Поделба на Македонија, па создавање на “природна Албанија“

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
немој да ми каже некој дека сево ова е измислица слободно погледнете го сите забранетиот документарец на Чешката телевизја Отето Косово бомбардирањето на југославиа започна на 24 март 1999 чешка влегува во нато 12 дена порано на 12 март

Уште да ми кажеше и зашто е забранет тој документарец, и ќе ти поверував :)

Uloupene Kosovo инаку се вика оригиналот, и се ќе беше супер, само што некако кога ми викаш Антисрпскиот Тито ...ми доаѓа да повраќам од помислата, дека човекот кој го централизираше целиот комунизам во Србија...сета сила беше во Београд, а тој замисли, ги мразел.
Друга невистина е што тврдиш дека во Приштина имало факултет уште од времето на албански, а вистината е дека при крајот на 70тите Беколи се крв се избори за да се отвори факултетот, откако во протестите српската полиција малтретираше протестанти.
Ти измислувај си колку сакаш документарци, снимај си колку сакаш песни и спотови, но ништо не може да го промени фактот дека Албанци во Косово имало и ќе има, и никогаш тоа не било Српско. Како што цел балкан не бил ваш, па го окупиравте.
Со другите ви идеше малку полесно, во Македонија го донесовте Лазар, па ви веруваа некои дека сте "браќа" тие што не ви веруваа, ги палевте и ги тепавте. Во Косово имаше неколку такви што ги прошверцавте, па не поминаа убаво, и ајде сега, ќе пробаме друга тактика.

И да, тоа е ваша измислица, демек албанците се сепаратисти, и другите ќе ги замразат поради тоа, и сами против сите не можат...Епа гледаш дека можеме, вака или онака, сеуште не сте не преселиле, а нит имате муда и памет како. Го убивте и Азис Келменди во ЈНА, демек албанците убиваат срби, па немавте сведоци, па го натеравте Ризо Алибашич да излаже, па типот се "самоуби" ...

На балистите им наметнавте убиства и терор, а тие само беа пандан на комитите. Нејсе, Лазар Колишевски важно е херој, а овие другиве ќе се сепаратисти.
И ...лека полека, со секакви пароли, со секакви притисоци, измислици, убиства, и масовни гробници кај албанското население се влева омраза кон вас и секој нормален човек би сакал да живее без таков како тебе. Е тогаш кај нас се појавува желбата за природна Албанија, дека ти претходно сакаше да ме иселиш, убиеш, испотепаш. Затоа нека не ти е чудно мило српче. Си го баравте со боринче. Си го добивте.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Milslam deka albancite ke imaat uspeh se do onoj momet dodeka gi polnat fondovote na evropa i amerika.togas koga ke prestanat danocite na albancite za evropa i amerika , me plasi deka ke dojde sl nesto kako avganistan ili irak koj bea milenicinja na amerika.iskustvoto uci , koj si igra so amerika mu se vrakja po glava.nema vo svetot poodbran narod vo odnos na kriminal od albancite , a toa im odgovara na evropa i usa.mislam deka e veke pocnato evropsko antialbansko raspolozenie .ke pocekame pa ke vidime i ke gledame sieir.

Da go sporedis balistite koj se vo koalicija so fashisti so komiti mislam deka e totalno za na psihijatriska klinika.balistite se fashisti i slugi na fashizmot toa se fakti.:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Vojo Sheselj, Ilir, ZoraNaSlobodata i Srbolegenda na 7 dneven raspust.

Ostanatite, ako ne sakate da im se pridruzite, marsh anzad na temata i topikot, bez navredi, of topici, troluvanje i spamiranje!
 

lane62

izguben vo svemirot
Член од
25 август 2009
Мислења
145
Поени од реакции
1
malku dolg raspust...:toe:...da se vratime na tema....toa e priroden proces...kolku nie i da ne go sakame toa...ljugevo si rabotaat....edinstvena nadez ni e samo toa parite da gi raskaraat...oti nie nikogas nema da se slozime...nazalost:toe:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Во последниве 10 години албанците се постојано обесправени, дискриминирани, омаловажувани и не знам уште што се не. Го потпишаа Рамковниот договор кој речиси ја закопа Македонија, им беа дадени сите права, учат на албански, имаа нова територијална поделба, дел се од власта, имаат куп политички партии, во собранието имаат дозвола за користење на албански јазик, сега целосно собранието ќе биде двојазично како што и се очекува за таблите на автопатите. Па во која држава го има ова?
Земете ги поголемиот број од проблемите кои ни се случуваат во државата. Убиства, подметнати пожари, фрлени гранати, тепачки и др, во нив главна улога мора да има албанец! Преголема слобода, нема крај на желбите. Сакале третооделенчињата да учат албански! По која основа бре? Живеат во Македонија, по националност се македонци и ќе учат само македонски. а албанците се во Македонија и покрај мајчин јазик задолжително ќе учат македонски! Луди идеи на луди (не)умови.
Треба да се стави крај на провокациите од вечно обесправените, Македонија ќе го задржи својот интегритет и како таква ќе продолжи во иднина! Ако не ви чини, бујрум Косове и Албанија!
Поздрав :smir:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Треба да се стави крај на провокациите од вечно обесправените, Македонија ќе го задржи својот интегритет и како таква ќе продолжи во иднина! Ако не ви чини, бујрум Косове и Албанија!
Поздрав :smir:

Епа ја тука сум роден. Бујрум на мене не може. И сега шчо прајме?
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Незнам дали треба да и се обрнува внимание на ваква вест, мегутоа ова што се предвидува во статијата на српскиот весник Данас мислам дека е mission impossiblе.

Како прво: големите сили од ваков потег нема да имаат корист (балканот пак ќе биде дестабилизиран, а тие тоа не го сакаат) и ќе бидат против, крај краева им помогнаа во отцепувањето на косово, и немири повторно на балканот не би сакале да решаваат,бидејки очигледно е дека самите не можеме да си ги решиме.
Како второ: дали Македонија би си го дозволила тоа, и на кој начин правен или било каков, терористички организации па и со помош на политички структури во Македонија би го отцепиле тој "природен албански дел". Тој "природен албански дел" не е ниту покраина ниту пак федерална единица во слоп на Македонија, така да правниот начин е невозможен, а за со терористички движења па и Македонија има војска која за разлика од терористите е далеку пообучена и поопремена, пак невозможно.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Нема соживот со албанците... несакам и несмеам да навредувам па затоа ќе се воздржам.
Ама ќе им дојде крајот:)
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Нема соживот со албанците... несакам и несмеам да навредувам па затоа ќе се воздржам.
Ама ќе им дојде крајот:)
Пази една Америка со толку различни народи па успеала да ги издвои како најнецивилизирани што да речеме па ние..
http://img228.imageshack.us/img228/7219/simpmsonsb.png
Ова од симспсонс. :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Епа ја тука сум роден. Бујрум на мене не може. И сега шчо прајме?
Не реков јас сите што се родени тука да си заминат од државава. Јас неам ништо против малцинствата во Македонија. ама да не се претерува бре луѓе! Тебе што ти фали во државата? На кое поле си дискриминиран и што не ти е дозволено?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не реков јас сите што се родени тука да си заминат од државава. Јас неам ништо против малцинствата во Македонија. ама да не се претерува бре луѓе! Тебе што ти фали во државата? На кое поле си дискриминиран и што не ти е дозволено?

Во Финска, службен јазик е и Шведскиот на пример.

Во Грчка не признаваат малцинства.


Осеќаш разлика?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Епа ја тука сум роден. Бујрум на мене не може. И сега шчо прајме?
A na odmor??? Hahahaha!

nema nikakvi bujrumisanja, i ednite i drugite sme tuka da ostaneme, mora da se smirat strastite (a za toa sme site nie zadolzeni i imame obvrska i odgovornost) i konecno da se razbere toj eden i edinstven fakt.

No dodeka ima ovci.....ke ima i eftina volna!
 
E

emission

Гостин
Во Финска, службен јазик е и Шведскиот на пример.

Во Грчка не признаваат малцинства.


Осеќаш разлика?
Ама во Шведска и Норвешка официјални се само Шведски (Норвешки). Се употребуваат и другите малцински јазици ама не како официјални и се функционира одлично. Овде Албанците можат да си го користат Албанскиот , имаат основно, средно и високо образование на Албански и многу други места. Официјален Албански значи наметнување на волјата на малцинството преку употреба на сила и закани. Кога сите соседни држави , вклучувајќи ја и Албанија ќе дозволат да има официјални јазици и други освен матичните , тогаш ќе може и официјален Албански во Македонија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom