Поздрав до сите браќа Mакедонци

Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ја ги поиштовам бугарите, а поштовам и срби, поштовам секој шо е од словенски род.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Да, и тие што ти викаат дека си нешто што не си :vozbud:
 
N

n/a

Гостин
I jas gi postuvam....:vozbud:
I oni mene isto.
Imase edna pesna od Galija edno vreme,prosto i cisto ljubavna pesma se vikase.
I vlezeni sme u taa ljubav...pa eve so vekovi...iskacanje nema.:toe:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Епа, Момче Македонче! Јас сум од Штип! Татко ми е Србин, а Мајка ми МАКЕДОНКА! Имам роднини и големи пријатели во Бугарија и Србија, кои ме почитуваат и ме ценат како личност и МАКЕДОНКА. Брат ми студира во бугарија а мајка ми е често во бугарија кај пријатели наши. Мајка ми едно кажа: Обичниот граѓанин во Бугарија не е оптеретен И исфрустриран како Македонецот чија слика си ти.

и да те прашам ти воопшто имаш ли пријатели и можеш ли некому да му бидеш пријател? А историјата ако читаш весници допрва се открива. Затоа не трчи како јаре пред магаре.
И на крај крајот, не ли учеме на грешките, можеби нашите соседи сакаат да исправат некои грешки од минатото. А нели треба и ние? Зарем не те учи така христијанството, да се простува?
тој ти подава рака и помош а ти му фрлаш камен по глава!
тоа не е одлика на добар и искрен македонец! по што сме познати низ светот и затоа вака патиме. А дали ти воопшто патиш за Македонија и македонскиот народ?
А таквите исфрустрирани како тебе, за жал и во Бугарија и во Макеоднија ја кројат генералната политика! за жал...
Па може има причина што е исфрустриран. Колку и да е позитивна темата неможеме да се ослободиме од помислата на нејзините задни намери. Имено секоја тема во историја, политика и од време на време свет, случувања итн. се "бугаризираат". Нешто се сомневам дека Горазд им виси на бугарите на форум по цели денови им ја негира цела историја за на крај да ги нарекува "браќа". Така да муабетот дека наводно обичниот граѓанин во Софија не се замарал со политика не ти држи вода, всушност само прочитај некои од претходните теми на овие подфоруми. Инаку да, треба да ни се братски народи и србите и бугарите. За жал они често ја завземаат позицијата на нашиот противник.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Аз не с'м от Софија,ако мислиш на мене,от Сандански с'м...радваме,че има доста хора на форума,които са отоворени на диалог и мислјат по с'штија начин като мен...разбира се има и такви,кои са програмирани на всичко б'лгарско да отговарат с омраза,без да размислјат много много,ама мисла това ке се промени.Само кога се демократизира истински Македонија ште тр'гне по правија п'т и ште в'рви напред и нагоре.
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Да да и брат ти го сметаат за добар Бугар :vozbud:
грешките од минатото ќе ги решиш со ФАКТИ, не со христијаанство о.0
Брат и може и в Б'лгарија па и насек'де да б'де,так'в за как'вто се смјата,никој не го прави в Б'лгарија нешто што не е...Па убаво ти кажа Блубери има пријатели в Б'лгарија,некој може да имат бизнес,друг да учи там...и така требва да е,невиждам зашто те дразни това.
Христијанството в'зпитава у човека добродетели и изгражда морал и ценности,христијански ценности,а с фактите немој да се толко силиш,оти може да излезе нешто,кое нема да ти хареса и да ти об'рка представите,никога незнае човек :smir:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Аз не с'м от Софија,ако мислиш на мене,от Сандански с'м...радваме,че има доста хора на форума,които са отоворени на диалог и мислјат по с'штија начин като мен...разбира се има и такви,кои са програмирани на всичко б'лгарско да отговарат с омраза,без да размислјат много много,ама мисла това ке се промени.Само кога се демократизира истински Македонија ште тр'гне по правија п'т и ште в'рви напред и нагоре.
Па подемократска земја на балканов незнам да има од Македонија. Сите земји со кои што граничи Македонија имаат горе-долу сличен процент на малцинства, а само нашата е "мултиетничка", и прво погледни ја својата земја пред да повикуваш на наводна демократизација на Македонија зашто по влегувањето во ЕУ, Бугарија се повеќе наликува на грција во своите политички ставови.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Добронамереност

Ето току ,што в предаването "РЕАЛНО" по БТВ -ЕВРОДЕПУТАТИ от ГЕРБ,които са били на посештение в МАКЕДОНИја и са се срешнали с Правителството на МАКЕДОНИја ---са ГО уверили,че ЕВРОДЕПУТАТИТЕ от Б'ЛГАРИја застават безрезервно зад МАКЕДОНИја за приемането и в ЕС.
На запитване от страна на водештија,к'м Евродепутата от партија ГЕРБ,кога Македонија,ште получи покана за ПРИС'ЕДЕНјаВАНЕ к'м ЕС.
Отговор'т е ,че се надјават това да стане к'м есента на 2008г и ште работјат за това.

Това мислја,че е пример за ДОБРОС'СЕДСКИ ОДНОСИ. :smir:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Напишано од ~BlueBerry~
Епа, Момче Македонче! Јас сум од Штип! Татко ми е Србин, а Мајка ми МАКЕДОНКА! Имам роднини и големи пријатели во Бугарија и Србија, кои ме почитуваат и ме ценат како личност и МАКЕДОНКА. Брат ми студира во бугарија а мајка ми е често во бугарија кај пријатели наши. Мајка ми едно кажа: Обичниот граѓанин во Бугарија не е оптеретен И исфрустриран како Македонецот чија слика си ти.

и да те прашам ти воопшто имаш ли пријатели и можеш ли некому да му бидеш пријател? А историјата ако читаш весници допрва се открива. Затоа не трчи како јаре пред магаре.
И на крај крајот, не ли учеме на грешките, можеби нашите соседи сакаат да исправат некои грешки од минатото. А нели треба и ние? Зарем не те учи така христијанството, да се простува?
тој ти подава рака и помош а ти му фрлаш камен по глава!
тоа не е одлика на добар и искрен македонец! по што сме познати низ светот и затоа вака патиме. А дали ти воопшто патиш за Македонија и македонскиот народ?
А таквите исфрустрирани како тебе, за жал и во Бугарија и во Макеоднија ја кројат генералната политика! за жал...
Да да и брат ти го сметаат за добар Бугар :vozbud:
грешките од минатото ќе ги решиш со ФАКТИ, не со христијаанство о.0
Брат и може и в Б'лгарија па и насек'де да б'де,так'в за как'вто се смјата,никој не го прави в Б'лгарија нешто што не е...Па убаво ти кажа Блубери има пријатели в Б'лгарија,некој може да имат бизнес,друг да учи там...и така требва да е,невиждам зашто те дразни това.
Христијанството в'зпитава у човека добродетели и изгражда морал и ценности,христијански ценности,а с фактите немој да се толко силиш,оти може да излезе нешто,кое нема да ти хареса и да ти об'рка представите,никога незнае човек :smir:
Ете Мартин, самиот paradigm ти одговори... цитирам
ристијанството в'зпитава у човека добродетели и изгражда морал и ценности,христијански ценности,а с фактите немој да се толко силиш,оти може да излезе нешто,кое нема да ти хареса и да ти об'рка представите,никога незнае човек
тоа шо и BlueBerry ти кажа... не трчи ко јаре пред магаре... никогаш не се знае
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
внуците на сестрата на Мара Бунева са в САшт, а на брат и в Б'лгарија..и са едните и другите са б'лгари, а не македонци
Зборував за Анче Герасимовска, нејзина внука која што сеуште живее во Тетово. Имаше фељтон за тоа во Утрински Весник.

Сепак, бегаме од темата. Да ја оставиме за момент историјата за историчарите. Не велам дека не е важна, но за да постигнеме напредок треба таа да се стави малку на страна. Во овој момент најважен е просперитетот на двете земји. Треба да гледаме како да ги оправиме односите, како да се зголеми економската соработка, културната размена, да се укинат визите, да продолжиме да се подржуваме во меѓународните институции и тн. Со други зборови, како нашите две земји да соработуваат за да се оправи економијата.

Е дури тогаш, кога ќе се остварат сите тие работи можеме да дискутираме за Мара Бунева, затоа што барем за мене сегашноста е поважна од минатото.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
GORAZD Не знам како да ти се заблагодарам за совето да се лечам, дека сум умоболна, но јас ќе те прашам дали мислиш дека сите кои што си ги искажуваат своите ставови и мислења спротивни на твоите се умоболни? Гледам дека многу малку читаш. Ако сакаш ќе ти препопрачам наши истражувачи и научници, од денешно време за да ти ги потврдам моите ставови и мислења. Доволно е да го следиш истражувањето и пишаните трудови на проф.др.Зоран Тодоровски па да видиш дека не е така како ти што мислиш. НО, ти си од оние кои сметаат дека се знаат и тоа што го знаат е права вистина и не им треба поткрепа од факти и тоа пишани.
А јас се што зборувам го зборувам од реални факти. Прочитани во пишани трудови, и тоа и на наши научници и на странски научници. Ти давам предлог што да читаш
1. Белиот терор од Димитар Галев
2. Судени за Македонија од Стојан Ристески
3. Македонија земја на прастара култура од Симе Пандоски
4. Македонија 4000 години цивилизација и култура од Ташко Белчев
5. Поранешните Балкански војни од Карнеги
6. Македонскиот јазол од Ханс Лотар Шчепан
7. Репресија и репресираните во макеоднската историја ;
Предавствата и атентатите -од Виолета Ачковска
8. прочитај ја книгата Исповед на македонски четник од Алберт Сониксен
9. Комитаџии од Албер Лондр
10.Спомените од нашите револуционери, а ги има повеќе
11. Вистината за Македонија од Веле Алексоски
12. Македонизам од Пандил Костурски
13. Книгите на Ангелина Маркус
14. прочитај ја книгата Македонскиот империјализам од Елис....

а доволно би било да ги следиш нашите домашни списанија, дневни, неделни и месечни во кои ќе најдеш работи за кои јас ти зборувам.... или ти се плашиш од вистината? А за вистината едно е јасно: Ќе излезе на виделина!
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
GORAZD Не знам како да ти се заблагодарам за совето да се лечам, дека сум умоболна, но јас ќе те прашам дали мислиш дека сите кои што си ги искажуваат своите ставови и мислења спротивни на твоите се умоболни? Гледам дека многу малку читаш. Ако сакаш ќе ти препопрачам наши истражувачи и научници, од денешно време за да ти ги потврдам моите ставови и мислења. Доволно е да го следиш истражувањето и пишаните трудови на проф.др.Зоран Тодоровски па да видиш дека не е така како ти што мислиш. НО, ти си од оние кои сметаат дека се знаат и тоа што го знаат е права вистина и не им треба поткрепа од факти и тоа пишани.
А јас се што зборувам го зборувам од реални факти. Прочитани во пишани трудови, и тоа и на наши научници и на странски научници. Ти давам предлог што да читаш
1. Белиот терор од Димитар Галев
2. Судени за Македонија од Стојан Ристески
3. Македонија земја на прастара култура од Симе Пандоски
4. Македонија 4000 години цивилизација и култура од Ташко Белчев
5. Поранешните Балкански војни од Карнеги
6. Македонскиот јазол од Ханс Лотар Шчепан
7. Репресија и репресираните во макеоднската историја ;
Предавствата и атентатите -од Виолета Ачковска
8. прочитај ја книгата Исповед на македонски четник од Алберт Сониксен
9. Комитаџии од Албер Лондр
10.Спомените од нашите револуционери, а ги има повеќе
11. Вистината за Македонија од Веле Алексоски
12. Македонизам од Пандил Костурски
13. Книгите на Ангелина Маркус
14. прочитај ја книгата Македонскиот империјализам од Елис....

а доволно би било да ги следиш нашите домашни списанија, дневни, неделни и месечни во кои ќе најдеш работи за кои јас ти зборувам.... или ти се плашиш од вистината? А за вистината едно е јасно: Ќе излезе на виделина!
Стварно извини што сум ти кажал да се лечиш , а при тоа не сум ти дал телефон или адреса од некој психијатар. Јас си кажав мое мислење дека не сакам , јас лично читај НЕ САКАМ ниту србин , бугарин , албанец ни грк да ме вика брат ЈАСНО????????? И тоа е мое чуство и право на истото . Што ми реплицираш на тоа и ми наведуваш тука 20 автори , што сакаш да постигнеш со тоа , да ми го смениш чуството ???????????? Бог да чува и да брани од такви како тебе:pop: Кажи ми што имам врска јас со тоа што татко ти е србин , мајка ти македонка , брат ти незнам што итн,итн. , како да ти помогнам околу тоа????????? За разлика од тебе мене не ми требаат ничии трудови да си го знам своето потекло и да го одредам своето национално чуство , а тоа е само МАКЕДОНЕЦ . Ако тоа некого го провоцира негов проблем , а не мој.И за крај побарај во тие твои книги каде стои јаре пред магаре , изреката гласи правилно прле пред магаре . Затоа читај си ти трудови и понатака , ама пази од многу трудови да не останеш .....:wink:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Стварно извини што сум ти кажал да се лечиш , а при тоа не сум ти дал телефон или адреса од некој психијатар. Јас си кажав мое мислење дека не сакам , јас лично читај НЕ САКАМ ниту србин , бугарин , албанец ни грк да ме вика брат ЈАСНО????????? И тоа е мое чуство и право на истото . Што ми реплицираш на тоа и ми наведуваш тука 20 автори , што сакаш да постигнеш со тоа , да ми го смениш чуството ???????????? Бог да чува и да брани од такви како тебе:pop: Кажи ми што имам врска јас со тоа што татко ти е србин , мајка ти македонка , брат ти незнам што итн,итн. , како да ти помогнам околу тоа????????? За разлика од тебе мене не ми требаат ничии трудови да си го знам своето потекло и да го одредам своето национално чуство , а тоа е само МАКЕДОНЕЦ . Ако тоа некого го провоцира негов проблем , а не мој.И за крај побарај во тие твои книги каде стои јаре пред магаре , изреката гласи правилно прле пред магаре . Затоа читај си ти трудови и понатака , ама пази од многу трудови да не останеш .....:wink:
неам коментар, само ова. и јас се изјаснувам и чувствувам во срцето како МАКЕДОНКА, ама не мразам никого.
ќе ти покаже времето на тебе... има лек и за такви како тебе.


не се карајтееееее
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
неам коментар, само ова. и јас се изјаснувам и чувствувам во срцето како МАКЕДОНКА, ама не мразам никого.
ќе ти покаже времето на тебе... има лек и за такви како тебе.
Прво цитирај каде јас спомав дека мразам некого , не треси зелени без врска:nenene:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Стварно извини што сум ти кажал да се лечиш , а при тоа не сум ти дал телефон или адреса од некој психијатар. Јас си кажав мое мислење дека не сакам , јас лично читај НЕ САКАМ ниту србин , бугарин , албанец ни грк да ме вика брат ЈАСНО????????? И тоа е мое чуство и право на истото . Што ми реплицираш на тоа и ми наведуваш тука 20 автори , што сакаш да постигнеш со тоа , да ми го смениш чуството ???????????? Бог да чува и да брани од такви како тебе:pop: Кажи ми што имам врска јас со тоа што татко ти е србин , мајка ти македонка , брат ти незнам што итн,итн. , како да ти помогнам околу тоа????????? За разлика од тебе мене не ми требаат ничии трудови да си го знам своето потекло и да го одредам своето национално чуство , а тоа е само МАКЕДОНЕЦ . Ако тоа некого го провоцира негов проблем , а не мој.И за крај побарај во тие твои книги каде стои јаре пред магаре , изреката гласи правилно прле пред магаре . Затоа читај си ти трудови и понатака , ама пази од многу трудови да не останеш .....:wink:

неам коментар. Само ова. И јас сум Македонка во срце и документи ама не мразам никого...
Туку ќе ти покаже времето на тебе... и за такви како тебе има лек...


добро е ова...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom