Подемот на крајната десница во Европа

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
522
Поени од реакции
1.071
- Скопје не било налик на село или гратче.
- Црквата посветена на св. Константин и Елена која постоела на местото на денешниот влез на ГТЦ никогаш не била дел од она што сега се нарекува плоштад Македонија, тоа е факт.
- Комунистите рестравираат и градат повеќе цркви од било кој после доаѓањето на Отоманите. И тоа е факт. Чист пример ти е Соборна.
Какво било Скопје кога била изградена црквата?
Може да биде апсурдно за тебе, ама градскиот плоштад не почнува со плоштад "Македонија", иако токму таму Меморија свиреа после референдумот на независност. Целиот тој простор е утепан со векови, прво од турците од воопшто немање концепт за плоштад, и после од комунистите со леење бетон до несвес.[DOUBLEPOST=1542057088][/DOUBLEPOST]
А вам северните арнаути тешко ви е да помогнете?
Секој својата соба
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ќе легнам, откако ќе ја видам листата на изградени цркви во комунизмот што ми ја понуди погоре. Баш ме интересира како ќе надмине 3.
- Црква „Св. Климент Охридски“ - Скопје (73та -90та)
- Црква „Св. Петнаесет тивериополски маченици“ - Струмица (72ра-73та)
- Црква „Св. Никола“ - Свети Николе (83та-90та)
- Црква „Вознесение Христово“ - Горобинци (44та)


Легни си.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кога е довршена црквава?
90тите

Не ме терај може да ти набројам 50+ цркви, ти велам легни си.[DOUBLEPOST=1542057782][/DOUBLEPOST]
Какво било Скопје кога била изградена црквата?
Може да биде апсурдно за тебе, ама градскиот плоштад не почнува со плоштад "Македонија", иако токму таму Меморија свиреа после референдумот на независност. Целиот тој простор е утепан со векови, прво од турците од воопшто немање концепт за плоштад, и после од комунистите со леење бетон до несвес.[DOUBLEPOST=1542057088][/DOUBLEPOST]
Секој својата соба
Не е релевантно какво било Скопје.
Првата градежна фаза е 903та до 19та, оветена дури 26та година. Некои копуци сакаат да го прикажат ова како некој вид на традиција и да бришат отомански период. Патетично.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
90тите

Не ме терај може да ти набројам 50+ цркви, ти велам легни си.
Не баш, туку 2008ма. Баш тоа беше поентата, почнала 44та, завршила 2008ма. Во комунизмот била стопирана заради немање сретства.

Слободно набројувај, кога вака жестоко ја браниш куртонската индоктринација, во која ни тие што ја создавале не веруваат, правиш карикатура од себе. Или не мораш да набројуваш, продолжи со Шабан да оправаш за тоа дека црквата во Скопје не била на плоштад, туку била кај влезот на ГТЦ, што не било плоштад. :pos:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не баш, туку 2008ма. Баш тоа беше поентата, почнала 44та, завршила 2008ма. Во комунизмот била стопирана заради немање сретства.

Слободно набројувај, кога вака жестоко ја браниш куртонската индоктринација, во која ни тие што ја создавале не веруваат, правиш карикатура од себе. Или не мораш да набројуваш, продолжи со Шабан да оправаш за тоа дека црквата во Скопје не била на плоштад, туку била кај влезот на ГТЦ, што не било плоштад. :pos:
- Црква Свети Илија (Струмица) (75та-84та)
Возобновен св. Леонтиј (Водоча, Струмица) и конзерваторски зафати 1975 до 1982 год. итн.

- Црква “Покров на Пресвета Богородица” – Долни Подлог. Изградбата е отпочната 1950, а осветена е во 1967 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

- Црква “Отсекување на главата на свети Јован Крстител” – Горни Подлог. Изградена е 1942 година, а осветена е 1968 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

- Манастир “Свети Ѓорѓи” – Соколарци. Нема точни податоци кога е изграден, а реновиран е 1985 година и преосветен 1987 година од Епископот Тивериополски Горазд.

- Парохиска црква “Света Петка” – Истибање. Камен темелник е поставен на 22. 03. 1972 година, а осветен е на 08. 08. 1979 година од Митрополитот Злетовско-струмички Наум.

Можам до сабајле.

Била стопирана дека немало средства а не било забрането, копук.
Јас само сум објективен и многу добро знам кога и колку е заштитено културното наследство.
Затоа ти велам, оди легни си.

btw на велзот на ГТЦ е 100%
Не изигравај дека нешто разбираш и знаеш историја.

P.S. ти си оној којшто ја бранеше куртонската индоктринација, во која ни тие што ја создавале не веруваат, правиш карикатура од себе. Доста добро е евидентирано во темата СК2014.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
522
Поени од реакции
1.071
90тите

Не ме терај може да ти набројам 50+ цркви, ти велам легни си.[DOUBLEPOST=1542057782][/DOUBLEPOST]

Не е релевантно какво било Скопје.
Првата градежна фаза е 903та до 19та, оветена дури 26та година. Некои копуци сакаат да го прикажат ова како некој вид на традиција и да бришат отомански период. Патетично.
Која градба од отомански период е загрозена со црквата?
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
522
Поени од реакции
1.071
Некои копуци сакаат да го прикажат ова како некој вид на традиција и да бришат отомански период. Патетично.
Која градба од отомански период е загрозена со црквата?
Ниедна и не е тоа муабетот.

- Зборувавме за Скопје не за село.
- Скопје не било налик на село или гратче.
Не е релевантно какво било Скопје.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
- Црква Свети Илија (Струмица) (75та-84та)
Возобновен св. Леонтиј (Водоча, Струмица) и конзерваторски зафати 1975 до 1982 год. итн.

Била стопирана дека немало средства а не било забрането, копук.
Јас само сум објективен и многу добро знам кога и колку е заштитено културното наследство.
Затоа ти велам, оди легни си.

btw на велзот на ГТЦ е 100%
Не изигравај дека нешто разбираш и знаеш историја.

P.S. ти си оној којшто ја бранеше куртонската индоктринација, во која ни тие што ја создавале не веруваат, правиш карикатура од себе. Доста добро е евидентирано во темата СК2014.
Да, да, дека немало сретства. :D

Ти поим немаш, од ништо. Сега откако Грците и Бугарите ќе се измочаат врз нејзе, можеш да си ја фрлиш и дипломата, и онака за ништо не ти служи.

Јас не се правам дека поим имам од историја, не знам историја. Ама знам дека местото каде што сега е ГТЦ било строг градски центар. И не ми требаат книги за да го прочитам тоа, дедо ми ми има раскажано, се движел таму.

Куртонска индоктринација е таа што ја бранат луѓе со 20 денари во џеб, со децении откако истата умрела. Ама се убедени дека е правата. А копук, кога ќе имаш храброст да го изговориш во лице, јави се. Ќе пиеме кафе.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да, да, дека немало сретства. :D

Ти поим немаш, од ништо. Сега откако Грците и Бугарите ќе се измочаат врз нејзе, можеш да си ја фрлиш и дипломата, и онака за ништо не ти служи.

Јас не се правам дека поим имам од историја, не знам историја. Ама знам дека местото каде што сега е ГТЦ било строг градски центар. И не ми требаат книги за да го прочитам тоа, дедо ми ми има раскажано, се движел таму.

Куртонска индоктринација е таа што ја бранат луѓе со 20 денари во џеб, со децении откако истата умрела. Ама се убедени дека е правата. А копук, кога ќе имаш храброст да го изговориш во лице, јави се. Ќе пиеме кафе.
Имам и те како појма, може професор да ти бидам, а кога не знаеш исторја подобро ќути си.
Строг градски центар е чаршијата, секогаш бил. Сведочењето на дедо ти е е релевантно колку твоето. За таа работа постојат не само книги туку и фотографии, катастер и останато.

Не се вреѓај за копук, таков ми е стилот башка храброст и се останато имам еден тон.

@Shahbaz - "Скопје не било налик на село или гратче."
Тоа или гратче е вишок, мој лапсус.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Имам и те како појма, може професор да ти бидам, а кога не знаеш исторја подобро ќути си.
Строг градски центар е чаршијата, секогаш бил. Сведочењето на дедо ти е е релевантно колку твоето. За таа работа постојат не само книги туку и фотографии, катастер и останато.

Не се вреѓај за копук, таков ми е стилот башка храброст и се останато имам еден тон.
Биле и џамиите во Атина посетени места, па после некоја година не биле. Се дешаваат такви работи, империи пропаѓаат, обележја се бришат. Особено од репресивни империи.

Супер тогаш, кажи кога да одиме во обиколка на црквата што ја збориме. Да видиш колку добро ја личи, и како Заев ќе ја доврши.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Биле и џамиите во Атина посетени места, па после некоја година не биле. Се дешаваат такви работи, империи пропаѓаат, обележја се бришат. Особено од репресивни империи.

Супер тогаш, кажи кога да одиме во обиколка на црквата што ја збориме. Да видиш колку добро ја личи, и како Заев ќе ја доврши.
Никаква врска нема ситуацијата со Атина наспроти св. Константин и Еелена.

Здравје, ќе пиеме пиво и ќе те прошетам на места кои треба да се приоритет.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
522
Поени од реакции
1.071
Никаква врска нема ситуацијата со Атина наспроти св. Константин и Еелена.

Здравје, ќе пиеме пиво и ќе те прошетам на места кои треба да се приоритет.
Однеси го на чај, таму на најубавиот османлиски плоштад во стара чаршија, Шабанплац. Само така ќе научи да го цени османлиското наследство.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Однеси го на чај, таму на најубавиот османлиски плоштад во стара чаршија, Шабанплац. Само така ќе научи да го цени османлиското наследство.
Па би го прошетал по околните цркви и манаситири ама здравје, ќе видиме.
Ти не идеш со нас на пиво или директно на спаринг ќе дојдеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom