Пит Бул (American Pit Bull,APBT)

Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
А што е разликата меѓу питбул и американски стафорд?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
А што е разликата меѓу питбул и американски стафорд?
тоа што питот за жал нема своја ЛИНИЈА,односно нема карактеристики,имаш пит од 15 кг,имаш пит и од 50 кг,имаш пит од 20 цм до 60 цм...стафордот има линија и стандард,и е признаена раса баш поради тоа,и се пари стафорд со стафорд(најчесто) и се знае редоследот и потомците,кај питовитеп осебно кај нас се знае потомецот само поради борбите,самите си измислуваат педигре,а уствари тоа педигре ги има само борбите за кучето и неговите татко и мајка,ништо повеќе.
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.855
тоа што питот за жал нема своја ЛИНИЈА,односно нема карактеристики,имаш пит од 15 кг,имаш пит и од 50 кг,имаш пит од 20 цм до 60 цм...стафордот има линија и стандард,и е признаена раса баш поради тоа,и се пари стафорд со стафорд(најчесто) и се знае редоследот и потомците,кај питовитеп осебно кај нас се знае потомецот само поради борбите,самите си измислуваат педигре,а уствари тоа педигре ги има само борбите за кучето и неговите татко и мајка,ништо повеќе.
Сигурен си?
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Кога е најдобро да се пари кучката, за оваа раса прашувам?
Сега има година и 4 месеци и има циклус
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Кога е најдобро да се пари кучката, за оваа раса прашувам?
Сега има година и 4 месеци и има циклус
2-5 гoдини. Сум виделa и нa 7 дa ги пaрaт без прoблем. Нaјдoбрo време би билo кoгa ти финaнсиски ќе бидеш спремен зa дa oдгледaш леглo.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
748
Поени од реакции
243
Може некој ќе знае да ми посочи (тука или во ДМ).
Знам дека е неблагодарно ама - која е океј цена да се плати за американски стафордшиски териер?
Збораме за нормална цена.
Знам дека од одгледувачница е поскапо ама проверено (?). Но, ако не ги дадат за пари, некои среќлии ќе ги добијат бесплатно.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Може некој ќе знае да ми посочи (тука или во ДМ).
Знам дека е неблагодарно ама - која е океј цена да се плати за американски стафордшиски териер?
Збораме за нормална цена.
Знам дека од одгледувачница е поскапо ама проверено (?). Но, ако не ги дадат за пари, некои среќлии ќе ги добијат бесплатно.
Искрено да ти кажам ако имаш 250 евра за куче и плус уште нешто плус пари да идеш до србија да си земеш Амстаф изложбен потенцијал.[DOUBLEPOST=1491159184][/DOUBLEPOST]Не дека кај нас нема добри претставници и кај нас ама со србите неможеме.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Може некој ќе знае да ми посочи (тука или во ДМ).
Знам дека е неблагодарно ама - која е океј цена да се плати за американски стафордшиски териер?
Збораме за нормална цена.
Знам дека од одгледувачница е поскапо ама проверено (?). Но, ако не ги дадат за пари, некои среќлии ќе ги добијат бесплатно.
А планираш на изложби да го носиш ако купуваш Амстаф?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
748
Поени од реакции
243
А планираш на изложби да го носиш ако купуваш Амстаф?
Не не, јас сакам само едно за мене и да си го чувам, гледам. Сакам да личи на амстаф.
Не сакам од непознато потекло да земам пошто сметам дека тоа во иднина може да ми донесе проблеми и да ме удри многу по џебот.
За изложби не, не, не можам тоа, имам друга професија.
Мене една од клучните работи ми беше дали може/не може во стан, да не биде греота да му треба голем двор и слично.
Учам полека полека пред да земам официјално мало кученце.
Поентата ми е да биди здраво, да изгледа убаво и да е средено како куче.[DOUBLEPOST=1491227057][/DOUBLEPOST]
Искрено да ти кажам ако имаш 250 евра за куче и плус уште нешто плус пари да идеш до србија да си земеш Амстаф изложбен потенцијал.[DOUBLEPOST=1491159184][/DOUBLEPOST]Не дека кај нас нема добри претставници и кај нас ама со србите неможеме.
Не можам толку многу замарање за едно куче. Толку ли нема убави претставници кај нас?
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Не не, јас сакам само едно за мене и да си го чувам, гледам. Сакам да личи на амстаф.
Не сакам од непознато потекло да земам пошто сметам дека тоа во иднина може да ми донесе проблеми и да ме удри многу по џебот.
За изложби не, не, не можам тоа, имам друга професија.
Мене една од клучните работи ми беше дали може/не може во стан, да не биде греота да му треба голем двор и слично.
Учам полека полека пред да земам официјално мало кученце.
Поентата ми е да биди здраво, да изгледа убаво и да е средено како куче.[DOUBLEPOST=1491227057][/DOUBLEPOST]
Не можам толку многу замарање за едно куче. Толку ли нема убави претставници кај нас?
Има има него муабетот ми беше дека со србите немаме шанси.Потполно те сфаќам и тоа што сакаш да знаеш и претходни генерации на кучето тоа е доста битно.Да прашам кај мене во населба имаат амстаф женка одлична е (носена е и на изложби) ако ја парат ке ти пишам ПП.Претходно два пати беше парена со ромео блу аурора плав мажјак преубави и доста крупни кучиња извадија.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
748
Поени од реакции
243
Има има него муабетот ми беше дека со србите немаме шанси.Потполно те сфаќам и тоа што сакаш да знаеш и претходни генерации на кучето тоа е доста битно.Да прашам кај мене во населба имаат амстаф женка одлична е (носена е и на изложби) ако ја парат ке ти пишам ПП.Претходно два пати беше парена со ромео блу аурора плав мажјак преубави и доста крупни кучиња извадија.
тешки се за цени, особено пониски.
тие шо добиле бесплатно амстафче, среќлии се.
знам дека чини доста пари одгледување на куче, ама некои намерно одгледуваат заради бизнисот.
и кога ќе има принова, тука владее веќе пазарна економија и кој колку ќе фати во продажба.

Тука нели, најјаки се оние нафатираните на кои кучето ќе им биде како брендирана облека која ќе им служи само да се покажат со неа.

А тоа дека кучето е живо суштество никој не го есапи.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
тешки се за цени, особено пониски.
тие шо добиле бесплатно амстафче, среќлии се.
знам дека чини доста пари одгледување на куче, ама некои намерно одгледуваат заради бизнисот.
и кога ќе има принова, тука владее веќе пазарна економија и кој колку ќе фати во продажба.

Тука нели, најјаки се оние нафатираните на кои кучето ќе им биде како брендирана облека која ќе им служи само да се покажат со неа.

А тоа дека кучето е живо суштество никој не го есапи.
Е да...а питбул да не сакаш тие барем можеш да ги најдеш поевтини од амстаф а има многу добри кучиња.
 
На врв Bottom