Подемот на вештачката интелигенција

Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
Смешно, ама и јас овака постапувам кога реплицирам нервозно на клиенти. AI to the rescue!
Ee mene odlicno mi dojde za proekti na malava shkolo.. koj kurac treba da gubi vreme na rudnicute u mk...
Screenshot_20230610_141859_Skype.jpg

Toa vreme go investira u bitni rabori... otrovni bilki, kikbiks...
 
C

confusion

Гостин
Зошто замараш со цигански јазик на македонски форум?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.526
Поени од реакции
23.435
Ee mene odlicno mi dojde za proekti na malava shkolo.. koj kurac treba da gubi vreme na rudnicute u mk...
Прегледај го приврзокот 381144

Toa vreme go investira u bitni rabori... otrovni bilki, kikbiks...
Јас и за љубовните проблеми на колешките го користев. Кога ми е досадно на работа, знам и некои филозофски муабети да разврзам.

Треба да прашам дали знае некои love spells, за колешките.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.577
Поени од реакции
31.891
Јас и за љубовните проблеми на колешките го користев. Кога ми е досадно на работа, знам и некои филозофски муабети да разврзам.

Треба да прашам дали знае некои love spells, за колешките.
Шо ќе ти е џипити кога го на форумов имаше еден универзален совет, ЗАЛАПАЈ ЈА/ЗАЛАПАЈ ГО :D
Ако не помогне ова, одиш со тешка артилерија совети од Стефчо швалерчината, успехот е неминовен (може и да им наплаќаш консултантски саати за советиве :D)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.924
Поени од реакции
7.294
Нешто што треба да се погледа од кодерите и оние кои ригидно гледаат на опонентите *(ако така може да се наречат) на AI и размислувањето до каде и со што ќе резултира користењето на вештачката интелегенција во секојдневието.

 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.050
Поени од реакции
7.090
Тешко дека роботи и воопшто машини ќе го заменат целосно човекот. Истото го мислам и за вештачката интелегенција.

Сето тоа за да работи мора човекот да ги контролира, вештачката интелегенција која денес е актуелна како ChatGpt, AI и не знам што се има мора некој тоа да го работи и кодира често за да функционира како што некој замислил дека треба да работи.


Човекот ги измислил за да му олесни во животот или да направи некоја штета за многумина во светот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.577
Поени од реакции
31.891
@jamey jasta да не ставам во другата тема, еве ти нешто што мислам дека сериозно ќе го афектира ИТ пазарот, особено ако го подобрат.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.416
Поени од реакции
7.739
@jamey jasta да не ставам во другата тема, еве ти нешто што мислам дека сериозно ќе го афектира ИТ пазарот, особено ако го подобрат.
Го гледав видеото во скоро, излезе во некоја група по социјалните мрежи.
Искрено, од овде јас што гледам, сепак ти треба да го feed-аш AI-то со бизнис логика, барање, практично решение на проблемот. Ти веќе мораш да го имаш решено проблемот во главата за да го внесеш query-to во самото AI. Менталното решавање на проблемот е можеби 80%, самото куцање на кодот е 10% и рафинирање/дебагирање локално 10%. Барем ја така го гледам.
Друго нешто е што има милион варијации на endpoints во големи апликации.
Секако, делува дека ова за 15 години може да биде boom и навистина да автоматизира цел еден процес, но вакво какво што е, сега за сега не делува дека може да искреира продукциски код по сите салтанати.
Понатаму, не можеш да компарираш комплексност на реален продукт и проблеми со ова.
Исто така, ова не вклучува време кое тестираш ствари локално, значи пак ова мора да го истестираш ко девелопер. мораш edge cases да внесеш и тн и тн, да не набројувам.
Барем мене, ми делува исто како пример креирање shell script за некаков boilerplate код. Во нашава компанија, користиме MVVM патерн и веќе имаме скрипти кои автоматски ти генерираат функционален boiler plate UI код.
Мислам (или пак сакам да верувам во тоа) скриптирањето е позагрозено него пример бек енд девелопмент, API building и такви ствари, каде што стварите се многу покомплексни од само прикажување на веќе fetch-ана дата.
Понатака, во реално сценарио, при креирање на API, каде е тука payload, оптимизација, АПИ-ња во микросервиси, кеширање пример и тн и тн и тн.

Искрено ти ако видиш еден обичен туторијал или блог пост, 100% ќе најдеш нешто веќе готово и функционално од овој тип.

Секако, да не се лажеме, ова изгледа многу моќно од аспект - Кој знае каде ќе биде за 15 години.
Она што јас сакам да го дознаам, е како, пример, да се заштитам себе си како програмер од надоаѓачкото торнадо кое се вика АИ ?
Ме интересира како пример ти размислуваш. Што девелоперите моментално можат да направат за да го минимизираат потенцијалниот лош импакт од АИ (нели, да не бидат прогласени како технолошки вишоци).

*** не го гледав во детали видеото да разработам чекор по чекор линија по линија што е правено, онака пасивно и површно пратев што прави. Можеби ова што го зборам е грешно ради тоа.

За крај, мислам дека многу hype се ствара околу АИ. Као "еј види што може да направи ова", а уствари прави нешто како "Hello World", што веќе го имаш готово негде на tutorialspoint или таков сајт.
Реално сценарио е 100000 пати покомплексно од прикажаново, и не знам овој што паѓа во транс као демек кој знае што прави ботот. Веројатно драматизацијата му ги буста кликовите и затоа.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.577
Поени од реакции
31.891
Го гледав видеото во скоро, излезе во некоја група по социјалните мрежи.
Искрено, од овде јас што гледам, сепак ти треба да го feed-аш AI-то со бизнис логика, барање, практично решение на проблемот. Ти веќе мораш да го имаш решено проблемот во главата за да го внесеш query-to во самото AI. Менталното решавање на проблемот е можеби 80%, самото куцање на кодот е 10% и рафинирање/дебагирање локално 10%. Барем ја така го гледам.
Друго нешто е што има милион варијации на endpoints во големи апликации.
Секако, делува дека ова за 15 години може да биде boom и навистина да автоматизира цел еден процес, но вакво какво што е, сега за сега не делува дека може да искреира продукциски код по сите салтанати.
Понатаму, не можеш да компарираш комплексност на реален продукт и проблеми со ова.
Исто така, ова не вклучува време кое тестираш ствари локално, значи пак ова мора да го истестираш ко девелопер. мораш edge cases да внесеш и тн и тн, да не набројувам.
Барем мене, ми делува исто како пример креирање shell script за некаков boilerplate код. Во нашава компанија, користиме MVVM патерн и веќе имаме скрипти кои автоматски ти генерираат функционален boiler plate UI код.
Мислам (или пак сакам да верувам во тоа) скриптирањето е позагрозено него пример бек енд девелопмент, API building и такви ствари, каде што стварите се многу покомплексни од само прикажување на веќе fetch-ана дата.
Понатака, во реално сценарио, при креирање на API, каде е тука payload, оптимизација, АПИ-ња во микросервиси, кеширање пример и тн и тн и тн.

Искрено ти ако видиш еден обичен туторијал или блог пост, 100% ќе најдеш нешто веќе готово и функционално од овој тип.

Секако, да не се лажеме, ова изгледа многу моќно од аспект - Кој знае каде ќе биде за 15 години.
Она што јас сакам да го дознаам, е како, пример, да се заштитам себе си како програмер од надоаѓачкото торнадо кое се вика АИ ?
Ме интересира како пример ти размислуваш. Што девелоперите моментално можат да направат за да го минимизираат потенцијалниот лош импакт од АИ (нели, да не бидат прогласени како технолошки вишоци).

*** не го гледав во детали видеото да разработам чекор по чекор линија по линија што е правено, онака пасивно и површно пратев што прави. Можеби ова што го зборам е грешно ради тоа.

За крај, мислам дека многу hype се ствара околу АИ. Као "еј види што може да направи ова", а уствари прави нешто како "Hello World", што веќе го имаш готово негде на tutorialspoint или таков сајт.
Реално сценарио е 100000 пати покомплексно од прикажаново, и не знам овој што паѓа во транс као демек кој знае што прави ботот. Веројатно драматизацијата му ги буста кликовите и затоа.
Околу ботот, прашање на време е кога ќе автоматизира огромен дел од тоа што денес се куца од програмери. Верувам дека секогаш ќе има потреба од нив, но ако денес ти требаат 50 души за еден проект, во иднина за истиот ќе ги требаат неколку пати помалку. Утешително е што уште голем дел од светот е назад до дигитализација, па ќе има потреба од повеќе и повеќе апликации, но не сум паметен да предвидам колку од нив ќе бидат работени од луѓе. Дополнително може да се пролонгира со регулативата.

Како генерални правила по кои се водам јас, и би важеле за секоја професија не само ИТ: прави што е можно побрзо пари и инвестирај ги во нешто што ќе ти носи прилив, никогаш не зависи од еден извор на средства или една особа, имај вештини од барем уште еден занает.
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.394
Поени од реакции
5.605
*Готови сте програмерите, нема лепче за вас појче. Ко не си запишафте за градежници сега че си седите со куро врака (во меѓувреме продолжете да си вадите по неколку илјади евра повеќе од другите, во реалноста, тука ме пече, ептен ме јаде и ме је криво, затоа ви кажувам дека ќе ве укинат. готово је).*

Сега озбилно, поздрав до програмерите, тешко е со саати да бидиш пред монитор и да сјебуваш вид,
дај Боже уште повеќе да заработувате во иднина - од Банкар. Познавам програмери од кои сите створиле преубави семејства, убаво е да се види дека и во модерно време маж можи да вади убава пара, да гледа фамилија комплетно самостојно.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.821
*Готови сте програмерите, нема лепче за вас појче. Ко не си запишафте за градежници сега че си седите со куро врака (во меѓувреме продолжете да си вадите по неколку илјади евра повеќе од другите, во реалноста, тука ме пече, ептен ме јаде и ме је криво, затоа ви кажувам дека ќе ве укинат. готово је).*

Сега озбилно, поздрав до програмерите, тешко е со саати да бидиш пред монитор и да сјебуваш вид,
дај Боже уште повеќе да заработувате во иднина - од Банкар. Познавам програмери од кои сите створиле преубави семејства, убаво е да се види дека и во модерно време маж можи да вади убава пара, да гледа фамилија комплетно самостојно.
Ајде сите во теретана. Роботите се назад треба некој да дига и влече. Дури и градежни ижинери гпт ги земенува. Појма да немаш од ижињерство само го прашуваш гпт и работиш. ГПТ генерира инжињерски совети и дизајни и пресметки само треба брут форс и 2 раце. Од јутјуб гледаш мајсторски техники и сам си свој изведувач,архитект, инжињер и мајстор. Само треба сила малку и вежбање. Да се соберат 5 души од кајгана може сами куќа да си изградат без никаква помош. Јас од заебанција си го средив сам со гпт и јутјуб комплетно купатилото ме интересираше дали може. Имам сега уште еден занает не дека ми требаше само ме интересираше дали може.
Автоматски споено мислење:

ГПТ е иновација на ниво на персонален комплутер, мотор на внатрешно согорување, парна машина револционерина иновација. А незнам кој го открил...ај ќе го прашам гпт. Плус е и бесплатно...тоа е како некој да ти дал за без пари дизел мотор во 1901ва.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom