Подемот на вештачката интелигенција

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Има доволно интелектуални работи и за глупавите луѓе. Денес грото од луѓето у македонија работат white colar jobs, кој се интелектуално доста позахтевни него земјоделските работи пред 60-70 години. Меѓутоа промените се случуваат со генерации и луѓето се приспособуваат на тоа. Исто и сега, промената нема да дојде преку ноќ туку ќе опфати генерации. Идните генерации ќе знаат да се снајдат со потребите на идниот пазар.

Од индустриската револуција до сега, машините драстично ја смениле речиси секоја работа. Ниедна од тие не довела до масивна невработеност, туку баш напротив, нови позиции, подобрување на животен стандард и работнички права. Промените идат споро, и во најразвиените земји, доволно споро за општеството да се приспособи на тоа.
Ne bi sakala da gi karakteriziram site sto ne rabotat programiranje kako nisko IQ, koga i na krajot na denot i kodiranjeto e samo zanaet.
Profesii kako fizichari, hemichari, inzinjeri isto bi bile zameneti, sto ne gi smetam niv za luge so nisko IQ.

IQ nema vrska so profesija, konkretno ete u MK, poveke ima vrska opstestvoto i moznostite.

Kako i da e, treba i kasierkata od KAM da sima pristojna plata za da moze da zivee kako covek.
Јас никаде не ви спомнав ниту Македонија, ниту програмери.
Огромен дел од програмирањето ќе биде автоматизирано исто како и други работи.
На светско ниво се овие работи, Македонија е тотално небитна ако гледате на 7 милијарди.

Касиерката во Кам за некоја година нема да биде воопшто потребна, т.е не треба ни сега ама МКД е едно 100 години назад па куртулила да јаде леб.

Се што се случувало низ историјата е неспоредливо на ова што се развива како технологија во моментот.

По колку луѓе требале претходно на вакви места, колку требаа сега?







 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Јас никаде не ви спомнав ниту Македонија, ниту програмери.
Огромен дел од програмирањето ќе биде автоматизирано исто како и други работи.
На светско ниво се овие работи, Македонија е тотално небитна ако гледате на 7 милијарди.

Касиерката во Кам за некоја година нема да биде воопшто потребна, т.е не треба ни сега ама МКД е едно 100 години назад па куртулила да јаде леб.

Се што се случувало низ историјата е неспоредливо на ова што се развива како технологија во моментот.

По колку луѓе требале претходно на вакви места, колку требаа сега?







Za kolku godini nema da treba kasierka :D? Se za nekolku godini e muabetot. Ja ne znam niedna zemja u svet kaj so nema kasierki.

Inaku veruval ili ne u Tesla trebaat mn vraboteni. Otvori na linkedin, za giga factory vo berlin imaat 200 pozicii otvoreni, godina dena po otvaranje. Na smetka na pozicii za fizikalci, ima eden kup poziici za fakultedzlii. Toa kje bide idninata, pomalce fizikalija poise prodavanje pamet.
Inaku niso od ova nema dolgi godini da bide sirokorasprostraneto. Kje se vozat kamioni so vozaci, kje se vozat i kranovi. Zalam, ama u nase vreme nema da go vidime toa.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.098
Поени од реакции
3.469
чудо еден ден да ја имаат луѓето како второ јас во глава, како глас кој ќе може да го слушаат, како мисли.
Нешто како ова :) (од 1:20 почни)

можно е и да преземе контрола на сите несвесни процеси во контрола на човечкото тело, преку регулација на хормони и сл.
Ова го имам размислувано доста. Човечко тело кое ќе се состои од органски дел и нано роботи. :love:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Јас никаде не ви спомнав ниту Македонија, ниту програмери.
Огромен дел од програмирањето ќе биде автоматизирано исто како и други работи.
На светско ниво се овие работи, Македонија е тотално небитна ако гледате на 7 милијарди.

Касиерката во Кам за некоја година нема да биде воопшто потребна, т.е не треба ни сега ама МКД е едно 100 години назад па куртулила да јаде леб.

Се што се случувало низ историјата е неспоредливо на ова што се развива како технологија во моментот.

По колку луѓе требале претходно на вакви места, колку требаа сега?







брат, мешаш сеа роботи за правење коли кои заваруваат, фарбаат и слично со работи кои се каде каде покомплексни. Тие роботи се пре програмирани и немаат АИ и слични ствари. Не е е нешто ново тоа, го имаш тоа уште од деведесетите. А системот за автономно возење на тесла го праат десетина години и никако да го напраат. Така да и под знак прашалник е дали ќе има автономни коли пошто човекот многу тешко е да го замениш во ситуации кои се релативно непредвидливи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Za kolku godini nema da treba kasierka :D? Se za nekolku godini e muabetot. Ja ne znam niedna zemja u svet kaj so nema kasierki.

Inaku veruval ili ne u Tesla trebaat mn vraboteni. Otvori na linkedin, za giga factory vo berlin imaat 200 pozicii otvoreni, godina dena po otvaranje. Na smetka na pozicii za fizikalci, ima eden kup poziici za fakultedzlii. Toa kje bide idninata, pomalce fizikalija poise prodavanje pamet.
Inaku niso od ova nema dolgi godini da bide sirokorasprostraneto. Kje se vozat kamioni so vozaci, kje se vozat i kranovi. Zalam, ama u nase vreme nema da go vidime toa.
Постојат продавници без касиерки и тоа одамна.


Инаку и за Тесла имаше статија во поглед на вработените, пред се истиот им се зголеми драстично со аквизициите, а ќе оди надоле гарант,сепак се почетна фаза и има огромен број на процеси кои треба да се стават во колосек.

Ne, ti si prefokusiran na 3 drzavi, a ostatokot od svetot e kako mk ili polosho.
Тие држави диктираат што ќе се случува во светот, ако се остави на останатите уште ќе се возевме со запрежни коли.
Автоматски споено мислење:

брат, мешаш сеа роботи за правење коли кои заваруваат, фарбаат и слично со работи кои се каде каде покомплексни. Тие роботи се пре програмирани и немаат АИ и слични ствари. Не е е нешто ново тоа, го имаш тоа уште од деведесетите. А системот за автономно возење на тесла го праат десетина години и никако да го напраат. Така да и под знак прашалник е дали ќе има автономни коли пошто човекот многу тешко е да го замениш во ситуации кои се релативно непредвидливи.
Ќе ги има де,10 години е ништо период за иновации.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.421
Поени од реакции
3.125
И што е финтата да се иде напред (ми делува како на сила да се гура) и која е целта?:coffee:
п.с.Да не се истрчаа пред време овие гомна кои го као контролираат светот и ги испружија нозете кои им штрчат од чергичето,гледам ќе пие некој магнезиум директ за укочени нозе и слаба циркулација од непокриеност...:coffee:
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Za kolku godini nema da treba kasierka :D? Se za nekolku godini e muabetot. Ja ne znam niedna zemja u svet kaj so nema kasierki.
Pa ti odgovori ama ne docituvas:

Македонија е тотално небитна ако гледате на 7 милијарди.

Касиерката во Кам за некоја година нема да биде воопшто потребна, т.е не треба ни сега ама МКД е едно 100 години назад па куртулила да јаде леб.
Ovde jas nemam dopir so kasierki, stavas u kosnica produkti sto gi skenira sama i na kraj samo plakjas so face unlock. Pomina vremeto na kasierki i fizicki banknoti. Ili vo site marketi imas skener so kolickata i sam si gi skeniras dodeka se mavtas niz market i direk u tvoj ranec i si iskacas. Ima 20 kasi na izlez kaj sam si skeniras, nikoj ne koristi kasierka bidejki ima samo edna licnost na 20 kasi koja treba da bide samo on call asistent

Prasanjeto tvoe od: "Za kolku godini nema da treba kasierka :D?" treba da go preformuirame vo "Kolku godini veke nemame potreba od kasierka i zaso ne go gledam ova, dali bidejki samo mk ja zemam predvid :D?"

Problemot e sto za da funkcionira ova mora i svest koja doaga so standardot.
Jas moze pola od groceries da ne gi skeniram i da ne platam, ja nemas kasierkata kako filter za da plakjas se sto si zemal.

Inaku veruval ili ne u Tesla trebaat mn vraboteni. Otvori na linkedin, za giga factory vo berlin imaat 200 pozicii otvoreni, godina dena po otvaranje. Na smetka na pozicii za fizikalci, ima eden kup poziici za fakultedzlii. Toa kje bide idninata, pomalce fizikalija poise prodavanje pamet.
Inaku niso od ova nema dolgi godini da bide sirokorasprostraneto. Kje se vozat kamioni so vozaci, kje se vozat i kranovi. Zalam, ama u nase vreme nema da go vidime toa.
Toa sto baraat 200 lugje ti e demek golem nedostig vo giga fabriki koi vrabotuvaat up to 10k? Pa so 200 rabotnici edna mala sivalna vo Stip ne mozes da otvoris.

Ne bi se kladel inaku deka vo nase vreme nema da go videme autonomous kamioni koga ova bese skoro testirano i e eden cekor pred biduvanje na patistata pogotovo koga drzava kako usa ti dava prvo amin i vtoro te dopolnitelno finansira.

Mislam deka toa ti e obicen skepticizam deka nikogas vo nase vreme ke videme sci fi stvari bidejki sme vo denial za kolku brzo odi svetot. I jas pred 5-10 godini da mi kazese nekoj za samovozecki avtomobili ke bev "veruvam, no ne vo moe vreme" dodeka sega tuka kaj sto sum ima funkcionalno taksi kade vlagam i bez vozac stigam od tocka a do tocka b.

E koga Microsoft ke se zamesha vo proizvodstvo za hrana, odnosno koga ke pocne da kupuva plodna povrsina, toa ke bide veke zbogum.
Jas mislev deka ova veke se slucuva. Nemase vesti skoro kako Microsoft kupuva ogromni plodni povrsini niz svetot sto trigerna mnogu folijasi deka sledno ke sme imale susha za hrana? :D Kojznae, moze samo bilo za data serveri hahaha.

Posle ke imas zivot na pretplata. Plati 30 evra mesecno za tolku i tolku struja, tolku i tolku hrana, tolku i tolku voda, i najbogatite sekako ke imaat lifetime supply.

A ke ima mnogu sho nema da mozat da izvadat pari.
I ovoj model mi e nekako poznat i mozebi testiran veke niz svetot? Hmm. :D

Sto, gledajki kako se sho e reklama si prifakaat lugevo i ne se zamaraat, i toa ke si go prifatat onaka koj da se zamara.


I sloboda ne e za sekoj i ne ja saka sekoj.
Znam, zvuci counterintuitive neli? Zaso aktivno raboteme na nesto sto ke eliminira iljadnici pozicii i eventualno ke sozdade ogromen disbalans megu klasite? Mislam deka prasanjeto bi dobilo malku kapitalisticki odgovor. Ne postoi zagovor nekoj da aktivno da raboti na roboti za da ne eliminira jasno toa, tuku e ednostavno stvar na suply and demand? Ako postoi poeftina opcija za sekoja kompanija sekako deka ke ja odbere, ne deka google se nesto razlicni od kam vo ovaa smisla, i google toa ke go izbere i vo kam ako im ponudi utre nekoj funkcionalen robot za 15k koj ke zameni kasierka od 20k sekako deka ke otide na poeftinata opcija.

Zosto jas rabotam na avotmatizacija na operativni i finansiski kontroli koi jas gi pravam i utre mozebi ke nema potreba od moe prisustvo? Zaso uspesno sunset-iravme kontroli koi imaa po nekolku performers i reviewers so avtomatiziran proces? Bidejki kako sto spomnea Lester Freamon, ne se avtomatiziraat samo fizicki pozicii, mnogu white collar pozicii koi @Menethil misli deka se idninata isto taka ke se namalat, i sekako deka najmnogu vo IT kade veke ete imas AI sto ti kuca 90% od kodot.

Vo istata sekunda koga ke stane za 1% poeftino.

I aman zosto gledas loshi serii...
Novata sezona e navistina dobra. :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Конкретно почнав да работам на АИ во Финанскии и наука. Интерсно е да дел од инжинерите и техничарите ќе останат без работа ама најмногу администратори на компјутер и многу во производство и услуги. Колку брзо незнам ама ќе се случи.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Секад ќе има потреба од касиерки и луѓе на "ниски позиции", а зошто?

Епа шефот на кој ќе изиграва шеф? На роботот ли ќе му праи мобинг ? На кој ќе му се сили и го понижува,на кој ќе му докаже кој е овде авторитет по хиерархија,на кој ќе му дава непристојни предлози...

Забеганата човечка желба за покажување моќ и доминирање ниедна автоматика и робот нема да ја замени во догледно време.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Pa ti odgovori ama ne docituvas:



Ovde jas nemam dopir so kasierki, stavas u kosnica produkti sto gi skenira sama i na kraj samo plakjas so face unlock. Pomina vremeto na kasierki i fizicki banknoti. Ili vo site marketi imas skener so kolickata i sam si gi skeniras dodeka se mavtas niz market i direk u tvoj ranec i si iskacas. Ima 20 kasi na izlez kaj sam si skeniras, nikoj ne koristi kasierka bidejki ima samo edna licnost na 20 kasi koja treba da bide samo on call asistent

Prasanjeto tvoe od: "Za kolku godini nema da treba kasierka :D?" treba da go preformuirame vo "Kolku godini veke nemame potreba od kasierka i zaso ne go gledam ova, dali bidejki samo mk ja zemam predvid :D?"

Problemot e sto za da funkcionira ova mora i svest koja doaga so standardot.
Jas moze pola od groceries da ne gi skeniram i da ne platam, ja nemas kasierkata kako filter za da plakjas se sto si zemal.



Toa sto baraat 200 lugje ti e demek golem nedostig vo giga fabriki koi vrabotuvaat up to 10k? Pa so 200 rabotnici edna mala sivalna vo Stip ne mozes da otvoris.

Ne bi se kladel inaku deka vo nase vreme nema da go videme autonomous kamioni koga ova bese skoro testirano i e eden cekor pred biduvanje na patistata pogotovo koga drzava kako usa ti dava prvo amin i vtoro te dopolnitelno finansira.

Mislam deka toa ti e obicen skepticizam deka nikogas vo nase vreme ke videme sci fi stvari bidejki sme vo denial za kolku brzo odi svetot. I jas pred 5-10 godini da mi kazese nekoj za samovozecki avtomobili ke bev "veruvam, no ne vo moe vreme" dodeka sega tuka kaj sto sum ima funkcionalno taksi kade vlagam i bez vozac stigam od tocka a do tocka b.



Jas mislev deka ova veke se slucuva. Nemase vesti skoro kako Microsoft kupuva ogromni plodni povrsini niz svetot sto trigerna mnogu folijasi deka sledno ke sme imale susha za hrana? :D Kojznae, moze samo bilo za data serveri hahaha.



I ovoj model mi e nekako poznat i mozebi testiran veke niz svetot? Hmm. :D



Znam, zvuci counterintuitive neli? Zaso aktivno raboteme na nesto sto ke eliminira iljadnici pozicii i eventualno ke sozdade ogromen disbalans megu klasite? Mislam deka prasanjeto bi dobilo malku kapitalisticki odgovor. Ne postoi zagovor nekoj da aktivno da raboti na roboti za da ne eliminira jasno toa, tuku e ednostavno stvar na suply and demand? Ako postoi poeftina opcija za sekoja kompanija sekako deka ke ja odbere, ne deka google se nesto razlicni od kam vo ovaa smisla, i google toa ke go izbere i vo kam ako im ponudi utre nekoj funkcionalen robot za 15k koj ke zameni kasierka od 20k sekako deka ke otide na poeftinata opcija.

Zosto jas rabotam na avotmatizacija na operativni i finansiski kontroli koi jas gi pravam i utre mozebi ke nema potreba od moe prisustvo? Zaso uspesno sunset-iravme kontroli koi imaa po nekolku performers i reviewers so avtomatiziran proces? Bidejki kako sto spomnea Lester Freamon, ne se avtomatiziraat samo fizicki pozicii, mnogu white collar pozicii koi @Menethil misli deka se idninata isto taka ke se namalat, i sekako deka najmnogu vo IT kade veke ete imas AI sto ti kuca 90% od kodot.

Vo istata sekunda koga ke stane za 1% poeftino.



Novata sezona e navistina dobra. :D
Иста приказна е и тука во АУС.
Во маркети 2-3 пати поголеми од нашето Веро имаш по: 1 до макс 2 касиерки, 1-2 кај што сецкаат сувомеснато/свежи сирења, 1 кај што се продава готова храна и суши, 2-3ца кои редат по рафтови, и 1 летечи на 10-15 каси на излез од маркетот кој помага ако некој не знае да управува со касата/откуца погрешни продукти.

За камионите се работи турбо и се натпреваруваат кој побргу ќе извади комплет функционален продукт. Тоа е индустрија вредна трилиони долари, и би се обложил дека за 10-15 години ќе имаме тестиран продукт на пазарот.

Практично се што во моментов е индустрија која се потпира на луѓе, а може да се автоматизира, ќе се автоматизира. Америка ќе инвестира милијарди во ова, се освестија дека аутсорсингот во Кина им направи повеќе проблеми од ќар, и единствено чаре за да се конкурентни со свое производство е автоматизација и роботика.
Автоматски споено мислење:

Секад ќе има потреба од касиерки и луѓе на "ниски позиции", а зошто?

Епа шефот на кој ќе изиграва шеф? На роботот ли ќе му праи мобинг ? На кој ќе му се сили и го понижува,на кој ќе му докаже кој е овде авторитет по хиерархија,на кој ќе му дава непристојни предлози...

Забеганата човечка желба за покажување моќ и доминирање ниедна автоматика и робот нема да ја замени во догледно време.
Се додека го гледаш светот од македонска перспектива ова ќе ти изгледа дистописки.
Автоматски споено мислење:

Конкретно почнав да работам на АИ во Финанскии и наука. Интерсно е да дел од инжинерите и техничарите ќе останат без работа ама најмногу администратори на компјутер и многу во производство и услуги. Колку брзо незнам ама ќе се случи.
Jim (James) Simmons (Quant King ) во финансии имплементираше ML модели уште пред многу време, со квантните анализи во Ренесанс направија милијарди долари.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Pa ti odgovori ama ne docituvas:



Ovde jas nemam dopir so kasierki, stavas u kosnica produkti sto gi skenira sama i na kraj samo plakjas so face unlock. Pomina vremeto na kasierki i fizicki banknoti. Ili vo site marketi imas skener so kolickata i sam si gi skeniras dodeka se mavtas niz market i direk u tvoj ranec i si iskacas. Ima 20 kasi na izlez kaj sam si skeniras, nikoj ne koristi kasierka bidejki ima samo edna licnost na 20 kasi koja treba da bide samo on call asistent

Prasanjeto tvoe od: "Za kolku godini nema da treba kasierka :D?" treba da go preformuirame vo "Kolku godini veke nemame potreba od kasierka i zaso ne go gledam ova, dali bidejki samo mk ja zemam predvid :D?"

Problemot e sto za da funkcionira ova mora i svest koja doaga so standardot.
Jas moze pola od groceries da ne gi skeniram i da ne platam, ja nemas kasierkata kako filter za da plakjas se sto si zemal.



Toa sto baraat 200 lugje ti e demek golem nedostig vo giga fabriki koi vrabotuvaat up to 10k? Pa so 200 rabotnici edna mala sivalna vo Stip ne mozes da otvoris.

Ne bi se kladel inaku deka vo nase vreme nema da go videme autonomous kamioni koga ova bese skoro testirano i e eden cekor pred biduvanje na patistata pogotovo koga drzava kako usa ti dava prvo amin i vtoro te dopolnitelno finansira.

Mislam deka toa ti e obicen skepticizam deka nikogas vo nase vreme ke videme sci fi stvari bidejki sme vo denial za kolku brzo odi svetot. I jas pred 5-10 godini da mi kazese nekoj za samovozecki avtomobili ke bev "veruvam, no ne vo moe vreme" dodeka sega tuka kaj sto sum ima funkcionalno taksi kade vlagam i bez vozac stigam od tocka a do tocka b.
Не ја земам само МКД во предвид. Дури и во азијските земји што се доста по напред во дигитализација и функционира како што си опишал со скенирање, пак има луѓе кој работат во маркетот како касиерки. Во европа исто така, бар ја кај што сум влегол. Сеа неам престава во која држава живееш, дали тоа што си го опишал е сегде или исклучок во една две продавници.
Ја не викам дека нема да се случи промена, туку дека нема да се случи драстична промена ко што ја најавувате. Значи не еден два self driving камион, туку кога мнозинство од камионите ќе бидат self driving. Моја процена, 30-40 години сме далеку од тоа.

Муабетот со тесла не ми е дека тие 200 вработени се важни како бројка, туку дека кај фабрики со помал степен на автоматизација, отворените позиции секогаш биле за амали. Кај нив е обратно, отворените позиции се за висококвалификуван кадар. Развојот на технологија затвара едни и отвара други работни места. Да се навратам на камионите, моментот кога ќе нема возачи, ќе има луѓе што го мониторираат и одржуваат системот. Истите ќе имаат многу полесна задача него возачите сега.

И дај прати кај го има тоа такси, ја колку што знам тие се во тест фаза.
Автоматски споено мислење:

И што е финтата да се иде напред (ми делува како на сила да се гура) и која е целта?:coffee:
Секогаш се гурало напред, природата на човекот е таа. За да ораме со трактор а не се плуг,а во иднина тракторот да ора сам. Прашањето е зашто луѓето почнаа да мислат дека гурањето напред е лошо.
Автоматски споено мислење:

Постојат продавници без касиерки и тоа одамна.


Инаку и за Тесла имаше статија во поглед на вработените, пред се истиот им се зголеми драстично со аквизициите, а ќе оди надоле гарант,сепак се почетна фаза и има огромен број на процеси кои треба да се стават во колосек.


Тие држави диктираат што ќе се случува во светот, ако се остави на останатите уште ќе се возевме со запрежни коли.
Автоматски споено мислење:


Ќе ги има де,10 години е ништо период за иновации.
Ја не викам дека нема такви продавници, викам дека не се мнозинство, во светски рамки. И дека коа ќе дојде до тоа (не во наредни години), нема да преставува никаков проблем бидејки ќе се отворат други работни места како последица на тоа. Технолошки најразвиените земји, кај што бројот на касиерки во маркет е намален, има најголем недостаток на вработени.
Тоа и ќе биде најголем проблем за западните земји во иднина, недостиг а не вишок на вработени, предизвикано од драстично намалување на наталитетот.
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.421
Поени од реакции
3.125
Секогаш се гурало напред, природата на човекот е таа. За да ораме со трактор а не се плуг,а во иднина тракторот да ора сам. Прашањето е зашто луѓето почнаа да мислат дека гурањето напред е лошо.
Автоматски споено мислење:
Нема ништо лошо во тоа ако му служи на човекот,ама скоро секогаш се злоупотребува,ако една работа се измисли за да му биде во негова корист се измислуваат 10 работи кои ќе бидат злоупотребени против него и негово поробување..тие се фактите на "терен" од моја гледна точка..
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Нема ништо лошо во тоа ако му служи на човекот,ама скоро секогаш се злоупотребува,ако една работа се измисли за да му биде во негова корист се измислуваат 10 работи кои ќе бидат злоупотребени против него и негово поробување..тие се фактите на "терен" од моја гледна точка..
До сега без исклучок, технолошкиот прогрес значел подобар живот за луѓето. Не глеам зашто сега нешто би било различно.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.042
Поени од реакции
4.698
Има голема разлика од автоматизација и вештачка интелегенција.
Автоматизацијата е процес каде нема одлуки и најчесто се врши една иста работа што се повторува, додека кај вештачката интелегенција мора да се носат одлуки, од најниско ниво засега, па натаму во иднина.
Пример, кога некој сака да земи кутија на полица од 2 метра, мора да размисли и донесе одлука како ќе го направи тоа. Постојат многу начини. Автоматизацијата најчесто се постапки однапред предвидени со услови однапред зададени.
Доколку (повеќе како кога) вештачката интелегенција ќе стаса на наше ниво, систем споспобен да носи одлуки на наше ниво, нема да има никаква потреба за било каква човечка работна сила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom