Пластична операција?

Пластична операција?

  • Ако имаш можности, зошто да не!Супер е!!

    Гласови: 50 27,0%
  • Се сложувам, ама само во исклучителни ситуации!

    Гласови: 98 53,0%
  • Мислам дека е глупост, само безвезе трошење пари!

    Гласови: 12 6,5%
  • Никако..какви сме-такви!

    Гласови: 25 13,5%

  • Вкупно гласачи
    185

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Само ако навистина е потебна некаква корекција или липосукција. Некои од што премногу сакаат да зајакнат `самодоверба` или пак секаква ситница им пречи во изгледот, претеруваат, се забораваат со пластични операции и искрено не наликуваат на човечки суштества..да не набројувам примери..:icon_roll
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Баш ништо не менувам,се ми се допаѓа и сакам така да си остане.
А со `вишокот`треба сами да се справиме а не докторите.
Има и многу луѓе со големи маани што им пречат пример нос,уши,уста со тоа се сложувам зошто и тие да не изгледаат поубаво,а да мењаат се на себе ептен не чини.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Пластичните операции пред се се естетски корекции , така да кога веќе тетоважи и пирсови ставаат луѓе , зашто да не променат некој дел од телото и на друг начин ? Јас лично не ги прифаќам промените од типот „Мали гради /Големи гради“ меѓутоа има некој луѓе кој навистина имаат физички изглед кој не само што не не импресионира , туку ни е и одбивен. Е за таквите важи тоа „зашто да не променат некој дел од телото и на друг начин“ . А за оние уфилмани фуфици со „мали/големи гради“ , тоа е претерување.
Ако има некој поупатен :
Значи ме интересира како се вика хируршкиот зафат за отстранување на вишокот кожа , дали може во Македонијава да се изведе тој зафат, кој се ризиците и која е цената ? Фала однапред. :back:
 
Член од
3 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
abe prirodno si e prirodno ama zamislete gradi golemi a visnati do papoikot ubavina ......
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Во никој случај не сум против пластична операција.Природно си е природно да,ама нема ништо повеќе природно,шминки,надградби ова она...толку од природното,заврши одамна.:)

А и што фајде од природното,кога не е како што треба? Кога има шанса да се подобри нешто,треба да се искористат.Не разбирам зошто некој би бил против,понекогаш ептен сакаме да поставуваме граници и каде што треба и каде што не треба.Одобрувам и поддржувам се` што прави да изгледаш и да се чувствуваш подобро,без штетни последици.

Нормално дека не треба да се претерува,оти и најкорисната работа ако не е во некои нормални граници,е штетна.Пример,ова холивудскава најнова мода,да ставиш силикони,да ги поносиш некое време,па да ги намалиш или да ги зголемиш и на крај да ги извадиш.Која е смислата на ова,стварно не ми е јасно...:toe:

Али таму каде што постојат индикации или обективни пречки кои создаваат телесни или психички потешкотии,би требало да се искористи пластичната операција и да го реши проблемот.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Во никој случај не сум против пластична операција.Природно си е природно да,ама нема ништо повеќе природно,шминки,надградби ова она...толку од природното,заврши одамна.:)

А и што фајде од природното,кога не е како што треба? Кога има шанса да се подобри нешто,треба да се искористат.Не разбирам зошто некој би бил против,понекогаш ептен сакаме да поставуваме граници и каде што треба и каде што не треба.Одобрувам и поддржувам се` што прави да изгледаш и да се чувствуваш подобро,без штетни последици.

Нормално дека не треба да се претерува,оти и најкорисната работа ако не е во некои нормални граници,е штетна.Пример,ова холивудскава најнова мода,да ставиш силикони,да ги поносиш некое време,па да ги намалиш или да ги зголемиш и на крај да ги извадиш.Која е смислата на ова,стварно не ми е јасно...:toe:

Али таму каде што постојат индикации или обективни пречки кои создаваат телесни или психички потешкотии,би требало да се искористи пластичната операција и да го реши проблемот.
мило моме македонче...чим јас сум те засакал такво какво си-значи баш поради таа човечка несовршеност со тебе би се осекал покомплетен!!!! што а од исполнување на ISO 9001-2000 значи од наметнатите стандарди на некои звезди исфрустрирани а и цеца која патем после нејзиниот успех производството на силикон се качи за 10%:vozbud:...значи нема потреба...еве и под претпоставка дека нема штетно ништо(на долг рок)...анестезијата не вреди ебаго...:toe:

а и тоа е одлив на средства за џабе:toe:
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
мило моме македонче...чим јас сум те засакал такво какво си-значи баш поради таа човечка несовршеност со тебе би се осекал покомплетен!!!! што а од исполнување на ISO 9001-2000 значи од наметнатите стандарди на некои звезди исфрустрирани а и цеца која патем после нејзиниот успех производството на силикон се качи за 10%:vozbud:...значи нема потреба...еве и под претпоставка дека нема штетно ништо(на долг рок)...анестезијата не вреди ебаго...:toe:

а и тоа е одлив на средства за џабе:toe:
Мило момче македонче...секогаш ќе има такви што сметаат дека сме убави или грди,со пластична операција или без неа.Пластичната операција би требало да ја исполни фукцијата да направи се чувствуваш поубаво сам за себе,а ако ја правиш за да исполниш некакви стандарди,или заради мислењето на било кој,освен твоето лично,тогаш да,промашена инвестиција е.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
најмило моме македонче...ама зошто па личност да има психички потешкотии баш поради неисполнување на тие стандарди????

ако ги има тогаш не е личност,туку се смета себеси за лик и притоа ке биде личност кога ке се стави под нож...оправдувам само кога е неопходно на пример изгореници еве..

инаку женските треба вака да си речат

чекај де...ја за на некој торко со дисфункција да му стане треба да се ставам под нож???

ма нека оди нека земе вијагра или он нека си ја зголеми самодовербата....што сум јас виновна тука...ако ја сака анџелина нека :drk::drk:

не му бранам:toe:
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Не знам јас зошто,ама има и такви што не се задоволни со својот изглед,независно од мислењето на другите.Може некој да ги смета за мис Норвешка,ама тие се уверени дека нешто на нив не е како што тие сакаат да биде.И не мора секогаш да значи дека имаат мала самодоверба или нешто не е во ред со нив,едноставно мислат дека можат да подобрат некој дел од себе,користејќи го придобивките на современата технологија.Ако не можат да си ги излечат нивните комплекси на друг начин,би требало да им помогне пластична операција.Јас тука не гледам ништо страшно.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Во некои случаи потребна е операција заради каков-таков социјален живот на особите кои инаку се осудени на изолација...









А во други случаи е наметната од медиумите кои им носат нови и нови клиенти на естетските хирурзи...
Таква е модата...
Еееј види ја Џесика Алба каква еее...:tapp:
Еее да сум ко Бред Пит лом ќе правам...:tapp:



Роуан Аткинсон како бебе...сега е женат и со деца, без операција...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
гласав за 2. сега стварно има некој збеснати кои имаат пари преку имаат и незнаат што да им прават па ајде пластични операции за подобар газ, нос, поголема уста, поголеми гради..... а има некој што стварно му треба како на пример овие сликите што ги поставил членот над мене
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
81
Поени од реакции
2
Значи навистина е грд пејажот коа некаде без разлика дали тоа било на телевизија филм или некаде во живе ќе видите некоја жена (или маж- во по ретки случаеви) да има уста како хулахопка и цицки како балони за нова година!
Стварно е ептен не природно!
Операцијата која е со цел да се подобри изгледот кога навистина има голема потреба го оправдувам, но она глупирање и залудно трошење на парите без никаква причина најмногу на познатве (највеќе српски) пеачки е навистина непотребно - тоа не го одобрувам.
Се сложувам со Real Girl дека вештачкото е далеку од убаво!:cheeky1:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Според мене, пластичната операција кај луѓе кои имаат нормален изглед, е чиста глупост и докажување на престижот. Сите сме створени такви какви што треба да бидеме, природни. Секој има своја природна убавина. Јас сум против пластична операција, освен во некои исклучителни случаи каде навистина таа е потребна.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
не сум воопшто против естеската хирургија моментално не би го чепкала моето тело но кога ќе остарам зашо да не би подкренала задник гради не е ништо страчно што некој сака да изгледа привлечно и убаво на стари години
 
O

Out Boy

Гостин
Веќе вообичаен термин во светот па и кај нас? Денес секој е запознаен со можностите на естетската хирургија и со драстичните промени на изгледот кои таа ни ги овозможува?

Какви се вашите погледи во однос на оваа прашање?
Имате ли некој дел од телото или лицето, кој би сакале да го корегирате со пластична хирургија?
Што мислите за селиконските додатоци на градите, задникот и други делови од женското тело?Дали сте против или за?


еве неколку: before and after сликички

Запознаен сум доволно со оваа проблематика и сметам дека секој има право да одлучи што сака да смени, доколку желбите би резултирале со солидна естетска вредност. На Zone Reality TV и Nova даваат една документарна серија “Под нож“. Кој фатил некоја епизода, нема да има аргументи против пластичните операции. Е сега, никој не би сакал екстрим случаи, како Мајкл Џексон, бог да го прости.

Еве, самата слика покажува како со мали зафати на назалната коска, назалната и аларна р’скавица, како и со вметнување на вештачка брада, човекот од (извинете на изразов) -смешен, се претвора во гуд лукинг мен.

Многу е често и меѓу мажите и меѓу жените, да се развие комплекс уште од мали години, само и САМО затоа што некој има релативно подолг нос од другите. Ваквиот комплекс не само што може да влијае на психата како секојдневно оптеретување, туку може и да резултира со потсвесно намалување на социјалната комуникација заради чуство на несигурност.

Тие што гласале дека не треба ништо да се менува, најверојатно или се егоцентрични, па тоа не им дава да забележат некој свој недостаток, или пак се модели. Си знаат најдобро како им е тие што ги чувствуваат последиците од својата несовршеност. Замислете си вовлечена или испакната вилица, предолг или искривен нос, гради кај жените кои не се ни забележуваат, задник како удрен со авион... Е да, не иде. Не е ред.




Е сега, другата крајност на приказнава е вметнување на 3-4 литри силикон во една града или операции од типот на Џексон, бог да го прости, и уништување на основните црти на лицето. Е такво нешто -мразам.

Кај мене не би коригирал ништо ОСВЕН должината на носот, и тоа за едно 5-6 мм (иако сите што сум ги прашал ме “лажат“ дека е тамам). Другото ми е ОК. :smir:

P.S. Toecutter, втората и последната слика од твојот пост се фалш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom