Познати филозофски изреки од големите мислители

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
History proves that all dictatorships, all authoritarian forms of government are transient. Only democratic systems are not transient. Whatever the shortcomings, mankind has not devised anything superior. - Putin

Applicable to Macedonian political leader (from '91 to date)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
„ СЕ ИМА СВОЕ ВРЕМЕ И СЕКОЈА РАБОТА ПОД НЕБОТО ИМА СВОЕ ВРЕМЕ: време кога ќе се родиш и време кога ќе умреш, време кога садиш и време кога го корнеш насаденото,време кога се убива и време кога се лекува, време кога се урива и време кога се гради, време кога се плаче и време кога се смее, време кога се тагува и време кога се игра, време кога се расфрлаат камења и време кога се собираат камења, време кога се прегрнуваш и време кога се одбегнуваат прегратки, време кога се добива и време кога се губи, време кога се молчи и време кога се зборува, време кога се сака и време кога се мрази, време за војна и време за мир. “
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
eden proble dokolku ne moze da se resi koja e poentata da se grizime za neg- ne znam od koj
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Кога сите зборуваат мудриот молчи,а кога сите молчат мудриот зборува.
Our greates glory is not in never falling,but in rising every time we fall.
Вистинската тајна на среќата е во тоа многу да бараме од себеси а многу малку од другите.
И секогаш ќе се обидам да го зачувам она малку што го имам бидејќи сум премногу мала да го прегрнам светот.(Алхемичарот)
Кога нешто сакаш вистински и целата вселена ти помага да го добиеш тоа.(Алхемичарот)
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
еј не знам чива беше али добра е:
Find out what you do best and get someone to pay for it!
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Зошто го живееме животот кога никој не излегол жив од него?...:)
 
U

UnholY

Гостин
Филозофите само го објаснуваат светот, а работата е во тоа што тој треба да се менува - Карл Маркс

Бог е мртов - Фридрих Ниче

Границите на мојот јазик се границите на мојот свет - Лудвиг Витгенштајн

Прашајте се дали сте среќни и ќе престанете да бидете среќни - Џон Стјуарт Мил
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
The secret of happy leaving is not to do what you want, but to want what you do.
Тајната на убавото живеење не е да го правите тоа што го сакате, туку да го сакате тоа што го правите.
(Англиска поговорка)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
"Great spirits have often encountered violent opposition from weak minds"

"I want to know God's thoughts; the rest are details."

"A person starts to live when he can live outside himself."

"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new."

"The secret to creativity is knowing how to hide your sources."

"The fear of death is the most unjustified of all fears, for there's no risk of accident for someone who's dead."

Albert Einstein


" Neznaenjeto e blagoslov " - ne znam civa e :)
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
If money is your hope for independence you will never have it.
The only real security that a man can have in this world is a reserve of knowledge, experience, and ability.

HENRY FORD
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Kolku poveke gi zapoznavam lugeto, tolku poveke gi sakam zivotnite.
Sharl de Gol
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
Многу подобро е да плачеш од радост, отколку да му се радуваш на туѓиот плач. - Шекспир

Најсреќен е оној човек што направил да се среќни многу други луѓе.
-Диберот

Секогаш кога има големи несреќи има и жени во изобилство. :pos2::toe: -Добрица Ќосиќ

Мажот е љубоморен ако љуби, жената и ако не љуби -Кант

Да живееме среќно, браќа и да не ги мразиме оние што не мразат
-Буда

Немојте никогаш да и заповедате на некоја жена ако не сте однапред сигурни дека ќе ве послуша. -Алфред Капу
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
Zivotot e najgolem dar , ako ne go cenis kako najgolem dar , ne zivees .
 

ReNaTa

-SHY- girl
Член од
1 декември 2007
Мислења
240
Поени од реакции
6
за жените од мажите :)
Кога зборувате со жена прво слушајте го тоа што ви го кажува со очите. - Отокар Брезина

Барај совет од жената, но стори го спротивното од тоа што ти е советувано и знај дека си постапил правилно. -Томас Мор

Убавата жена им се допаѓа на очите, а добрата на срцето. Првата е скапоценост втората е ризница. -Наполеон I

Некогаш жените биле толку глупави што се правеле уми, денес се толку умни што се прават глупави. -Жарко Петан

Кога не би постоеле жените дијамантот би бил обично камче. -Виктор Иго

Светот им заповеда на жените, ние му заповедаме на светот, жените ни заповедаат нам. -Катон

Луѓето сакаат да и бидат прва љубов на една жена. Жените се поумни тие сакаат да бидат последен роман на еден човек. -Перл Бак

Единствено што еден маж не му простува на друг маж е ако има поубава жена од неговата. -Јован Дучиќ

Понекогаш жената ја крие пред мажот сета љубов што ја чувствува за него, додека тој, напротив глупи љубов што не ја чувствува. -Ла Бријер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom