Подемот на крајната десница во Европа

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
515
Поени од реакции
1.016
Па би го прошетал по околните цркви и манаситири ама здравје, ќе видиме.
Ти не идеш со нас на пиво или директно на спаринг ќе дојдеш?
Ја имам работа, маоистички бунтовници во Непал ме замолија да им помогнам околу градење цркви
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Никаква врска нема ситуацијата со Атина наспроти св. Константин и Еелена.

Здравје, ќе пиеме пиво и ќе те прошетам на места кои треба да се приоритет.
Пиво не знам колку е халал, ама ќе прости Аллах.
Однеси го на чај, таму на најубавиот османлиски плоштад во стара чаршија, Шабанплац. Само така ќе научи да го цени османлиското наследство.
Има ли добар хашиш на Шабанплац, или само со чај би се труеле?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Пиво не знам колку е халал, ама ќе прости Аллах.

Има ли добар хашиш на Шабанплац, или само со чај би се труеле?
Простено ти е чедо, директно од комитетот.
Нема, ни чајот не е тоа што беше. Заеф се зеба, мамето негово.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Простено ти е чедо, директно од комитетот.
Нема, ни чајот не е тоа што беше. Заеф се зеба, мамето негово.
Кој комитет, 2 ги имаме сега, битно ми е да е од вистинскиот опроштајот.

Арен е Заев, не чепка кај што не треба, не го ругај за џабе.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кој комитет, 2 ги имаме сега, битно ми е да е од вистинскиот опроштајот.

Арен е Заев, не чепка кај што не треба, не го ругај за џабе.
Од интернационалниот бе.
Незнам како ќе влијае сега прозводството на масло врз останатато ама мислам нема да е на арно.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Literatura e gubenje vreme...najgolema zaguba na vreme i beskorisnost od sredno obrazovanie mi e. Nisto fajde ne sum videl od niedna kniga sto sum prisilno za ocenka procital. Samo mlatenje prazna slama i tepanje vreme.
Мислам дека ниту ти, ни било кој тука има фајде од твоите постови. Па ете, тоа не те спречува да пишуваш. Таков прагматичен лик како тебе треба да си го избрише профилот и да почне да заработува повеќе пари.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Мислам дека ниту ти, ни било кој тука има фајде од твоите постови. Па ете, тоа не те спречува да пишуваш. Таков прагматичен лик како тебе треба да си го избрише профилот и да почне да заработува повеќе пари.
Јас си кажувам што мислам...кучето не ми одговора.:D
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Јас си кажувам што мислам...кучето не ми одговора.:D
Па и јас си кажувам што мислам. :D

Јас мислам дека би те разбрал ако преферираш да не читаш "литература"(за твоја информација и стручната литература е литература, не е само белетристиката), ако не слушаш музика, не гледаш филмови и така натаму.

Ама треба да си стварно елементарно неписмен и прост за да кажеш дека литературата е бескорисна. Не планирам да ти објаснуем зошто литературата е корисна бидејќи се осеќам глупо што треба да објаснувам таква работа.

Само ти кажувам дека ако навистина мислиш дека тоа е губење време бидејќи нема фајде од читање "литература", не гледам какво фајде имаш од тоа што пишуваш на форум. Ти си логичен тип, треба да разбереш дека ова е губење време како што е и читањето глупости ала Достоевски, Иго или Кафка. Бидејќи не заработуваш пари од пишуење на форум, нужно следува тоа дека треба да си го избришеш профилот.
Простено ти е чедо, директно од комитетот.
Нема, ни чајот не е тоа што беше. Заеф се зеба, мамето негово.
Батали ти чаеви и чаршии. Кажи им на тие у Комитерната да напраат нешто со подемот на десницата во Европа, и тоа баш у земјиве кајшто владеела добродушната рака на комунизмот пред да заебат работа петтоколонашите. Некој би замислил една огромна потковица, кога се прави муабетов... :D
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Па и јас си кажувам што мислам. :D

Јас мислам дека би те разбрал ако преферираш да не читаш "литература"(за твоја информација и стручната литература е литература, не е само белетристиката), ако не слушаш музика, не гледаш филмови и така натаму.

Ама треба да си стварно елементарно неписмен и прост за да кажеш дека литературата е бескорисна. Не планирам да ти објаснуем зошто литературата е корисна бидејќи се осеќам глупо што треба да објаснувам таква работа.

Само ти кажувам дека ако навистина мислиш дека тоа е губење време бидејќи нема фајде од читање "литература", не гледам какво фајде имаш од тоа што пишуваш на форум. Ти си логичен тип, треба да разбереш дека ова е губење време како што е и читањето глупости ала Достоевски, Иго или Кафка. Бидејќи не заработуваш пари од пишуење на форум, нужно следува тоа дека треба да си го избришеш профилот.
Јас ништо корисно не сум научил од некој книга која не била стручна ни сум нашол примена во праска, само вредат за забава, ако си од тој тип на човек. Македонски јазик и литература ми беше најомразен предмет во средно, од тогаш прекинав да читам нестручни книги.
Например имаш книга Тихиот Дон, ја читав 100 сати и ништо не запамтива од неа ни знам што е дејството ни ништо повеќе од тоа. И на писмена ќе ти тупмена Егзинстенцијазмот , Абсурот или некој шантрав поим во некоја книга. Си трошел сати и ќе пишам ова е апсурдно или не е апсурдно во книгата. Нормално професортата бараше некој неприроден стил на изразување и малатење празна слама. И така...јас викам прашајте ме што се случило во книгата (не дека е битно) и ќе раскажам, не ме терајте празни филозофии. Како и да е си ќутев и дури или ќе ми ставеше слаба оценка писмено ама затоа ќе набубам за 5ка Биографија или теорија и другите предмети ќе ми беа петки и Македонски ќе ми пишеше.
Литература ми е најголемо губење време и жал ми е за часовите кои ги посветив на тоа, дури би направил unread на сите уметнички книги и би ги заменил со било што, од автомеханика до квантна физика. Ебани 200 книги по 100 часа книга и по 10 часа тупење за неа едно проебани 25.000 часови. Можеш 5 јазика да научиш.
Литература ни ми е уживање ниту корист, ја замразив од основно и средно. Имам само лоши сеќавања и револт кон тоа што ми го правеа во формално образование.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Јас ништо корисно не сум научил од некој книга која не била стручна ни сум нашол примена во праска, само вредат за забава, ако си од тој тип на човек. Македонски јазик и литература ми беше најомразен предмет во средно, од тогаш прекинав да читам нестручни книги.
Например имаш книга Тихиот Дон, ја читав 100 сати и ништо не запамтива од неа ни знам што е дејството ни ништо повеќе од тоа. И на писмена ќе ти тупмена Егзинстенцијазмот , Абсурот или некој шантрав поим во некоја книга. Си трошел сати и ќе пишам ова е апсурдно или не е апсурдно во книгата. Нормално професортата бараше некој неприроден стил на изразување и малатење празна слама. И така...јас викам прашајте ме што се случило во книгата (не дека е битно) и ќе раскажам, не ме терајте празни филозофии. Како и да е си ќутев и дури или ќе ми ставеше слаба оценка писмено ама затоа ќе набубам за 5ка Биографија или теорија и другите предмети ќе ми беа петки и Македонски ќе ми пишеше.
Литература ми е најголемо губење време и жал ми е за часовите кои ги посветив на тоа, дури би направил unread на сите уметнички книги и би ги заменил со било што, од автомеханика до квантна физика. Ебани 200 книги по 100 часа книга и по 10 часа тупење за неа едно проебани 25.000 часови. Можеш 5 јазика да научиш.
Литература ни ми е уживање ниту корист, ја замразив од основно и средно. Имам само лоши сеќавања и револт кон тоа што ми го правеа во формално образование.
Твојата лична аверзија кон литературата пошто во средно учителката лошо ти ја претставила истата и тоа што за тебе тие "празни филозофирања" се бескорисни не значи дека навистина се празни и дека литературата е бескорисна. Ти по тоа што го пишуваш, имам претстава дека не ја разбираш вредноста на уметноста во сите сфери на човечката живеачка. Таа постои на културолошки, психолошки и социјален план, па до твојот економски и политички. Апсурдизмите и егзистенцијализмите за кои ти си морал да пишуваш во средно, се многу значајни и кажуваат многу за човечката историја, мисла и култура, само бара да ги разбираш тие работи подлабоко. Естетиката продира длабоко во човечките емоции и самата таа е одраз на истите, кажува многу за тоа што значи да бидеш човек, да имаш човечки потреби и сентименти. А тие писатели преку таа белетристика може да доловат доста битни работи од кои можеш да научиш многу.

Ја разбирам дека ти имаш аверзија кон литературата и криво ми е што не разбираш подлабоко што значи буквално да ја доживееш "Браќа Карамазови" или "Клетници", како тоа може да смени работи кај тебе и што све можеш да научиш од истото. Разбирањето на добри литературни дела, понекогаш бара длабоки знаења за многу теми и од формалистички (уметнички) и од содржински аспект (фактографски знаења). Сатисфакцијата од доживување на големо литературно дело на вистински начин, за некои луѓе е неспоредливо со било што друго во животот.

Таква аверзија ко што имаш ти, имаат многу други за работи како математика, физика, хемија и други работи пошто пателе у средно и основно. И ти кажуем, го разбирам тоа и ми е криво за истото. Ама тоа не значи дека треба самоуверено да влагаш и девалвираш нешто што не го сакаш и разбираш пошто нели, не си се ни потрудил да пристапиш објективно на целиот муабет. Со таков пристап испаѓаш игнорантен и арогантен во ист кош, а тоа е лоша комбинација која повлекува гнев кај некои луѓе. Ок е да не сакаш нешто, лошо е кога му препишуваш некоја универзална нерелевантност, а воопшто не е така. Пробај барем информирај се за уделот на таа литература во историјата и денешницата, па после основај поинформиран став.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Денес беше голем ден за десницата, во време на силна пропаганда на левицата.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ова лично сум го пропуштил. Не е прв ваков скандал во САД во поновата историја, само Кети мислам дека ја премина границата. Претходно Диски Чикс со една единствена изјава си ја турнаа кариерата надолу, изјавија дека чувствуваат срам за тоа дека тогашниот претседател Буш бил на таа сцена претходно. Кети знаеме добро што направи и добро помина, обично тоа е црвен аларм за тајните служби, а истото да се случеше во 60тите ќе беше ликвидирана. Сега квичи дека добивала закани по живот и дека Трамп и ја уништил кариерата! Што очекуваше, народот да се смее на нејзините глупости? Згора на се’ била жена и бели мажи и ја уништувале кариерата!?

И човекот кој повикува на смена на Трамп. Ова да беше Трамп, СиЕнЕн одма ќе го пуштеше расистот во етер да емитува програма за (вербален) напад на жена, но ако е на спротивната страна на коловозот, тогаш се’ му е допуштено. На сите видеа е нервозен, агресивен, напаѓа новинари/репортери, кариерата ќе му завршеше да не беше СНЛ. Катастрофална имитација, но барем имаат смисла за хумор. Трамп моментално го држи во бизнисот, башка и му посветува внимание во твитовите.

Бонус. Официјално, 77,1% од населението се белци, 13,3% се црнци. Интересни статистики.

Ако Берни во иднина ја промовира Кортез за иден претседател на САД или за лидер на Демократската партија, тоа ќе биде одлична вест за републиканците и најлошиот политички потег на Берни. Нема програма, нема мозок и победи само поради Берни, медиумите и нејзинито презиме. :facepalm:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
So ogled deka Tramp e pretsedatel, kriteriumot za imanje mozok ne bas validen.
Ne deka AOC go nema , naprotiv.

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom