Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.411
Поени од реакции
29.879
Романија, на дното во ЕУ заедно со Бугарија (постојано го бркаат последното место во унијата) еве што се случува таму

Денес во Констанца, Романија имаше пожар во Ковид болница. Поради настанатиот пожар животот го загубија најмалку 7 пациенти.

ОДМА ФРЧАТ ОСТАВКИ, ИСТИОТ ДЕН (ДЕНЕС), ПО САМО НЕКОЛКУ ЧАСА !!!!

Премиерот Флорин Циту веќе ГИ РАЗРЕШИЛ
- директорот на болницата (не го именувал, но бара негова оставка)
- првиот човек на Националната агенција за управување со квалитетот во здравството -РАЗРЕШЕН

Премиерот Циту, очекува многу повеќе оставки во министерството за Здравство на Романија, Чесе Атила нема да биде попуслив према останати одговорни вработени во министерството.А кај нас!?
14 пациенти ЖИВИ ИЗГОРЕА, Филипче е во екот на предизборната кампања.
venko-filipce.jpg
Сите останати ОДГОВОРНИ се на работа, НИКОЈ не ОДГОВАРА.

Е до толку сме ДУПКА! Бангладеш не ни е рамен.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.874
Поени од реакции
7.759
Романија, на дното во ЕУ заедно со Бугарија (постојано го бркаат последното место во унијата) еве што се случува таму

Денес во Констанца, Романија имаше пожар во Ковид болница. Поради настанатиот пожар животот го загубија најмалку 7 пациенти.

ОДМА ФРЧАТ ОСТАВКИ, ИСТИОТ ДЕН (ДЕНЕС), ПО САМО НЕКОЛКУ ЧАСА !!!!

Премиерот Флорин Циту веќе ГИ РАЗРЕШИЛ
- директорот на болницата (не го именувал, но бара негова оставка)
- првиот човек на Националната агенција за управување со квалитетот во здравството -РАЗРЕШЕН

Премиерот Циту, очекува многу повеќе оставки во министерството за Здравство на Романија, Чесе Атила нема да биде попуслив према останати одговорни вработени во министерството.А кај нас!?
14 пациенти ЖИВИ ИЗГОРЕА, Филипче е во екот на предизборната кампања.
Прегледај го приврзокот 308815
Сите останати ОДГОВОРНИ се на работа, НИКОЈ не ОДГОВАРА.

Е до толку сме ДУПКА! Бангладеш не ни е рамен.
Епа не сме во еу.
Уште само да влезиме и сѐ ќе се среди
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Гарант после избори ќе кажат нешто за пожарот во тетовскиот
ковид центар - се кладам во 20ка со кромид и лута пиперка
Месец дена помина не зуцнаа,
во тоа време ги имаат купено и германците...
Никому ништо како и да е
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.171
Поени од реакции
18.542
Романија, на дното во ЕУ заедно со Бугарија (постојано го бркаат последното место во унијата) еве што се случува таму

Денес во Констанца, Романија имаше пожар во Ковид болница. Поради настанатиот пожар животот го загубија најмалку 7 пациенти.

ОДМА ФРЧАТ ОСТАВКИ, ИСТИОТ ДЕН (ДЕНЕС), ПО САМО НЕКОЛКУ ЧАСА !!!!

Премиерот Флорин Циту веќе ГИ РАЗРЕШИЛ
- директорот на болницата (не го именувал, но бара негова оставка)
- првиот човек на Националната агенција за управување со квалитетот во здравството -РАЗРЕШЕН

Премиерот Циту, очекува многу повеќе оставки во министерството за Здравство на Романија, Чесе Атила нема да биде попуслив према останати одговорни вработени во министерството.А кај нас!?
14 пациенти ЖИВИ ИЗГОРЕА, Филипче е во екот на предизборната кампања.
Прегледај го приврзокот 308815
Сите останати ОДГОВОРНИ се на работа, НИКОЈ не ОДГОВАРА.

Е до толку сме ДУПКА! Бангладеш не ни е рамен.
Бангладеш и сличните земи од Азија или пак од Африка не можат никогаш да ни бидат рамни. Секаде системот те ебе ама таму ако ништо друго барем паѓа поштен ќотек и се дава отпор. На Балканот(западен во глобала)веќе одамна е турско робство само без востанија, народот мирен како овца си блее и ќути и не реагира за жива глава. Замисли 14 луѓе изгореа, овој јавно им се сере на главата и од толкаво Тетово само 10 минути дојдоа во Мала Речица и толку беше. Ако тој ден не гореше Тетово тогаш не знам што треба да се очекува за народот овде.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.285
Поени од реакции
36.168
Најбитни работи што ги кажува извештајот од вештаците на МВР.

- Причина за пожарот е прегревање на кабел на дефибрилатор, со кој во моментот се правела реанимација на пациент.

- Прегревањето на кабелот предизвикало палење во приклучната кутија од продолжителниот кабел на кој бил приклучен дефибрилаторот, полнач за мобилен телефон и уште еден апарат.

- Освен присуството на зголемена количина на кислород, за рапидниот пожар придонел и фактот што во поткровниот простор на објектот не постојат прегради помеѓу модулите / просториите и кон ходникот кои би го успориле пренесувањето на огнот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.348
Поени од реакции
16.941
Со кој памет дефибрилатор приклучиле на продолжен кабел :eek:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.411
Поени од реакции
29.879
Кабелот ли е крив, лесно запаливиот материјал на контејнерите (пур пена) или останато ВЕЌЕ НЕ Е БИТНО, бидејќи ПРЕМИЕРОТ ГРУБИ веќе пресуди. После него, веќе никој нема право на реплика.

FA3EzG3XMAYxiBA.jpeg
Секако после ГРУБИОТ се огласи и МУРТИНСКОТО ГОВЕДО да ја потврди одлуката на премиерот.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.348
Поени од реакции
16.941
Као синкир имаше некој шо поверва дека Заев ќе ја прифати оставката од неговиот пулен, газ и гаќи се. Ќе се заташка и овој случај како и се друго во оваа држава, за неколку месеци нема ни да се споменува, само фамилиите на жртвите ќе жалат до крајот на животот. Катастрофа од држава !
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.592
Поени од реакции
21.725
Романија, на дното во ЕУ заедно со Бугарија (постојано го бркаат последното место во унијата) еве што се случува таму

Денес во Констанца, Романија имаше пожар во Ковид болница. Поради настанатиот пожар животот го загубија најмалку 7 пациенти.

ОДМА ФРЧАТ ОСТАВКИ, ИСТИОТ ДЕН (ДЕНЕС), ПО САМО НЕКОЛКУ ЧАСА !!!!

Премиерот Флорин Циту веќе ГИ РАЗРЕШИЛ
- директорот на болницата (не го именувал, но бара негова оставка)
- првиот човек на Националната агенција за управување со квалитетот во здравството -РАЗРЕШЕН

Премиерот Циту, очекува многу повеќе оставки во министерството за Здравство на Романија, Чесе Атила нема да биде попуслив према останати одговорни вработени во министерството.А кај нас!?
14 пациенти ЖИВИ ИЗГОРЕА, Филипче е во екот на предизборната кампања.
Прегледај го приврзокот 308815
Сите останати ОДГОВОРНИ се на работа, НИКОЈ не ОДГОВАРА.

Е до толку сме ДУПКА! Бангладеш не ни е рамен.

Падна власта во Романија. Кај нас најверојатно ќе добие нов мандат.
Интересно е како кај нас секогаш се мисли дека Романија била на дното во ЕУ и ние демек сме сеуште Југославија па си мериме муда со нив.
Реалноста е дека Романија е многу понапред од Македонија на секое поле и единствена причина зашто се они на дното со Бугарија е затоа што Македонија, БиХ, Албанија и Србија сеуште не се дел од унијата.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.232
Поени од реакции
10.835
Па јасно беше дека и најмала искра може да предизвика пожар во таква средина - со огромни концентрации кислород.

Прашањето е како е можно сè да било направено и склопено 'по највисоки стандарди' а сепак све изгорело и пеплосало за неполни три минути?
На семејствата на загинатите ништо нема да им значи прегреаниот кабел, туку кој ќе одговара за ваквата катастрофа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom