Под копитата на сатаната

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Сите сме верници пред Очите Божји. Некој го изгубил својот пат неверувајќи во вистината која само душата ја знае. Таквите луѓе се нарекуваат атеисти.
Но, очите на слепиот ќе се отварат и ушите на глувиот ќе прослушаат. Нека е Вечно Името Негово.
Мрш, лицемеру еден, не те викам на пиво. Лажеш, крадеш и по тавани спиеш... и ... и вошки имаш :P

П. С. Ова вернициве почнаа да те лајкаат :pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Од која позиција се обидуваш да ги разбереш оние кој разбираат буквално?

Бидејќи, не е исто да се обидуваш да разбереш од позиција на набљудувач и да разбереш од позиција на учесник.
Зато кај старите постои една изрека.
Подобро прашај паталец,а не гаталец.;)
Па нормално од позиција на набљудувач. Ме интересира на кој начин тие гледаат исправност, онаму каде е очигледна контрадикцијата.
Затоа го поставив прашањево:
Зошто веруваш во семоќен Бог кој е добар, праведен и кој е љубов а кој создал нешто како сатаната? Зошто го создавал? Ако создавањето на сатаната има причина, зошто го сметаш за непотребен и бараш некој да се одрекнува од него?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Па нормално од позиција на набљудувач. Ме интересира на кој начин тие гледаат исправност, онаму каде е очигледна контрадикцијата.
Затоа го поставив прашањево:
zoshto ne probash da zastanes od sprotivnata strana i so nivni ochi vidish zoshto tie gledaat ispravnost tamu kade ti sega gledash kontrdikcija?

samiot da si najdesh odgovor.

sega bi bilo zaludno da te prasham shto si zakluchil od tvoeto nabljuduvanje,isto kako da prashuvam gatalec.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Сите религии проповедаат љубов,разбирање и толеранција,а тоа што постојат лажни пророци кои си ја интерпретираат на свој себичен начин со цел постигнување лични интереси..
пс
Форумскиве атеисти со чесни исклучоци се подосадни од Јеховини сведоци на врата.Со вториве бар можеш човечки да се разбереш.Па јас да сум атеист ни на крај памет не би осетил потреба да кликнам на подфорум РЕЛИГЈА,а не пак да тормозам верници и да ширам пропаганда,исмејувам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
zoshto ne probash da zastanes od sprotivnata strana i so nivni ochi vidish zoshto tie gledaat ispravnost tamu kade ti sega gledash kontrdikcija?

samiot da si najdesh odgovor.

sega bi bilo zaludno da te prasham shto si zakluchil od tvoeto nabljuduvanje,isto kako da prashuvam gatalec.
Од спротивната страна единственото нешто кое дава причина и потреба да се сметаат тие контрадикции за вистина е стравот да не се биде казнет и надежта да се добие награда.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Од спротивната страна единственото нешто кое дава причина и потреба да се сметаат тие контрадикции за вистина е стравот да не се биде казнет и надежта да се добие награда.
Za ovoj tvoj zakljuchok koj go davash kako da si videl od drugata strana,osven kako gledanje so ochi na prosechen vernik,dali gi natopi racete i nozete so krv drzejki zakon od tvojot bog i za istiot si se zastapil kako sudija i dzelad?

Go postavuvam prashanjeto bidejki nitu stravot za kazna,nitu nadeshta za nagrada postoi togash.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Za ovoj tvoj zakljuchok koj go davash kako da si videl od drugata strana,osven kako gledanje so ochi na prosechen vernik,dali gi natopi racete i nozete so krv drzejki zakon od tvojot bog i za istiot si se zastapil kako sudija i dzelad?

Go postavuvam prashanjeto bidejki nitu stravot za kazna,nitu nadeshta za nagrada postoi togash.
Заклучокот е констатација на верниците со кој сум дискутирал, да можеше да се осознаваат туѓите искуства директно, ќе немаше потреба од комуникација воопшто.
Ќе ми треба многу време, затоа нема да се обидувам да барам, но директно верници имаа изјавено дека доколку не е религијата, ништо не би ги спречило да убиваат, силуваат, крадат и слично.
Дури има и еден член, чиј ник гласи: LiveforParadise
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Oва текстче е напишано на 21.



Утре е првиот ден од пролетта, да направиме да биде
вистинска пролет за нас, навистина да бидеме одновородени
и да растеме во љубовта, верата и радоста во нашиот Господ Исус Христос.
Затоа што веќе сме заситени од овој начин на живеење кое
го храни телото, но го убива нашиот дух, да не се стремиме
само кон телесното, работата, материјата, затоа што тој живот
е по човечката мудрост која пропаѓа.
Зашто мудрувањето на телото носи смрт,
додека мудрувањето на духот носи љубов и вечен живот во Господ Исус Христос.

Истражувајте, не страдајте како тоа да е единствената опција за живеење.
Отворете ја Библијата и ќе видите од каде доаѓаат стравот, аноксиозноста,
немањето радост, паничните напади, темни мисли, и уште што ли не.
Истражувајте и ќе видите нешто сосема поинакво од религиозноста,
ќе најдете слобода, живот и радост за вас и љубов која се излева во вас преку молитва кон Господ Исус Христос.

Молитвата нека е жива зашто Господ Исус Христос е жив.
Без молитва и читање односно напојување од Божјото слово ќе се изгубиме во заборавот на своето време, неможејќи да се препознаеме кои сме.
Господ Исус Христос се прославува со тоа што ние даваме добри плодови а тоа е животот според Неговата Волја во мир, радост и љубов.

Вистината нема да ни биде посочена преку медиумите, "овчичките" се стрижат
се додека не се осознаат дека не се офчички.
Да не отидеме како евреите, наместо во нови домови и работа во други земји кои
беа однесени во логорите на смртта, така и ние да не отидеме во пекол жежок.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Заклучокот е констатација на верниците со кој сум дискутирал, да можеше да се осознаваат туѓите искуства директно, ќе немаше потреба од комуникација воопшто.
И ти поверува,без да испиташ сам?
Сосема различно е пренесување на искуство преку комуникација и сам да искусиш.
За жал еден таков вид на комуникација преставуваат и книгите,која многумина на погрешен начин ја разбраа(искомуницираа со самите себе,а и со останатите)


Ќе ми треба многу време, затоа нема да се обидувам да барам, но директно верници имаа изјавено дека доколку не е религијата, ништо не би ги спречило да убиваат, силуваат, крадат и слично.
Дури има и еден член, чиј ник гласи: LiveforParadise
Ако нема да се обидуваш,подобро би било воопшто да не комуницирааш за истото,бидејќи сто пати кажана лага ќе испадне вистина.

Во контекст на болдираното,
Сите луѓе имаат ѕверско срце,па не треба да те чуди што за некој е потребен кафез(религија-верување),додека не добијат ново.
Религијата за некој е добра,а за некој лоша,но како и да е таа е како мајка која ги воспитува своите деца.;)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Парабола за простувањето што ја кажал Исус:

А кога почна да ги расчистува, при него беше доведен еден, кој му должеше десет илјади таланти. И бидејќи немаше да ги врати, господарот заповеда да го продадат него, неговата жена и децата, и сè што имаше, за да се плати долгот. Тогаш слугата падна и му се поклонуваше, велејќи: ‘Господаре, имај трпение кон мене и ќе ти исплатам сè.’ И поттикнат со сожалување, господарот на оној слуга, го пушти, и му го прости долгот. Но штом слугата излезе, и најде еден од своите сослужители, кој му должеше сто денарии, го фати, и го давеше, велејќи: ‘Исплати ми, тоа што ми должиш.’

Тогаш падна пред неговите нозе неговиот сослужител и го молеше, велејќи: ‘Имај трпение со мене, и ќе ти исплатам сè.’ Но тој не сакаше, туку отиде и го фрли во затвор, додека го исплати долгот.

А кога неговите сослужители видоа што се случи, мошне многу се нажалија, и дојдоа и му кажаа на својот господар сè што се случи. Тогаш неговиот господар го повика и му рече: ‘Зол слуго! Ти го простив сиот оној долг, зашто ме молеше. Не требаше ли и ти да му се смилуваш на твојот сослужител, како што и јас ти се смилив тебе? И неговиот господар се разгневи и им го предаде на мачителите, додека му исплати сè што му должеше. Така и Мојот небесен Татко ќе ви направи вам, ако секој од вас не му ги прости од срце престапите на својот брат.” (Матеј 18, 24-35 Библија)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И ти поверува,без да испиташ сам?
Сосема различно е пренесување на искуство преку комуникација и сам да искусиш.
За жал еден таков вид на комуникација преставуваат и книгите,која многумина на погрешен начин ја разбраа(искомуницираа со самите себе,а и со останатите)
Како да испиташ нечив став? Ставот е индивидуална констатација - гледиште, позиција а не објективна теза.
Какои ќе го испитуваш ставот дека за некој сината боја е поубава од црвената? И како ќе го искусиш тоа сам?
Во контекст на болдираното,
Сите луѓе имаат ѕверско срце,па не треба да те чуди што за некој е потребен кафез(религија-верување),додека не добијат ново.
Религијата за некој е добра,а за некој лоша,но како и да е таа е како мајка која ги воспитува своите деца.;)
Има и "мајки" кој ги воспитуваат своите "деца" дека е во ред да ги обезглавуваш другите затоа што имале поинаков морал, верување или начин на живот од нивниот.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
Како да испиташ нечив став? Ставот е индивидуална констатација - гледиште, позиција а не објективна теза.
Какои ќе го испитуваш ставот дека за некој сината боја е поубава од црвената? И како ќе го искусиш тоа сам?
Како прво мора да знаеш од каде произлегува изборот на убаво и неубаво.
Не е битна која е бојата,него тоа што таа предизвикува поимови од емоционални карактеристики.Ако за некој е убава црвената боја,ти погледнија таа што тебе ти е убава,со тоа ќе имаш исто искуство и ќе знаеш со какви очи гледа тој,но доколку се судриш со поимите на бојата докажувајќи која е убава или која е грда и двајцата ќе заслепите во својот поим на убаво,односно убавото ќе стане неубаво,одбивно и грдо.

Се загледуваш во прстот,наместо кон што тој покажува

Има и "мајки" кој ги воспитуваат своите "деца" дека е во ред да ги обезглавуваш другите затоа што имале поинаков морал, верување или начин на живот од нивниот.
Заклучокот е констатација на верниците со кој сум дискутирал, да можеше да се осознаваат туѓите искуства директно, ќе немаше потреба од комуникација воопшто.
Ќе ми треба многу време, затоа нема да се обидувам да барам, но директно верници имаа изјавено дека доколку не е религијата, ништо не би ги спречило да убиваат, силуваат, крадат и слично.
И во едниот и во другиот случај,верниците се негативци.
Можеби проблемот е во "таткото", како да се загледал во бојата која не ја сака.:)
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.903
Поени од реакции
8.782
Сите религии проповедаат љубов,разбирање и толеранција,а тоа што постојат лажни пророци кои си ја интерпретираат на свој себичен начин со цел постигнување лични интереси..
Ама нели според сите религии сите други религии се лажни и со самото тоа нивните пророци се лажни?

Јас колку што знам (поправете ме ако грешам) според Православието другите христијански цркви (Католичка, Протестантска, Евангелистичка .........) се еретици.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Како прво мора да знаеш од каде произлегува изборот на убаво и неубаво.
Не е битна која е бојата,него тоа што таа предизвикува поимови од емоционални карактеристики.Ако за некој е убава црвената боја,ти погледнија таа што тебе ти е убава,со тоа ќе имаш исто искуство и ќе знаеш со какви очи гледа тој,но доколку се судриш со поимите на бојата докажувајќи која е убава или која е грда и двајцата ќе заслепите во својот поим на убаво,односно убавото ќе стане неубаво,одбивно и грдо.

Се загледуваш во прстот,наместо кон што тој покажува
Точно!
Јас се залагам секој да си ја гледа "бојата" што нему му е убава, и да не ги суди, казнува и ограничува оние кои сакаат друга "боја". Затоа зборот на Гревот е ограничувањето.
Оние што имаат конфликт со мене, се оние кои не се согласуваат со ова.;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom