Повторно Нагорно Карабах ?

Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Пред 30 години Азербејџан беше срање држава и изгубени у простор и време. Денес пак за мене се срање и неспособни ама имаат пари и имаат кој да платат да им даде оружје и да им објасни како треба. Додека Ерменија си тераше со мито и корупција и мислеа вечно ќе биде статус кво другите се вооружуваа благодарение на цените на нафтата и гас.
И да го сменат овој што ќе направат? Ќе вратат Нагорко Карабах и моментално окупираните територии ? Ништо нема да се смени. Или пак мислите дека и да дојде некој прорусин ќе се смени нешто, Русија ќе прати војска и безбедни ќе се. :icon_lol:

Треба да гледаат на не им се направи инвазија и паралелно да имаат стабилна држава без корупција, јака економија и демографија и своја воена индустрија. Инаку при првиот нареден голем светски конфликт ќе ги исчистат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Ovie ja imaat mozda najlosata nadvoresna politika vo istorija, nie mozhe voda da im nosime. Ima seriozen rizik da go izgubat i toa parce zemja so im ostana.
Во што тоа ние суштински сме „подобри“ од Ерменија... Можеш да го артикулираш тоа во кохерентна мисла?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Во што тоа ние суштински сме „подобри“ од Ерменија... Можеш да го артикулираш тоа во кохерентна мисла?
Па, разликата е голема. Со оглед како ја почнаа државата тие и како ние. Сметај кој е во подобра ситуација.
Малите држави зависат ИСКЛУЧИВО дали се на правата страна во историјата, т.е. победничката.

Иначе еве една нова вест.

Iran began arming Christian Armenia Amid rising tensions between Armenia and Azerbaijan, the Islamic Republic has for the first time started arming Armenia Today, an Iranian military-affiliated Boeing 747 (IR4705) took off from Tehran towards Armenia, turning off its GPS as it entered Armenian airspace. Various outlets claim the cargo consisted of drones and other weapons systems. Iran has repeatedly clarified its position that it will not allow any change in the regional borders, especially not the creation of the so-called Zangezur corridor in Armenia's Syunik region. Azerbaijan is constantly armed by Israel, in exchange for oil and free movement of the Mossad on the territory of Azerbaijan.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Па, разликата е голема. Со оглед како ја почнаа државата тие и како ние. Сметај кој е во подобра ситуација.
Ај вака, разликите меѓу Македонија и Ерменија без да размислувам, прво што ќе ми дојде на ум:
- ЕУСА нема фактор на раздор во Ерменија, како што тоа се Шќиптарите во Македонија
- ЕУСА нема УЧК сатрап во Ерменија
- ЕУСА нема воени бази во Ерменија
- Ерменија не е член вазал роб во НАТО
- Ерменија има топ дијаспора
- Ерменија има застарено но добро вооружување, како и фактичка функционална војска
- итн, итн да не набројувам уште, за тоа колку сме позаебани од Ерменија

Во моментов Ерменија ги дели еден добар општонароден бунт од вадење од голем дел од гомната во кои се. Но ние од друга страна... Да можам да ги свичам состојбите во кои е се Ерменија и Македонија? Done deal во истиот секунд. Сериозно.


Малите држави зависат ИСКЛУЧИВО дали се на правата страна во историјата, т.е. победничката.
УПМ тогаш. Рачунај со Бугарија дека сме на иста страна. :unsure:
Или ти уште мислиш дека на западните и ЕУСА добро им иде во актуелнава војна (и увертира во ТСВ, скраја да е? Ќе победат западните, а?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ај вака, разликите меѓу Македонија и Ерменија без да размислувам, прво што ќе ми дојде на ум:
- ЕУСА нема фактор на раздор во Ерменија, како што тоа се Шќиптарите во Македонија
- ЕУСА нема УЧК сатрап во Ерменија
- ЕУСА нема воени бази во Ерменија
- Ерменија не е член вазал роб во НАТО
- Ерменија има топ дијаспора
- Ерменија има застарено но добро вооружување, како и фактичка функционална војска
- итн, итн да не набројувам уште, за тоа колку сме позаебани од Ерменија

Во моментов Ерменија ги дели еден добар општонароден бунт од вадење од голем дел од гомната во кои се. Но ние од друга страна... Да можам да ги свичам состојбите во кои е се Ерменија и Македонија? Done deal во истиот секунд. Сериозно.



УПМ тогаш. Рачунај со Бугарија дека сме на иста страна. :unsure:
Или ти уште мислиш дека на западните и ЕУСА добро им иде во актуелнава војна (и увертира во ТСВ, скраја да е? Ќе победат западните, а?
Не знам што поента имаат точките кои ги набројуваш, затоа што не е идеално никаде, секаде има некој проблеми во државите, дали сега актуелните woke, дали други малциснки групи, дали дип стејт ...

Тоа е сето перцепција.

Од друга страна Ерменија има реална можност да ја изгуби државата, при тоа и да им се случи етничко чистење.

Јас како што гледам на работите, единствено нешто што може да ги спаси е да имаат среќа да бидат на правата (победничката) страна во глоблните текови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Kaква „перцепција“ жити сѐ, кога буквално сѐ што е наведено се аргументи (и факти) кои покажуваат зошто Ерменија и со сите срања, како држава сеуште е во поповолна ситуација од Македонија. И ме мрзеше повеќе точки да наведувам.

Од друга страна Ерменија има реална можност да ја изгуби државата, при тоа и да им се случи етничко чистење.
А што, ние као не ја изгубивме државата?
Во минато време, не во идно. А со белата чума и исселувањето и „етничко чистење“ не ни бега.

Они треба само со квинслизите на власт да расчистат. И после малку им фали за да се дигнат на ноги (да не објаснувам како и што треба да направат). Ние и тоа не го можеме, заради ЕУСА и нивните сатрапи УЧК. И едните и другите се подобро наоружани од нас, посебно кога ни го одземаа и тоа малку оружје што го имавме и го пратија на топење во Украина.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Kaква „перцепција“ жити сѐ, кога буквално сѐ што е наведено се аргументи (и факти) кои покажуваат зошто Ерменија и со сите срања, како држава сеуште е во поповолна ситуација од Македонија. И ме мрзеше повеќе точки да наведувам.


А што, ние као не ја изгубивме државата?
Во минато време, не во идно. А со белата чума и исселувањето и „етничко чистење“ не ни бега.

Они треба само со квинслизите на власт да расчистат. И после малку им фали за да се дигнат на ноги (да не објаснувам како и што треба да направат). Ние и тоа не го можеме, заради ЕУСА и нивните сатрапи УЧК. И едните и другите се подобро наоружани од нас, посебно кога ни го одземаа и тоа малку оружје што го имавме и го пратија на топење во Украина.
И албанците се иселуваат, и тоа повеќе од македонците.

Има проблеми државава, ама не сме во иста ситуација со Ерменија. Во далку подобра сме. Тоа е мое мислење.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Sekoj kako saka mozhe da go tolkuva.
Nie ima realni sansi da ne asimiliraat srbi, grci ili bugari. So niv ni se i glavnite sporovi od naseto postoenje. Ermencite ima realni sansi da bidat istrebeni kako gulabi, ili use poloso, islamizirani.
Dopolnitelno, nie imavme daleku polosi karti od niv. Oni ja imaa najgolema sila vo regionot kako sojuznik, so geopoliticki interes da gi odrzava vo zivot, i voena superiornost protiv svojot protivnik. Za 30 godini iskockaa se sto imaa.
Nie neame iame eden kup neprijateli i nieden znacaen sojuznik.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Кај нас нема светло на крајот на тунелот, не освен ако Пакс Американа не падне па после со неа и целата структура што не држи под јарем.

Ерменците само треба да расчистат со квинслинзите на власт, и следниот чекор ги носи на поволна територија. Дека се во лоша ситуација, се. Ама ако тоа не ги мотивира да се дигнат на бунт - тогаш ништо нема да ги мотивира.
Автоматски споено мислење:

И албанците се иселуваат, и тоа повеќе од македонците.
Пак и со тој кумулативен ефект на отселување, пак имаат поголем наталитет од нас. Освен тоа овде се сатрапи за САД, практично се на власт од 2001-ва наваму. Притоа и дијаспората им расте а нивната дава каде каде процентуално поголем фидбек за матицата... Така да ако тезата ти е дека и Шќиптарите се сјeбaни како нас - епа не се.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Кај нас нема светло на крајот на тунелот, не освен ако Пакс Американа не падне па после со неа и целата структура што не држи под јарем.
Kaко го замислуваш тоа сценарио, еве објасни што потоа ќе се случи ? Само те молам не со муабети ama sega podobro ti e uck satrapi da ti se i da im slugues hehe. Тоа е јасно на секој мене ме интересира геополитички за веќе недефиниранава територија што мислиш ќе се случи со северна откако пакс американа ќе пропадне?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Kaко го замислуваш тоа сценарио, еве објасни што потоа ќе се случи ? Само те молам не со муабети ama sega podobro ti e uck satrapi da ti se i da im slugues hehe. Тоа е јасно на секој мене ме интересира геополитички за веќе недефиниранава територија што мислиш ќе се случи со северна откако пакс американа ќе пропадне?
Јас лично сум оптимист, не затоа што имам некои заблуди од аспект на тоа дека кога САД ќе ги снема автоматски за нас Македонците ќе биде подобро. Но сметам дека после САД ќе имаме можност да направиме да биде подобро - можност каква сега немаме, и не можеме да имаме се додека САД е хегемон и како таков ги држи УЧК како сатрапи (не само во Македонија, туку и пошироко во регионов).

Но зошто не ни олесниш и на двајцата, и веднаш не го кажеш твоето worst case сценарио... Пошто очигледно на тоа целиш, дека после САД смак света ќе биде.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Кај нас нема светло на крајот на тунелот, не освен ако Пакс Американа не падне па после со неа и целата структура што не држи под јарем.

Ерменците само треба да расчистат со квинслинзите на власт, и следниот чекор ги носи на поволна територија. Дека се во лоша ситуација, се. Ама ако тоа не ги мотивира да се дигнат на бунт - тогаш ништо нема да ги мотивира.
Автоматски споено мислење:



Пак и со тој кумулативен ефект на отселување, пак имаат поголем наталитет од нас. Освен тоа овде се сатрапи за САД, практично се на власт од 2001-ва наваму. Притоа и дијаспората им расте а нивната дава каде каде процентуално поголем фидбек за матицата... Така да ако тезата ти е дека и Шќиптарите се сјeбaни како нас - епа не се.
Пакс Америка ти е проблем ?

Абе таа америка, каква таква, од нејзини причиние се разбира, не дозволи да се распадниме како држава во овие 30 и кусур години на постоење. И се разбира дека директно учествуваше во сите наши преговори да ги поминиме помирно.

И со оглед на нашата способност, јас сум задоволен каква држава имаме во моментов. Европа има прична зошто се плаши да останат сами на себе, без репресијата од САД.

Иначе нема Албанците да бидат тие кои ќе не надвладеат, туку тоа ќе бидат тие кои ќе сакаат да живеаат во државава.

И те советувам да не се нервираш, затоа што и Бугарите ќе ги внесиме во уставот и ќе го затвориме и тој дел во иднина, само нема да биде тоа сега во моментов.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.274
Поени од реакции
2.141
Ако се распадне Америка а Русија/Кина станат тоа што е сега Америка:

1. За две недели го враќаме уставното име Република Македонија, македонски јазик и македонци во ЈуЕн со нота за извинување од грците.
2. За три недели го враќаме старото знаме со 16 краци истото ќе се вее во новиот воен/политички сојуз со Кина, Русија и Иран како предводници.
3. Македонија ќе стане членка на БРИКС или кој и да е новиот сојуз на новиот поредок и ќе стави вето на Грција додека не даде автономија на Егејскиот дел на Македонија и промена на името на аеродромот и сите топоними во Грција. Исто и за Бугарија.
4. Ќе се направи јавно погубување на сите што се декларирале како прозападно ориентирани, коровот да им се сотре а во позадина на плоштад да ечи Букурешки Договор од Орце Стевковски Царот.
5. Ќе се направи чистка со депортација по етнички кључ ако се утврди потекло од Косово и први документи по 2001ва.

Тоа за првите два три месеци, така отприлика планираат љубителите на ликот и делото на Владимирович. Дека на Русија и Кина, многу побитна им е среќна и задоволна Македонија од Грција, Бугарија и Албанија…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom