Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
15 јули 2007
Мислења
105
Поени од реакции
3
Можеби има 11 причини да си атеист ако не ја знаеш верата. Па затоа ти предлагам (на сите атеисти де) да се поучиш малку подобро, па потоа ќе знаеш 1 000 000 причини да не си атеист.
Haha , dobro ti e ova so verata ...
Ako pocnes da si poucis malku ke najdes 10000000 pricini zosto da bides ateist i da nemas vera , pocni so Svetata knigana hristijanstvoto , Biblijata , od dupka do dupka , se samo mnogu dupki ima ovaa Biblijata , kako nafteno pole e , a bas so malku razgleduvanje na site religii i malku koristenje na svojata glava ke vidis deka skoro site se zasnovaat na edno , na mir , ljubov itn... pa ti treba li religija za da ti kaza da ne ubijas , da ne krades , da ne izneveruvas ....get my point !?

Hristijanite velat , eden e Isus , muslimanite e Ahah e edinstven , site si vikaat deka imaat svoi bogovi , a ustvari site se vo zabluda !

Barem po moe mislenje , religijata e osnovana za kontrola na narodot , razgledaj malku istorija i ke vidis , pocni od kade sakas , od Rimskoto carstvo , od Sredniot vek , bilo deka , crkvata go ima najvazniot zbor , nikoj ne smeel da zbori v.s crkvata , a kamoli v.s "Bog" , koj se sportistavuval , pravo na klada i "burn bitch ,burn" , eve zemi gi Kopernik , Galileo i drugite , dokazaa deka zemjata e ovalna , a ne ramna kako sto vikase crkvata , deka Zemjata se vrti okoku Sonceto , a crkvata vikase deka Zemjata e centarot na Univerzumot ..!!!!

Plus , Biblijata veli , "nemaj drug Bog ,osven mene" , pa nie pa si terame po nase , si imame svetci , im gradime crkvi se molime na niv ,vapcame jajca ...int.. a toa e obratno od ona sto go veli najgolemata kniga na Hristijanstvoto , pa ako vaka razmislis , skoro site hristijani se bogohulci , neli !!

Sepak nas si e izborot dali sakame religija ili ne , tuka ne se mesam , nitu nametnuvam svoe mislenje i religija , samo sakam da ukazam na nekoi fakti koi se kako crni dupki vo hristijanstvoto .

poz
 
N

n/a

Гостин
Izvinete sto ne vi gi procitav prethodnite postovi,ama ...mnogu se :smir: !
Za mene ke kazam kolku sto moze pokratko:
Spagjam vo grupata na nevernici i eretici zatoa sto:
Sum krsten kako mal i vo pravoslavna i vo katolicka crkva.
Ama...se gadam od popovi...ne moze da gi podnesam.
Na mene licno...:toe: ...od mal najmnogu mi ostavi vpecatok i trag islamot.
Koj kako saka neka kaze,Islamot e najkompletna i najnova religija na zemjata.Toa sto razno razni nekompletni `tolkuvaci` na filozofijata na pravilniot zivot (da,moze slobodno i taka da kazam) sto ja ostavil Muhhamed napravija toa sto denes i vo minatite nekolku veka pretstavuva...ke im sluzi niv prvenstveno na cest koga ke dojdat na portite na dzenetot.
Znaci jas sum univerzalen nevernik,koj sto se vodi po sopstveni pravila i mudrosti prezemeni od onie predhodnici koi sto sum imal moznost da gi procitam,svatam i prifatam.
Ne smetam deka e potrebno da imam medijator pomegju mene i presvetliot.Dlaboko veruvam vo nego...no ne i vo...`medijatorite`.Ne odam vo crkva,djamija ili sinagoga....ne veruvam vo molitvi koi sto teatralno gi iskazuvas pred ostanatite.
Duri...smetam deka eden od moite idoli( a imeno Mustafa Kemal) bil mnogu prav koga sakal da gi srusi site `hramovi` na Bog na zemjava,smetajki gi za stegi koi sto nepotrebno gi opteretuvaat lugjeto.
Strano...ama imam pretstava za Allah i ponekogas go sonuvam.
Pri edna pogolema belja...koga ne mi se ziveese bas-bas...go sonuvav kako doagja po mene na bel konj.
Lud e sonot sam po sebe...ama tokmu taka sonuvav:
Dojde niz neboto po mene na bel konj sto napred imase rog na nosot,bese so bela nametka i bela brada.Me zema zaedno so nego na konjot,stignavme do edno ogromno prostranstvo obgradeno so kameni zidovi.
Otvori edni golemi porti...zirnav...se bese zeleno i teceja potocinja i reki nasekade.Naokolu rastea sekakvi ovosja.Naredno...me pomiluva po kosata i gi zatvori.
Rano e...ke dojde i tvojot red.
Posle toa se razbudiv. :toe: .
Moeto mislenje e deka verbata...e za sebe si.Ne za da paradiras pred drugite lugje i da pokazuvas dali i kolkav vernik si.
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Една работа само
Прашајте Физичар што е енергија и прашајте Поп,верник било каков и после споредете ги одговорите :)
Од физичарот ќе добиете одговор: енергијата е нешто што постоело, постои и ќе постои и неможе да се изгуби, ниту да се создаде, таа преминува од форма во форма. Секаде ја има и создава се.

А од попот ќе добиете: Господ постоел постои и ќе постои. тој е се неможе да се уништи и така натаму

така да и научниците и верниците веруваат во една иста работа и нема потреба никој со никого да се расправа и да се водат полмики дали наука или господ... кој како сака:toe:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Оф леле, уште ли се расправате на ова прашање... Напишав едно мислење на темава кога се отвори, ке напишам на кратко пак, едно прашање.

Што мислите вие, зошто постои религијата, односно која е нејзината функција?
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
се согласувам со Malefactor.господ не ни постои. зашо бе луѓе верувате во тоа кога знаете дека не е точно. што да не сте молеле случајно на бог за нешто да ви се исполни? и ви се исполнило? НЕ!!! така да и јас сум атеист и стварно е добро да се биде атеист. бар знаеш деа,= луѓето и сите други зиви суштества на земјата се единствени кои постојат на Земјава!!! се друго дека има Бог,Ѓавол тоа се е гола вода!! ја ама баш ич не им верувам на поповите и затоа не ни идам во црква.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
За мене "Господ" е всушност материја,меѓутоа зошто нема друг термин за да си ја објаснам таа ствар,си ја крстив "Gospod".Инаку,материјата настанала од антиматеријата(понатаму не знам) и така всушност од таму почнало да се создава се.Така по научни термини...Да скратам малку...
Господ како што го среќаваме по светските религии за мене апсолутно не постои и индиректно тоа може да се сретне и по учебниците за социологија за гиманзиско образование каде во тематските единици за религија убаво стои дека религијата и Бог се измислени од човекот за да си ги појави работите кои не можел да си ги објасни.Така да...се е јасно.Сите ние сме "потомци" на таа мала прва точка од која што настанло се,па ако ме прашате..сите сме изградени од неа,на некој начин...

Сега знам дека лошо знам да се изразувам и се извинувам ако некој не го разбра мојот одгвор.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Оф леле, уште ли се расправате на ова прашање... Напишав едно мислење на темава кога се отвори, ке напишам на кратко пак, едно прашање.

Што мислите вие, зошто постои религијата, односно која е нејзината функција?
Функција на религијата е да ги контролира луѓето со тоа што им дава фигура да веруваат во некоја човечка фигура што не постои.Со тоа ги покоруваат и ги прават зависни дека мора да се иде во црква и такви работи.Убаво е да се верува во било што али,сепак не мора да си верник ако идеш во црква или си ја прочитал библијата и ред други работи што црквата ги пролонгира.Зашто господ на пример е претставен како човечка фигура а не како нешто друго,на пример некое животно или било што.Затоа што мозокот подобро ќе се адаптира на човечка фигура да се исповедаш ако ти е тешко нешто,отколку да речеме да идеш на психијатар и таму си ги искажеш твоите проблеми.Сега во Македонија те сметаат за луд/а ако идеш на било што е со психата дали е проблем од дома или било каков проблем,но со тек на време тоа ќе се промени.Значи примарна цел на религијата е да кога некој ќе кренел бунт или било што што ќе и наштети на државата,црквата била тука и со користењето на религијата ги смирувало страстите на бунтот и незадоволното општество.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Функција на религијата е да ги контролира луѓето со тоа што им дава фигура да веруваат во некоја човечка фигура што не постои.Со тоа ги покоруваат и ги прават зависни дека мора да се иде во црква и такви работи.Убаво е да се верува во било што али,сепак не мора да си верник ако идеш во црква или си ја прочитал библијата и ред други работи што црквата ги пролонгира.Зашто господ на пример е претставен како човечка фигура а не како нешто друго,на пример некое животно или било што.Затоа што мозокот подобро ќе се адаптира на човечка фигура да се исповедаш ако ти е тешко нешто,отколку да речеме да идеш на психијатар и таму си ги искажеш твоите проблеми.Сега во Македонија те сметаат за луд/а ако идеш на било што е со психата дали е проблем од дома или било каков проблем,но со тек на време тоа ќе се промени.Значи примарна цел на религијата е да кога некој ќе кренел бунт или било што што ќе и наштети на државата,црквата била тука и со користењето на религијата ги смирувало страстите на бунтот и незадоволното општество.
Е да си ми жив и здрав. Ова е "фората" на религијата.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Епа види..

Haha , dobro ti e ova so verata ...
Ako pocnes da si poucis malku ke najdes 10000000 pricini zosto da bides ateist i da nemas vera , pocni so Svetata knigana hristijanstvoto , Biblijata , od dupka do dupka , se samo mnogu dupki ima ovaa Biblijata , kako nafteno pole e , a bas so malku razgleduvanje na site religii i malku koristenje na svojata glava ke vidis deka skoro site se zasnovaat na edno , na mir , ljubov itn... pa ti treba li religija za da ti kaza da ne ubijas , da ne krades , da ne izneveruvas ....get my point !?

Hristijanite velat , eden e Isus , muslimanite e Ahah e edinstven , site si vikaat deka imaat svoi bogovi , a ustvari site se vo zabluda !

Barem po moe mislenje , religijata e osnovana za kontrola na narodot , razgledaj malku istorija i ke vidis , pocni od kade sakas , od Rimskoto carstvo , od Sredniot vek , bilo deka , crkvata go ima najvazniot zbor , nikoj ne smeel da zbori v.s crkvata , a kamoli v.s "Bog" , koj se sportistavuval , pravo na klada i "burn bitch ,burn" , eve zemi gi Kopernik , Galileo i drugite , dokazaa deka zemjata e ovalna , a ne ramna kako sto vikase crkvata , deka Zemjata se vrti okoku Sonceto , a crkvata vikase deka Zemjata e centarot na Univerzumot ..!!!!

Plus , Biblijata veli , "nemaj drug Bog ,osven mene" , pa nie pa si terame po nase , si imame svetci , im gradime crkvi se molime na niv ,vapcame jajca ...int.. a toa e obratno od ona sto go veli najgolemata kniga na Hristijanstvoto , pa ako vaka razmislis , skoro site hristijani se bogohulci , neli !!

Sepak nas si e izborot dali sakame religija ili ne , tuka ne se mesam , nitu nametnuvam svoe mislenje i religija , samo sakam da ukazam na nekoi fakti koi se kako crni dupki vo hristijanstvoto .

poz
Хехех ОК библијата ти била дупка до дупка бидејки не ти одговара... и во тоа сум сигурен... дали на мене ми треба закони да не убивам крадам ова она, да знаеш и на тебе ти треба. Какви се закони не почитуваш(државни) да не се краде, да не се преминува полна линија, да не се поминува на црвено светло, да не се влезе без дозвола, да се зема бројче и чека ред... итн итн Ова е се бидејки не сме доволно развиени да можеме сами да одлучиме, бидејки секогаш ќе има некој попаметен... т.е. има правила бидејки не сме доволно цивилизирани и напредни да знаеме сами како да се однесуваме и што да правиме... гет мај поинт?

Тоа за заблуда незнам, заблуда ти е тебе но не мене, личен вкус, ни јас те менам ни ти мене.

Ова ти е добро „барем по мое мислење“, па да е за контрола на народот, го прави да е продуктивен и да не се оддава на работи што само го загрозуваат неговиот опстанок, а опстанокот е многу важен и за нас и за Бог. За Коперник и Галилеј не мешај баби со жаби. Тие се фатени од инквизицијата т.е. римокатоличката црква, која ни најмалку не си наликува со Источната т.е. Православната, каде што и науката и се се прифаќало како достигнување. Значи тоа го направи институција а не Бог, ниту пак Единствената Света и Православна Црква. Центарот на универзумот бил повторно мисинтерпретација. Тоа накажувало на важноста на човекот во релмот на Семоќниот наш Отец, а сега што некој Папа (пази Римокатоличка Црква, што значи доста Си-Фи за тебе) различно го претолкувал и проповедал... е сега што да ти правам, неможам и за тоа да одговарам.

Ние во Православната Вера на Светата Православна Литургија ги слушаме зборовите „Преку Молитвите на нашите Св. Отци, Господе Исусе Христе Боже наш, Смилувај се над нас“ значи ние преку молитвите на Светците се молиме за спасение, а не се молиме на Светците за спасение. А за богохулството тоа е вистина, сите сме, па и јас но затоа се вика „Ако имате барем вера како едно синапово зрно, со збор ќе и кажете на планината да се размести и таа ќе се размести“ - капиш?

Поздрав.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
На другите не одговарам бидејки сите за едно говорите и со едно се тешите т.е. си давате утеха и пробувате да се искажете за нешто за да ви е полесен неверниот живот.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Vo Koranot vo ajetot Dharijata-47 (recenica) stoi.

"Nie so nasata sila go sozdadovme neboto (univerzumot) i Nie go sirime nego."

Fakt koj sto od strana na naukata se pronajde tek vo 20 vek od strana na poznatiot naucnik Edwin Hubble ( deka univerzumot neprestano se siri), a kolku za informacija Koranot e napisan vo 7 vek.

Pa sega zaklucete samite sto mi e poentata.
Ili kako sto na vremeto i cicko Ajnstajn rekol

" Science without religion is lame. Religion without science is blind"

p.s. ima i bezbroj drugi fakti vo Koranot koi sto se vo potpolna soglasnost so naucnite otkritija. I iako gi nemam procitano, dlaboko veruvam deka i vo drugite sveti knigi, Biblijata i dr. gi ima istite fakti, no kako sto se veli, tie postojat samo za tie koi sto sakaat da gi vidat, seto ostanato e bescelno.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Епа така и е, само што АТЕИСТИТЕ се толку слепи од самодоверба и толку самоуверени што ништо друго пред прст не гледат.
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
5. За да се чувствуваш слободен - да се нема илузии, кон која и да е догма. Да се одбијат готови решенија. Зашто да клечиш и да се понижуваш пред нешто чие постоење никогаш не е докажано е апсурдно, безвредно за Човек. За да не се биде манипулиран.


10. Да се биде свесен дека не се подлегнува на полесни решенија - многу е потешко да се биде атеист и да се соочиш со проблемите, отколку да си верник.
Еве го .. Да не го повторувам истото..
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Eve kade vodi naukata, da razmisluvas slobodno, i da baras fakti....
eve nekoj fakt...
[media]http://www.youtube.com/watch?v=TjGkRFFBd0A[/media]
poglednete 3 dela od videoto, ima interesna sodrzina.... nejkam loso da bidam svaten od religioznite, nemam nisto protiv religijata... samo videoto mi ostavi vpecatok pa sakam da go podelam moeto mislenje...
pozdravi
 

Dimo the Fuhrer

Make WAR not Love
Член од
23 август 2007
Мислења
316
Поени од реакции
2
11. Хумор тест - многу е полесно да се прават шеги за верници отколку за атеисти. Едвај чекам да чујам некој виц за атеисти што навистина може да ме насмее

Si bil nekoj ateist i se setal niz suma.i videl mecka i ovaa pocnala da go brka i ovoj padnal. i vo posleden mig pocnal da se moli Boze te molam spasi me. i vremeto zastanalo i Gospod mu rekol zasto sea da ti pomognam koa ti so godini dokazuvase deka ne postojam. te molam Boze pomogni mi barem meckava napravi ja vernik !i taka bilo vremeto prodolziolo i meckata rekla
pred da go izede ateistot Gospode ti blagodaram za jadenjeto Amin i go izela ateistot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom