Пловдив - градот на седумте ридови/Plovdiv - the city of the seven hills

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992Еве нека не се 80 иљадарки како што вика сајтон горе, нека се помалку од пола од тоа....богами, у град од 300.000 жители, 30.000 му доаѓа една 10тина, што е доволно да покажеш и некоја слика од тие делови на градот, освен овие лименкиве и
ова сквернавење на антички рушевини со лименка како салон за мебел у скопско Визбегово.

МБ2.jpg
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.459
Поени од реакции
3.468
Римскиот Форум - Одеон после консервациjaта...
Plovdiv17 (2).jpg

PLOVDIV18.jpg

Plovdiv1.jpg

Plovdiv.jpg

Plovdiv5.jpg

Plovdiv8.jpg

Plovdiv9.jpg

Plovdiv10.jpg

Plovdiv4.jpg

=====>>>>>
Автоматски споено мислење:

=====>>>>>
Римскиот Форум-Одеон...
Plovdiv13.jpg

Plovdiv12.jpg


Plovdiv14.jpg

Plovdiv11.jpg

Plovdiv16.jpg

Plovdiv3.jpg

ForumPl2.jpg

ForumPl3.jpg

ForumPl4.jpg
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2022
Мислења
9
Поени од реакции
14
Секој град во Бугарија е тиња. Па така и Пловдив. Боље ќе идам у Косовска Митровица на релаксација, ќе кулирам со шипатарине, него да им одам во Пловдив. Ебате градот.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.459
Поени од реакции
3.468
Секој град во Бугарија е тиња. Па така и Пловдив. Боље ќе идам у Косовска Митровица на релаксација, ќе кулирам со шипатарине, него да им одам во Пловдив.
Пусти македонски Б комплекси. :D
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Фин град, бев пред месец и пол. Среќа фатив убаво време за прошетка - сончево и не многу топло, а имав и домаќин што има живеено таму, па знаеше каде да ме прошета.
Релаксиран град, само полека и лагано, фини кафиќи и ресторани (многу пријатно изненаден од ова). Дел од градот делува како Битола на Широк сокак, друг дел на брдата е како Охрид стариот град. Остатокот од градот е класика балкански/пост соц град.

Има живот, релативно за наши простори голем и развиен град. Стариот дел од градот е убав и вреди да се посети ако на некого му е по пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom