Подемот на вештачката интелигенција

Член од
13 април 2021
Мислења
3.252
Поени од реакции
10.889
Зошто би ти било потребно емпатија или сочуство во 80% од работите? Каков придонес имаат овие чувства во 95% од работиве?
Пример, ти би сакал кога би лежел во болница, бесчувствителна робот медицинска сестра да се грижи за тебе? Па една утешителна насмевка и убав збор да му упатиш на пациентот, 20% излечен е.

Би сакал детето да ти го воспитуваат роботи?

Би идел на разговор со робот психолог?

Би сакал за промена наместо адвокат, да имаш робот покрај себе на судските рочишта?

Дури и готвач да е, ако не умее да ја вкуси и помириса храната, тури му пепел на тој готвач :D

Физичката работа можеби може да биде заменета, но немојте луѓе да си играте со уметноста, креативноста, знаењето!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.878
Поени од реакции
35.706
Пример, ти би сакал кога би лежел во болница, бесчувствителна робот медицинска сестра да се грижи за тебе? Па една утешителна насмевка и убав збор да му упатиш на пациентот, 20% излечен е.

Би сакал детето да ти го воспитуваат роботи?

Би идел на разговор со робот психолог?

Би сакал за промена наместо адвокат, да имаш робот покрај себе на судските рочишта?

Дури и готвач да е, ако не умее да ја вкуси и помириса храната, тури му пепел на тој готвач :D

Физичката работа можеби може да биде заменета, но немојте луѓе да си играте со уметноста, креативноста, знаењето!
Оти со насмевка лечат во мкд имаме толку добро здравство, другиве тераат со наука и знаење и колку што гледам подобро им оди.

Исто е и за храната, еднаш ти треба човек да го одреди рецептот, после тоа е повторлив процес.

Со робот психолог би разговарал, а со адвокат не оти таму сакам да ме извади и кога сум виновен ;)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.140
Пример, ти би сакал кога би лежел во болница, бесчувствителна робот медицинска сестра да се грижи за тебе? Па една утешителна насмевка и убав збор да му упатиш на пациентот, 20% излечен е.

Би сакал детето да ти го воспитуваат роботи?

Би идел на разговор со робот психолог?

Би сакал за промена наместо адвокат, да имаш робот покрај себе на судските рочишта?

Дури и готвач да е, ако не умее да ја вкуси и помириса храната, тури му пепел на тој готвач :D

Физичката работа можеби може да биде заменета, но немојте луѓе да си играте со уметноста, креативноста, знаењето!
Израснав у Македонија, сметам дека било која роботска медицинска сестра би била подобра од она што го имам искусено. Насмевка кај медицинска сестра на државно иам видено само коа и завршува смена и си оди дома.

Ако адвокатот е робот и судијата ќе биде робот. Човек адвокат, треба да учи и да се спрема за судење. Роботот ќе го направи тоа за милисекунда.
За уметност, барем за слики веќе има неколку проекти што генерираат слики врз база на зборови што ќе им зададеш.

Без разлика, сите овие работи што ги спомна спаѓаат во оние 5%, и не е тоа работната сила што ќе биде заменета, бар не у први бранови кога би дошол тој момент.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.252
Поени од реакции
10.889
Без разлика, сите овие работи што ги спомна спаѓаат во оние 5%, и не е тоа работната сила што ќе биде заменета, бар не у први бранови кога би дошол тој момент.
Да, тоа го велам и јас. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.878
Поени од реакции
35.706
На муабетиве за во медицината, еве неколку интересни проекти:

@Aceso за креативноста:

А еве ти нешто што искрено е застрашувачки, во иднина најголем проблем ќе биде да препознаеш дали е лажна вест, или реалност. Може да се прават огромни проблеми, па дури и немири/војни.


Еве ти и нешто што веројатно би се применувало за луѓе кои се осамени, или не можат да си го најдат перфектниот партнер:


Еве ти нешто и за во сточарство:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
За уметност, барем за слики веќе има неколку проекти што генерираат слики врз база на зборови што ќе им зададеш.
За занаетчиска работа да! Уметност никогаш АИ нема да генерира.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.219
Поени од реакции
39.965
За занаетчиска работа да! Уметност никогаш АИ нема да генерира.
генерира, има софтвер, му кажуваш неколку киворди и ти вади еден куп слики. Не е уште паблик мислам али ако се пријавиш може да го користиш.

 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
генерира, има софтвер, му кажуваш неколку киворди и ти вади еден куп слики. Не е уште паблик мислам али ако се пријавиш може да го користиш.

Супер! Но тоа не е уметност.И никогаш нема да биде.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.878
Поени од реакции
35.706
Супер! Но тоа не е уметност.И никогаш нема да биде.
Јас па да ме отепаш никогаш не сфатив што е уметност :D
Само чкрабаниците/мачканиците на полу пијани/издрогирани ликови се уметност?
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Јас па да ме отепаш никогаш не сфатив што е уметност :D
Само чкрабаниците/мачканиците на полу пијани/издрогирани ликови се уметност?
Твој проблем. Мене тоа ми е струка, да го одлепам занаетчиството од уметноста.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.140
За занаетчиска работа да! Уметност никогаш АИ нема да генерира.
Вака убедени во нешто коа ќе упаднете на тема најинтересни сте ми. Еве АИ што може да генерира. И немој не ми кажувај што е уметност жити се. И мене АИ ми е струка, а фотографија хоби. И како е тоа релевантно у дискусијата дека уствари АИ генерира слики?

1661426407672.png

1661426422555.png

1661426437159.png

1661426460165.png
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Вака убедени во нешто коа ќе упаднете на тема најинтересни сте ми. Еве АИ што може да генерира. И немој не ми кажувај што е уметност жити се.

Прегледај го приврзокот 342921Прегледај го приврзокот 342922

Прегледај го приврзокот 342923

Прегледај го приврзокот 342924

Прегледај го приврзокот 342925
Прегледај го приврзокот 342926
Вака убедени во нешто коа ќе упаднете на тема најинтересни сте ми. Еве АИ што може да генерира. И немој не ми кажувај што е уметност жити се. И мене АИ ми е струка, а фотографија хоби. И како е тоа релевантно у дискусијата дека уствари АИ генерира слики?

Прегледај го приврзокот 342922

Прегледај го приврзокот 342923

Прегледај го приврзокот 342924

Прегледај го приврзокот 342925
Хаха Бот. У вистинска смисла на зборот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.252
Поени од реакции
10.889
Јас па да ме отепаш никогаш не сфатив што е уметност :D
Само чкрабаниците/мачканиците на полу пијани/издрогирани ликови се уметност?
Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Ernest Hemigway like this.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom