Подемот на крајната десница во Европа

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.392
Како не им текна Грците илио Бугарите на кафе да ги пратат.......
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Кои „еднакви права“ се тоа, кога НА СИТЕ ДЕЦА им се пере мозок со лгбтп идеологија? Кои еднакви права кога НА СИТЕ РАБОТНИЦИ им се земаат пари (даноци) за лгбтп забегувања, меѓу кои касапење (демек промена на пол), меѓу што и на деца... Можам уште да набројувам како е наметнат систем каде малцинството има многу повеќе права од мнозинството. На пример Шќиптарите (малцинстово) како имаат многукратно повеќе права од Македонците (мнозинството)... Ама чуму повеќе набројување? Секако сите со функционален мозок разбираат.



Хаха да бе, како пред „пар недели што не попуштаа“... Па после малку противење си излезе Орбан „на кафе“ пред следното гласање, па останатите изгласаа што требаше да изгласаат - а као случајно истовремено Унгарија доби некоја мрсна сума помош (сума изразена во милијарди евра).
Орбан не е глуп. Крајно и Унгарија и РФ разбираат дека колку и Унгарија да дава отпор пак секако газдите на ЕУ ќе си ја истераат агендата овака или онака. Ако „овака“ е Унгарија со мрсна сума пари, наспроти „онака“ со Унгарија без мрсна сума пари... Епа чорба.

Интересно е како некои си го разбирате светот, како во евтини филмови. :unsure:
На сите деца им се пере мозок и со хетеро идеологија. Пак еднакво си е.
Даноци за здравство има повеќе. Не се само транс операциите вклучени во тие даноци.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
На сите деца им се пере мозок и со хетеро идеологија. Пак еднакво си е.
Хетеро идеологија? Ваљда мислиш на домашно воспитување... Не Шекислав, не мислев на домашно воспитување и традиција пошто се разбира дека некој што создал дете и го донел на овој свет - секако дека тој некој има право да му ги пренесе своите вредности - вредностите на неброени генерации претци.

Јас зборувам за училишта и тамошното индоктринирање со различни нетрадиционални вредности, конкретно со лгбтп идеологија.
Најпосле во кое училиште се учат традиционални семејни вредности? Има такво? Не, нема. Ама ги учат за лгбтп... И пак идеме на тиранијата на малицинството кое своите убедувања (лудилото) сака да ги наметне на другите, на мнозинството.
Што се мене тиче вие гејовите (и останатите во лгбтпклмнњ), вие слободно правете свои деца и потоа во ваши училишта финансирани со ваши пари, тие деца учете ги на што сакате. Но ако сакате да ги кидапирате туѓите деца - тогаш за вас ја имам истата порака која следува за сите тирани: Сик семпер тиранис!

Даноци за здравство има повеќе. Не се само транс операциите вклучени во тие даноци.
Да, ама на тие 0.0001231% даночни обврзници кои се љгбтп се користат неспоредливо повеќе проценти од државните пари кои се собрани од народот (кој не е љгбтп).

На крај како за завртиш очигледни се аргументите. Во милион вакви преписки еднаш не си излегол со теза која останала непобиена. Ниеднаш не си побил моја теза... Фактите и реалноста зборуваат за нелогичноста на вашето постоење. Во моментот кога ќе престанат тие што ви дуваат ветар во едрата (грбот), во тој момент ќе ве снема и вас.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Хетеро идеологија? Ваљда мислиш на домашно воспитување... Не Шекислав, не мислев на домашно воспитување и традиција пошто се разбира дека некој што создал дете и го донел на овој свет - секако дека тој некој има право да му ги пренесе своите вредности - вредностите на неброени генерации претци.

Јас зборувам за училишта и тамошното индоктринирање со различни нетрадиционални вредности, конкретно со лгбтп идеологија.
Најпосле во кое училиште се учат традиционални семејни вредности? Има такво? Не, нема. Ама ги учат за лгбтп... И пак идеме на тиранијата на малицинството, кое своите убедувања (лудило) сака да наметне на другите, на мнозинството. Што се мене тиче вие гејовите (и останатите во лгбтпклмнњ), вие слободно правете деца и во свои училишта учете ги на што сакате. Но ако сакате да ги кидапирате туѓите деца - за вас ја имам истата порака која следува за сите тирани: Сик тиранис!


Да, ама на тие 0.0001231% даночни обврзници кои се љгбтп се користат неспоредливо повеќе проценти од државните пари кои се собрани од народот (кој не е љгбтп).

На крај како за завртиш очигледни се аргументите. Во милион вакви преписки еднаш не си излегол со теза која останала непобиена. Ниеднаш не си побил моја теза... Фактите и реалноста зборуваат за нелогичноста на вашето постоење. Во моментот кога ќе престанат тие што ви дуваат ветар во едрата (грбот), во тој момент ќе ве снема и вас.
Аха, значи ништо од хетеро идеологијата не се учи во училишта? Не се спомнува за бракот, за семејството, тоа се остава сами дома да се научат?

Сум ги побил буквално сите ваши тези. Вие само немате доволно ментален капацитет за да разберете кога некој ви ги пробива. Или да разликувате помеѓу добро и лошо.
Еве баш со ова ја менуваш темата од тоа што се учи на школо во тоа што се учи дома и пробуваш да го превртиш аргументот. Логички не ти следи мислата од претходниот твој пост.
Ако нешто се учи за хетеро идеологија во школо, тогаш еднакво и демократски е да се учи и за ЛГБТ идеологија - толку проста теза не можеш да ја пробиеш ни за 1000 години.

Да, ама на тие 0.0001231% даночни обврзници кои се љгбтп се користат неспоредливо повеќе проценти од државните пари кои се собрани од народот (кој не е љгбтп).
Сигурно имаш економски извори кои ќе ти ја потврдат оваа статистика, нели?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
немате доволно ментален капацитет за да разберете кога некој ви ги пробива. Или да разликувате помеѓу добро и лошо.
Не можете да разликувате помеѓу добро и лошо... Кажа менталниот пациент со недијагнозирана полова дисфорија. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Сум ги побил буквално сите ваши тези.
Хаха, ова е за во потпис... Кога некој би сакал да си го гнаси потписот со тебе.


Сигурно имаш економски извори кои ќе ти ја потврдат оваа статистика, нели?
Не, мислам дека ќе те оставам тебе да наведеш статистички податоци од официјални извори - за процентот на љгбтп пациенти во вкупното население.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
531
Поени од реакции
279
Скандал во Унгарија:


Pedophilia cover-up scandal hits Hungary, and the opposition is calling for the resignation of President Katalin Novak
. This comes after revelations that she pardoned a pedophile’s accomplice who helped cover up his boss’ sexual abuse of children at an orphanage. In April 2023, Novák pardoned the deputy director of the orphanage in the town of Bicske. The deputy director was found guilty for pressuring sexually abused children to withdraw their testimonies against his former boss, the director of the orphanage, now a convicted pedophile. However, Novák kept details of most of her pardonings in secret - meaning she didn’t reveal for whom and in what cases she issued presidential pardons. It was only uncovered in Hungarian media a couple of days ago that Novák, a former Orbán cabinet member in charge of family policies and a self-declared champion of ultra-conservative values, set free a man who tried to cover up long years or sexual abuse against children. Last year, when the pardoning happened, Novák only made public her unusual reason for issuing pardons in multiple undisclosed cases: the Pope’s visit to Hungary and “forgiveness”. In retrospect, it makes the whole scandal even worse that Novák actually used the visit of the head of the Catholic Church as pretext for setting free someone who had covered up pedophilia. Official figures already show that Novák tends to use her pardoning powers more frequently than her predecessors. Previosuly, her most controversial decision was to pardon convicted and trialed leaders and members of the neo-Nazi linked ‘Hunnia group’, a violent Hungarian far-right terrorist organization with deeply racist and antisemitic ideology which carried out firebombings, physical attacks, and planned political assassinations in the 2000s.
Скандал е само за оние кои не ја познаваат природата на крајната десница. Повеќето се скриени педофили, латентни хомосексуалци, крадци, криминалци, сексуални престапници, насилници. За жал, ги има многу а уште повеќе има луге што им веруваат.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
531
Поени од реакции
279
Во Италија и Полска покачување на илегалната имиграција ѕа 10%. И покрај „опасната десничарка„ Мелони.
Ево малку и основна макроекономија: Во САД во фебруар се отворени за 200К повеќе работни места, невработеноста е под 4%. Зошто е тоа важно? Затоа што основната камата на централната банка е се уште голема што треба да води кон рецесија. А рецесија која се карактеризира со зголемена невработеност нема. Инфлацијата исто така е ниска, Тоа е меѓудругото последица на голем бран на нови луѓе. Над 60% од новите работни места се пополнети со новодојдените. Газдите не мора да ги покачуваат платите, затоа што има некој шо ќе равоти и за малку пари, значи нема инфлација, има полна вработеност, нема рецесија туку раст на БНД. Затоа границата не се затвара, нема ни Трамп да ја затвори, и тој работи за интересите на крупните капиталисти.

Не живеам ни во ЕУ ни во САД но сепак ова ме загрижува, миграцијата не може да се запре, на крајот и ние ќе бидеме преплавени.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.974
Поени од реакции
17.802
Во Италија и Полска покачување на илегалната имиграција ѕа 10%. И покрај „опасната десничарка„ Мелони.
Ево малку и основна макроекономија: Во САД во фебруар се отворени за 200К повеќе работни места, невработеноста е под 4%. Зошто е тоа важно? Затоа што основната камата на централната банка е се уште голема што треба да води кон рецесија. А рецесија која се карактеризира со зголемена невработеност нема. Инфлацијата исто така е ниска, Тоа е меѓудругото последица на голем бран на нови луѓе. Над 60% од новите работни места се пополнети со новодојдените. Газдите не мора да ги покачуваат платите, затоа што има некој шо ќе равоти и за малку пари, значи нема инфлација, има полна вработеност, нема рецесија туку раст на БНД. Затоа границата не се затвара, нема ни Трамп да ја затвори, и тој работи за интересите на крупните капиталисти.

Не живеам ни во ЕУ ни во САД но сепак ова ме загрижува, миграцијата не може да се запре, на крајот и ние ќе бидеме преплавени.
Не може да запре ништо што е природен процес. Едноставно ние белите немаме наталитет, отидовме во една крајност од која нема назад и тоа е тоа. Какви зомбиња само ќе гледаме од новите генерации на бели луѓе ако се продолжи со исто темпо, Бог нека ни е на помош само тоа ќе кажам.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
972
Поени од реакции
2.295
За жал и кај нас идат мигрантите полека но сигурно, секојдневно никнуваат фирми кај нас што нудат кадар од Непал, Индија, Бангладеш итн

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.221
Поени од реакции
35.824
Не може да запре ништо што е природен процес. Едноставно ние белите немаме наталитет, отидовме во една крајност од која нема назад и тоа е тоа. Какви зомбиња само ќе гледаме од новите генерации на бели луѓе ако се продолжи со исто темпо, Бог нека ни е на помош само тоа ќе кажам.
Не знам баш дали тоа “ние белите” важи подеднакво за сите. За повеќето крајно десничарски партии низ Европа, дали станува збор за алжирец или балканец, нема некоја голема разлика.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.297
Поени од реакции
45.886
Не знам баш дали тоа “ние белите” важи подеднакво за сите. За повеќето крајно десничарски партии низ Европа, дали станува збор за алжирец или балканец, нема некоја голема разлика.
Може за ситна нијанса да се понаклонети кон нас, ама горе-доле унтерменшот си е унтерменш :D

Мене не ми е нешто жал дека “европа црнеела'', ме боли курот за нив, да даде господ да ги тепаат и ебат на секој ќош, фората е што црните нијанси ги разредуваат со нас, па испаѓа прашање на време кога и ние овде ќе се испразниме комплетно.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.974
Поени од реакции
17.802
Не знам баш дали тоа “ние белите” важи подеднакво за сите. За повеќето крајно десничарски партии низ Европа, дали станува збор за алжирец или балканец, нема некоја голема разлика.
Не го кажав во таа смисла, ние за жал ги следиме нив до чекор, гомната ќе ги јадеме ако стане тренд на запад, затоа и ќе станеме иста дупка како нив.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Мене сето овоа со увезувањево на работници од странство во државава некако не ми е баш изводливо.Можеби во одредени сектори да, ама ќе биде бааѓи ограничено претпоставувам.
Повеќето од нашиве газди се сеуште конзервативни и неписмени за комуникација, башка скептични за да примаат цигани од Непал и Бангладеш.Како би комуницирале на терен со тие луѓе воопшто? Во градежниот сектор особено е потребна постојана комуникација.
Колку време би останале на крај краева циганиве во државава? Во помали градови како Велес, Штип...? Ќе цркнат од досада.
Мислам дека оваа замисла за носење на мигранти ќе биде промашена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom