Пирамиди во Македонија?

Youthanasia

The game
Член од
19 март 2010
Мислења
141
Поени од реакции
11
Имат шанси да се пирамиди, Александар Македонски на времето владеел со Египет.Тогаш, ко шо знајме, граделе пирамиди.Тој заедно со другите помошници носеле робој со нив, па ништо чудно и на ова територија да имаме пирамиди.
А не вервам многу да се пирамиди.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
И во Струмица има една .. старите велат од Александар била градена .. Повеќе незнам , но ако најдам слика ке ви дадам ;)
Па нели демек, се шири муабет и самиот Александар бил закопан негде во подножјето наа Баласица. Може таа тумба да е неговиот гроб??

--- надополнето ---

Имат шанси да се пирамиди, Александар Македонски на времето владеел со Египет.Тогаш, ко шо знајме, граделе пирамиди.Тој заедно со другите помошници носеле робој со нив, па ништо чудно и на ова територија да имаме пирамиди.
А не вервам многу да се пирамиди.
Тешко дека се пирамиди од типот на египетските. Тука едноставно правеле гробници, па ги затрупувале со земја. Резултатот бил голема, најчесто конусна копа земја, која ние ја викаме тумба. Колку поголема гробница - толку поголема „пирамида“.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Зошто да не, можеби има, како што кажаа претходно, овие простори биле населени уште многу одамна, па можеби имало и такво нешто. Но сепак не е ни чудо како што кажаа да се згаснати вулкани.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Се е можно,верувам дека ги има слично како во Босна, од причина дека нашата земја има траги од разни цивилизации кои се движеле по оваа почва.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Пилав тепе се вика местото. На патот Радовиш-Штип, има таму у близина едно ресторанче
Прегледај го приврзокот 28398


ова незнам кај е точно сликнато:
ova ne e pilav tepe .. restoranot e na covek od mojta familija i baba mi zivee tamo i ti kazuvam deka ne e ova pilav tepe .. osven ako ne e od drugata strana levo preku patot, levo od ridot so karpata golema .... kade sto sega ima predavatel .. ova mozebi e porano .. no i pokraj toa sepak ne mi izlgeda ic da e tamo .... Inace pilav tepe mnogu lice na vulkan povekje odkolku na piramida .. oti site karpi so gi ima okolu nego,a tie se iljadnici, se site od vulkanska lava ili sto ti znam .. a i celiot rid e posipan so kamenja ... i od google earth se gleda nogu ubavo ;)
 
T

Tetro

Гостин
ova ne e pilav tepe .. restoranot e na covek od mojta familija i baba mi zivee tamo i ti kazuvam deka ne e ova pilav tepe .. osven ako ne e od drugata strana levo preku patot, levo od ridot so karpata golema .... kade sto sega ima predavatel .. ova mozebi e porano .. no i pokraj toa sepak ne mi izlgeda ic da e tamo .... Inace pilav tepe mnogu lice na vulkan povekje odkolku na piramida .. oti site karpi so gi ima okolu nego,a tie se iljadnici, se site od vulkanska lava ili sto ti znam .. a i celiot rid e posipan so kamenja ... i od google earth se gleda nogu ubavo ;)
постот што ми го имаш цитирано е пред една година, а на местото каде што пишува Додаток 28398 имаше друга слика. А оваа втората е сликана на друго место, некаде во западна Македонија. Ако ја најдам сликата која беше прикачена, ќе ја оставам пак на темава.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244

Eve vi edna od mene, da se zatopli ke ja slikam od site agli
 
F

FilipMacedon

Гостин
Има една пирамида на патот Свети Николе-Куманово, кај селото Павлешенци. Островица ја викаат. Пристапна е, но не сум бил. Вујко ми бил, и ми кажа дека имало нешто како камени тронови на врвот, но највеќе биле искршени, најверојатно од дивокопачи.
И мене таа локација ми е сомнителна,здравје на лето ке организираме пикник па ке видиме нешто од поблиску...
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
152
Поени од реакции
141


Слики од пирамидите во Мексико пред и по нивното откривање. При монтирање на светла за некакво туристичко шоу во близина на пирамидата на сонцето(големата пирамида на сликата), работниците откриле тунел кој што на почетокот мислеле дека е пештера, но подоцна се докажало дека тие тунели се всушност изградени од луѓе. Ништо чудно и кај нас да има пирамиди, во Босна веќе се вршат истражувања и има многу докази за нивното постоење(тунели, разно-разни артифакти пронајдени во тие тунели, нивната поставеност формира рамностран триаголник) но во целиот тој процес на откривање на тие пирамиди, кочи владата кај нив како што знам. Дали наши археолози вршеле истражувања на оваа тема?
http://en.wikipedia.org/wiki/Teotihuacan#Excavations_and_investigations (пирамидите во Мексико)
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
152
Поени од реакции
141
А каде се наоѓаат нашите сеуште неоткриени "пирамиди"?:icon_mrgr
 

MartinFCB

Fcb
Член од
22 октомври 2010
Мислења
317
Поени од реакции
47
А каде се наоѓаат нашите сеуште неоткриени "пирамиди"?:icon_mrgr
Прочитај ги другите постови има многу локации што луѓето ги спомнаа, барем малку прочитај не зборувај на празно само да билдаш постови. Инаку за пирамидите баш ме стави во мислење темава, треба навистина да се оди и да се провери сето тоа... навистина мошеби да има. Поготова сликата од погоре и оној пост кај селото Павлешенци... Ова треба Паско да го разгледа, и да прочита малку во оваа тема.. Замислете да има пирамиди колку ке ни се развие туризмот во нашата Македонија... (H) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom