ви биде фрлена. На местото каде што најмалку очекувате ќе бидат рибите.

овидие
 

the_answer

quickshare
Член од
20 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
NE MI GO ZEMAJ ONA STO NEMOZIS DA MI GO DADES.(SONCETO)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
3
Поени од реакции
1
Имај поверења у бога, али закључавај ауто.

Dalay Lama
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Никој не е толку слеп како оние што не сакаат да видат.
Свифт

Кој секогаш ја зборува вистината, може да си дозволи лошо паметење.
Теодор Хец

Да бидеш умен значи да ја разликуваш вистината што треба да ја кажеш, од оние вистини што треба да ги премолчиш. -Антоан Риварол
 

Kajgana Shop

На врв Bottom