Повторно Нагорно Карабах ?

Член од
20 септември 2022
Мислења
1.801
Поени од реакции
6.763
Интересно би било да се види, ако во Македонија се донесат вакви мерки како ова подолу - колку од the usual suspects (и нивните бројни дупликат акаунти) ќе останат активни на форумов и општо било каде.

Ова нема врска со Нагорно Карабак.
Инаку наводно Русите се повлекуваат од Карабак.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Ова нема, ама има врска со темата. Можи затоа се повлекува Русија.

According to unconfirmed reports in Israeli media, Azerbaijan is in the process of finalizing an agreement to provide Israel with three airbases on the Azerbaijan-Iranian border for strikes against Iran.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.746
Поени од реакции
30.398
Moмент да одвоиш за да размислиш:
- дали Иран би толерирал израелски воени бази на граница
- зошто побогу на Израел би им требале аеродроми на иранска граниица (авионите - ваљда знаеш - имаат солиден домет)
- итн

Би дошол до заклучок дека ова не е реална можност. Но ти Тенеќе не си нешто познат по доаѓање до логични заклучоци.
Автоматски споено мислење:

Ова нема врска со Нагорно Карабак.
Инаку наводно Русите се повлекуваат од Карабак.

Дап, погрешна тема..
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Moмент да одвоиш за да размислиш:
- дали Иран би толерирал израелски воени бази на граница
- зошто побогу на Израел би им требале аеродроми на иранска граниица (авионите - ваљда знаеш - имаат солиден домет)
- итн

Би дошол до заклучок дека ова не е реална можност. Но ти Тенеќе не си нешто познат по доаѓање до логични заклучоци.
Автоматски споено мислење:


Индиректно (има врска), пошто се што е поврзано со Ерменија е поврзано и со Артцак.
Патем, без разлика на точноста за повлекувањето од Артцак - коридорот на југ е стратешки многу важна точка (коридорот кој води до азерската енклава јужно до турската граница). Оттаму ќе се зачудам ако има повлекување.
Па, затоа постирам овде за да добијам федбак од попаметни :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.179
Поени од реакции
39.892
Може евреите ќе го користат Азербејџан како прокси со Иран.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.746
Поени од реакции
30.398
Евреите би сакале ама Азерите треба да бидат тотално глупи, и водени од целосни предавници... Помеѓу Русија и Иран воено да одработуваат за западно-ционистички интереси? Нема добро да завршат, благо кажано.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.606
Поени од реакции
3.865
Ваљда народот би ја сменил власта ако е предавничка и контра интересите на Азербејџанците. Ваљда на азерите им одговара релација со Турција, НАТО, и општо западот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Може евреите ќе го користат Азербејџан како прокси со Иран.
Ако имаме во предвид дека повеќе (х)азери има во Иран одколку во Азербејџан, не си далеку од вистината.


На крајот, на Ердо ќе остане да одлучи како лидер на Турскиот свет. Ништо чудно да е тоа вовед во трета светска. Лично мислам дека ништо нема да се деси, ќе заврши на ржење.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Putin agrees to withdraw Russian forces from various Armenian regions, says Ifax

MOSCOW, May 9 (Reuters) - President Vladimir Putin has agreed to withdraw Russian forces and border guards from various parts of Armenia at Yerevan's request, Putin's spokesman was cited as saying on Thursday by Russia's Interfax news agency.

The announcement follows the departure of nearly 2,000 Russian peacekeepers from in and around the Nagorno-Karabakh region which Azerbaijan returned by force in September last year. Their exit ended a multi-year deployment which gave Moscow a military foothold in the strategic South Caucasus region.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Не можам да ги разберам Ерменциве, што е сега што им фали ;)


...овој Пашињин само неколку села продал нашиве Црпе и екипата СС (северџгански сојуз0 цела држава продадоа па пак си ги сакаме.

Велат на чело на движењето застанал Архиепископот Баграт ... не како нашиов Архиепископ кој бара начин како да им удоволи на Греките и го избрише Македонска од името на МПЦ-ОА.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Не можам да ги разберам Ерменциве, што е сега што им фали ;)


...овој Пашињин само неколку села продал нашиве Црпе и екипата СС (северџгански сојуз0 цела држава продадоа па пак си ги сакаме.

Велат на чело на движењето застанал Архиепископот Баграт ... не како нашиов Архиепископ кој бара начин како да им удоволи на Греките и го избрише Македонска од името на МПЦ-ОА.
Нема продадено, туку вратено тие што ги држеле по првата војна а биле енклави на Азербеџан, исто имаше и ерменски во Азербеџан, за тие немам поим што се случило.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.881
Поени од реакции
17.710
Нема продадено, туку вратено тие што ги држеле по првата војна а биле енклави на Азербеџан, исто имаше и ерменски во Азербеџан, за тие немам поим што се случило.
Ne e tesko da se pogodi :D
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Нема продадено, туку вратено тие што ги држеле по првата војна а биле енклави на Азербеџан, исто имаше и ерменски во Азербеџан, за тие немам поим што се случило.
Овој уште полош од наш Црпе, дури не ги ни продал туку за џабе ги дал :yid:

(се шегувам немој да ми се лутиш :pijani:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom