Подемот на крајната десница во Европа

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Нема везе, само избриши го кукастиот у средина, другиот крст не е проблематичен никако.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Смени си аватарот да не одиш на вечен одмор.
Го сменав кај шо нема кукаст крст. Немораше да ме цитираш можеше да ми пратиш порака а не да се закануваш. Извини шо ти ги повредив чувствата и на другите како тебе. Железниот крст не го менувам зато шо нема ништо со "нацизам". Имаш гугал мојш да си провериш.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Го сменав кај шо нема кукаст крст. Немораше да ме цитираш можеше да ми пратиш порака а не да се закануваш. Извини шо ти ги повредив чувствата и на другите како тебе. Железниот крст не го менувам зато шо нема ништо со "нацизам". Имаш гугал мојш да си провериш.
Не ти е прв пат, затоа сега последен пат јавно ќе те опоменам; нареден ваков испад ќе бидеш баниран од форумот. Вечно.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
515
Поени од реакции
1.016
Има некои копуци кои, мислат дека разбираат нешто од историја и го негираат овој факт.
Еве, пример, вакви некои здруженија. Или пак еве Иглориус, човекот кој вели, цитирам; "Ништо поразлично од тоа што комунистите го правеле после втора светска за кое со право реагираш" а баткава од петни жили ја бранеше изградбата на црквата на плоштад или до музеј на мајка Тереза; како "аргумент" зима дека наводно во секој град имало црква на плоштад што е не само историска невистина туку и апсрурдно. Шта чеш.
И тоа како е точно, барем за Европа. Скоро секаде во селата црквата била градена на сред село, што после станало црква на плоштад, или црква во некое градско маало. Само балканот е исклучок од ова зошто градската архитектура прво била уништена од неписмени турски орди, а потоа и од умоболниот комунизам.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И тоа како е точно, барем за Европа. Скоро секаде во селата црквата била градена на сред село, што после станало црква на плоштад, или црква во некое градско маало. Само балканот е исклучок од ова зошто градската архитектура прво била уништена од неписмени турски орди, а потоа и од умоболниот комунизам.
- Зборувавме за Балканот поточно Македонија.
- Зборувавме за Скопје не за село.
- Комунизмот во Македонија не уништува цркви
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
- Зборувавме за Балканот поточно Македонија.
- Зборувавме за Скопје не за село.
- Комунизмот во Македонија не уништува цркви
- Зборувавме за одлики што го прават градот европски споредено со турска касаба
- Зборевме дека црквата е баш во таа насока, обид да се направи нешто што наликува на град од касабата
- Комунистите го искористиле земјотресот во Скопје за да тргнат неколку цркви од мапа.

Која тема ја обнови, неверојатно. :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
- Зборувавме за одлики што го прават градот европски споредено со турска касаба
- Зборевме дека црквата е баш во таа насока, обид да се направи нешто што наликува на град од касабата
- Комунистите го искористиле земјотресот во Скопје за да тргнат неколку цркви од мапа.

Која тема ја обнови, неверојатно. :D
- Скоро сите градови на Балканот се ориентални.
- Црката не е во таа насока т.е. нема потреба од Скопје да се прави нешто што никогаш не бил т.е. да се создава нова, фалсификувана историја.
- Нема грешка, за 5 мин. може да ти направам листа околу тоа колку комунизмот има заштитено и изградено нови цркви. Уствари, ја имам веќе направено и постирано овде на форумот.

Темата ја обновив чисто ради школски пример на небулози.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
- Скоро сите градови на Балканот се ориентални.
- Црката не е во таа насока т.е. нема потреба од Скопје да се прави нешто што никогаш не бил т.е. да се создава нова, фалсификувана историја.
- Нема грешка, за 5 мин. може да ти направам листа околу тоа колку комунизмот има заштитено и изградено нови цркви.

Темата ја обновив чисто ради школски пример на небулози.
Балканот е турска касаба. И не е референтна точка на никој нормален.
Црквата е баш во таа насока, а дали има или нема потреба не е научен факт, туку убедување. Јас мислам дека на Балканот бришење на секоја трага за постоење на турска власт (како што направил Отон I во Атина) треба да е приоритет на било која актуелна власт.
Баш ме интересира таа листа на нови цркви изградени во комунизмот.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
515
Поени од реакции
1.016
- Зборувавме за Балканот поточно Македонија.
- Зборувавме за Скопје не за село.
- Комунизмот во Македонија не уништува цркви
На балканот, во нешто што било налик на село или гратче и се викало Скопје, имало црква на плоштад, како и во скоро секој град во мк, на балканите, или во европа. Турците разурнале што можеле, другото во џамии. Комунистите не уништувале цркви во мк, ама не ги ни реставрирале, особено начнатите после земјотресот. Убавината на источно европските градови сведочи на супериорната комунистичка естетика.[DOUBLEPOST=1542056211][/DOUBLEPOST]
Балканот е турска касаба. И не е референтна точка на никој нормален.
Црквата е баш во таа насока, а дали има или нема потреба не е научен факт, туку убедување. Јас мислам дека на Балканот бришење на секоја трага за постоење на турска власт (како што направил Отон I во Атина) треба да е приоритет на било која актуелна власт.
Баш ме интересира таа листа на нови цркви изградени во комунизмот.
бришење на секоја трага за постоење на турска власт треба да е приоритет на било кој нормален северен славо македонец
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
На балка нот, во нешто што било налик на село или гратче и се викало Скопје, имало црква на плоштад, како и во скоро секој град во мк, на балканите, или во европа. Турците разурнале што можеле, другото во џамии. Комунистите не уништувале цркви во мк, ама не ги ни реставрирале, особено начнатите после земјотресот. Убавината на источно европските градови сведочи на супериорната комунистичка естетика.
- Скопје не било налик на село или гратче.
- Црквата посветена на св. Константин и Елена која постоела на местото на денешниот влез на ГТЦ никогаш не била дел од она што сега се нарекува плоштад Македонија, тоа е факт.
- Комунистите рестравираат и градат повеќе цркви од било кој после доаѓањето на Отоманите. И тоа е факт. Чист пример ти е Соборна.

Значи, зборуваме за Македонија (во склоп на Југославија) не за Советскиот Сојуз или Вршавскиот пакт. Шар ап.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
бришење на секоја трага за постоење на турска власт треба да е приоритет на било кој нормален северен славо македонец
А вам северните арнаути тешко ви е да помогнете?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Балканот е турска касаба. И не е референтна точка на никој нормален.
Црквата е баш во таа насока, а дали има или нема потреба не е научен факт, туку убедување. Јас мислам дека на Балканот бришење на секоја трага за постоење на турска власт (како што направил Отон I во Атина) треба да е приоритет на било која актуелна власт.
Баш ме интересира таа листа на нови цркви изградени во комунизмот.
Легни си да спиеш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Легни си да спиеш.
Ќе легнам, откако ќе ја видам листата на изградени цркви во комунизмот што ми ја понуди погоре. Баш ме интересира како ќе надмине 3.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom