Пирсинг

B

BrunoFresh

Гостин
Незнаев како да гласи темава, а и незнав дали ќе држи место во Мода и убавина, па ако не е за тука слободно нека биди преместена каде што и е местото, НО не ја зафрлајте в канта, затоа што ми е потребна помош околу истоимениот наслов.

Значи, сакам да ставам вакви пирсови на увото. Не огромни, туку баш буквално вакви како на сликата (тие црните со дупчина). Но незнам како иде тоа ставање, и правење на толкаво дупче. Дали се проширува веќе постоечкото или како? Ако знае некој и се разбира повеќе околу ова, или најубаво кажано ,поседува вакво нешто, нека ми образложи како иди овој процес за ваков пирс. Во план сум да ставам на местото каде што имам обично обетче кое го имам веќе 7 години.
Благодарам на одговорите однапред.

 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
Незнаев како да гласи темава, а и незнав дали ќе држи место во Мода и убавина, па ако не е за тука слободно нека биди преместена каде што и е местото, НО не ја зафрлајте в канта, затоа што ми е потребна помош околу истоимениот наслов.

Значи, сакам да ставам вакви пирсови на увото. Не огромни, туку баш буквално вакви како на сликата (тие црните со дупчина). Но незнам како иде тоа ставање, и правење на толкаво дупче. Дали се проширува веќе постоечкото или како? Ако знае некој и се разбира повеќе околу ова, или најубаво кажано ,поседува вакво нешто, нека ми образложи како иди овој процес за ваков пирс. Во план сум да ставам на местото каде што имам обично обетче кое го имам веќе 7 години.
Благодарам на одговорите однапред.
Well, ja pirsam ako ti e za pirsanje, kaj mene obrati se, a inace za kanal, samo menjaj go pirsot so podebeli stvari, primer ako moes, stai dezinficirana mina od penkalo ili iseci od plasticni cepkalki za uvo parce i toa probaj da go zamenis, posle samo treba na nekoj mesec dva da go vadis i moes recimo so salotejp da go zdebeluvas dur ne najdes neso poadekvatno za da go prosiris.

note: kanal ne se pirsa, da ne te izlaze nekoj, normalno pirsanje koa ke zavrsi, se zgolemuva samo dupkata so stavanje podebeli stvari, vo nikoj slucaj ne treba da se sece tolkaa dupka lol

ako neso ne ti e jasno parasaj :)
 
B

BrunoFresh

Гостин
Буквално се не мие е јасно што ми кажа. Сакаш да кажиш да пикам некои поголеми делови внатре за да се прошири? Па кожа е, ќе се скини :D
А ако грешно сум разбрал или ако можи, се надевам дека можеш некој туториал да ми најдеш кој би ми помогнал околу ова. Можи смешно звучи ама стварно сакам да ставам таков пирс на веќе постоечко место, и сакам самда го сработам тоа :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
ја сакам обичен пирс на уво, каде има поквалитетни мајстори?
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
Буквално се не мие е јасно што ми кажа. Сакаш да кажиш да пикам некои поголеми делови внатре за да се прошири? Па кожа е, ќе се скини :D
А ако грешно сум разбрал или ако можи, се надевам дека можеш некој туториал да ми најдеш кој би ми помогнал околу ова. Можи смешно звучи ама стварно сакам да ставам таков пирс на веќе постоечко место, и сакам самда го сработам тоа :)
Разгледај во каталогот, има такви „поголеми делови за пикање“ :) , не оди тоа одеднаш, си бара време да се прошири каналот :)
http://www.wildcat.co.uk/
 
B

BrunoFresh

Гостин
Разгледај во каталогот, има такви „поголеми делови за пикање“ :) , не оди тоа одеднаш, си бара време да се прошири каналот :)
http://www.wildcat.co.uk/
Да да, јасно ми е . Претпоставував дека тоа е поголем временски период. Но прашате само ми беше како до проширување на тој канал. Колку што гледам во каталогот има само видови на пирсови такви, но не покажува како постепено да го проширувам каналот.

ја сакам обичен пирс на уво, каде има поквалитетни мајстори?
Најдобри пирсинг мајстори се оние обично кои се прославени меѓу луѓето. И зависи каде сакаш пирс. Затоа што секој на секое место не "дупи". Пирсингот не е едноставна работа, затоа што при дупење треба да се пази да не се повреди некој нерв или слично, затоа што може да дојде до големо болки, неуспешен пирсинг, загнојување и потекување на ушето, итн. Треба да бараш мајстор за пирсинг меѓу луѓе кои ги знајш а поседуваат добро "издупени" пирсови. Затоа што и тој како сам пирс, треба да се одржува со средства. Од каде си ти?
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
Да да, јасно ми е . Претпоставував дека тоа е поголем временски период. Но прашате само ми беше како до проширување на тој канал. Колку што гледам во каталогот има само видови на пирсови такви, но не покажува како постепено да го проширувам каналот.
Во каталогот оди на страната „polymer“ (нема директен линк) во горниот десен агол има обетка во облик на спирала која се задебелува постепено, е таа обетка полека се набива во каналот и постепено го проширува.
 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
Vaka sea, ako si od skopje, moes u GTC da najdes u botoni mislam deka imase (ako uste drzat) kao spiralni pirsoi se, samo gi navrtuvas poise za da se prosiri kanalot(da, pirsot na naski go vikaat kanal).

Nema potreba od tutorial, poso e stvarno lesno, osven ako si moron so IQ na peperutka. Samo treba malce po malce da go siris...

Kje zemes vakvo.
Ako nemozes da go stais ova, ke ides u bilo koj pirs shop, i ke im reces da ti daat podebela sipka(od taa sto vekje ja imas/mozes da ja protnes niz dupkata)
Posle ti objasniv sho kako, ili so salotejp, ili ke najdes fiksna zamena, nesto podebelo...

Eve ti random video kako izglea sirenjeto, tipot go imal do nekoja golemina prosireno, i sea stava podebela stvar.


ја сакам обичен пирс на уво, каде има поквалитетни мајстори?
Brat, kaj mene obratise, osven ako ti fufka so neam licenca :P. Ali imam pirsano preku 30 pati povekjeto ne na uvo, dakara uvo mi e najmal problem da te ispirsam ako stvarno sakas :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Најдобри пирсинг мајстори се оние обично кои се прославени меѓу луѓето. И зависи каде сакаш пирс. Затоа што секој на секое место не "дупи". Пирсингот не е едноставна работа, затоа што при дупење треба да се пази да не се повреди некој нерв или слично, затоа што може да дојде до големо болки, неуспешен пирсинг, загнојување и потекување на ушето, итн. Треба да бараш мајстор за пирсинг меѓу луѓе кои ги знајш а поседуваат добро "издупени" пирсови. Затоа што и тој како сам пирс, треба да се одржува со средства. Од каде си ти?
Скопје, иначе сега видов што сум пишал, сакав да кажам пирс на веѓа, не на уво :)
 
B

BrunoFresh

Гостин
Скопје, иначе сега видов што сум пишал, сакав да кажам пирс на веѓа, не на уво :)
Епа прашај го баткава. За сеа само него го знам од Ск, пошо не сум од таму :)

Во каталогот оди на страната „polymer“ (нема директен линк) во горниот десен агол има обетка во облик на спирала која се задебелува постепено, е таа обетка полека се набива во каналот и постепено го проширува.
Да да и тоа го забележав. сепак фала многу :)

@Sora_Dono
Епа добро јас мислев за вакво видео, не баш таков туториал. Секако дека те разбрав од првиот пост али сакав да се осигурам дека е така. Благодарам на помошта :)
 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
[quote="Ghazanin, post: 4554402"@Sora_Dono
Епа добро јас мислев за вакво видео, не баш таков туториал. Секако дека те разбрав од првиот пост али сакав да се осигурам дека е така. Благодарам на помошта :)[/quote]

Nema problem brat, uzivaj ^_^.
 
Член од
22 септември 2010
Мислења
130
Поени од реакции
27
Ми се допаѓа многу, одамна сакам на стомак и ке биде тоа ес сун ес посибл. :) На друго место ..не би.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom