Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 257 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 183 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 74 11,3%
  • Tuborg

    Гласови: 53 8,1%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    655
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Во search испод резултатите имаш опција да додадеш ново пиво.
Кликни на ова и ќе те однесе на Create beer page.
Внеси име на пивото, пивара, процент на алкохол, тип, земја... и ќе можеш да го чекираш после.

Ќе биде видливо за сите и после очекувај и другите да чекираат на истиот item :)

Прегледај го приврзокот 333948


*btw пребарај и по пиварата, можеби и го има. Да не се прават дупликати :)
Го нема бе по пиварата им го најдов другото, одма прашав на шанк ми вика го немам креирано на унтапед (без да му кажам за каде е) ново ни е :)
Сеа ќе му олеснам ќе го креирам
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.200
Поени од реакции
21.354
Да освежиме малце.



Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Автоматски споено мислење:

Во Веро донеле некои германски пива Енгел. Не ми се познати, али земав 3 врсти за проба. Ќе пишам коментар деновиве.

Прегледај го приврзокот 334377
Добри пива се и се чудам како ги нашле. Не дека се непознати ама па и не се толку присутни на пазар ко големине брендови. Пиварава е нецели 50км од кај мене и е стварно мала со нецели 50 вработени.

edit: Да додадам: Купувајте вакви пива стварно вреди да се поддржат наместо големите како Холстен, Бекс и компанија кои и онака се дел од големите концерни.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.350
Добри пива се и се чудам како ги нашле. Не дека се непознати ама па и не се толку присутни на пазар ко големине брендови. Пиварава е нецели 50км од кај мене и е стварно мала со нецели 50 вработени.

edit: Да додадам: Купувајте вакви пива стварно вреди да се поддржат наместо големите како Холстен, Бекс и компанија кои и онака се дел од големите концерни.
Па според број на CheckIns на Untappd е зад Скопско, така да прилично непозната пивара. Ваљда дека ти е во близина па ја знаеш.


Helles, Gold (Lager) и Dunkel (Lager) пиев.
Сите се лесни за пиење, не се многу горки, не се многу газирани, така да обавезно добро оладени имајте ги.
Тоа што немаат силен вкус оди во прилог на темниот лагер (барем за мене). Обично црните се потешки за пиење, али во случајов не важи тоа. Фаворит ми е од трите и општо еднен од подобрите темен лагер што сум го пиел.
Другиве 2, онака... солидни се, би ги пиел пак дефинитивно, али ако одиме по принципот value for money има и подобар избор во маркетите :)


*не ви треба отварач за пивово, прво пиво што сум го пиел во стаклена амбалажа со тапа на вртење :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.126
Па според број на CheckIns на Untappd е зад Скопско, така да прилично непозната пивара. Ваљда дека ти е во близина па ја знаеш.


Helles, Gold (Lager) и Dunkel (Lager) пиев.
Сите се лесни за пиење, не се многу горки, не се многу газирани, така да обавезно добро оладени имајте ги.
Тоа што немаат силен вкус оди во прилог на темниот лагер (барем за мене). Обично црните се потешки за пиење, али во случајов не важи тоа. Фаворит ми е од трите и општо еднен од подобрите темен лагер што сум го пиел.
Другиве 2, онака... солидни се, би ги пиел пак дефинитивно, али ако одиме по принципот value for money има и подобар избор во маркетите :)


*не ви треба отварач за пивово, прво пиво што сум го пиел во стаклена амбалажа со тапа на вртење :D
Вчера ги начекав и кај мене у Веро ГТЦ, зедов од сите 3 по едно. Амбалажата изглеа примамлива, ги кладов во фрижидер и денес ќе дегустирам едно од нив, па ќе допунам овде ако нешто си пропуштил :D.
Гледам дека имаат и лимонадки некои (безалкохолни чинам) ама многу ќе ми се фати ако и нив ги земам, па ги оставам за понатака.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.126
Ги пробав Голдот и Хелот...
Нема што да додадам за погорниот пост, се е кажано. Пивото е доста питко, лесно лизга, има сладуњав вкус со ептен слаб aftertaste - што ми одговара многу. Кај Асахито го имам ова приметено иако пивото е доста посуво и газирано. Не сакам да имам вкус како да сум рибал акумулатор со јазикот.
Останува данкелот, овие две идат у топла препорака дефинитивно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
6E003DA8-04EF-4C2D-B3C6-BC5B94ED1D7F.jpeg

Мислам дека ова беше најдоброто пиво (бар од лагерите) што сум го пробал до сега. Augustiner Hell
А и криглите им беа ефтини морав да купам (у факинг Шведска под 20 евра не се купува кригла (и тоа мизерен квалитет, у бар у Германија како рекламен материјал 7 евра за двете)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Дабов како знаат да им направат јака амбалажа на лименките. Ептен ме бендисува ко ќе ги ишараат така дизајнери.
Сега гледам промоција во Зур со 6 лименки термо торба, а со 16 лименки добиваш ранец, али последно неколку пати што пиев Даб ко мутка вода го направиле, а порано само тоа ми лежеше.

Лашко завчера пиев, ич не ме бендиса, ко некој евтин вкус што го имаат оние зелените лименки во Кам (Ердингер мислам беше).

Туку пред некој ден на еден настан начекав промоција на точено Перони. Ептен ми легна иако надвор истураше и беше ладно.

Денес 4 маркети у маало поминав, не го најдов. Само во Веро го има или?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дабов како знаат да им направат јака амбалажа на лименките. Ептен ме бендисува ко ќе ги ишараат така дизајнери.
Сега гледам промоција во Зур со 6 лименки термо торба, а со 16 лименки добиваш ранец, али последно неколку пати што пиев Даб ко мутка вода го направиле, а порано само тоа ми лежеше.

Лашко завчера пиев, ич не ме бендиса, ко некој евтин вкус што го имаат оние зелените лименки во Кам (Ердингер мислам беше).

Туку пред некој ден на еден настан начекав промоција на точено Перони. Ептен ми легна иако надвор истураше и беше ладно.

Денес 4 маркети у маало поминав, не го најдов. Само во Веро го има или?
Перони (во лименки и флаширано) го има и во Тинекс, само пази на рокот ако е некој месец пред крај не го купувај (зошто практично е за во отпад).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom