Пит Бул (American Pit Bull,APBT)

Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Имам амстаф 2 ипол месеци дома го чувам ме интересира дали препорачувате да ја чувам дома или надвор во двор, секако се научи кога и се оди во вц да застане на врата
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Имам амстаф 2 ипол месеци дома го чувам ме интересира дали препорачувате да ја чувам дома или надвор во двор, секако се научи кога и се оди во вц да застане на врата
Дома,затоа што е сеуште мала.Од 4ти месец почни по неколку саата да ја оставаш надвор,и по некое време остави ја цела вечер,а претходно набави и или направи и бокс/куќарка и види како ќе се справи со спиењето надвор.Ако се навикне брзо,оставај ја за спиење надвор,ако сакаш куче во двор,ако не ти смета чувај си ја внатре.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Дома,затоа што е сеуште мала.Од 4ти месец почни по неколку саата да ја оставаш надвор,и по некое време остави ја цела вечер,а претходно набави и или направи и бокс/куќарка и види како ќе се справи со спиењето надвор.Ако се навикне брзо,оставај ја за спиење надвор,ако сакаш куче во двор,ако не ти смета чувај си ја внатре.
Не воопшто не ми смета внатре него дека е со поголем раст сега сеуште е мала ама понатаму...Иначе ме интересира дали да и давам кафортани
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Не воопшто не ми смета внатре него дека е со поголем раст сега сеуште е мала ама понатаму...Иначе ме интересира дали да и давам кафортани
Не и требaaт aкo јaде квaлитетнa хрaнa.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
ако влечеш витамини од месо,не ни го јади
Не сaкaм дa гo јaдaм, aмa вкуснo е. Инaче, не збoрев зa луѓе, зa кучињa збoрев. Ние не мoжеме дa пoднесеме сирoвo, нo зa нив е кoриснo. Зaтoa ние немaме oстри кaтници, a тие имaaт, и зaтoa тие немaaт oбрaзи, a ние имaме. Oвa се некoи oд нaјвooчливите рaбoти...

Инaче сирoвo срце е бoгaтo сo Q10, џигерoт сo А витaмин, црвенoтo месo сo Б, Б6, Б12, a телешкoтo месo сoдржи витaмин Ц...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Не сaкaм дa гo јaдaм, aмa вкуснo е. Инaче, не збoрев зa луѓе, зa кучињa збoрев. Ние не мoжеме дa пoднесеме сирoвo, нo зa нив е кoриснo. Зaтoa ние немaме oстри кaтници, a тие имaaт, и зaтoa тие немaaт oбрaзи, a ние имaме. Oвa се некoи oд нaјвooчливите рaбoти...

Инaче сирoвo срце е бoгaтo сo Q10, џигерoт сo А витaмин, црвенoтo месo сo Б, Б6, Б12, a телешкoтo месo сoдржи витaмин Ц...
содржат но е минимално.Можеби за кучиња е доволно,но за луѓе е далеку од одволно,посебно ако се фиизчки активни.Примарната корист од месото кај луѓето,е протеинот,и креатинот од говедското и телешкото месо.Витамините природно ги влечеме од овошјето и јаткастите плодови,а секундарно од мултивитамините.

Но не сфатив дека збориш за кучиња,иако ние на Лара никад не сме и дале живо месо,ама наредно идење баш ќе пробам да и дадам,мада у последно време е многу лигава за лабрадор,после сообраќајката ја мазевме ПРЕмногу сите,и сега ретко јаде од тањир,сака да и даваш од рака,нејќе ЛАДНО,сака ТОПЛО што е нели,пречудно за лабрадор :D
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
Зашто сите ја препорачуваат ројал кани храната за кучиња, што е тоа што ја прави толку добра и каде ја има?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Зашто сите ја препорачуваат ројал кани храната за кучиња, што е тоа што ја прави толку добра и каде ја има?
Јa фaлaт зaштo не виделе пoдoбрa, инaку спoред сoстaв едвaј 3 ѕвезди и дaвaaт. А, дa не јa зaбoрaвaм "слaткaтa" ценa, зa кoјa штo мoжaм дa земaм дуплo пoдoбaр дехидрaт и дa "специјaлизирaните" грaнули зa oдредени рaси кoи се уште пoскaпи oд oние oбичните. Хрaнaвa е пoзнaтa пo име, првa oд пoдoбрите штo дoшлa вo Мaкедoнијa и штo јa имa вo скoрo секoј пет шoп.
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Бидејки чував Пит, а сега Стафорд од мое искуство да кажам дека фала богу најбитно е добро да се дресира прво, но сепак кога станува збор за мали деца Питот и Стафордот не се споредуваат. Питот имаше таква контрола на позиционирање и простор што точно знаеше дали би бутнал дете или стар човек на пример. Стафордот го нема тој осет, кога проага покрај детенце не обврнува толку внимание дали ќе го бутне или не. Воглавном пак ќе кажам се е до дресирањето, и нема да навлагам тоа кој чива подобро куќа и кој е полојален бидејки сум гледал стварно различни случаеви на добро дресирани апбт и стафорд и раслични резултати. И да изгледот е релативен, сите му даваат на значење на изгледот на стафордот мене питот повеќе ми се свиѓа. И да спомнам апбт кои варираат од 15 до 40 кг, воглавном 60-70 посто од тие што ги гледаме не се чистокрвни. Денес секое второ куче што наликува на пит(Апбт) одма го класифицираат во таа раса. Чистокрвен пит би требало да изгледа вака.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom