Подемот на вештачката интелигенција

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.270
Поени од реакции
18.094
Иднината ни е на добри темели.
Google Cloud shows it can break things for lots of customers – not just one at a time

At 15:22 last Friday, US Pacific Time, Google Cloud ran "maintenance automation intended to shutdown an unused network control component in a single location." Which is fair enough.

It worked! Unfortunately, it also worked in other locations – about 40 of them, by The Register's count.

 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
884
Го прашав и он вели не знам (а штом јас знам, значи он се праи на тошо).
Игравме шах и изгубив 2:0
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.132
Поени од реакции
7.701
направи си акаунт на open ai и прашувај што сакаш. Има и апликација на телефон. У глобала интересен е за користење.
На ChatGPT апликацијата има и да си збориш гласовно на микрофон и може да ти одговара на македонски.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
174
Поени од реакции
303
Користите ли при работа некои други AI алатки покрај нели chat gpt и github copilot?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.270
Поени од реакции
18.094
Ова е прва лига за градежништво.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.213
Поени од реакции
39.958
Користејќи го аиво последниве месец два сфатив дека ова не е никаква закана за никого. Многу е далеку од тоа што се збореше кога искочи и целата таа драма. Дури и овој GPT.4o e светлосни години од нешто сериозно. Иако е најсолиден модел моментално.
 
  • Љубов
Reactions: wot
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.270
Поени од реакции
18.094
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Јас гледам многу намени и често користам ВИ за некои работи дури до 90% ја врши работата на човек. За некои не толку но генерално доста може да замени. Ако се користи како што треба х5 може за некои работи да се убрза.
Јас го имам користено за
Сумирање текстови
Едитирање текстови
Пребарување на повеќе интернет страни
Квантитативна анализа
Квалитативна анализа
Генерирање презентација
Едитирање дата шитови
Препознавање слики
Генерирање илустрации
Транскрибирање говор
Визуелизација на податоци
Пресметки
Коментирање на текстови
Коментирање на слики
Учење
Генерирање на програмски скрипти
Сумирање на видеа (последново зезаше)
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Исто може да се користи за Генерирање аудио фајлови, Генерирање видеа (ова лошо го прави), дебагирање код, совети, психолошка подршка, правење логоа, правење веб сајти, графички дизајн, преводи, консалтинг, решавање задачи, играње игри и Генерирање текстови. Барем во тоа е релативно ок.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.873
Поени од реакции
35.696
Ова е прва лига за градежништво.

Ова нема никакво АИ, постојат долго време, користи AR и класична фотограметрија за моделот. Уредот за позиционирање е класичен гнсс уред, и тоа доста чкарт варијанта. Слична комбинација имаат и од Trimble и уште неколку помали компании, сепак 10/10 пати би бирал SLAM за истите пари (кинески модели), или некоја скапа камера за мапирање од типот на Ladybug или Mosaic, а за исколчување стандард гпс/тотална.

Самата визуелизација пак не брка работа, на багерите имаш грејдери и machine control, во нивните софтвери може да го пукнеш проектот и имаш симултано визуелизација + контрола колку да ископуваат (и тие имаат ртк уреди и тоа многу подобри од овој).

Gaussian splatting е понова технологија и интересна, може да се искористи АИ за класификација, и особено NERF (instant nerf od Nvidia).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom