Плазма или LCD?

Што ќе одберете?

  • Плазма

    Гласови: 32 42,1%
  • LED

    Гласови: 44 57,9%

  • Вкупно гласачи
    76

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Ставете се во следната ситуација:
Имате 500 евра +/- 50 евра и сакате да земете телевизор кој сакате да ви дава достојна слика (контраст, боја, брзина) за тие пари и лесно да се одржува...Кој телевизор ќе одберете?

Ве молам гласајте на анкетата, за да имам подобар увид на мислењата :)

Глеав дека денешниве плазми доста се унапредија, особено Panasonic...Во АМЦ пред некој ден видов Panasonic плазма и многу ми се допадна бидејќи за 32.000 имаше FullHD модел со фантастична слика...Единствено што приметив дека секоја плазма има доста голема оштрина на сликата со јака контраст, додека LED/LCD телевизорите имаа онака попријатна слика, но зотоа поспора херцажа... Исто така приметив дека малку поскап ЛЕД дава супер слика, додека оние за 500 евра не даваат баш нешто посебно...

Во дилема сум, дали плазма или ЛЕД (LCD некако ми се веќе технологија која е “у години“ и очекувам за некое време воопшто да нема LCD телевизори) - и знам која е разликата помеѓу ЛЕД и ЛЦД (не ме праете мутав :D ) во смисла на осветлувањето и дизајнот...

И да - обавезно да е 42" или 40" ни повеќе ни помалку...
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.442
LED.
Нема друго за зборување.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
ЛЕД телевизорите помалку струја трошат. Прашав човек кој се занимава со поправка на телевизори што би одбрал помеѓу ЛЕД и плазма и ми кажа дека новиве плазми се подобри и многу побрзи.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Не е работата за правење мутав или слично ....

ЛЦД и ЛЕД не се взаемно исклучувачки. ЛЦД-то може да биде со ЛЕД технологија, може да биде и без.

Така да, ако купуваш нов телевизор јас би земал со ЛЕД технологија. Помалата потрошувачка на струја ти е гарантирана (иако телевизорите не се којзнае колкави потрошувачи), а останатото во смисла подобра слика или квалитет е жешка тема.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Не е работата за правење мутав или слично ....

ЛЦД и ЛЕД не се взаемно исклучувачки. ЛЦД-то може да биде со ЛЕД технологија, може да биде и без.

Така да, ако купуваш нов телевизор јас би земал со ЛЕД технологија. Помалата потрошувачка на струја ти е гарантирана (иако телевизорите не се којзнае колкави потрошувачи), а останатото во смисла подобра слика или квалитет е жешка тема.

За колкава потрошувачка зборуваме? Битно е помала од CRT телевизорите така? И на двата типа телевизори :D
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.442
Незнам зошто некој луѓе викат ПЛАЗМА ПЛАЗМА ПЛАЗМА кога не се ни виделе што е тоа плазма. Од овие што одговориле плазма само 1 или 2 знаат.. Дали и тие знаат. :facepalm:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имаше мислам дека ваква тема.

Он: Купив пред 6 месеци ЛЦД и супер е. Иначе Плазмите се добри за зимно време. :ROFLMAO:
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Незнам зошто некој луѓе викат ПЛАЗМА ПЛАЗМА ПЛАЗМА кога не се ни виделе што е тоа плазма. Од овие што одговориле плазма само 1 или 2 знаат.. Дали и тие знаат. :facepalm:
Аргументирај де...Те мрзи?

Имаше мислам дека ваква тема.

Он: Купив пред 6 месеци ЛЦД и супер е. Иначе Плазмите се добри за зимно време. :ROFLMAO:
Барав по форумот (штиклирав барај само наслови) и не ми најде...Ми најде за LCD ама не е тоа тоа...
Добри за зимно време? Ептен зрачат со топлина?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Аргументирај де...Те мрзи?



Барав по форумот (штиклирав барај само наслови) и не ми најде...Ми најде за LCD ама не е тоа тоа...
Добри за зимно време? Ептен зрачат со топлина?
Не да е ептен.....ако си решил да зимаш ТВ, ЛЦД ти е правиот избор.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Јас би одел на плазма.Има подобар контраст,сенки и агол на гледање.Од друга страна пак трошат повеќе и се потешки.Постарите плазми имаат и пократок век пред да почнат да губат боја,светлина итн. (околу 20.000 саати) но новите имаат век речиси исто колку LCD телевизорите.Ако земаш LCD телевизор земај со LED трошат помалце од LCD со обични флуоросценти ламби.На овој избор на телевизори земај го тој што повеќе ти се допаѓа и ќе ти одговара повеќе само не земај некој затуцани марки како Quart,Beko,Neo...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Трошат помалце... колку помалце? 100-200 денари на годишно ниво ? Тотално небитно. Повеќето LED LCD телевизори ( поготово од евтиниве ) користат edge-lit led кое и не е некоја предност споредено со класичното ccfl осветлување. Пак нема да има кузнае каква униформност на осветлувањето. Мој совет е воопшто да не се обрнува внимание дали телевизорот користи ccfl или led позадинско осветлување - туку да се одбере на лице место оној телевизор кој дава најдобра слика според вкусот на тој што купува ( ипак тој ќе го користи ).
Ако више сака да споредува спецификации, подобро е да се обрати повеќе внимание на типот на панелот и да се прочитаат неколку тестови за тоа како е покажан - него да се купи телевизор САМО со споредување на типот на позадинско осветлување. Ако има тапа панел - и магично позадинско осветлување да стават пак ќе биде тапа сликата.
Не може да се купи евтин телевизор според спецификации - два евтини LED LCD телевизори ( иста марка - ист модел - иста серија ) стави ги еден до друг и нема да имаат иста слика / backlight bleeding на исто место. Затоа препорака е да се види сликата на лице место.

Пример ( LCD монитори, не телевизори али у суштина тоа е тоа ): Dell U2311H ccfl LCD монитор со eIPS панел ќе извади подобра слика од било кој од евтиниве LED LCD монитори со TN панел - што докажува дека позадинското осветлување не е ПРЕСУДНО при бирање на ТЕЛЕВИЗОР ( или монитор ) туку има секундарно значење .
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Ме интересира КОЛКУ е тоа повеќе што трошат плазмите? Мене ми се свиѓаа плазмите највеќе коа ги гледав, зотоа што имаа феноменална слика (и на сите дома им одговараше таква слика, бидејќи е оштра и брза) и се разбира стакло е, полесно за бришење барем за мајка ми :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ме интересира КОЛКУ е тоа повеќе што трошат плазмите? Мене ми се свиѓаа плазмите највеќе коа ги гледав, зотоа што имаа феноменална слика (и на сите дома им одговараше таква слика, бидејќи е оштра и брза) и се разбира стакло е, полесно за бришење барем за мајка ми :)
Скоро дупло но годишно не повеќе од 600-700 денари сепак има разлика од телевизор до телевизор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Топ е плазмата за на зима ако ти е слабо греењето дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom