"Повелете" - а уште не сте ни влегле во бутикот...

Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
I mene me nervira toa "povelete" no imam taktika kako da go ignoriram toa. Ke i recam odma deka samo razgleduvam, i ona ke se trgne od mene i ke odi kaj drug musterija. Mnogu me nervira koga gledam farmerki i patiki i koga ke pocne da me ubeduva za nesto sto voopsto ne mi se dopagja.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
SpAcE_c0wb0y напиша:
I mene me nervira toa "povelete" no imam taktika kako da go ignoriram toa. Ke i recam odma deka samo razgleduvam, i ona ke se trgne od mene i ke odi kaj drug musterija. Mnogu me nervira koga gledam farmerki i patiki i koga ke pocne da me ubeduva za nesto sto voopsto ne mi se dopagja.
не се сите такви, отиди во Евро Азија ке речеш да погледам малку, а она и даље стои до тебе :lol:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Гижо напиша:
не се сите такви, отиди во Евро Азија ке речеш да погледам малку, а она и даље стои до тебе :lol:
Во Евроазија гарант го прават тоа да не им мазнеш нешто во гужвата :twisted:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Не да ме нервира - ме живцира.

Се осеќам незгодно кога ќе ми речат "повелете", а ти само што си влегол во продавницата. Подобро би било едно "здраво" или "добар ден", па ако ти треба нешто да си прашаш, ако не - нека те остават да разгледуваш.
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
86
Поени од реакции
4
Глупо е бе тоа повелете :x јас стално им викам: не сакам ништо, само онака разгледувам! :P
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
6
Поени од реакции
1
Стварно е многу идиотско така да се влече по тебе низ продавница, а камоли да те убедува дека нешто многу убаво ти стои... јас одма ја погледнувам у очи :shock: и со остар тон и викам дека баш тие (патики или панталони не е битно) се најглупи од сите и врска си немаат и дека тоа никад не би го облекол :) секогаш праам така...

И 100% успева, одма си се заќутува или си иде, пробајте :D
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Pa nemam mnogu problemi so prodavackite, gi ignoriram uste od pocetok a posle 2-3 minuti gledaat deka so nekoja kako mene ne mozat da izlezat na kraj i se povlekuvaat. A jas prodolzuvam so uzivanjeto i razgleduvanjeto na sve sto ima tamu, i ako nesto mi se dopaga kupuvam ako ne si idam.
p.s.ednas mi se sluci vo evroazija mi se dopaga zdolniste i idam vo garderoba da probam a koleska mi stoi nadvor i ceka, i doaga prodavackata i stoi celo vreme tamu i me ubeduva deka ubavo ke mi stoelo, pa me prasuva dali e moj broj, a jas i rekov stom e tolku netrpeliva moze da vleze vo garderoba i da mi pomogne vo oblekuvanjeto i soblekuvanjeto dokolku ja plakaat i za toa.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
The`bItCh напиша:
А најмногу ме нервират кога продавачка ми кажвит шо ми стојт убо а шо не..
:lol: :lol: :lol:

кај жени е невозможно да бидат реални во „пресудата„ дали на некоја друга и стои нешто убаво или не...

зависи која има поголеми, како е расположена во моментот (кога последен пат...), дали и дошла менструација и милиони други попратни фактори...

пољубоморни се милион пати од мажите :wink:

кој ќе ги разбери :roll:

мајтапот на страна: едно „ако ви треба помош, тука сум„ е многу по-соодветно од „повелете„

и најубаво не директно од врата, пошо тогаш ко новчаник се осеќам, а ко се осеќам ко новчаник, ми поминува гладот (за алишта или било шо, секаква продавница)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Serdarot напиша:
мајтапот на страна: едно „ако ви треба помош, тука сум„ е многу по-соодветно од „повелете„
многу попаметно и покултурно од -повелете-, ама како на нив не им текне тоа да го кажат :evil:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Lele kako me nervira taka koga pravat! Kokoski! Ne sfakaat deka mozebi ne mi treba nivna pomos,a ako mi treba jas sama ke ja pobaram! Nalet toa,tuku ne se ni ljubezni! Sakaat samo da kupis i da izlezis a ni samite ne pravat taka koga tie kupuvaat..oligofreni sushtestva! Retko koja prodavacka asolno znae da prodava.Site nesto dosagjaat od koza te vadat,mameto nivno :) Mrazam koga pravat taka.Ne znam sto sakaat da pokazat so toa....demek kao evo ljubezna sum ili evo jas rabotam ne sedam samo eve jas sakam da ti pomognam.....stvarno ne znam!
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Кога се нападни,а нападни се почесто како да ми играат балет по нервите и тогаш најчесто напуштам терен.Сакам умереност и кога никој не ми стои над глава посебно при одлука за облека не ми е потребно нивно мислење сакам сама да одлучувам затоа доклку се нападни какво сака нека е парчето си замунувам.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
А посебно ако се на процент што прават:)
Абе ни пречи на сите тоа, ама можеби така им е наредено да се однесуваат, со самото вработување им е кажано како треба да постапуваат со муштериите, демек љубезност да продаваат.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Мистичен напиша:
Само што си го прешол прагот, и продавачката ти се лепи ко фластер. Е што да повелам, па не влегувам у бурекџилница јеботе па да ти кажам ко од пушка: "Четврт пица бурек и јогуртче, ама денешно да е"! Треба ли да видам прво што нудите, па потоа да "повелам"? Мене страшно ме пизди кога ќе ми се случи тоа. Сакам да си разгледувам лезетски, конкретно кога станува збор за гардероба, шо се вика ко чоек да се ѕирнеш у огледало без стомакот да го вовлекуеш пред неа, или коа ќе те забуља у гз и те убедува дека ќе ти се пуштат кога ќе ги испереш, а кога ти се големи, викаат дека ќе се стеснат. Чуден изум ова фармеркиве...

Треба да не пречекуваат вака "гостопримливо" уште од врата или треба да не остаат на раат?
па добро изгледа имаш предобар г`с што кога ги пробуваш те буља хахах не сепак се сложувам со твоето дека кога ќе влезеш може повели да ти каже ама после да те остави да си гледаш па ако ти треба помош за било што да побараш :je:
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Од искуството кое го имав во Германија, ситуацијата таму е спротивна. Влегуваш во продавница и никој не те гледа, си пробуваш што сакаш, изнесуваш и внесуваш од гардероба (нормално на сите производи има заштита) а само ако ти треба помош со нешто ја викаш продавачката/продавачот да ти помогне. Ваков пристап е многу релаксиран, никој не ти виси на врат и ти коментира како ти стојат работите, сепак ти треба да си процениш дали е добро нешто или не (уствари жената што ја водиш најчесто проценува за тебе :) ).
Ова би требало да биде пракса и кај нас, само кога ке ти затреба помош да ја викнеш продавачката за совет.
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Me nervira " Povelete" pred da vlezam vo prodavnicata,a poveke me nervira koga nekoi prodavcki mislat deka ako probam nesto moram da go kupam i uporno me ubeduvaat da kupam nesto iako mozat da zabelezat deka ne mi se dopaga,a koga im velam deka sakam da razgledam pravat kisela faca.:pishtoldz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom