Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Можеш да им ја понудиш оваа варијанта, пиши им еден меил.
А кој беше мејлот?

Во Србија дури годинава пред некој месец почнаа со нови фискални каси на кој сметките им се со огромно квадратче QR код и такво нема шанси да не може да не ти го скенира но сепак во Србија немаат уште поврат ДДВ со скенирање сметки.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
А кој беше мејлот?

Во Србија дури годинава пред некој месец почнаа со нови фискални каси на кој сметките им се со огромно квадратче QR код и такво нема шанси да не може да не ти го скенира но сепак во Србија немаат уште поврат ДДВ со скенирање сметки.
Може и никогаш нема да имаат.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
А кој беше мејлот?

Во Србија дури годинава пред некој месец почнаа со нови фискални каси на кој сметките им се со огромно квадратче QR код и такво нема шанси да не може да не ти го скенира но сепак во Србија немаат уште поврат ДДВ со скенирање сметки.
mojddv@ujp.gov.mk
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Зошто не направат втора опција да може и рачно да се пише код некој од сметката фискална и така да се скенираат сметки?

Има доста сметки кој се лошо испечатени со испрекинат QR и прави тоа проблем.
Ако постои ваква опција сигурно многу луѓе ќе пробаат да прават малверзации.
Сепак се работи за Македонија... :D
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Какви малверзации?
Таква што ако бидам во можност да го внесувам кодот, не е проблем да ги внесам сите можни комбинации и сите пари да одат кај мене, се шалам бе ќе си наполниш 1800 на пошироката фамилија и ќе чекаш да дојде следното тримесечје за да го направиш тоа пак.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Таква што ако бидам во можност да го внесувам кодот, не е проблем да ги внесам сите можни комбинации и сите пари да одат кај мене, се шалам бе ќе си наполниш 1800 на пошироката фамилија и ќе чекаш да дојде следното тримесечје за да го направиш тоа пак.
Ако е така во делот пријава не би било лошо да може да ти одобруваат поврат ДДВ ако е лош принтот.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Ако е така во делот пријава не би било лошо да може да ти одобруваат поврат ДДВ ако е лош принтот.
Не те разбирам каков дел пријава,
ако мислиш да има демек со пријава да внесеш код, што мислеш колку пријави би имале, премногу, ептен неизводливо освен ако не се вработат нови разгледувачи на пријави со дневници од 2000 денари за да ти врати поврат неколку денари.

Ќе се тера вака како што е додека не се укине скроз, јас од почетокот сум против оваа, го имам пишувано, за ситни пари се замарате и мислите дека сте во профит, а државата мора да ги земе тие пари за да ги даде, значи пак се наши пари само што се вртат
и патем тие 600 денари месечно сигурно не ти менуваат ништо 6 кила бензин да отидеш неколку пати да те видат низ град, место да си одеш пешки, а да 600 ако имаш 100 илјади да потрошиш, па ако ти дошло за толку...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Не те разбирам каков дел пријава,
ако мислиш да има демек со пријава да внесеш код, што мислеш колку пријави би имале, премногу, ептен неизводливо освен ако не се вработат нови разгледувачи на пријави со дневници од 2000 денари за да ти врати поврат неколку денари.

Ќе се тера вака како што е додека не се укине скроз, јас од почетокот сум против оваа, го имам пишувано, за ситни пари се замарате и мислите дека сте во профит, а државата мора да ги земе тие пари за да ги даде, значи пак се наши пари само што се вртат
и патем тие 600 денари месечно сигурно не ти менуваат ништо 6 кила бензин да отидеш неколку пати да те видат низ град, место да си одеш пешки, а да 600 ако имаш 100 илјади да потрошиш, па ако ти дошло за толку...
Друже не се баш ситни. Освен ако си газда.
Па 7,200 годишно не се малку. Едно к15 по старо па и шо не го дават фирмите.
Пример за да добиеш 1,800 ден ти треба да скенираш сметки над 120,000 ден ,а толку не трошиме ... карот е тоа што од таму каде работиме скенираме па сме во добивка.
А кој е во добивка според тебе?
Јас шо ќе земам 7,200 год
И ти ништо?

Муабетот не ти држи вода

Sent from my SM-A225F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Поради таквите што викаат што ќе ми е скенирање ќе се замарам со тоа, некој други ги собираат тие пари намеато тие.

Сум пишал тука се собираат пари таа сума ако имаш кој да ти даде сметки ама не е за жалење и да собереш 200 денари. Зошто да не земеш фискална кога во маркет, на бензинска може да ти дадат и зошто да не ја скенираш.

Јас собрав со помош на други дури и надминав. Надминатата сума дали се префрлаше во наредно тромесечије?

Ако не се префрлаат требале да напраат да не можеш уште да скенираш кога ќе направиш 1800 денари.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Ако не се префрлаат требале да напраат да не можеш уште да скенираш кога ќе направиш 1800 денари.
Не се префрлат. Мислам дека со навлегувањето во новите 3 месеци а скенираш фискални од претходниот месец (месец кој спаѓе во претходното тромесечие) истите тие ти се сметат во претходното тромесечие а не во новото.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.915
Поени од реакции
9.521
Дали мојт на една трансакциска сметка да стигет да речеме пари за 2-3 особи зш немат трансакција овај другаров мој па на моја да му стигнет парите?
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Како да направам преку апп мпјддв за скенирање сметки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom