Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Океј, мене само ме интересираше. А го ставаш на истра бранова линија со Дедо Мраз и Пепелашка, од кога Господ е приказна за мали деца?
Одамна :)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
А акое бог Љубов, тогаш како може да има вечен пекол?!?
Вечен пекол нема затоа што злото на крај доведува до згаснување на свеста односно душата но после скоро цела вечност,
и кога една душа ќе ја презре љубовта и конечно ќе се откаже од неа и ја избере другата
страна, таа душа всушност се убила сама себе затоа што ние сме Љубов и го
презрела и предала Оној кој не создал тоа е моето мислење.
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Прво ... сите што тврдадт дека ја прочитале библијата и ја научиле верата се далеку од вистината.Новиот завет ни најблиску не ги содржи сите евангелија ... дали некој го сваќа зборот вера ? Мислам дека ако малце размислите се изгледа дека потекнува од вераба...на лугето кога им било тешко имале потреба да веруваат во нешто ... и тогаш се појавил некој паметен човек кој им ја дал вербата и кој го нарекле синот божји...едноставно религијата е само потреба да се верува во нешто кога тешко зашто во спротивно би биле сите песимисти...Едноставно нема потреба од тумачење дали постои господ или не зарем не ???? не е важно тоа ... поентата е да се има верба...е сега што црквата го преобликувала и преобличила се тоа и го искористила во цел на својата политика ...верата ја изгубила својата почетна смисла...Многу работи низ историјата за кои сметаме дека се мистични се такви какви што се поради тоа што лугето ги измислиле со алегорија за да можат да си го олеснат животот ... пр. моќта на Исус е толку многу преувеличена што и самите тие што ја измислиле почнале да веруваат во неа ... како што во приказните стои дека Крали Марко бил толку силен и правел чуда...всушност бил само владател кој се придржувал кон турските наредби за да го чува народот од турскиот гнев... ете така и исус бил само паметен и влијателен човек кој влејал верба во лугето.Многу од вас ВЕРНИЦИТЕ и незнааат што значи крстот и зашто баш на крст биле измачувани во тоа време...многу работи ВЕРНИЦИТЕ незнаат ... само слепо веруваат во тоа што ке каже црквата ... така било и така ке биде додека не им чукне у главата не е важно дали си атеист будист или христијанин или муслиманин се додека се има верба ...
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Прво ... сите што тврдадт дека ја прочитале библијата и ја научиле верата се далеку од вистината.Новиот завет ни најблиску не ги содржи сите евангелија ... дали некој го сваќа зборот вера ? Мислам дека ако малце размислите се изгледа дека потекнува од вераба...на лугето кога им било тешко имале потреба да веруваат во нешто ... и тогаш се појавил некој паметен човек кој им ја дал вербата и кој го нарекле синот божји...едноставно религијата е само потреба да се верува во нешто кога тешко зашто во спротивно би биле сите песимисти...Едноставно нема потреба од тумачење дали постои господ или не зарем не ???? не е важно тоа ... поентата е да се има верба...е сега што црквата го преобликувала и преобличила се тоа и го искористила во цел на својата политика ...верата ја изгубила својата почетна смисла...Многу работи низ историјата за кои сметаме дека се мистични се такви какви што се поради тоа што лугето ги измислиле со алегорија за да можат да си го олеснат животот ... пр. моќта на Исус е толку многу преувеличена што и самите тие што ја измислиле почнале да веруваат во неа ... како што во приказните стои дека Крали Марко бил толку силен и правел чуда...всушност бил само владател кој се придржувал кон турските наредби за да го чува народот од турскиот гнев... ете така и исус бил само паметен и влијателен човек кој влејал верба во лугето.Многу од вас ВЕРНИЦИТЕ и незнааат што значи крстот и зашто баш на крст биле измачувани во тоа време...многу работи ВЕРНИЦИТЕ незнаат ... само слепо веруваат во тоа што ке каже црквата ... така било и така ке биде додека не им чукне у главата не е важно дали си атеист будист или христијанин или муслиманин се додека се има верба ...

Ако се запознаеш вистински со самиот себе односно ако се спознаеш макар и до мал степен ќе се увериш дека воопшто горе наведеното милсење не е вистина.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Вечен пекол нема затоа што злото на крај доведува до згаснување на свеста односно душата но после скоро цела вечност,
и кога една душа ќе ја презре љубовта и конечно ќе се откаже од неа и ја избере другата
страна, таа душа всушност се убила сама себе затоа што ние сме Љубов и го
презрела и предала Оној кој не создал тоа е моето мислење.
Многу интересен и автентичен тек на размисла околу христијанскиот пекол :)

Мислам дека Библијата е прилично децидна по прашањето на вечност. Како за пекол, така и за рај. ВЕЧНОСТ!
Тоа, јас мислам - нека ме исправат - тоа значи засекогаш и секогаш! Нема толеранција, нема втора шанса, нема покајание и сично.

Така, нема ниту згаснување на свеста, нема ветвење на сетилата, нема нмалување на болката и очајот. Вечен пекол, Златко, значи вечен ПЕКОЛ! Ужас, агонија, ultimate medieval up one's ass!

Не е воопшто битно кој кого и зошто убил. Ако постои бог кој е Љубов (со големо Љ, нели), како семоќен и сезнаен, вакво нешто НИКАКО не би можел да си дозволил, нели мислиш така?

--- надополнето ---

Ако се запознаеш вистински со самиот себе односно ако се спознаеш макар и до мал степен ќе се увериш дека воопшто горе наведеното милсење не е вистина.
Ова, според мене, е празен пост, без некое конкретно аргументирање. На објаснува ништо, туку само подведува.

Златко не знае кој е Pagan, не се повикува на ниту еден конкретен дел од постот и не опонира ништо од содржината. Само се обидува да ја порекне содржината без никакво објаснување.
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Ова, според мене, е празен пост, без некое конкретно аргументирање. На објаснува ништо, туку само подведува.

Златко не знае кој е Pagan, не се повикува на ниту еден конкретен дел од постот и не опонира ништо од содржината. Само се обидува да ја порекне содржината без никакво објаснување.
И ја мислам исто ко Dback ... кога веке ме негираш негирај ме до крај ... со аргументи ... + тоа е мое мислење а ти делуваш како слеп верник.Ова воопшто нема врска со запознавање на самиот себе,како мене ми изгледа,ти треба поубаво да си ја запознаеш христијанската историја како и сите други за да можеш да спориш.Запознавањето на самиот себеси нема да ме доведе до тоа да верувам,ја не негирам дека постои некоја сила која што го движи светов ама според мене таа сила е погрешно сватена низ историјата ... според мене тоа е некоја си причинска последичност..секое нешто се случува заради некое нешто што се случило или некое нешто што допрва треба да се случи.Сите го имаме доживеано ова и неможе да го негираш..Запознавањето сам себе е дел од зен-от така да ... со запознавање на себе што веке се запознав доволно добро самиот себеси нема да ме доведе до вистината за христијанството...и чисто сумњам дека нешто упште може да доведе до вистината...затоа слепите верници нека си останат просвелтени какви што си се
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Многу интересен и автентичен тек на размисла околу христијанскиот пекол :)

Мислам дека Библијата е прилично децидна по прашањето на вечност. Како за пекол, така и за рај. ВЕЧНОСТ!
Тоа, јас мислам - нека ме исправат - тоа значи засекогаш и секогаш! Нема толеранција, нема втора шанса, нема покајание и сично.

Така, нема ниту згаснување на свеста, нема ветвење на сетилата, нема нмалување на болката и очајот. Вечен пекол, Златко, значи вечен ПЕКОЛ! Ужас, агонија, ultimate medieval up one's ass!

Не е воопшто битно кој кого и зошто убил. Ако постои бог кој е Љубов (со големо Љ, нели), како семоќен и сезнаен, вакво нешто НИКАКО не би можел да си дозволил, нели мислиш така?

--- надополнето ---



Ова, според мене, е празен пост, без некое конкретно аргументирање. На објаснува ништо, туку само подведува.

Златко не знае кој е Pagan, не се повикува на ниту еден конкретен дел од постот и не опонира ништо од содржината. Само се обидува да ја порекне содржината без никакво објаснување.
Не сакам да се инаетам затоа што доказите за постоењето на Бог никаде не можеш да ги најдеш единствено во себе и никој на
тоа неможе да те натера, но кога ќе се разбудиш тоа ќе го знаеш.
А како бог би дозволил да се случува вечен пекол, едноставно не дозволил, но на секоја душа и е даден избор,
последиците од нашите избори одат врз нас, но кога ќе се покаеме за некоја грешка, грев законот на кармата се
прекршува затоа што законот на мислоста е над се.
Да јас не те познавам, но знам дека и ти не се познаваш себе кога би ја знаел својата природа не би се однесувал
како животот да е само хемиски процес.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Jehovistite smetaat deka nema da ima pekol nego sade raj se neli jagnina papagalcina... samo buba svabi i konshtipi i buvi za niv nema raj oni zaedno so losite ljudi sve u gasna komora i poefikasno e oni gi tumachat vtorata smrt kao total end...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. А како бог би дозволил да се случува вечен пекол, едноставно не дозволил, но на секоја душа и е даден избор,
последиците од нашите избори одат врз нас, но кога ќе се покаеме за некоја грешка, грев законот на кармата се
прекршува затоа што законот на мислоста е над се.

2. Да јас не те познавам, но знам дека и ти не се познаваш себе кога би ја знаел својата природа не би се однесувал
како животот да е само хемиски процес.
1. Ова имам сериозен проблем да го разберам. Не знам што тврдиш. Дали има или нема пекол...

2. Јас не се однесувам како животот да е само хемиски процес. Животот, особено самосвесниот живот е волшебен феномен кој е премногу маестрален за да може човек да го вкалапи во една приказна (една од 5000-те) за љубоморен Бог каква што е онаа за Јахве. Животот е претерано богат со искуства и можности за да христијанството го ограничи на понизно и покорно чекање на задгробниот живот, кој, патем, е чиста ирационална глупост.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Можат ли атеистие да наведат една, барем само една единствена причина да бидат атеисит, да не веруваат во Бог Исус Христос? Дајте само една причина зошто не верувате во Бога?
Единствениот апсолутен доказ кој го наведувате како причина е апсурдноста на изјавата: БОГ НЕ МОЖЕ ДА ПОСОТИ.
Па како вие да создавате. Од сите докази кои ги изнесовте, не постои ниту една причина, апсолутно ниту една причина повеќе да останете атеисти. Доказот на кој секогаш се повикувате и го цитирате: БОГ НЕ МОЖЕ ДА ПОСТОИ, никако не можете да го докажете. Оној кој е разумен, ќе разбере, а другиот само ќе ја потврди Ајнштановата изрека за бесконечноста, но не на всеслената туку на човечката глупост.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Можат ли атеистие да наведат една, барем само една единствена причина да бидат атеисит, да не веруваат во Бог Исус Христос? Дајте само една причина зошто не верувате во Бога?
Единствениот апсолутен доказ кој го наведувате како причина е апсурдноста на изјавата: БОГ НЕ МОЖЕ ДА ПОСОТИ.
Па како вие да создавате. Од сите докази кои ги изнесовте, не постои ниту една причина, апсолутно ниту една причина повеќе да останете атеисти. Доказот на кој секогаш се повикувате и го цитирате: БОГ НЕ МОЖЕ ДА ПОСТОИ, никако не можете да го докажете. Оној кој е разумен, ќе разбере, а другиот само ќе ја потврди Ајнштановата изрека за бесконечноста, но не на всеслената туку на човечката глупост.
offffffffffffff mAJKO ZNchi dzaBEEEEEEEEEEEEE I POSLE SVE PAK NISTO?????????????????????????????????????????????????????????:toe:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Можат ли атеистие да наведат една, барем само една единствена причина да бидат атеисит, да не веруваат во Бог Исус Христос? Дајте само една причина зошто не верувате во Бога?
http://dictionary.reference.com/browse/intelligence


--- надополнето ---

Оној кој е разумен, ќе разбере, а другиот само ќе ја потврди Ајнштановата изрека за бесконечноста, но не на всеслената туку на човечката глупост.
Баш така!! Вашата глупост е единственото што е бесконечно! :toe:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ајнштановата изрека за бесконечноста, но не на всеслената туку на човечката глупост.
Потполно си во право. Најголема бесконечност е човечката глупост. После бесконечно многу постови и искажувања ти пак го верглаш истото па истото. Ни си разбрал ни ќе разбереш. Но Repetitio es mater studiorum. Атеистите не само што не веруваат во твојот бог како и да го нарекуваш, туку во сите богови кои егзистираат и егзистирале досега. Поточно сите кои човекот успеал да ги измисли. Сите 5.428 досега.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Можат ли атеистие да наведат една, барем само една единствена причина да бидат атеисит, да не веруваат во Бог Исус Христос? Дајте само една причина зошто не верувате во Бога?


или



или




















...има уште некои 4990 причини зошто не верувам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom