Плазма или LCD?

Што ќе одберете?

  • Плазма

    Гласови: 32 42,1%
  • LED

    Гласови: 44 57,9%

  • Вкупно гласачи
    76

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Само самсунг за смарт тв. Во америка работев некое време достава, најпродавани беа баш самсунгот, серија 7000, 8000 и 9000. Панасоникот одеше послабо!
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Во моментов значи за тие пари што тој вели се разбира ЛЕД.
Панасоник има за тие пари но се стари модели 3 години стари додека новите 50 серија на Панасоник 2012 модел наиефтиниот од ниска класа плазма е 46 илјади а Г серијата(2011 модел ги имаше до скоро беа по 40 илјади 42 инчи)и ВТ кој се висока класа се над 1000 евра ВТ најдобриот моментално ТВ на наш пазар е 2 000 евра.
Не постои ЛЕД подобар од оваа плазма.
PANASONIC TX-P50VT50E
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
У техномаркет не сакаа да ми ги упалат телевизорите, викаат ако сакате да купите ќе ги уклучиме...Болесни...

АМЦ глеав и неможев да се одлучам...Стварно. Али за тие пари ПЛАЗМА Full HD од панасоник врши најдобра функција
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
У техномаркет не сакаа да ми ги упалат телевизорите, викаат ако сакате да купите ќе ги уклучиме...Болесни...
Никако да научат како се продава, менталитет од пред 50 години.
 

DelPiero10

10ka
Член од
25 февруари 2012
Мислења
583
Поени од реакции
251
Plazma za igri, filmovi, sport- kade sto ima brzi dvizenja, lcd za internet, sliki gledanje, i turski serii posto tamu nema nekoj akcii i brzi dvizenja
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Plazma za igri, filmovi, sport- kade sto ima brzi dvizenja, lcd za internet, sliki gledanje, i turski serii posto tamu nema nekoj akcii i brzi dvizenja

Значи само турски серии друго слабо :P
Ние за свашта ќе го користиме: ќе гледаме слики, спорт слабо искрено да ви кажам, доста акциски филмови, татко ми вести, игри можда ќе играм некогаш...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
У техномаркет не сакаа да ми ги упалат телевизорите, викаат ако сакате да купите ќе ги уклучиме...Болесни...
Македонска работа :facepalm: Може само да ми кажеш во кој Техномаркет ти го кажаа ова?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
LED.
Нема друго за зборување.
:pos:

@ Topic,

Во моментов на лагер се многу добри LCD а во T-home и најверојатно техномаркет, базирани на IPS Alpha панели од Panasonic, обично се со TX знак во името на моделот, прекрасни LCD-а, имаат неверојатна оштрина, и деталност, боите се реални, и сатурацијата е на одлично ниво, така што приказот е многу реален, без извештачени бои како оние на Samsung, при што мислиш дека тревата т.е нејзината боја е како онаа на флуоресцентно фризби, а лицата на луѓето им изгледаат како да заспале на плажа, или како неко селско дете, рж црвени...одвратен ефект.

Мој предлог ти е да идеш на плазма, длабочината на црната боја е неверојанта, исто како и силината и пред се констатноста на контрастот, без разлика за кој дел од панелот се работи, исто така плазмите се побрзи и нема ghosting /delay ефект во брзите сцени.

Добра е таа плазма што ја предложи некој на темава, базирана е на Viera ејнџинот, нема утка...башка TX серија.

Ако сепак се одлучиш за LCD, make no mistake, и зимај само Panasonic, поточно TX моделите, еве ти еден добар предлог,

http://www.t-home.mk/mk/107/831/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Panasonic_TX-L42ET5E_paket.html



LED = LCD, научите еднаш веќе, досадни сте.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
У техномаркет не сакаа да ми ги упалат телевизорите, викаат ако сакате да купите ќе ги уклучиме...Болесни...
Па кажи им дека сакаш, дека за тоа си дојден, а ако не ти фати око кажи си ништо работа. Ебаго!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom