Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ja rekov prvo dogovorete se chija vera Bog ja prifaka pa posle da praimo muaabet !!!!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Што ќе одговориш на тоа да случајно беше роден во Саудиска Арабија, и наместо Дбацк ќе беше ЕлДбацк, дали ќе беше тоа што мислиш дека си?

Пак ќе ти кажам, иако се повторувам, но повторувањето е мајка на знаењето, така ли? Сликичките СЕ ДОКАЗ. Ако продолжиш со ваквите „докази“, ќе ме примораш да го променам стилот и да ти одговорам соодветно, бидејќи тоа е висината на твојата перцепција за осознавање. Ќе си раменуваме сликички, па бидејќи само тој јазик и тоа ниво ти е разбирливо, сметам дека нема да се навредиш. Впрочем ти самиот започна со твоите „докази“, а јас ќе ги продолжам. Но ако на децата им се даде шарена сликичка, ти ги фрлаат останатите и ја земаат оваа шарена. Па ќе ти испратам една, која се надевам дека ќе можеш да ја „сожвакаш“.
Ако јас се родев во Саудиска Арабија најверојатно ќе си бев истиот атеист. Ти, од друга страна, ќе си беше исто толку радикален, само што ќе имаше чалма. Ако се родеше во Индија, ќе се боеше плаво за празници, а ако се родеше на Јамајка, сигурно ќе бодеше со игли моја кукла.

Сликичкава што не ти е баш со некоја резолуција, ако добро ја разбирам, ми се допаѓа. Не разбирам само која ти е поентата со неа, пошто на светогледот на Јахве, ама баш ич не одговара. Поише изглеа као слика која јас би ја постирал...

Исто, би ти постирал и ваква една, на пример:

 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Ако јас се родев во Саудиска Арабија најверојатно ќе си бев истиот атеист. Ти, од друга страна, ќе си беше исто толку радикален, само што ќе имаше чалма. Ако се родеше во Индија, ќе се боеше плаво за празници, а ако се родеше на Јамајка, сигурно ќе бодеше со игли моја кукла.
Најверојатно ќе беше муслиман во најмала рака. Ако сумнаш или ја издадеш религијата, највероватно ќе висиш на некое дрво како знак што им прават на тие кои се откажуват од Исламот. Тоа ти е највероватната реална ситуација која ќе ја имаше. А за Индија, Јамајка, вероватно ќе се вклопеше во нивната религија.

А за сликата што ти ја пратив, и за која велиш дека ти се допаѓа, па тука си во право. Навистина убава слика која покажува дел од вселената и каде се наоѓа човекот во таа вселена, а сето тоа е креација на Господ Исус Христос. Она што на човек му е невозможно, за Бог е возможно, а еве сега и ти сам се увери во тоа.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А за сликата што ти ја пратив, и за која велиш дека ти се допаѓа, па тука си во право. Навистина убава слика која покажува дел од вселената и каде се наоѓа човекот во таа вселена, а сето тоа е креација на Господ Исус Христос. Она што на човек му е невозможно, за Бог е возможно, а еве сега и ти сам се увери во тоа.
Јас, овде, на балканов, окружен со религии и верници, сум атеист откога знам за себе. Затоа, верувам дека таков ќе бев и ако се родев на друго место. Ти, од друга страна си фундаментален верник. Сосем е небитно во која религија си, пошто таквите луѓе се фундаментални по природа - не по наследство. Така, ти најверојатно ќе пукаше со калашњиков или ќе го проверуваше тајмерот на појасот. Во Индија ќе се боеше плаво, а на Јамајка ќе ја боцкаше куклата која личи на мене (...а ме боде нешто грбов денес, да ти кажам).

Сликата што ти си ја залепил е волшебна слика. Тоа е слика од нашиот универзум кој е стар МИЛИЈАРДИ ГОДИНИ. Твојот Јахве виак дека светот го направил пред 6000 години. Јахве, друже, ти е лажна приказна која нема ни У од универзум. Во Книгата тој не се спомнува, ѕвездите се сијалички на сводот, Галаксија не постои, а квазар, атоми, фотони и ѕвездени небули се тотална НЕПОЗНАНИЦА за Јахве.

Јахве не го знае универзумот. Он ништото го поделил и стаил една голема сијалица „да врти околу плоснатата земја“ и една помала сијалица со новогодишни светилки (ѕвездите) кои се палат ноќе. Понатаму, Јахве не знаел дека земјата ја направил тркалезна, па мислел дека кога е ден - СЕКАДЕ е ден на земјата. Се заебал, да ми простиш.

Таа слика што си ја залепил е сликата од ХАБЛ или некој друго современо научно ЧУДО! Ова чудо е реално и возможно. Приказните за мали деца во Библијата кои зборуваат за чудата на Зомбито, Магионичарот и Јогинот кој левитира се ЛАЖГИ СО ОПАШКИ. Никогаш не се случило такво нешто - ниту пак некогаш ќе се случи.

Луѓе од гроб не стануваат, не шетаат низ ерусалим, луѓе не одат по вода, не можат да претворат вода во вино и слични глупости.

--- надополнето ---

Навистина убава слика која покажува дел од вселената и каде се наоѓа човекот во таа вселена, а сето тоа е креација на Господ Исус Христос.
...Мислиш на Јахве...

Инаку целата таа убава слика изгледа вака - во контекст на твојтас приказна за Јахве и неговите приоритети, вештини на планирање и ефикасна употреба на ресурси:













Шо се мучел Јахве твој да го прави све ова за еден грст смрдени луѓе што не можат да се договорат за ништо у светов?!?!

Оти толку арч?!?

Чуму толку ѕвезди, планети, галаксии, огромен празен простор, за една пустина и пустински народ...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Uste na pocetokot od filozofijata use vo antikata poveketo filozofi bile ateisti i tie dokazi se istite i kontraargumentite se jaki i seuste se povtoruvaat istite iako se pobieni, posle Kant ubavo gi ima pobieno site dkazi za postoenjeto na Bog, on veli toa nemoze nikako nego moze da se pretpostavi verata vo besmrtnosta na dusata posto pomoralno e inaku za dokazi nema se e toa pobieno i se sto sega postiraat kao dokazi za Gospod toa se se pobieni veke odamna pobieni stvari.
Ako Bog se objavil na lugeto togas zasto na evreite poinaku na kristijanite poinaku, na muslimanite poinaku na drugite se poinaku, e sea ako nekoj kaze ama eden e Bog epa togas znaci ne e bitno ni dogma ni rituali bitno da si covek epa togas zasto site insistiraat ne nie sme u pravo site drugi falc zar ako Bog se objavil zar smetaat deka On razlicno se objavil na drugite veri, a ako toa se coecki izmislici neka znaat deka istoto go velat drugite za niv, taka da toa e...
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Луѓе од гроб не стануваат, не шетаат низ ерусалим, луѓе не одат по вода, не можат да претворат вода во вино и слични глупости.

--- надополнето ---



...Мислиш на Јахве...

Инаку целата таа убава слика изгледа вака - во контекст на твојтас приказна за Јахве и неговите приоритети, вештини на планирање и ефикасна употреба на ресурси:

Началникот на затворот дава извештај до својот претпоставен. Во извештајот тој запишал: ...Царе Агрипа, имам еден прочуен затворен по име Павле. Често разговараме, но скоро ништо не разбрав. Разбрав само дека имало еден човек по име Исус кој умрел на крст, воскреснал и сега е жив...

Каде на најде оваа фотографија од Ерусалим. Ме потсеќа на времето кога бев таму.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Началникот на затворот дава извештај до својот претпоставен. Во извештајот тој запишал: ...Царе Агрипа, имам еден прочуен затворен по име Павле. Често разговараме, но скоро ништо не разбрав. Разбрав само дека имало еден човек по име Исус кој умрел на крст, воскреснал и сега е жив...

Каде на најде оваа фотографија од Ерусалим. Ме потсеќа на времето кога бев таму.
Ај ресет, рестарт, пак отпочеток.

Ќе те прашам едно основно прашање: Ги виде тие сликите на dback, ти имаме праќано милион видеа за големината на универзумот, можеме да заклучиме дека е огромен... И сега, ако постои креатор, стварно мислиш ти дека тој го создал целиов овој универзум само за нас луѓето? Само за нас, толкаво пространство за да јас и ти се расправаме на виртуелен форум? Стварно тоа го мислиш?
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Ај ресет, рестарт, пак отпочеток.

Ќе те прашам едно основно прашање: Ги виде тие сликите на dback, ти имаме праќано милион видеа за големината на универзумот, можеме да заклучиме дека е огромен... И сега, ако постои креатор, стварно мислиш ти дека тој го создал целиов овој универзум само за нас луѓето? Само за нас, толкаво пространство за да јас и ти се расправаме на виртуелен форум? Стварно тоа го мислиш?
Ќе направиме не ресет, туку формат. Ќе започнеме одново. Зошто толку многу се плашите од Бога, што дури не можете да напишет ниту Бог, туку го користете името Креатор?
Од фотографиите се гледа големината на создавањето што го направи Господ. Тоа е фантастично. А уште колку многу работи има таму кои не ни се познати, а се пристуни и прекрасни. Секој ден се открива по нешто ново и зачудувачко. А кој може да го ограничи Бога во своето создавање? и да тврди дека ние сме единствените во целата вселена и во целотот Негово создавање. Не. Не може Бог да се ограничи. Ќе се откријат уште многу најфантастични работи кои Бог ги создал.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ќе направиме не ресет, туку формат. Ќе започнеме одново. Зошто толку многу се плашите од Бога, што дури не можете да напишет ниту Бог, туку го користете името Креатор?
Од фотографиите се гледа големината на создавањето што го направи Господ. Тоа е фантастично. А уште колку многу работи има таму кои не ни се познати, а се пристуни и прекрасни. Секој ден се открива по нешто ново и зачудувачко. А кој може да го ограничи Бога во своето создавање? и да тврди дека ние сме единствените во целата вселена и во целотот Негово создавање. Не. Не може Бог да се ограничи. Ќе се откријат уште многу најфантастични работи кои Бог ги создал.
Уште еднаш, неможам да се плашам или да се лутам од нешто што не постои. Ти си тој што се плаши, не јас. Знам како е, јас кога верував на сите што неверуваа им викав немојте така господ ќе ве казни, ама тоа беше одамна, срамота е возрасен човек како тебе да верува во бајки. И зошто све му придодаваш на тој твој Господ?

Поентата до која сакав да стигнам а ти не ја сфати, е дека големината на универзумот треба да ти го потенцира очигледното, дека и да постои овој бог кој го создал ова не го создал само за тебе и мене т.е луѓето со што паѓа во вода религијата и нејзините ветувања, зошто по милионити пат: оваа планета орбитира околу сонце, сонцето е една ѕвезда во нашава галаксија која има околи 200 милијарди ѕвезди а има милијарди галаксии. Сега, ти мислиш дека бог го создал ова за луѓето, твое мислење на друга тема вика дека ти мислиш дека бог им се објавил само на луѓето а не на животните по што заклучувам дека ти сметаш дека бог го содзал сево ова само за нас луѓето, значи не за планетава Земја, не и за животниве, само за луѓето и тоа ти е обична вообразеност.

Ако Господ не го создал универзумот само за нас тогаш тој не се грижи за нас, ова може да се заклучи и од големиот број на несреќи и неправди што се случуваат низ светот, лоши работи на добри луѓе и обратно. Кај е тој рај? Горе на небото? Земјата е топка, горе е секој можен правец, ако за тебе е горе дали тоа значи дека е во Америка рајот е доле? И дали тој всушност постои? Никој не го видел, никогаш. И ти веруваш во тоа.

И на крај краева, доаѓаш до заклучок дека Господ не постои и се тоа се само прикаски за лажна утеха.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Уште еднаш, неможам да се плашам или да се лутам од нешто што не постои. Ти си тој што се плаши, не јас. Знам како е, јас кога верував на сите што неверуваа им викав немојте така господ ќе ве казни, ама тоа беше одамна, срамота е возрасен човек како тебе да верува во бајки. И зошто све му придодаваш на тој твој Господ?

Поентата до која сакав да стигнам а ти не ја сфати, е дека големината на универзумот треба да ти го потенцира очигледното, дека и да постои овој бог кој го создал ова не го создал само за тебе и мене т.е луѓето со што паѓа во вода религијата и нејзините ветувања, зошто по милионити пат: оваа планета орбитира околу сонце, сонцето е една ѕвезда во нашава галаксија која има околи 200 милијарди ѕвезди а има милијарди галаксии. Сега, ти мислиш дека бог го создал ова за луѓето, твое мислење на друга тема вика дека ти мислиш дека бог им се објавил само на луѓето а не на животните по што заклучувам дека ти сметаш дека бог го содзал сево ова само за нас луѓето, значи не за планетава Земја, не и за животниве, само за луѓето и тоа ти е обична вообразеност.

Ако Господ не го создал универзумот само за нас тогаш тој не се грижи за нас, ова може да се заклучи и од големиот број на несреќи и неправди што се случуваат низ светот, лоши работи на добри луѓе и обратно. Кај е тој рај? Горе на небото? Земјата е топка, горе е секој можен правец, ако за тебе е горе дали тоа значи дека е во Америка рајот е доле? И дали тој всушност постои? Никој не го видел, никогаш. И ти веруваш во тоа.

И на крај краева, доаѓаш до заклучок дека Господ не постои и се тоа се само прикаски за лажна утеха.
Каде е рајот, каде е пеколот? Па велиш дека си бил верник, и тоа ли не го знаеш?
 
F

Frankie Yale

Гостин
Каде е рајот, каде е пеколот? Па велиш дека си бил верник, и тоа ли не го знаеш?
Ретко кој е одгледан како атеист, ама не знаеш ни ти кај е рајот и кај е пеколот. Единственото нешто што знаеш за рајот и пеколот е тоа што го знаат и сите други, рајот е горе на небото таму идат добрите луѓе а доле е пеколот таму идат лошите.

Гледајќи како овие религии се измислени далеку пред да се родат браќата Рајт сфаќам од каде таа помисла дека горе е рајот, ама 21 век сме, отидовме над небото и далеку од него нема ништо, рајот не е горе. Пеколот не е доле, земјата не е рамна, господ не постои.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Ретко кој е одгледан како атеист, ама не знаеш ни ти кај е рајот и кај е пеколот. Единственото нешто што знаеш за рајот и пеколот е тоа што го знаат и сите други, рајот е горе на небото таму идат добрите луѓе а доле е пеколот таму идат лошите.

Гледајќи како овие религии се измислени далеку пред да се родат браќата Рајт сфаќам од каде таа помисла дека горе е рајот, ама 21 век сме, отидовме над небото и далеку од него нема ништо, рајот не е горе. Пеколот не е доле, земјата не е рамна, господ не постои.
Жално е оној кој се обидел да ти ја пренесе верата не успеал во тоа, иако можеби со најдобри намери, но не ти ја пренел верата во живиот Бог, туку ти всадил некоја природна религиозност, којашто покасно со созревањето на личноста не дава одговор на суштесвените прашања. И токму од тие причини, многу природно-религиозни лица излегуваат од Црквата.
Требало да ти кажат што е Рај и што е Пекол. Рај е Божјата присутност, блискоста до Бога и примањето на Неговите милости и благодати. Пеколот е место каде Бог не е присутен, нема Негови милости и благодати. После овој земен живот, неизбежно доаѓа смртта. Со смртта е и одговорот. Ќе ја дочекаме смртта и ќе го видеме одговорот на оваа прашање. Ако не постои, никој, ниту ти ниту јас, нешто губиме, но прашањето е АКО ПОСТОИ. И јас се плашам од тој момент, а и секој кој е верник би требало да се плаши, но глупото отфрлање на „можноста“ да постои Бог и се што е објавено во Новиот Завет да е вистина е неразумност. Но секој има право да избере, и како што вели нашиот народ: што ќе посееш, тоа ќе береш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ќе ја дочекаме смртта и ќе го видеме одговорот на оваа прашање. Ако не постои, никој, ниту ти ниту јас, нешто губиме, но прашањето е АКО ПОСТОИ. И јас се плашам од тој момент, а и секој кој е верник би требало да се плаши, но глупото отфрлање на „можноста“ да постои Бог и се што е објавено во Новиот Завет да е вистина е неразумност. Но секој има право да избере, и како што вели нашиот народ: што ќе посееш, тоа ќе береш.
Епа така кажи!! Дека за тебе стравот е мерило и двигател на твојата вера а не разумот! Ти си заложник и роб на стравот, тебе не ти е битна слободата, вистината, непокорот и гордоста, туку потребата да се спаси гола кожа од некој СТРАШЕН бог, кој можеби и не постои, но ако постои ќе ми нанесе страшни маки! Тешка патетика!!:toe:
 
F

Frankie Yale

Гостин
Жално е оној кој се обидел да ти ја пренесе верата не успеал во тоа, иако можеби со најдобри намери, но не ти ја пренел верата во живиот Бог, туку ти всадил некоја природна религиозност, којашто покасно со созревањето на личноста не дава одговор на суштесвените прашања. И токму од тие причини, многу природно-религиозни лица излегуваат од Црквата.
Требало да ти кажат што е Рај и што е Пекол. Рај е Божјата присутност, блискоста до Бога и примањето на Неговите милости и благодати. Пеколот е место каде Бог не е присутен, нема Негови милости и благодати. После овој земен живот, неизбежно доаѓа смртта. Со смртта е и одговорот. Ќе ја дочекаме смртта и ќе го видеме одговорот на оваа прашање. Ако не постои, никој, ниту ти ниту јас, нешто губиме, но прашањето е АКО ПОСТОИ. И јас се плашам од тој момент, а и секој кој е верник би требало да се плаши, но глупото отфрлање на „можноста“ да постои Бог и се што е објавено во Новиот Завет да е вистина е неразумност. Но секој има право да избере, и како што вели нашиот народ: што ќе посееш, тоа ќе береш.
Знаеш што е најсмешно од сево ова? Јас сум роден во муслиманска фамилија, па ете и да успеале "да ми ја пренесат верата" ќе се расправавме овде чиј бог е подобар. Мило ми е што не успеале да ми ја пренесат, ептен ми е мило. Бог не вродил никаква природна религиозност зошто не постои, ај да не го спомнувам примерот со ескимот, сигурен сум дека сто пати до сега ти го повториле. Единствена причина зошто ти си христијанин е зошто си роден во христијанска фамилија, размисли. Ако се родиш во Индија ќе бидеш хиндуист, во Арабија муслиман, во Италија католик, во Русија православен, нема никаква природна и вродена религиозност. Има само догми создадени од неможноста да се објаснат некои (поголемиот дел) на појави во природата. Сега сфаќам, ти веруваш од страв во Господ, од страв, таа мала шанса (еднаква на таа на постоењето на било кој бог) дека тој можеби постои. Не иде така, тоа се ирационални стравови кои се граничат со параноја.

Исто така, сигурно си слушнал за pascal's wager. Вика повеќе ти се исплати да веруваш во господ, зошто во случај да не постои нема ништо да ти се случи а во случај да веруваш во господ ќе гориш во пеколот. По ова одиш ти? А што е со другите 5000 богови, ако муслиманите се во право ќе гориш, ако мормоните се во право ќе гориш и така натака.

Со смртта е и одговорот. Ќе ја дочекаме смртта и ќе го видеме одговорот на оваа прашање.
Toа е финтата, нема да го видиш одговорот на прашањето. Ќе бидеш мртов! Има добра страна тоа, нема да можеш да жалиш за тоа што цел живот ти поминал подготвувајќи се за нешто што никогаш нема да дојде и стварно жално е што не си успеал да ја победиш оваа доктрина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom