Пит Бул (American Pit Bull,APBT)

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.855

Илустриран стандард на расата,од American Dog Breeders Association кој е еден од регистрите за пит булот.Тоа е раса која за мене претставува совршенство.Убав изглед,одличен темперамент...
Многу луѓе сметаат дека питот е раса која е пре агресивна,што напаѓа на старост и 300 други глупости.НЕ,тоа не е точно.Добро социјализираниот пит бул,има неизмерна љубов кон човекот,особено према сопственикот,најповеќе заради тоа што кога расата е унапредувана од страна на големите dogmans,како што се Garry Hammonds,Don Mayfield,Ed Crenshaw,Tom Garner итн единките што пројавувале агресивност кон човекот или биле шкартирани или не биле пуштани во приплод.
Некој мој фаворити:
Colby's Pincher
Garner's Chinaman
Crensaw's Jeep
и многу други но да не ги редам.
Па сопственици на пит були,обожаватели,но и противници на расава јавете се.
 
Т

Триптико

Гостин
Карактер, одлично здравје (y)

Изглед (n)

Попрво би земал стафорд. Поубави се некако
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
На времето чував 5-6 питови.
Многу паметни кучиња ама зависи сопственикот како ќе ги дресира.
Моите беа како пудлици ама на тие што им продавав мали кутриња ги претвараа во крволочни животни и ги пуштаа во борби
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
41
Поени од реакции
17
Мене не ми се свиѓаат питбули.Агресивни се,и не ме привлекуваат по изглед.Еден другар имаше,и во дворот имаа гарнитура нешто, и додека не беа дома се искина,дупка направи во двоседот.И по маало рипаше на сите,бегаа сите.:(
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Мене не ми се свиѓаат питбули.Агресивни се,и не ме привлекуваат по изглед.Еден другар имаше,и во дворот имаа гарнитура нешто, и додека не беа дома се искина,дупка направи во двоседот.И по маало рипаше на сите,бегаа сите.:(
Pa toa i zlaten retriver da bilo taka kje reagiralo. Najnormalno e kuche taka da reagira ako ne e dresirano. E, zaradi takvite kako drugar ti gi smetaat pitbulite za agresivni kuchinja... pit bul ne e za sekoj...
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
41
Поени од реакции
17
Така е не е за секој.Треба од мало да го воспиташ.Он го оставаше што сака да прави и за тоа такво стана.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Питот не е раса,за жал.Не е признат како раса,бидејќи нема карактеристики.Можеш да најдеш пит од 15 кг,до 40 кг.Стафордот е признат,а уствари е истата раса,само што во САД и В.Б кога се забраниле борбите со кучиња,оние богати луѓе и пред се нормални,ја оформиле расата стафорд,американски стафорд ради тоа и така се вика,ги чувале од љубов бидејќи сфатиле дека тоа е куче со предобра енергија и дека ги сака луѓето како никое друго.Но,имало и такви,оној шлајм народ,џкљ слој на општеството,кое своите мали јајца и комплекси,и не можноста да заработат пари бидејќи се желе карактер,ги користеле за борење,ги пареле како сакале,па така останала и таа линија-пит буллот.

Јас чував пит и кучето бара пре цврст карактер,и НЕ е за секој.Уствари,куче како куче не е за секој,но питот е посебна прича.Имам другар кој што има пит,кучето е бебе со луѓе,се гали како мачка,но на куче е агресивно,а не е дресирано да биде такво и не е борено.Машки не поднесува освен неколку другари негови.Женки сака.Веројатно не обратил внимание на тој дел другаров,но со луѓе е невидена бајка.
 
Последно уредено од модератор:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
Американците го признаваат пит булот како раса. ФЦИ не ја признава. Внимавај на речникот.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
Абе и јас го признавам како раса,мења тоа нешто во светот ?
Менува таму каде што е признаен. Се вадат родовници, се пратат потомци, кучињата одат на изложби, се прати генетика.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.400
Поени од реакции
2.920
Една од омилените мои раси :D

Незнаев многу за расава се' додека не дојдов во Америка. За жал со запознавање на расата, дознаваш и многу лоши работи што луѓето им прават и како (НЕ) ги чуваат. Исто така дознаваш и за луѓето кои врска немаат што зборат ама битно се против питбулите и пробуваат да ги банираат од градови или цели држави.
За среќа, има и многу луѓе кои се борат ЗА оваа раса и пробуваат да го сменат мислењето на луѓето полека полека. И дефинитивно прават многу добро и имаат спасено голем број кучиња.

Јас имам мешавина пит бул и булдог. Ни рекоа дека е пит, ама се поише изгледа на булдог :D Дефинитивно го има карактерот на пит додуше. Многу е тврдоглава. Ама исто така е и паметна и брзо учи и сака да те задоволи (освен ако нема нешто друго поинтересно да се дешава :D). Али е најголемото гушкало и бацувало (незнам дали се баш зборови али ај :P).

Имам постирано слика во Миленичиња ама еве и овде. (ич не се гледа колку си ја сакам и си ја фалам :X3:) Bay.jpg
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Работата е во тоа што имаат многу моќна и силна вилица,поради нивната конструкција на муцката.

И да,дел и поради нивниот карактер,инатот.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
@Papillon.Papi Иако избришано мислењето,сепак ќе ти одговорам.Многу голем мит за нив.Не,вилицата не се кочи,ама птбулот има огромна,огромна воља и нема да пушти дури не се измори(а треба бааги време) или дур не му се отвори вилицата со брејкстик.
Фала за одговорот. :D Несакајќи го пратив мислењето, не ми беше довршено... со другар зборевме дали им се закочувала вилицата или не. Гледам колку многу пит були "чувал".

А, да, зам дека питовите немаат најсилна вилица. Имаат силна вилица, но ротвајлерите и германските овчари имаат посилна. (Поправете ако сум грешка)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.400
Поени од реакции
2.920
Фала за одговорот. :D Несакајќи го пратив мислењето, не ми беше довршено... со другар зборевме дали им се закочувала вилицата или не. Гледам колку многу пит були "чувал".

А, да, зам дека питовите немаат најсилна вилица. Имаат силна вилица, но ротвајлерите и германските овчари имаат посилна. (Поправете ако сум грешка)
Германските овчари имаат малку посилен загриз. Ротвајлерите имаат најсилен од овие 3. Мислам дека Мастивот има најсилен општо. Скоро дупло повеќе од питбулот и гер. овчар.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.518
Поени од реакции
4.481
Фала за одговорот. :D Несакајќи го пратив мислењето, не ми беше довршено... со другар зборевме дали им се закочувала вилицата или не. Гледам колку многу пит були "чувал".

А, да, зам дека питовите немаат најсилна вилица. Имаат силна вилица, но ротвајлерите и германските овчари имаат посилна. (Поправете ако сум грешка)
Германските овчари имаат малку посилен загриз. Ротвајлерите имаат најсилен од овие 3. Мислам дека Мастивот има најсилен општо. Скоро дупло повеќе од питбулот и гер. овчар.
Читав и по балкански и по странски форуми дека колку ке биде силен угризот зависи исклучиво од анатомијата на вилицата на кучето не од расата. И го прифаќам ова и како мој став. Се разбира сепак голема улога игра и расата на кучето заради анатомијата на самото куче. Иначе околу светски рекордери во угриз имаше интересни податоци. Со години Ротвајлерите го држеле рекордот потоа имало и Питбули кои рушеле рекорди па наводно Боербоелот некој период имал најголеми резултати имаше некоја дилема дека уствари Тибетанскиот мастиф е крал на силниот угриз, но според некој си докажувања Кангалот убедливо била раса со најсилен угриз кои бил рамен на угриз од Лав и Тигар. Еден дечко од Србија мислам, читав како се фалеше дека од сите кучиња што досега ги чувал неговата Бордошка дога досега му била куче со најсилен угриз и најширока вилица. Како и да е ставот дека угризот зависи индивидуално од кучето е сосема на место. :)[DOUBLEPOST=1419886529][/DOUBLEPOST]Ме интересира дали е вистина дека питбулите се лабараториски создадени кучиња и дека им биле вградувани гени од хиена ? (или е само типична теорија на заговор...)
Исто така ме интересира дали Бул Териерот е еднакво борбен, силен и спремен за тие одвратни борби колку и Питбулот ?
 
Последно уредено:
На врв Bottom