Плазма или LCD?

Што ќе одберете?

  • Плазма

    Гласови: 32 42,1%
  • LED

    Гласови: 44 57,9%

  • Вкупно гласачи
    76

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
Е сега, тоа што се пласираат како разни производи е само маркетиншки трик за да зимаат повеќе пари и да ги лажат муштериите, за неколку години ќе бидат достапни affordable OLED екрани, е тогаш ќе видите/ме што е уствари квалитет :D

Златен ЦРТ телевизор не го сменувам дури не се расипи, а се заебале Нептун АМЦ и Техномаркет плус трите локални за бела техника вкупно шест.
Во радиус од сто метри имаш шест продавници за ЛЦД и Плазма телевизори со околу двеста телевизори изложени. Си викам кој ќе ги купи овие маме му ебам :icon_lol:, ќе паѓа цената нагло уште рано е :icon_lol: .
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.905
Поени од реакции
17.199
Цената е веќе многу падната, е сега да кога ќе излезат OLED базираните екрани ќе биде интересно :D

Иначе CRT rox за црна боја и контраст, катодната цевка не е заебанција :D

Ама па многу греат, летно време не се издржува : /
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
Цената е веќе многу падната, е сега да кога ќе излезат OLED базираните екрани ќе биде интересно :D

Ќе го почекам тој Олед ако се витка екранот како на рекламата за финти правење добар ќе биде.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
LED Диодите кои се користат како извор на светлина за позадинското осветлување на LCD-то, се дел од самото LCD - backlight, нема никаква разлика! LED е само технологија со која се изработуваат диодите во самата кутија/панел така да логиката ти е погрешна, LCD и LED се едно исто, дали ќе има LED диоди или CCFL лампи, тоа е сосема друга приказна.

Значи само позадинското осветлување е различно. Така да имаш LCD со LED backlight, и со CCFL лампи, но И двата производа спаѓаат во LCD производи.
Претпоставувам дека ми се обраќаш мене, па затоа и ти реплицирам :)

Црвено - истото што го пишав и јас (LED(Light Emitting Diode) се однесува на типот на изворна светлина користен во таа технологија). Убаво кажуваш дека Led е составен дел од Lcd, но тоа се два РАЗЛИЧНИ поими.

Зелено - се согласувам, LCD е панелот, позадинското осветлување е различно. Може да има LCD телевизори со LED и со лампи, и двата телевизора се LCD, но се со различна технологија.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
460
Абе остајте што е ЛЕД што е ЛЦД, мене ми е да е ефтин и за тие пари да го даде максимумот што може....

Значи гледам панасоник се дефинитивно #1 избор :D Ќе гледам да купам некој нов, али се плашам во врска со ова “паѓање на цените“...Ќе купиш и ќе се најде нешто поефтино...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.277
Поени од реакции
2.254
Абе остајте што е ЛЕД што е ЛЦД, мене ми е да е ефтин и за тие пари да го даде максимумот што може....

Значи гледам панасоник се дефинитивно #1 избор :D Ќе гледам да купам некој нов, али се плашам во врска со ова “паѓање на цените“...Ќе купиш и ќе се најде нешто поефтино...
Не можеш да гледаш на работите така зошто нормално е со секој поминат ден да излегуваат нови модели па тој модел што си го купил денес нормално да е поефтин и постар итн итн.Едноставно живееш за моментот и никогаш не можеш да предвидиш како ке се одвиваат работите во иднина.Сите знаеме дека технологијата секој ден се повеќе се развива али што би се случило ако сите чекаат ај утре ке излезе нов и поубав и така ке идеме до бескрај.Така да гледај кој ти прави највеќе мерак од аспект на цена и квалитет и купувај.Нема потреба за чекање :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.905
Поени од реакции
17.199
Абе остајте што е ЛЕД што е ЛЦД, мене ми е да е ефтин и за тие пари да го даде максимумот што може....

Значи гледам панасоник се дефинитивно #1 избор :D Ќе гледам да купам некој нов, али се плашам во врска со ова “паѓање на цените“...Ќе купиш и ќе се најде нешто поефтино...
Што и да купуваш, ако не биде плазма, а зимаш Панасоник, осигурај се 100% дека е со IPS панел.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
460
А само малце да прашам да искористам моментот:
Кога обично се попустите, т.е., дали ќе има попуст оваа есен или таму некаде зима ќе биде попустот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.905
Поени од реакции
17.199
Цените се тие, попусти нема, барем јас незнам за такви.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.905
Поени од реакции
17.199
Ако ја читаше темава ќе сватеше што мислиме без да прашаш :)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
814
Поени од реакции
100
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.412
Поени од реакции
740
Dts 2.0, а треба да чита ДТС 5.1 за да имаш фајде од фул хд дтс филмови. Единствено ако имаш 5.1 театар па преку дигитален излез од тв да слушаш на 5.1 звучници. Ма да тоа дтс 2.0 ме буни, кој знае дали ќе ти прочита 5.1 преку тв до дигиталниот излез.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.905
Поени од реакции
17.199
На врв Bottom