Плазма или LCD?

Што ќе одберете?

  • Плазма

    Гласови: 32 42,1%
  • LED

    Гласови: 44 57,9%

  • Вкупно гласачи
    76

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Топ е плазмата за на зима ако ти е слабо греењето дома.
Па и онака неаме парно (исклучено е), а татко ми штеди климата... :D

Скоро дупло но годишно не повеќе од 600-700 денари сепак има разлика од телевизор до телевизор.
Аха, веруј ми дека на татко ми ако му ги спомнеш тие 600-700 денари годишно разлика, има да каже ОДМА LED...

A и од друга страна шо знам, за ЛЕД немам никакви негативни коментари.. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па и онака неаме парно (исклучено е), а татко ми штеди климата... :D


Аха, веруј ми дека на татко ми ако му ги спомнеш тие 600-700 денари годишно разлика, има да каже ОДМА LED...

A и од друга страна шо знам, за ЛЕД немам никакви негативни коментари.. :D
Земај LED :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Овој ми го фати окото...
Ем за уште 100 евра да се додадат, ќе добиеме и СМАРТ тв...И ем е Филипс...А за филипс имам најпозитивни мислења, од лично искуство.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Овој ми го фати окото...
Ем за уште 100 евра да се додадат, ќе добиеме и СМАРТ тв...И ем е Филипс...А за филипс имам најпозитивни мислења, од лично искуство.
Ако земаш веке ЛЦД 3Д, тогаш земи Sony или Panasonic, далеку поквалитетни и понова технологија од Philips. Може цената им е малку повисока но се исплати за апарат кој ке го користиш сигурно десет години. :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Ако земаш веке ЛЦД 3Д, тогаш земи Sony или Panasonic, далеку поквалитетни и понова технологија од Philips. Може цената им е малку повисока но се исплати за апарат кој ке го користиш сигурно десет години. :)
Не ми е за 3Д-то него дека е смартТВ за малку пари....а згоден :D
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Јас би одел на плазма.Има подобар контраст,сенки и агол на гледање.Од друга страна пак трошат повеќе и се потешки.Постарите плазми имаат и пократок век пред да почнат да губат боја,светлина итн. (околу 20.000 саати) но новите имаат век речиси исто колку LCD телевизорите.Ако земаш LCD телевизор земај со LED трошат помалце од LCD со обични флуоросценти ламби.На овој избор на телевизори земај го тој што повеќе ти се допаѓа и ќе ти одговара повеќе само не земај некој затуцани марки како Quart,Beko,Neo...
Да, да, мојава самсунг е од 2007 и изгуби се живо, сега е црно бела. И да многу грејат, дрва 12кубика купувам инаку да не е плазмата 20 ќе купувам, кои глупости се ќе изначита човек тоа е чудо.
Одлучете си самите бре луѓе, што има некој нешто да ве советува, ќе погрешиш само ако не знаеш зошто ќе ти е телевизорот. Ако ти е за гледање тв, филмови/серии во стандарден и ХД формат, земај плазма, НО претходно усб стикче во рака со avi, mkv, mp4, srt преводи и пробувај и земај и нема да погрешиш. Секакви рецензии и оцени сум читал, секаде имаат препорака за плазми за кој сака да гледа филмови/серии/кабелска/дигитална на тв. Јас кога би земал пак би идел со плазма но фул хд 3д.:D
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Да, да, мојава самсунг е од 2007 и изгуби се живо, сега е црно бела. И да многу грејат, дрва 12кубика купувам инаку да не е плазмата 20 ќе купувам, кои глупости се ќе изначита човек тоа е чудо.
:pos::pos::pos::pos::pos: Леле колку си духовит.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ме интересира КОЛКУ е тоа повеќе што трошат плазмите? Мене ми се свиѓаа плазмите највеќе коа ги гледав, зотоа што имаа феноменална слика (и на сите дома им одговараше таква слика, бидејќи е оштра и брза) и се разбира стакло е, полесно за бришење барем за мајка ми :)
Imam 2 plazmi doma bratce..Panasonic g20 46 incha so 5 godisna garancija,,,Panasonic g30 50 incha istotaka so 5 godisna garancija...
Druze ako si se resil za plazma,,,samo Panasonic i nisto drugo,toa ti e moj sovet,najiskreno nema da zazalis...ja mislam ama ne sum siguren deka drugive se so 2 godini samo Panasonic e so 5 godini garancija...Eve chicko mi go ima onoj Samsung UE-55es7000...i toa go zemal uste koga izlegoa,skoro 190k go platil i da ti kazam najiskreno,slikata koja ja vadi Panasonikot g30 so infinity black slika mi e podobra od Samsungot koj cini skoro troduplo poveke.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Ставете се во следната ситуација:
Имате 500 евра +/- 50 евра и сакате да земете телевизор кој сакате да ви дава достојна слика (контраст, боја, брзина) за тие пари и лесно да се одржува...Кој телевизор ќе одберете?

Ве молам гласајте на анкетата, за да имам подобар увид на мислењата :)

Глеав дека денешниве плазми доста се унапредија, особено Panasonic...Во АМЦ пред некој ден видов Panasonic плазма и многу ми се допадна бидејќи за 32.000 имаше FullHD модел со фантастична слика...Единствено што приметив дека секоја плазма има доста голема оштрина на сликата со јака контраст, додека LED/LCD телевизорите имаа онака попријатна слика, но зотоа поспора херцажа... Исто така приметив дека малку поскап ЛЕД дава супер слика, додека оние за 500 евра не даваат баш нешто посебно...

Во дилема сум, дали плазма или ЛЕД (LCD некако ми се веќе технологија која е “у години“ и очекувам за некое време воопшто да нема LCD телевизори) - и знам која е разликата помеѓу ЛЕД и ЛЦД (не ме праете мутав :D ) во смисла на осветлувањето и дизајнот...

И да - обавезно да е 42" или 40" ни повеќе ни помалку...
Што и да е едно е сигурно - од АМЦ не би го земал и без пари да го даваат.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Што и да е едно е сигурно - од АМЦ не би го земал и без пари да го даваат.
Од АМЦ земав ЛЦД монитор Philips и го користам веќе 3та година си нема гајле (секој ден го уклучувам)...Истото и ја си го викав, али АМЦ беше најефтин...Ја поише од СЕТ не би земал, порано коа имав p3 само пари бараа за сервис, тврдејќи дека ние го расипувавме..
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Imam 2 plazmi doma bratce..Panasonic g20 46 incha so 5 godisna garancija,,,Panasonic g30 50 incha istotaka so 5 godisna garancija...
Druze ako si se resil za plazma,,,samo Panasonic i nisto drugo,toa ti e moj sovet,najiskreno nema da zazalis...ja mislam ama ne sum siguren deka drugive se so 2 godini samo Panasonic e so 5 godini garancija...Eve chicko mi go ima onoj Samsung UE-55es7000...i toa go zemal uste koga izlegoa,skoro 190k go platil i da ti kazam najiskreno,slikata koja ja vadi Panasonikot g30 so infinity black slika mi e podobra od Samsungot koj cini skoro troduplo poveke.
Eve bas sega im go gledav sajtot na Tehnomarket,niedna G serija ne gledam,a porano im bese polno so niv...sega ostanaa ovie poslabite sto se so 2 000 000 : 1 kontrast.
Ali i ovie LED televizori ne da im padnala cena,mame im se ebalo....mislam toa e super za tebe,biraj ago sta ti je drago...Ovoj LED bese skoro 46k vo Januari koga bev da kupuvam za mene nesto.
http://www.technomarket.com.mk/products/09112350/sony-kdl-42ex410baep
 
D

D_NazGUL

Гостин
Пријателе првентствено не си споменал никаде колкав телевизор ти треба. Значи се под 50 инча барај ЛЕД или ЛЦД. Плазмата е измислена работа за над оваа дијагонала. е останато потрошувачка и траење и што ја знам што ти е Шијем ти га Џура, маркетиншки замки.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Пријателе првентствено не си споменал никаде колкав телевизор ти треба. Значи се под 50 инча барај ЛЕД или ЛЦД. Плазмата е измислена работа за над оваа дијагонала. е останато потрошувачка и траење и што ја знам што ти е Шијем ти га Џура, маркетиншки замки.
Значи тоа е тоа што и си мислев :D Никој во Македонијава не те дослушува до крај, не те ни чита до крај... Чек, ете ти го првото мислење што пишав :D
И да - обавезно да е 42" или 40" ни повеќе ни помалку...
Па да и на мене ми викаа ако зимаш плазма се зима голема...Али мене цената ми се свиѓа на тие плазми шо се 40/42“, ефтини се и верувам дека штом е само HD ready (или уште подобро за тие пари да најдам FULL HD), би требало заради помалиот екран пикселите да се позбиени и така да даде подобра слика..

Али сепак ќе разгледам таму во продавница...Мене ми е помала потрошња да има само и да трае повеќе (за тие пари), а за сликата јас ќе одберам таму :D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Значи тоа е тоа што и си мислев :D Никој во Македонијава не те дослушува до крај, не те ни чита до крај... Чек, ете ти го првото мислење што пишав :D

Па да и на мене ми викаа ако зимаш плазма се зима голема...Али мене цената ми се свиѓа на тие плазми шо се 40/42“, ефтини се и верувам дека штом е само HD ready (или уште подобро за тие пари да најдам FULL HD), би требало заради помалиот екран пикселите да се позбиени и така да даде подобра слика..

Али сепак ќе разгледам таму во продавница...Мене ми е помала потрошња да има само и да трае повеќе (за тие пари), а за сликата јас ќе одберам таму :D
Порано (значи пред 5-6 години) читав на амерички сајт разлика меѓу ЛЦД и ПЛАЗМА и за филмови ја оценија плазмата за нијанса подобра но за видео игри ЛЦД како подобра опција. Не знам дали се сменило нешто у поново време, подобро да каже некој што пробал :) .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom