Пловдив - градот на седумте ридови/Plovdiv - the city of the seven hills

Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Пловдив е вториот по големина град во Бугарија со население од околу 348 000 жители. Прогласен за најстаро сеуште населено место во Европа и петти најстар град во светот - 5 500 - 6 000 г. пр. Хр .Има многу остатоци од разни епохи.
Градот е важен економски, транспортен и културен центар - 9 университета , 3 театри , опера , филхармониja .


1.jpg

1-2-1170x658.jpg

9.jpg

5.jpg


17.jpg


000.jpg


00.jpg


0.jpg

02.jpg

04.jpg

12.jpg

16.jpg

23.jpg

33.jpg

36.jpg
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Епископска базилика Филипополис.

По 30 години ископувања и 4 години реставрација, конзервација и изградба, изложбата на Епископската базилика во Пловдив е веке готова .
Неколку факти: Базиликата била една од првите изградени во Европа по легализацијата на христијанството. Проценет датум на изградба помеѓу 315-325 година н.е. Импресивни се и димензиите на самата зграда - ширина 36 и долга 90 м. Највредни се мозаиците пронајдени во два слоја и со вкупна површина од 2100 квадратни метри.
Basilica-Philippopol-3.png

Проект

Basilica-2.jpg


Basilica-3.jpg


Basilica-4.jpg

И веке готовата експозициja.
656567.jpg


б1..jpeg


б.jpg


б1.jpg


б..jpg


б3.jpg


б2.jpg

б4.jpg


б7.jpg


б5.jpg


б6.jpg


б8.jpg


б9.jpg


б10.jpg


б12.jpg


б13.jpg
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.677
Поени од реакции
1.557
За жал и во Бугарија се случува истото како останатите земји во Европа, Софија (исто така многу стар град скоро како Пловдив) има 1.7милиони, вториот најголем град 300 илјади. Колку и да е убав Пловдив не може да се мери со Софија која е единствена метропола на Балканот во вистинска смисла на зборот.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
За жал и во Бугарија се случува истото како останатите земји во Европа, Софија (исто така многу стар град скоро како Пловдив) има 1.7милиони, вториот најголем град 300 илјади. Колку и да е убав Пловдив не може да се мери со Софија која е единствена метропола на Балканот во вистинска смисла на зборот.
Софиja нема 1,7 милиона ,населението варира околу 1,3 милиона .
Пред 2-3 години за време на археолошки ископувања беа откриени бронзени садови и предмети на околу 6000 години, така да - стара е Софиja.
Лично на мене , како атмосфера и чувство, повеќе ми се допаѓа Пловдив, но ова е субјективно.
Автоматски споено мислење:

Отново епископската базилика...
б14.jpg


б11.jpg

б17.jpg

б16.jpg


б18.jpg


656560.jpg


б2..jpeg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: SNM
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Зашто? Македонци живеат таму?
Ха ха - прав си, има голем број на македонци, вклучително и од Егејска Македонија, еден голем дел мигрирале во Бугарија и во Пловдив, поточно во квартот Кичук Париж и Беломорски (Егејски, на нашки). Но, не сериозно, луѓето во Пловдив се далеку поразлични од оние во Софија или неколкуте трола на форум што ги имаме.
За жал и во Бугарија се случува истото како останатите земји во Европа, Софија (исто така многу стар град скоро како Пловдив) има 1.7милиони, вториот најголем град 300 илјади. Колку и да е убав Пловдив не може да се мери со Софија која е единствена метропола на Балканот во вистинска смисла на зборот.
Па не мора точно да значи дека критериум за тоа дали некој град е добар за живеење и дали е убав е бројот на жители, односно населението. Државата во која живееме ни наметна такво мислење, затоа што реално кај нас живот од Скопје надвор речиси и да не постои, но во другите земји не е така, а и верувај ми Пловдив е многу различен и добар град, всушност, најголем доказ за тоа се и огромниот број на студенти и странци, кои остануваат и продолжуваат да живеат во овој град. Работа, само мртов човек не може да најде. Како што пловдивчани милуваат да кажат „Најубавото нешто во Софија е знакот за Пловдив“. Инаку, верувам дека реалната бројка на жители би требало да се гледа „Plovdiv Province population“, која што е околу 700 000 -- тоа ги вклучува сите населени места околу Пловдив, кои се на 5-10 км од градот, нешто како населба Илинден што е во Скопје. Јас лично во Софија никогаш не би живеел, ми пречи огромниот град, ми пречи метежот, ми пречи тоа да патувам од едниот до другиот крај 2-3 часа (да ми се случувало и 3 часа да патувам од една до друга населба). Пловдив од друга страна, е „идеален“ во тој поглед, доволно голем и богат со разно-разна содржина за никогаш да не ти биде досадно (без разлика на годините), а не е преголем. :)
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Пловдив + Асеновград (кој практично е како негов квартал / satellite city на 20 мин.) + Пазарджик вкупно е околу 500 хил. души. Инаку, мислам дека Пловдив можеше да биде чудна метропола, ако беше определен за столица на Б'лгарија.

Има сите дадености - многу големо и богато културно и историско наследство, вкл. од античкиот период, разположен на низина со сравнително голема река, истовременно со неколко ридови и во подножијата на Родопа планина.

Можеше да има многу добри изгледи. Ке бидеше един од нај убавите и омилени метрополи во тој дел на Европа.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Пловдивска област (со Асеновград, без Пазардџик) е 700 000.
Така е, но Пловдивска област е доста голема како територија. Например Карлово е прилично оддалечен од Пловдив (на 50 км.), иако влегува во рамките на Пловдивска област, додека Пазарджик кој е на 35 км. не попагја во оваа област.

Практично населението на функционалната урабнистичка зона на Пловдив, така да речем, е околу 500 хил. души.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Грекрасен фракиски град,со прекрасни граѓани,огромно културно и историско наследство од Филип Македонски и Јустинијан Први.
Пловдив и Варна,секогаш со задоволство се враќам таму каде имам многу прекрасни другари! Вистински Бугари!
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Rim e gradot na 7 ridovi, daj bidete malce pokreativni i izmislete nesto vase.
E и ,што да напраиме кога и Пловдив е изграден на 7 ридови како Рим . Се пак Пловдив е постар од Рим.:) Plus ova Rim e izvesten kako VECHNIOT GRAD ,darling.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom